:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,777
Активни 769
Страници 10,342
За един ден 1,302,066
Съдби

Източноевропейската звезда Словения залязва

Страната, която не е извършила истински преход от социализъм към свободен пазар, все по-сериозно затъва в кризата
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Премиерът Янез Янша трябва да реши дали Словения да стане шестата държава от еврозоната и първата от държавите от бившия социалистически блок, потърсила финансова помощ, за да избегне фалит.
Андрей Плут винаги се е мислел за щастливец, защото живее в Словения - страната, която в миналото бе най-проспериращата от държавите от бивша Югославия и бе звездата сред източноевропейските държави, присъединили се към ЕС след падането на комунизма.

55-годишният стоматолог не може да разбере какво лошо се случи с неговата малка алпийска държава, която сега е изправена пред една от най-тежките рецесии в историята си. Финансовата й система рухва и Словения е една от сериозно засегнатите от кризата 17 държави, въвели единната европейска валута. "Свикнали сме да живеем добре, а сега не знам какво ще ни поднесе утрешният ден", споделя Плут.

Заради кризата, в която е затънала, Словения може да стане шестата държава от еврозоната и първата от държавите от бившия социалистически блок, потърсила спешна финансова помощ, за да избегне фалит. Основната причина за тежкото икономическо състояние на страната са



прекалено многото кредити,



които контролираните от държавата банки отпускаха за закупуването на недвижими имоти и на нерентабилни компании, които сега не могат да погасяват дълговете си. Експертите обаче виждат и друга съществена причина: въпреки че икономиката на страната изглежда модернизирана, Словения реално никога не е правила преход от социализъм към свободен пазар. "Всъщност, в Словения никога не е имало капитализъм", казва Нико Тус, която е известен словенски социолог.

Когато започна разпадането на бивша Югославия с кървава гражданска война в началото на 90-те години на миналия век, Словения бе първата, която се отцепи от федерацията. Страната направи това, без да понесе големи щети и предприе икономически и социални реформи, докато Хърватия, Босна и Сърбия продължаваха да воюват помежду си. Икономиката на Словения, която е експортно ориентирана, преживя истински разцвет в края на 90-те години и 2000 г.

Страната се присъедини към ЕС през 2004 г. без много шум, без модерна инфраструктура и съвременни пътища. Освен това бързо прие еврото през 2007 г. Тя оглавяваше групата на останалите бивши комунистически държави, които се присъединиха към ЕС заедно с нея - Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия. Словенците получаваха



най-високите заплати



и имаха най-висок стандарт на живот от жителите на останалите седем новоприети в ЕС. За външните наблюдатели икономиката на Словения изглежда в добро състояние. Стандартът на живот се подобряваше постоянно, а повечето хора се радваха на социални привилегии като безплатно медицинско обслужване - и всичко това, без да се налага да преминава през болезнения преход към свободен пазар, който преживяха останалите бивши комунистически държави. Системата, която изглеждаше идеална, обаче показа дефекти, когато започна глобалният финансов спад през 2008 г.

Словения, чийто брутен вътрешен продукт е около 35 млрд. евро, навлезе в тежка рецесия през 2008 г., икономиката й се сви с над 8% на годишна база и това продължава. Резултатът бе рязък спад на износа и стандарта на живот, увеличаване на безработицата, която в момента е 12% - почти двойно спрямо тази от 2008 г. Лошите банкови кредити вече възлизат на 6 млрд. евро, или са 17% от брутния вътрешен продукт на страната.

Това е наследството от успехите на Словения, продължили десетилетия при модел на управление, в който доминира държавата. По времето на комунизма страната бе известна като "Швейцария на Балканите". Словения, чието население е около 2 млн. души, бе най-богатата от шестте държави, влизащи в състава на СФР Югославия, и се гордееше със стоките, които изнасяше по света, като домакинските електроуреди с марката Gorenje и зимните спортни стоки Elan. Тя също така бе портата на либералната комунистическа Югославия към Западна Европа. Властите бяха прогресивно настроени и начинът на живот на словенците приличаше на този в богатите й съседни държави, като Австрия и Италия, по време, когато останалата част от Източна Европа бе плътно в съветската хватка.

Осем години след като се присъедини към ЕС, Словения продължава да изглежда толкова чиста и живописна, каквато винаги е била. Словенците обичат живота си, туристите се тълпят към курортите в Алпите или по крайбрежието. В столицата Любляна пълни с клиенти са кафенетата на реновирания централен площад "Прешерн", заобиколен от богато украсените църкви от ХVII век и каменните мостове над река Любляница. Словенците обаче казват, че зад на пръв поглед нормалното ежедневие настроението е мрачно. "Положението ни се влошава,



хората остават без работа",



казва Плут. "И няма никакви индикации, че нещата тук ще се подобрят".

Лихвите по словенските държавни ценни книжа стигна 7% през лятото - граница, чието преминаване принуди Гърция, Ирландия и Португалия да потърсят финансова помощ от ЕС. Международният валутен фонд обяви, че рецесията, която преживява Словения - описвана като една от най-тежките в ЕС - показва, че "икономическият модел, използван от страната в миналото, е неустойчив и вече не може да се поддържа".

Шефът на Европейската банка за възстановяване и развитие Сума Чакрабати наскоро даде на Словения доста добър съвет. "От дългосрочен национален интерес за Словения е за отвори икономиката си за чуждестранни инвеститори", заяви той.



Снимка: Уикипедия
Словенците твърдят, че на пръв поглед ежедневието им е нормално, но настроението е мрачно. Не се знае какво ще донесе утрешният ден.

Страната се присъедини към ЕС през 2004 г. без много шум, без модерна инфраструктура и съвременни пътища.

 Страната се присъедини към ЕС през 2004 г. без много шум, без модерна инфраструктура и съвременни пътища.
,
41
6087
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
21 Октомври 2012 19:20
Страната, която не е извършила истински преход от социализъм към свободен пазар, все по-сериозно затъва в кризата

Да дойде авторът да напише нещо за Балканската звезда.
Как соц номенклатурата си преразпредели страната и продължава да управлява до днес. "Свободен пазар"! Хахаха...
21 Октомври 2012 19:26
Страната се присъедини към ЕС през 2004 г. без много шум, без модерна инфраструктура и съвременни пътища.


Това не е вярно.
21 Октомври 2012 19:31
Ееe , успокоих се! Не е толкова важно ние да сме добре, важното е че и комшийте са зле.
21 Октомври 2012 19:31
Не бива да ги съжаляваме словенците! Подобно на другите европейски държави в криза, са в пъти по добре от нас.....А и са много надменни спрямо нас българите....
21 Октомври 2012 19:47
...ахъм, В. „Хюстън кроникъл“ - а какво мислят европейците, например съседите?
21 Октомври 2012 20:39



" "Всъщност, в Словения никога не е имало капитализъм", казва Нико Тус, която е известен словенски социолог."



Ахъм, и в България тъй. И демокрация тоже! Само да обясни някой защо ги ручахме 20 г. жабетата. Само че без комунисти , номенклатура и пр. дивотии ,които само доказват кое пречи на калпавата ракета.
21 Октомври 2012 20:44
Ми то капитализъм вече никъде няма..освен в празните тикви на форумните мирикански индженери.
21 Октомври 2012 21:08
Източноевропейската звезда Словения залязва

Нормално благосъстоянието на половин Европа беше на кредит.
1. Задлъжнялост на държавата
2. Кредитен балон надуван от банките
Сега като кредита спря нещата си идват лека-полека на мястото.
На словенците ще трябва стандарта да им падне 20%-30% да си дойдат на реалното ниво
На Гърците 50%
На Хърватите 20%-25%
На Португалците 30%
На Испанците 20%
На Италиянците 15%
На Унгарците 20%-25%
Най-смешни са така наречените "Балтийски тигри" добре че ги приеха през 2004 година в ЕС и ги пуснаха да слугуват на запад, че да изкарат някой евро иначе бяха "взели-дали".
А пропуснах Кипър също една много смешна държава без икономика живяла от заеми и помощи благодарение на по-големите си братя мошениците от Гърция.
21 Октомври 2012 21:18
55-годишният стоматолог не може да разбере какво лошо се случи с неговата малка алпийска държава, която сега е изправена пред една от най-тежките рецесии в историята си
Ами няма какво да се чудят словенците - банкстерите им го казват (засега само учтиво!):
Шефът на Европейската банка за възстановяване и развитие Сума Чакрабати наскоро даде на Словения доста добър съвет. "От дългосрочен национален интерес за Словения е за отвори икономиката си за чуждестранни инвеститори", заяви той.
И не само да я отвори, а и да продаде каквото има интересно на правилните хора.
21 Октомври 2012 21:24



Ачо1, тез всичките дето си ги изброил , ни бяха поставени като едни билбордове по светлия път към капитализма.Един от други по красни. Сега , като ги гледаме да падат един по един в канавките ние кво правим? Ще се връщаме ли?
21 Октомври 2012 21:26
Тази есен - септември минах през Словения на път към Италия и на връщане, какво ми направи впечатление:

1. Път с дупки и без маркировка няма!!!!!!!!!!!!!!!!!
2. В Любляна няма синя зона като в София, нито пък червена като в Загреб!?!?!?!?!?
3. Магистралата по която пътувах в Словения, бе на изрядно ниво, за разлика от напуканата хърватска
4. В 18:30 в центъра на Любляна е спокойно, за разлика от ориенталската лудост по улиците на София в същото време
5. Като влезеш от Хърватска в Словения, впечатляват окосените ливади и подредените лозя, съвсем различно от това което може да се види по целия път от София до Загреб

Моето впечатление беше, че Европа започва със Словения, пътувайки на запад и свършва със Словения връщайки се на изток

А бай автор да си пише каквото си иска
21 Октомври 2012 21:37
Живял съм малко в Словения: много чиста и спретната страна. Словенците смятат, че основната причина за успеха им е тъкмо това, че не са предприели безразборна приватизация веднага след независимостта, а печалбите на предприятията им с утвърден пазар са останали в страната. От друга страна, дори и за случайния наблюдател ясно се виждаше как словенската държава харчи много пари за всевъзможни приумици, които не дават резултат. Явно тази щедрост им изигра лоша шега - изпуснаха момента, в който трябваше да се овладеят и да затегнат коланите, а това сега значи, че ще трябва да ги затегнат много повече. Дано все пак не решат изцяло да разградят социалния си модел.
21 Октомври 2012 21:52

55-годишният стоматолог не може да разбере какво лошо се случи с неговата малка алпийска държава...

Е, простено му е - то и от т.нар. икономисти само една шепа осъзнаваха, че т.нар. прогрес е всъщност една кредитна пирамида, та един стоматолог няма какво да се кахъри, че не е усетил и разбрал какво се случва.

21 Октомври 2012 21:55
Тъй, тъй. Навсякъде празни лъскави витрини. Нашата е само празна.
21 Октомври 2012 22:07
Тайната, която свенливо се покрива, е следната - при разпада на Югославия Ватиканът наля много пари в Словения, като в момента притежава според някои неофициални оценки до две трети от горите в страната. Войната за т.нар. независимост беше учудващо кратка за такава малка и слаба страна - докато минат пазарлъците с Белград. Според един хърватски виц - танковете на ЮНА навлезли в Словения и излезли, като не успели да спрат - толкова била малка
21 Октомври 2012 22:08
Исландия още по-малка и по-спретната, па резултата подобен. Що?
21 Октомври 2012 23:13
Убеден съм че скоро ще дойде време, когато гражданите на виртуално богатите европейски "тигри"ще стоят на опашка за гражданство на бедна но реална България.
21 Октомври 2012 23:45
Словения беше известна с това, че нейните пари не бяха в Белград, а във Виена.
Това я спаси навремето. Така са ми казвали словенци.
Имат и няколко големи инвеститори - Goodyear и други.
Имат за съседи Австрия, а не Македония, Румъния и Турция.
22 Октомври 2012 00:22
Словенците загазиха главно защото изядоха всичко което успяха да завлечат при развода на семейството "Югославия".
22 Октомври 2012 00:31
Милите словенци. Живи да ги оплачеш. Друго си е у нас - магистрали, финансова стабилност, надеждно и безплатно здравеопазване, процъфтяваща средна класа, щастливи пенсионери, които се чудят дали следващото лято да прекарат пак на ски в Южна Америка или да прескочат пак до Малдивите. И всичко това,а и още по-прекрасни неща си имаме тук, в нашия уютен нужник, защото начело на държавата е ТОЙ! И още, защото се е опрял на плещите на такива титани като Цветанов и Дянков. Каза им човека в Букурещ какво трябва да направят, а те Му се подсмиват. Хак им е сега!
22 Октомври 2012 00:58
55-годишният стоматолог не може да разбере какво лошо се случи с неговата малка алпийска държава, която сега е изправена пред една от най-тежките рецесии в историята си

След като не може да разбере, значи и той е калинка! И в това няма нищо чудно, след като навремето зъболекарите са били в гилдията на бръснарите. Да се консултира с Боко, ама насаме. Защото ако и Дянков е там да дава акъл, язък за хубавата държавица.
22 Октомври 2012 05:27
След като не може да разбере, значи и той е калинка!

Хайде сега, ти, като настоящий майски бръмбар обясни на насекомите, къде баш е проблемът на Словения
22 Октомври 2012 08:04
На вишеградските отличници и балтийските тигри им напълниха и задниците с пари, за да ги противопоставят на Русия и на православните им съседи. Обаче отиде коня у ряката.
*
Ама голям мръсник тоз Горбачов, а?
22 Октомври 2012 08:36
Що така никой дума не обелва за ефекта от въвеждане на еврото. Айде авторът го разбирам- не е политкоректно. Друго си е да плюеш неприватизираната икономика, дето ги държа 15 години на върха (със стандарт по-висок от италинаския). После позната схема: ЕС, евро, заеми, криза. За експортно ориентирана икономика като словенската невъзможността да контролират сами курса на оборотната валута е убиец. Що китайците не приемат еврото, ами държат евтин юан? Социализма бил виновен. Ей, не мре тая пущина бе!
22 Октомври 2012 08:53
Верно е социализма.
Сeга иде ред да е виновен в UK и USA
22 Октомври 2012 09:10
Шефът на Европейската банка за възстановяване и развитие Сума Чакрабати наскоро даде на Словения доста добър съвет. "От дългосрочен национален интерес за Словения е за отвори икономиката си за чуждестранни инвеститори",

Ето къде е заровено кучето! Време е да се разграбва и Словения както разграбихме България!
22 Октомври 2012 10:17
Прав е човекът! А проблемите на Италия, Испания, Германия и Франция са, че никога не са извършвали преход от капитализъм към комунизъм. Но ще го извършат в близко бъдеще.
22 Октомври 2012 10:23
когато яло - пяло/ когато плащало - плакало
22 Октомври 2012 10:24
Паисий Сега е ред да нахлуят търговските вериги- лешояди от Германия и да им изпият кръвчицата. Гледай ги само на какви мискинлъци са способни, заради спечелването на един мижав 2-милионен пазар, а ние се чудим защо нас ни окупираха така скоропостижно ?! В Гърция няма и до днес кьорав хипармаркет и вижте на какво я направиха ! Впрочем GB се кани да се пусне от хорото, дали не е време и ние да я последваме овреме ?
22 Октомври 2012 10:46
Нормално благосъстоянието на половин Европа беше на кредит.
1. Задлъжнялост на държавата
2. Кредитен балон надуван от банкит

Ето го форумния кандидат за Нобелова награда. 2 Точки в който обясни проблема. Или хм да не би само толкова да му ражда главата?
По долу има и графика според страна и процент

Най ми хареса сьвета да дойдат инвеститорите. Напомни ми - да дойдат танковете. От кьде ги чакаме? Марсиянци?
Щото останалите на земята нямат пари и се мьчат да разпределят все по малка баница.
22 Октомври 2012 11:18
Тя оглавяваше групата на останалите бивши комунистически държави, които се присъединиха към ЕС заедно с нея - Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия.

хм, откога югославия, та и словения покрай нея са били комунистически държави?! югославия не беше ли лидер на движението на необвързаните страния? btw какво става с това движение? има ли го, няма ли го?
22 Октомври 2012 11:25
Като влезеш от Хърватска в Словения...

Не са само магистралите и окосените ливади, има и историческо наследство - Словения е била част от Австроунгария преди да стане част от Югославия.
Има и важни културни разлики: В Словения (или в Хърватия) те псуват на "Богу и Богородицу". Като минеш в Сърбия - на "п***у ти материну". А след Калотино...
22 Октомври 2012 11:29
Паисий, Пикачу, Откровение Варухово
С тази забележка, че наистина словенската държава харчеше пари като невидяла и беше редно да се сопрат в един момент, като видят накъде отиват нещата.
22 Октомври 2012 11:35
А нашият Парламент прилича на съдебна зала.
22 Октомври 2012 11:37
Международният валутен фонд обяви, че рецесията, която преживява Словения - описвана като една от най-тежките в ЕС - показва, че "икономическият модел, използван от страната в миналото, е неустойчив и вече не може да се поддържа".
Ясно, време е да се появи словенският Иван Костов.
22 Октомври 2012 11:55
"За експортно ориентирана икономика като словенската невъзможността да контролират сами курса на оборотната валута е убиец. Що китайците не приемат еврото, ами държат евтин юан? Социализма бил виновен. Ей, не мре тая пущина бе!"

Откровение Варухово,
22 Октомври 2012 14:31
Защо ли и тя става като нас, а не ние като нея? Кое е общото в случая?
22 Октомври 2012 14:43
Защо ли и тя става като нас, а не ние като нея? Кое е общото в случая?
Почти нищо - държавна собственост, държавни банки, евро при тях, а при нас - точно обратното. Общото е, че свършиха парите (кредитите), които допреди 4-5 години създадоха измамното усещане за несекващо занапред благоденствие.
22 Октомври 2012 16:51
Добре, де , и кво ще правим сега с демократичните ценности, предприемчивостта ?
Или докато печатницата работи или банките зарибяват - надуват ти главата за демократичните ценности, пазара -регулатор, предприемчивостта. И в един момент - балона се пука.
Подполковника хубаво им думаше- идва време много държави да живеят според заработеното. Ама, кой да чува - бил чекист. Тъй, де, именно защото е .
22 Октомври 2012 17:04
Добре, де , и кво ще правим сега с демократичните ценности, предприемчивостта ?
Нищо не правим. Някоя и друга година криза и после пак надуваме балоните
22 Октомври 2012 20:03
хм, откога югославия, та и словения покрай нея са били комунистически държави?! югославия не беше ли лидер на движението на необвързаните страния? btw какво става с това движение? има ли го, няма ли го?


като северна корея, например.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД