:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,192
Активни 553
Страници 3,757
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Около спора за надзора над трезора

Преди месец прогнозирах, че европейският "банков съюз" ще стигне до под кривата круша, както и ланският пакт "Евро+", който щеше да е основа за нов "финансов съюз" в ЕС. Още тогава бе ясно, че никакъв "банков съюз" няма да има и че свадливата ни европейска общност отново е разделена на лагери с непримирими позиции. Лагерите са четири. Южният блок търси в "банковия съюз" пореден начин за подхранване на огънатите под бремето на трудносъбираем дълг трезори. Но спасителите от богатия Север, които трябва да платят сметката, този път около 1 трилион евро, знаят какво ни учи Спасителят: "Никой не налива ново вино във вехти мехове; инак новото вино ще спука меховете и виното ще изтече, и меховете ще се изхабят" (Марк 2:22). Според тях "банковият съюз" трябва първо да запуши дупките и да стегне юздите на банките, които ще спасява. Това значи да ги принуди да събират вересиите от неспособните да плащат длъжници, т.е. нова вълна от фирмени фалити, безработица и падащи доходи да залее и Юга на Стара Европа. "Локомотивите на Европа" - Германия и Франция - теглят в различни посоки.



Трети път са хванали страните,



които отказаха да влязат в еврозоната: Обединеното кралство, Дания и Швеция. Те нямат никакво намерение да плащат чужд дълг и стоят далеч от "банковия съюз", каквото и да значи той. По този трети път (засега) вървят източноевропейските страни, останали извън зоната на еврото - било защото те не го искат, било защото тях не ги пускат в зоната. Проблемът на страните в третия лагер е да си отварят очите на четири за решенията, които вземат в Брюксел и важат за всичките 27 страни. Целта на тази група е да спира всякакви мерки, които ограничават правото им на собствена парична политика, иначе валутите им ще бъдат повлечени от еврото. Та в разделения на три Евросъюз нито "фискален", нито "банков" съюз може да има. Само пореден



хлъзгав компромис по европейски



Точно такъв са постигнали миналия петък правителствените глави на 27-те след 10 часови прения в Брюксел. Разбира се, всеки от двамата лидери в спора за надзора го обяви за своя "победа" и за "важна крачка към единен европейски банков надзор", а в Лондон ББС го нарече "кръпка" (clout) и успокои британците, че той "няма да засегне Обединеното кралство". Щом и трите лагера в ЕС са доволни от компромиса,



значи нищо не е постигнато



освен гръмки слова, на които господа големите батковци са ненадминати майстори. Все пак е важно да видим поредното витиевато споразумение от нашата си позиция. "Банковият съюз" излиза от употреба. От догодина ще градим "единен надзорен механизъм" (SSM, ЕНМ, зевзеци вече го кръстиха BDSM; със същия плам през 2010 г. направихме European Banking Authority, EBA). За разликата между SSM и EBA има да драскат професорите. Какъв е този SSM, почват да дъвчат политиците. Аз го знам: травестит ("преоблякъл се Илия..."). За да си осигури френската любов, новият механизъм ще е "единен", ще доминира над "всички" банки в еврозоната, както иска мосю Оланд (Ф). Ама друг път, защото ще кара по плана на фрау Меркел (Г), в германски ред:



"първо проблемните, после - системните",



после ще видим. SSM почва да работи "веднага" (Ф), но не веднага (Г), а когато му напишат правила. Единният европейски банков регулатор (Ф) първо ще получи пълна власт да надзирава онези банки ("проблемните"), които искат капитал от Европейския стабилизационен механизъм (ESM). Та SSM да следи какво става с парите от ESM (Г). Едва тогава европейският орган ще изземе от националните власти и текущия надзор (Ф), но само върху т.нар. "системни" банки (Г), които работят в няколко държави едновременно и лесно "пренасят финансови зарази" от една страна в друга. И най-накрая, някой ден (Г), SSM ще поеме всички банки (Ф) от еврозоната, но ще надзирава "пряко" (Ф) проблемните и системните, а другите - "по диференциран начин" (Г) чрез националните надзорни органи. Главите на ЕС казаха, че "водеща" в SSM ще е Европейската централна банка (Ф), но SSM ще е "стриктно отделен от определянето на паричната политика" (Г). Кашата още повече се забърква в стремежа



SSM да включи нечленуващите в еврозоната



страни. "Ако искат". Правилно е - "доколкото искат". Възелът, в който се вплитат надзор върху трезорите с парична политика и финансиране за 1 трл. евро, уж в рамките на еврозоната, но и като част от финансите на целия Евросъюз, кара всяка страна да участва в SSM, за да пази кой как тегли чергата и да не пострада. Но едва ли някоя държава извън еврозоната ще приеме заради едното наблюдение да прехвърли неясно кому властта да контролира "нейните" банки незнайно по какви правила. За България такъв ход е двойно по-страшен, защото националният монетарен суверенитет бездруго е ограничен от валутния борд. Заради борда и защото сме вън от еврозоната, банките у нас не ползват нито цент рефинансиране. Ако централната банка бъде лишена от властта да иска от банките висока капиталова адекватност, да им налага тежки провизии, да ги следи и ограничава (пр. да не плащат дивиденти на банките майки, да не изнасят към тях паричните си авоари, да не поемат "вносен риск"...), нашите бездруго скромни (но нарастващи) спестявания ще се окажат изложени на безконтролен риск. Докато сме вън от еврозоната, нямаме друга защита за лева, освен собствения ни банков закон и надзор. И в неясни на никого европейски "механизми" не бива да участваме.

13
5368
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
21 Октомври 2012 19:18
Докато сме вън от еврозоната, нямаме друга защита за лева, освен собствения ни банков закон и надзор. И в неясни на никого европейски "механизми" не бива да участваме.


Искров ли осъществява надзора? Кога и как го е направил? Щото повечето от нашите свръх-ликвидни и стабилни банки са все собственост на южните-страни майки. Изобщо Хърсев, ако ни обясни как така дълговата криза точно нас, ни връхлетя доста ще е интересно. Понеже на мене ми се струва, че точно нашите банки с тяхната алчна политика ни вкараха в батака. Активно подпомагани от правителствата. Предтекст да ни свалят и последната риза от гърбовете.
21 Октомври 2012 19:20
Този път г-н Хърсев май е уцелил ваксата за ските ... - (което не му се случва много често ).
21 Октомври 2012 19:57
Всъщност от основната идея на ЕС за свободно движение на хора, стоки и капитали не е останало кой знае колко.
Езиковата бариера е пречка за миграцията на работната сила и от там няма конкуретен пазар на работна ръка.
Стоките са сковани от безумните регулации, създадени зад всяка една от които стои очеваден лобитски интерес във вреда на обществото и не могат да се произведат по нормален и ефективен начин, камо ли за движението им - отново липса н аконкуренция.
А пък каиталите - мале мила. Уж частни, пазарни банки дето би трябвало да гонят печалбата на акционерите си набълбукани с ценни книжа издавани с тонове от сътоветните местни политици с които са мърсували по тъмни доби. това важи за всички - без изключение. Гръцки банкери се онождали с гръцки политици (при тях дори и тройка са си спретнали с кипърските си колеги), испански с испанци, германци банкери с немски политичари и пр.
Оот това положение има само два начина на излизане:
или разпад на еврото или война, подобна на Гражданската в САЩ навремето и след това всичко почва на чисто ново.
Ще тръгне Оландата да продава ценни книжа и френски банки вместо тях ще купят немски щото така им излиза на компютрите модела. Айде, де! това верва ли го некой! Или немска или австрийска банка ще даде кредит да се сложат китайски соларки на български ливади? Един Цанков камък правихме орташки с австийците и той ни излезе златен като всички контри останаха у нас да се борим със световната температура- А, и някое и дрего русоляво синеоко цигане се появи за тамазлък из родопските махали и толкоз.
21 Октомври 2012 20:53
Този път г-н Хърсев май е уцелил ваксата за ските ...

Грешка!
Бочко му ги намаза още в началото на месеца.
21 Октомври 2012 21:10
Съществува и още една опасност в Европа, която засега не и се обръща внимание, но тя е много сериозна и наполно възможно да се реализира.
Нека се опитаме да си представим какво би се получило един хубав ден, когато вече банките са централизирани, подредени и надзиравани по крилото на ЕЦБ, бизенса урегулиран почти да съвършенство и само сетрифицирани и стандартизирани стоки и издилия до последната бурмичка и листенци се пущат на пазара за благото на европейците, около 90% от доходите на европейските граждани отиват за почистващи препарати, електронни автоматични косачки на градинки и най-вече за борбата овладяванто и изглаждането на слънчевите вариации след 1000години - най-амбициозния проект на човечеството, инициаран от съвместната работа на учените от Германия и Франция.
И в този хубав ден, баш в разгара на поредната криза БАМ социалистите печелят изборите с подобаващо мнозинство и оплешивелият почти напълно специалист по съветските униформи от малката балканска стран, несменяем лидер на ПЕС в продължение на деситилетия стане най-големия шеф на Европа.
Не его ще му бъде поднесен един СССР на тепсия и тогава ще настъпи вечният рай на земята и сланцето най-накрая сигурно ще спре и увисне да грее вечно над Брюксел.
Ех, метчтиии...
21 Октомври 2012 21:17
БОЖЕ, ОПАЗИ!
21 Октомври 2012 22:51

един хубав ден, когато вече банките са централизирани, подредени и надзиравани по крилото на ЕЦБ, бизенса урегулиран почти да съвършенство и само сетрифицирани и стандартизирани стоки и изделия до последната бурмичка и листенце се пущат на пазара за благото на европейците...



Казано по-кратко: Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция


22 Октомври 2012 00:14
Може да се поспори какво точно означава "да стегне юздите на банките" - дали да ги "принуди да събират вересиите от неспособните да плащат длъжници" или да им забрани да играят хазарт с чужди пари и да ги накара да преразгледат принципите и размера на заплащането на висшите (и не толкова висшите) си функционери.
22 Октомври 2012 07:34
Емил Хърсев
22 Октомври 2012 11:14
Планът Ран-Ът

"Поредица от политици и икономисти от близкото минало погребаха България или поне се опитаха да го сторят. Защото зловещият им план не сработи напълно. Не докрай. Най-малкото, защото целта им да намалят българите с 3 милиона не се осъществи изцяло.

Десетоноемврийските превратаджии, водени от Андрей Луканов, в качеството му на министър-председател през 1990 г., извиква в България една камарила от американски идеолози, икономисти и мениджъри под егидата на Националната камара на САЩ и им възлага да разработят пакет от реформи за преминаване от социализъм към „демократичен капитализъм” у нас.

Ръководители на проекта от американска страна са Ричард Ран и Роналд Ът, поради което целият проект става известен като „Планът Ран-Ът”. От българска страна участват 29 икономисти и висши правителствени чиновници, ръководени от проф. Иван Ангелов – икономически съветник на Луканов, после на Станишев.

Сред тях са д-р Венцислав Димитров – бъдещ депутат от СДС; д-р Иван Костов – бъдещ премиер на България, сега лидер на ДСБ; Емил Хърсев – банкер; д-р Димитър Иванов – икономически съветник на двама президенти – на бившия Стоянов и на сегашния Първанов; Атанас Папаризов – министър, депутат от БСП; д-р Иван Пушкаров – бъдещ министър и депутат от СДС; проф. Стефан Стоилов – министър, бъдещ депутат от БСП; проф. Тодор Вълчев – бивш директор на БНБ и виновник за финансовите пирамиди и фалити на десетки банки; Огнян Пишев – бивш посланик в САЩ; Димитър Костов – зам.-министър на финансите в Лукановото правителство, впоследствие банкер, и други.

Разработеният проект е в обем от 600 страници и е безпрецедентен в световната практика с безумна 100% приватизация и тотално налагане на свободен пазар без дори минимална намеса на държавна регулация. Отпечатаният план е раздаден на всички депутати, но чак до 2000 г. посветените си мълчат, че към него има и поверителна част. Това става ясно, когато до нея се добира известният журналист Георги Тамбуев. Ето какво пише той за програмата Ран-Ът, в съгласие с която започва българският „мирен преход“ към гробищата:

„Чета я и косите ми настръхват. Все едно чета Откровението на Йоан или предсказанията на Ностарадамус за Апокалипсиса..."
Валентин Фъртунов (desant.net)
22 Октомври 2012 11:17
"Бочко му ги намаза още в началото на месеца"

Анджък де, значи е уцелил (винаги часовникът на шефа е най-точен, нали така ? ) !!!
22 Октомври 2012 17:22
Мадам Кунева както винаги е "ЗА" . Нищо,че още нищо не е ясно,дори и в главите на Г и Ф. Ингилизите гледат съир от вън.
22 Октомври 2012 22:43
Добре бе Хърсев. Разбрахме, че трябва да стоим далеч от всякакви европейски "механизми". Това добре.
Сега да видим какво е твоето предложение за страните от Еврозоната. Да си представим за момент, че като икономист от световна класа, като тесен специалист в банковото дело, Фрау Меркел и Мосю Оланд ти предложат да разрешиш проблемите на Еврозоната. Имаш пълен картбланш. Какво ще им предложиш като ефективно разрешение? Кажи! Имай предвид, че за решението си отговаряш с живота си, не само с честта си. Кажи какво ще направиш.
Всичко друго са само общи приказки за местна консумация. Лесно е да констатираш и критикуваш. Трудно е да предложиш изход, в който си сигурен. Нали?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД