Практиката на родните законодатели да управляват с правилници, наредби, че дори указания, но не и с ясни законови регламенти често се оказва в полза на гражданите, които имат куража да се изправят срещу държавата. И нерядко те печелят.
Учителката от Бургас, която успя да осъди НОИ заради спазена нормативна уредба, но приета от съда за противозаконна, не е единственият случай на съдебно решение в полза на хората заради тълкувателни разпоредби. Както "Сега" писа, бургазлийката осъди осигурителния институт за по-ниската си пенсия от Учителския фонд, която освен това трябваше да получава за по-дълъг период. Заради промяна в наредбата за осигурителния стаж и пенсиите, която предвижда пенсии, отпуснати от фонда до края на 2011 г., размерът на които е изчислен през 2012 г., да бъдат съобразени с новата по-висока пенсионна възраст, жената се оказва ощетена с около 1000 лв. Ранните учителски пенсии се вземат до 3 г. преди общоприетата възраст, намалени с 0.2% за всеки недостигащ месец. Но с новата разпоредба пенсиите от 2012 г. трябва да догонват новата пенсионна възраст. Така от НОИ определят, че учителката 53 месеца ще получава намалена с 10.6% на месец пенсия, вместо само 33 месеца с 6.6%. Съдът в Бургас приема, че това е грубо нарушение на материалния закон, понеже пенсията е отпусната по едни законови разпоредби, а е изчислена по други. Според съда
се отнемат права със задна дата, което е абсолютно забранено
според основните принципи на правото.
Казусът е още по-заплетен, понеже поправката е от края на февруари, а влиза в сила от 1 януари. И тъй като не е била факт през първите два месеца, пенсионираните учители от края на 2011 г., които са имали късмет пенсиите им да бъдат изчислени в този период, ще си ги получават намалени до навършване на старата пенсионна възраст от 60 г. за жените и 63 г. за мъжете, т.е. най-много по 36 месеца. Тези със закъснели разпореждания обаче трябва да гонят новата възраст. От НОИ изпълняват решението на Бургаския съд и преизчисляват пенсията на жената. Но твърдят, че нищо не могат да направят за хората, които не са се сетили да си търсят правата в съда. Това са над 494 учители, 1/3 от всички, възползвали се от правото си за ранно пенсиониране през 2011 г.
Най-вероятно заради делото в Бургас от осигурителния институт са се усетили, че казусът е изключително несправедлив. С поправки през закона за бюджета на ДОО, който мина на първо четене в парламента, се правят промени в Кодекса за социално осигуряване за отмяна на противозаконната разпоредба. С тях се регламентира, че учителите, както и преживелите съпрузи, които имат право на наследствена пенсия до 5 г. преди общоприетата пенсионна възраст, вече няма да догонват увеличението й. Т.е. учителите ще си вземат парите най-много до 3 г., а вдовците и вдовиците - до 5 г., вместо продължителността да варира и едни да ги получават за един период, други за друг според годината на отпускане и издаването на разпорежданията.
Заради смелостта да си потърси правото в съда Ваня Григорова пък
няма да връща на НОИ почти 2700 лв.
неправомерно получени обезщетения за безработица плюс над 80 лв. лихва. А по нейния казус Кодексът за социално осигуряване уж е пределно ясен - когато е кандидатствала за обезщетението, тя е била осигурено лице, тъй като е имала няколко дни осигуряване на трудов договор през февруари 2011 г. и е била на граждански като преброител с НСИ за целия месец.
По странната логика на КСО, ако някой получава доход извън трудов договор и той е под минималната заплата след намаляване на нормативно признатите разходи, не се води осигурено лице и има право на обезщетение. Ако обаче е взел 20 лв. доход по граждански договор в месец, в който е имал дори един ден осигуряване по трудово правоотношение, вече се води осигурен на друго основание и съответно няма право на обезщетение.
В този омагьосан кръг попада и Ваня през февруари 2011 г., когато остава без добре платената си работа, където я осигуряват на реален доход. Затова от 7 февруари до 2 май, когато започва нова работа, тя получава близо 2700 лв. обезщетение за безработица. Междувременно през февруари се включва в армията на преброителите. Гражданският договор е от 1 февруари, но е за извършване на услуга, която може да бъде изпълнена и за три дни. Не е фиксирана сума, но след масовото преброяване на хората през интернет преброителите са наясно, че повече от 200 лв. няма да вземат. Затова и Ваня е спокойна, че няма как да прехвърли минималната заплата. И смело декларира в НОИ, че е неосигурена.
Когато чак на 11 май 2011 г. от НСИ благоволяват да отчетат данните за преброителите си, от осигурителния институт пращат "честитката" на Ваня с обвиненията колко е недобросъвестна и как трябва да върне получените обезщетения за всичките почти три месеца - от 7 февруари до края на април. Причината - договорът с НСИ и няколкото дни осигуряване по трудовия й договор през февруари я правят осигурена. Кашата около нея, която "Сега" разказа още през м.г., допълнително се забърква и заради факта, че договорите с НСИ са без фиксирано възнаграждение, защото то зависи от броя на преброените. В такива случаи от НОИ спират обезщетенията превантивно и ги възстановяват чак когато стане ясно дали възнаграждението не е повече от минималната заплата. В случая с НСИ това става два месеца по-късно и никой не се интересува
от какво са живели тези хора
в този период.
Ваня Григорова обаче обжалва разпореждането за възстановяване на парите, стига чак до Върховния административен съд и вече има окончателно решение в своя полза. Съдиите приемат логиката, че по закон обезщетенията се прекратяват при започване на трудова дейност, за която лицата подлежат на осигуряване. Но гражданският договор с възнаграждение под минималната заплата, какъвто е бил този с НСИ, не води до задължително осигуряване, следователно не може да е причина за прекратяване на обезщетението. Освен че няма да си получи парите, НОИ трябва да плати и 640 лв. съдебни разноски.
Друг любопитен казус, който води до изглаждане на текстове в КСО, е дело срещу МВР на полицай, принуден от ведомството да излезе рано в пенсия. Той обаче изпълнява условията за 2/3 специализиран стаж след сбор на години в армията и чак след това в МВР. Съдът приема, че в КСО се изисква специализиран стаж само по закона за МВР, т.е. вътрешното ведомство не може да го принуди да се пенсионира, и човекът беше върнат на работа. Нищо, че по силата на наредба, стажовете от двете сфери на сигурност отдавна взаимно се допълват. Заради съдебното решение от догодина това изрично ще бъде записано в Кодекса за социално осигуряване.
Там се правят още промени заради съдебните практики. Сега например съдът отменя решения за прекратяване на обезщетения за безработица, понеже не е записано специално, че длъжностните лица, които ги изчисляват и отпускат, имат право и да ги прекратяват, променят и т.н. И за съдиите подобни решения са незаконни, понеже са издадени от неоторизирани длъжностни лица. Сега това им се вменява изрично. Изрично вече ще бъде записано в КСО, че обезщетения за болнични не се изплащат и съответно се възстановяват, ако диагнозата е свързана с ТЕЛК-ово решение, за което се получава пенсия. Казусът досега беше регламентиран само в наредба и това е един от най-честите случаи за обжалвани болнични листове, както и за водене на дела за изплащането им.
Хубаво е, че съдебната практика явно задейства институциите да си поправят законите. Но тя показва още, че докато калпавите закони трябва да се обясняват с по няколко подзаконови акта, винаги има шанс съдиите да потърсят вратичката в хаотичното ни законодателство, за да вземат решения в полза на гражданите.