Ако сте решили да облагородявате дома си със стайни варианти на популярни дървета, то един от ефектните варианти е стайната липа. Малцина обаче знаят, че това растение е родом от Африка, където нормално достига до 2 м височина. Не се стъписвайте! В дома ви тя надали ще се източи толкова нагоре.
Естествено, стайната липа спада към семейството на липите. Дотук обаче с приликите. Тази не цъфти с познатите ароматни цветчета, така че не се надявайте да си набавите от нея материал за чай. Тя си има само листа в красива свежо-зелена тоналност, и толкова.
Точно тези листа са и едно от най-чувствителните й места. Ако случайно забравите да наторите растението, техният цвят постепенно ще избледнее, след което те ще опадат. Лесно ще избегнете такъв обрат, ако просто наблюдавате растението. Щом настъпи дори и най-малката промяна в цвета на листата, действайте. Освен това е добре редовно да забърсвате с мека кърпа листата от натрупаните нечистотии.
С това обаче трудностите при отглеждането на стайната липа не свършват. Имайте предвид, че това растение е капризно и трябва да се заредите с наистина голямо търпение, за да го поддържате красиво. Но си заслужава.
Поливането е обилно през лятото, досущ като торенето. Но и двете си имат тънкости. Водата в никакъв случай не трябва да води до подгизване на почвата. Най-добрата тор пък е от прогнили листа. През зимата поливането не спира, но количествата вода се намаляват. Разбира се, ако сте в жилище със силно парно, то трябва да поливате повечко.
Иначе изборът на пръст за растението не е кой знае каква философия. Стайната липа вирее добре в най-обикновена градинска почва. По-голям проблем е изборът на място. То трябва да е хем светло, хем прохладно, хем с постоянен приток на свеж въздух, хем просторно. А и температурата никога да не пада под 10 градуса.
|
|