:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,645
Активни 611
Страници 22,112
За един ден 1,302,066

Детските надбавки като предизборни залъгалки

Министърът на социалните грижи откри, че семейните помощи причиняват махмурлук. И какво ще предприеме?
Източник: Отчети на Агенция за социално подпомагане (2007-2011)
Разходи по програма "Семейни помощи за деца" до завършване на средно образование, 2007-2011 г.
Наскоро министърът на социалната политика Тотю Младенов откри, че много родители изпивали т.нар. семейни добавки. Това означава, че трябва спешно да се ревизират характерът и начинът на отпускане и контролиране на тези помощи. При това става дума за програма, която през последните години гълта между 1.3 и 1.4% от целия бюджет на държавата. Семейните помощи за деца са и мощен инструмент за печелене на благоразположението на избирателите.

При предишното правителство само за 2 години размерът на детските надбавки беше удвоен - от 18 на 35 лв. Най-чувствителното увеличение беше именно в предизборния бюджет от 2009 г. - от 25 на 35 лв. Наред с размера на месечните помощи беше вдигнат и таванът на доходите за получаване на помощта - от 200 лв. на член от домакинството през 2007 г. до 350 лв. през 2009 г. Това доведе до удвояване на общия обем на отпуснатите по програмата суми в периода 2007 - 2010 г., което постави сериозна тежест върху социалната система. Делът на програмата нарасна от 0.87% от общите бюджетни разходи за 2007 г. до 1.33% от тези за 2011 г. - или от 192.8 млн. на 357.8 млн. лв. За сравнение разходите на държавата за култура през 2011 г. са 409 млн. лв.

Въпреки тези увеличения детските надбавки са били и продължават да бъдат определяни като "мизерни". В период на бюджетни излишъци и растяща икономика предходното правителство пропусна златен шанс да направи реформи в тази сфера - при положение че броят на подпомаганите лица и семейства по другите социални програми вървеше надолу вследствие на повишаващия се стандарт на живот на населението. Вместо реформи станахме свидетели на безразборно увеличение и наливане на пари в една закостеняла социална програма, в която участват около 70% от децата. През целия разглеждан период броят както на подпомаганите деца, така и на подпомаганите семейства остава почти непроменен.



Липса на диференциран подход



Независимо през кой от инструментите на социалната политика разглеждаме въпроса, установеният през 2009 г. таван на дохода за получаването на детски надбавки е прекалено висок - 350 лв. на член от домакинството. Ако изключим допълнителното подпомагане на деца в неравностойно положение, липсва каквато и да е диференциация на плащанията. На практика семейство с две деца, в което всеки от двамата родители изкарва по 700 лв., ще получи същата помощ като семейство, в което общо двамата родители изкарват 700 лв. Дали трябва да е така?

Регламентацията на самите надбавки, както са описани в Закона за семейни помощи за деца, създава впечатление за целеви характер на помощите. А именно - държавата подпомага децата на семейства с доход под определена граница, които редовно посещават училище. Но когато един бюджетен трансфер не е обвързан с контрол, той на практика губи обосновката си и се превръща в подаяние.

Същността на социалните мрежи е да оказват целева помощ, която да помогне бенефициентите да разрешат своя проблем. Както явно се вижда в данните за динамиката на детските надбавки обаче, това не се случва. Разбира се, трябва да отчетем и тежката икономическа обстановка през последните години. Само че това не предполага запазване на статуквото, а напротив, трябва да бъде стимул за реформи, увеличаващи полезността на всеки лев от държавната хазна.



Как може да се подобри ефективността на системата



за отпускане на помощите за деца?

Отпускането на помощта трябва реално да се обвърже с посещаването на занятия. Съществува реална опасност при понижаване на максималния изискуем размер на доходите и същевременно увеличаване на самата помощ да се създаде впечатление, че правителството взима парите на български семейства със сравнително нисък доход, за да подпомогне такива с нисък доход от етническите малцинства. За да бъде избегнато това, училищата трябва да бъдат санкционирани за неспазването на своите задължения да подават ясна и точна информация за посещаващите занятия ученици. През 2011 г. едва 0.5% от децата имат спрени помощи заради отсъствие от училище. Така детските надбавки стават типичен пример за преплитане на проблемите на две финансирани от държавата системи - образователната и социалната. Резултатът е неефективни разходи за бюджета и влошаваща се образователна среда.



Диференцираният подход при отпускането на помощите



- въвеждането на коефициенти, с които се дисконтират помощите за относително по-високите доходни групи, ще спомогне за по-добро насочване на помощите и за приближаването на тяхната пределна полезност. Например за семейства с доход до 200 лв. на човек от семейството помощта може да е 100%, за тези с доходи между 201 и 250 да е 80%, а при доходи между 301 и 350 лв. на човек да е 30%. Тази скала е само примерна, границите биха могли да се обвържат с официалната линия на бедност, с минималния гарантиран доход или друг измерител за достъп до социално подпомагане.

Задължителното образование в България е от 7 до 16-годишна възраст. Може да се помисли за вариант, при който подпомагането на деца след навършването на 16 г. да е обвързано с успеха им в училище и да бъде под формата на допълнителна стипендия за добри резултати. Схващането, че държавата трябва да подпомага с "детски надбавки" лица след навършването на 18-годишна възраст, също следва да бъде преразгледана, освен в случай, че ученикът не се намира в XII клас при навършването на пълнолетие. Свиването на кръга на бенефициентите ще помогне за намаляване на разходите и увеличаването на самата помощ за действително нуждаещите се от нея.

Най-добрият начин за намаляването на бремето върху социалните системи е предприемането на мерки за насърчаване на заетостта като ключов фактор за намаляване на бедността.

Сегашното правителство замрази преобладаващата част от социалните плащания през последните години, което помогна за стабилизирането на държавните финанси. Едни от месечните помощи, чийто размер не е увеличаван от 2009 г. насам, са именно детските надбавки. С наближаването на изборите обаче изкушението за пореден път да "вдигаме", а после да се чудим откъде да събираме парите, ще става все по-силно. Наливането на пари в нереформирани системи не води никога до нищо добро. Резултатът от подобни авантюри са нарастващи харчове за държавата, мизерни помощи, които получават почти всички, и нулева възможност за контрол и оценка на ефекта от провежданите политики.



Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Наскоро социалният министър Тотю Младенов обезмисли семейните добавки, като каза, че масово се изпивали, намеквайки за ромския етнос. Ако това е вярно, защо ги дават тогава?!
13
5051
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
29 Октомври 2012 21:46
Като за ИПИ анализът не е лош. Но предложенията са направо ужасни -
въвеждането на коефициенти, с които се дисконтират помощите за относително по-високите доходни групи, ще спомогне за по-добро насочване на помощите и за приближаването на тяхната пределна полезност
- т.е. пак ще вземаме повече от онези, които работят и изкарват повече, за да дадем на онези, които нищо не работят. А за семейното подоходно облагане - нищо. За каква реформа изобщо говори авторът в такъв случай?
29 Октомври 2012 22:03
Диференцираният подход при отпускането на помощите - въвеждането на коефициенти, с които се дисконтират помощите за относително по-високите доходни групи, ще спомогне за по-добро насочване на помощите и за приближаването на тяхната пределна полезност.
Баси идиотията! "Пределна полезност" За кого!? След като имаше семейно подоходно облагане, неговите "колеги" от фондацията ореваха орталъка как с кривата на Лафер и плоския данък България ще стане "икиномически тигър". Сега пет години по-късно същите дрисльовци ми обясняват как било нямало механизъм и контрол, а за "икономическото тигруване" се изсулват кат пръдня в гащи. Как пък не се сети някой икономически гуру да тури 10% данък-доход върху помощите!?

установеният през 2009 г. таван на дохода за получаването на детски надбавки е прекалено висок - 350 лв. на член от домакинството.
Да разбирам, че момъкът предлага да се следва "светлия пример" в Зимбабве или в Сомалия? Иначе тук Внимателният веднага ще обясни, че в "многото страни" месечен доход до 900 евро не се облага с данъци, а за децата още 400 се приспадат на бройка. Като ще гледаме другите страни за данък-лихва, да гледаме с "широко отворени очи" и другото - необлагаемия доход и семейно облагане.
29 Октомври 2012 22:55
"Диференциран подход" - аз няма да успея да се изкажа в този стил, затова направо.

Динамиката на заетостта е много силна, и бюрокрацията във всички осигурителни шменти-капели се стреми да я изпревари, под предлог да не се допускат измами от бенефициентите и да се реализират бонуси за администрацията.

В резултат до детските надбавки могат да се домогнат само деца, чиито майки имат време да висят по опашки, и семейства с личен счетоводител в родата, който да им отчита документираните месечни доходи, или такива, които могат да си докарат документацията до статичен вид за срок от 6 месеца.

Т.е. реално работещи родители от т.нар. "работещи бедни" са изключени от системата за сметка на хора, на които тези пари не им трябват - работещите на две ведомости, и тъмнозелените - на тях им трябват, но за други цели.

Ако нямаше такава зашеметяваща корупция в системите за поръчките, очевидното решение би било да се дава храна, дрехи или учебници на всяко дете, без значение на имуществения статут на родителите.

След като я има, по-добре е майчинските да се премахнат изобщо, а с "икономисаните" пари, да се построи нова магистрала до Своге, по който начин ще може поне да се намали цената на шоколада за отличниците.
29 Октомври 2012 23:06
След като т. нар. "детски" са социална помощ, те следва да се насочват именно към най-бедните. Т. е. най-вече към онези наши сънародници, които рядко работят, а раждат много деца точно с цел да получават повече "детски".
А ако не са социална помощ, тогава какво са?
30 Октомври 2012 09:57
Прочетох заглавието, подзаглавието, името и местоработата. И спрях. Защото съдържанието ми стана ясно. Както всяко нещо написано от фондационерите от ФОНДАЦИЯ ИПИ или ФОНДАЦИЯ ОО.
30 Октомври 2012 10:15
Защо в България не се въведе семейното подоходно облагане?Някакви предположения?
30 Октомври 2012 10:21
Незнайко, заради такива като манипулаторите-фондационери от двустайните ФОНДАЦИИ като ИПИ и ОО.
30 Октомври 2012 11:48
Evasion,
Apolitichen,
маргаритка2,
БирникЪ,
neznaiko_2011,

На целият форум тук проблемът е ясен, посочено е и решение - семейното подоходно облагане.
Остава да видим какво е направило Правителството по въпроса досега, както и какво смята да прави още година и нещо.

neznaiko_2011,
семейните надбавки са средство за стимулиране на раждаемостта, но да 'надбавят' върху друг доход, а не да са основен такъв.
30 Октомври 2012 12:29
Не се ли сещате кои наши сънародници чакат само на детски надбавки и заплащане на майчинството? Тези, които нищо не работят , а само раждат деца!
Така, че стига с тоя рев! Нормалният родител намира начин да си отглежда децата.
30 Октомври 2012 13:41
Семейните помощи за деца са и мощен инструмент за печелене на благоразположението на избирателите.
При предишното правителство само за 2 години размерът на детските надбавки беше удвоен - от 18 на 35 лв.

В резултат на което, те (предишното правителство) бяха "изритани" от властта, а семейния туризъм в чужбина нарастна!
A slippery slope!
30 Октомври 2012 15:52
Липсва дългосрочна,целенасочена и дългосрочна обща БЪЛГАРСКА политика спрямо майчинството и децата. От 10.11.1989г. насам. Нищо не се е променило като принципи,политики в условията на свободно движение на работната сила. Нито едно правителство не е отговорило на въпроса как да задържим младежите в България за да раждат децата си тук, а онези учещи в чужбина да се върнат и да захванат бизнес или професията си тук в България. Временния просперитет при Станишко за миг от този преход смекчи проблема и приспа политическата клика,и сега отново олеле.. Толкова младежи се изнесоха. Политиците трябва да отговорят как да върнем поне част от тях с родените им в чужбина деца. И най-накрая, и защо не:- как да привлечем дори чужденци тук да раждат своите деца-кои са целевите стратегии в тази насока. Всичко в политиката е ден до пладне и резултата е неизбежен.
30 Октомври 2012 17:03
А защо не се дават ваучери от социалното министерство - според възрастта на детето и месечните му нужди - за адаптирано мляко, памперси, обувки, дрехи, книги...
30 Октомври 2012 18:46
А защо не се дават ваучери от социалното министерство ... за адаптирано мляко, памперси, обувки, дрехи, книги...
Ваучерите не са никак добро решение за България. Преди още да се раздадат ще си отрежем главите в спор дали книгата да е Encyclopaedia Britannica или Большая Советская Энциклопедия. Отделно спора (подкупите) коя книжарница да осребри ваучерите, че виж к'ви лихва се начисляват в градския транспорт, де банка не може да постигне такива висоти .
Памперс е търговска марка. От личен опит зная, че въпросът каква марка бебешки пелени и особено бройката не бива да се решава от жени . Иска се "твърда" (за марката, съответствуваща на джоба) и яка (за количеството) ръка за бебешките пелени. Иначе бебето ще остане неповито от несекващи скандали.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД