Германският канцлер Ангела Меркел видя напредък в усилията на Гърция да излезе от тежката икономическа криза, предадоха агенциите. "Искам Гърция да остане в еврозоната. В този момент има напредък всеки ден", заяви тя в Атина, където вчера бе на еднодневна визита. "Много беше постигнато. Има още много да се постига - Германия и Гърция ще работят заедно в много тясно сътрудничество", но "ако не разрешим проблемите сега, те ще се проявят по-късно по още по-тежък начин", предупреди Меркел по време на съвместна пресконференция с гръцкия премиер Андонис Самарас. В Атина Ангела Меркел се позова на опита си от прехода в Източна Европа, за да покаже разбиране към гърците. "Зная много добре, тъй като идвам от източна страна, че реформите ще отнемат немалко време", каза тя.
Гръцкият премиер Андонис Самарас пък уверил Меркел, че страната "е решена да изпълни ангажиментите си" както по отношение на приспособяването на бюджета, така и относно структурните реформи. "Подчертах пред канцлерката, че гръцкият народ кърви, но е решен да остане в еврозоната", допълни Самарас. Берлин и Атина обявиха, че работят по двустранното сътрудничество в сферите на "подобряването на системата на здравеопазването" и "модернизирането на регионалната администрация".
Гняв и лозунги срещу Германия и персонално срещу канцлера Ангела Меркел заляха Атина вчера, предаде електронното издание GRReporter. Десетки хиляди Гърция се събраха на централния площад "Синтагма" пред парламента, за да изразят несъгласието си със силно рестриктивните мерки, за които настояват кредиторите от ЕС, ЕЦБ и МВФ. Около 40 души бяха задържани по време на демонстрациите. При преминаването на кортежа на Ангела Меркел от летището в Атина към центъра на града срещу него са били хвърляни предмети, съобщиха гръцките медии.
Междувременно 11 държави от ЕС са изразили готовност да въведат данък върху финансовите транзакции, заяви европейският комисар за данъчната политика Алгирдас Шемета, цитиран от агенциите. Това означава, че е преминат прагът от 9 страни, необходим за въвеждането на системата за засилено сътрудничество в областта на данъчното облагане на финансовите преводи. Проектът е подкрепен от Франция, Германия, Белгия, Португалия, Словения, Австрия, Гърция, Испания, Италия, Словакия и Естония.