:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,793,017
Активни 740
Страници 19,891
За един ден 1,302,066
Мрежата

Мадона и Стинг: Спрете обмена на музиката ни в Интернет

Звукозаписни лейбъли и музиканти обявиха официално война на онлайн пиратството
Снимка: Ройтерс
Известни музикални изпълнители застанаха начело на кампания срещу разпространението на безплатна музика в Интернет. Американският съюз на изпълнителите и представители на звукозаписните компании направиха серия от изявления в средствата за масова информация, в които основно защищават авторските си права над музиката в Интернет.

Звездната коалиция включва имена като Мадона, Стинг и Пи Диди.

В обръщенията си звездите призовават феновете си да не теглят безплатно парчетата им от Интернет, а да си купуват от магазина легални CD-та. Главното послание на звукозаписните компании гласи: "Нелегалното разпространение на музика вреди на изпълнителите и бизнеса." Основен аргумент на лейбълите са статистическите данни за спад на продажбата на CD-та, което според тях се дължи на онлайн пиратството.

В рамките на PR-кампанията на Американската асоциация на звукозаписните компании вече са заведени поредица от дела срещу интернетски мрежи за обмен на музика. Отделно се работи по прокарването на законопроект, позволяващ на притежателите на авторски права да използват забранени технически методи за спиране на трафика от нелегални MP3-ки (т. нар. Акт Берман). Тази седмица представители на звукозаписните фирми официално подкрепиха законопроекта на Хауърд Берман в Камарата на представителите в американския Конгрес, след като той влезе официално за обсъждане (а и има всички шансове да бъде приет). Припомняме, че с този законопроект на практика се легализират методи, които досега използваха предимно хакерите.

Не е случайно, че зад тази кампания застават известни изпълнители, които печелят милиони долари годишно от разпространението на парчетата си и всяко MP3-копие, пуснато без да им се платят правата, за тях е загуба. Извън медийния шум в САЩ около тази кампания в Интернет (slashdot.com) тече аналогична дискусия, която защищава обратната теза. А тя е, че свободното разпространение на музика в мрежата подпомага популяризирането на ъндърграунд групите и неизвестните, но талантливи изпълнители, които нямат продуцентски договор за милиони долари, но свирят нелоша музика.

Приблизително в същата посока е и становището на американската консултантска фирма KPMG, която разкритикува Акта Берман. KPMG съветва продуцентите, вместо да се жалват от спад на CD-продажбите и да се чудят как да хакват P2P мрежите, да се замислят за нови начини за продажба на музика в Интернет.
 
Стинг
1330
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД