Републиканският кандидат за президент Мит Ромни предлага САЩ да играят по-активна роля в конфликта в Сирия, да се поставят условия за предоставяне на помощ за Египет и да се затегнат санкциите срещу Иран, съобщиха световните медии. Това е визията му за промяна на американската международна политика. Очакваше се той да я представи в реч във Военния институт "Вирджиния". Новата програма за външна политика е описвана от експерти като "мир чрез сила". Тази доктрина е била водена от президентите Хари Труман, Роналд Рейгън и Бил Клинтън.
Ромни неведнъж обвини сегашния президент демократ Барак Обама, че е слаб лидер, който е намалил влиянието на Вашингтон върху световните дела. Според кандидата на републиканците "е време да се промени курсът в Близкия изток" и да се спре с "пасивната" политика. Мит Ромни ще обещае, че администрацията му ще търси сред сирийската опозиция такива елементи, които споделят ценностите на САЩ, и ще подпомогне бунтовниците в Сирия с оръжия, с които могат да победят "танковете, хеликоптерите и изтребителите" на армията на президента Башар ал Асад. Той също така планира да призове за по-строги санкции срещу Иран и да обвърже помощта за Египет с мирните договори със съседен Израел. Републиканецът ще използва нападението срещу американското консулство в Бенгази на 11 септември, за да илюстрира възгледите си. Той ще обещае, че ако бъде избран на 6 ноември, енергично ще преследва виновните за атаките в Либия, както това прави и Обама.
Речта на Ромни ще му помогне да се подготви за втория президентски дебат срещу Обама на 16 октомври, когато ще бъдат обсъдени вътрешната и външната политика. По време на първия дебат в Денвър отпреди седмица Мит Ромни спечели симпатиите на зрителите. Кампанията на Обама пък предприе изпепеляваща атака срещу Ромни, преди той да произнесе речта си, припомняйки няколкото му лапсуса по време на обиколката в Лондон, Ерусалим и Полша през юли т.г.
ОБВИНЕНИЯ
Комисията по разузнаване към Камарата на представителите в Конгреса на САЩ предупреди, че двете водещи китайски компании за телекомуникационна техника "Хуавей текнолъджис" (Huawei Technoligies) и "Зет Ти И Корпорейшън" (ZTE Corp.) представляват сериозна заплаха за сигурността на САЩ, предаде АП, позовавайки се на копие от проектодоклада й. Комисията препоръчва на регулаторните органи да блокират операциите по сливане и придобиване на фирми в САЩ от страна на двата гиганта. Тя съветва също американски правителствени системи да не използват оборудване от двете компании, а американските частни фирми да избягват да работят с тях. Комисията критикува в доклада си двете компании, че не са предоставили достатъчно информация, за да разсеят безпокойствата й, включително подробна информация за официалните връзки или регулативно взаимодействие с китайските власти. Комисията посочва, че разполага с твърдения на неназовани експерти от тази промишленост и от настоящи и бивши служители на "Хуавей", подсказващи, че компанията може да е отговорна за подкупи и корупция, дискриминационно поведение или нарушения на авторското право. Комисията започна разследването си вследствие на загриженост от факта, че Пекин може да използва тези две бързо развиващи се компании за икономически или военен шпионаж или за кибератаки. Двете компании вече отрекоха връзки с китайското правителство.