Партията на Меглена Кунева според социолозите е единствената от новите формации, която има шанс да попадне в парламента. |
Най-нагледният пример, най-популярната и с най-големи шансове да влезе в следващия парламент, разбира се, е партията на Меглена Кунева "Движение България на гражданите". В началото Кунева обещаваше да не прави партия, сега се кълне, че няма да влиза в коалиции, но пък ще управлява два мандата.
Социолозите обясняват интензивното партийно строителство със стратегия на управляващите за разпиляване на протестния вот. На фона на растящото неодобрение към ГЕРБ партията на премиера Бойко Борисов има нужда от всякакви видове образувания, които да разсейват недоволните избиратели. В последните месеци не просто намалява подкрепата за управляващите, но и личният рейтинг на Борисов, което е нечувано, а неодобрението към него превишава одобрението. Някои от новоизпечените партийни лидери
изобщо не си правят илюзията,
че ще прескочат заветните 4% и ще влязат в Народното събрание, но публично се канят да са втора, трета или пета политическа сила. Ако случайно стигнат до там, те ще произведат удобни депутати за пазаруване от страна на сегашните управляващи (част от тях между другото изобщо не крият напъните си да си партнират с ГЕРБ). А те вече показаха, че са достатъчно щедри да добият така необходимата им подкрепа, за да си осигурят мнозинство (справка - сегашните т.нар. независими народни представители).
Другата цел на ГЕРБ е да си осигури предварително т.нар. патерици за следващо мнозинство - най-ярък пример е станалата популярна като коалицията "Ярешки" - РЗС и формацията на фармацевтичния бос с интереси във футбола Веселин Марешки "Либерален алианс". Още несключили съюза, двамата вече си разпределиха мандатите, с които ще се явят на изборите догодина.
Всичко това се случва на фона на социологически проучвания, които показват, че интересът на избирателите към нови партии намалява. НЦИОМ отчете през май, че за нови субекти са готови да дадат гласа си двойно по-малко избиратели, отколкото месец по-рано.
Формацията на Меглена Кунева
партия "Движение България на гражданите", която също като много други стартира с отричане на партийния модел, после обаче откликна на молбите на хората да направи партия, вече обяви, че няма да прави коалиция с БСП, ДПС и ГЕРБ. С кого тогава ще управлява два мандата остава загадка. Въпреки това социолози и политолози непрекъснато помпат рейтинга й и й отреждат не просто да влезе в следващото НС, но и да стане незаобиколим фактор.
Коалицията "Ярешки",
както стана популярно бъдещото взаимодействие на РЗС на Яне Янев и Веселин Марешки, има богата предистория. Марешки беше в листите на РЗС за евродепутати през 2009 г. Той дори обвини Янев, че искал шестцифрени суми, за да попадне в списъците с кандидати. Миналата година аптеркарският бос стигна до балотаж за кмет на Варна. В РЗС пък с допитване до партийните си членове установиха, че формация на Марешки е най-желаният коалиционен партньор. Марешки не крие, че ще разчита най-вече на клиентите си, които купуват по-евтини лекарства в неговите аптеки, и очаква да е трети в класацията за НС. През лятото той стана собственик на "Локомотив" (Пловдив), като обясни, че на премиера Бойко Борисов му били достатъчни 5 минути да го убеди да помогне на отбора. РЗС пък без сериозно рамо - и политическо, и финансово от страна на ГЕРБ - нямат никакъв шанс да припарят до пленарната зала. С поредния завой в позицията си - за подкрепа на управлението и поклони пред Борисов, те се опитват да си осигурят политически живот в бъдеще. Между другото освен с разкрачената си позиция по отношение на Борисов, когото ту уволняват, ту величаят, те станаха за смях на опозицията, която вече ги е взела на подбив и за това, че ГЕРБ им пишат листите за вота догодина.
Националистите от "Атака"
от 2009 г. така успяха със семейно-битовите драми да се разцепят, че произведоха немалък брой формации и обогатиха политическото пространство с "Нова сила" на Антон Сираков, "За хората от народа" на Павел Чернев, Национален фронт за спасение на България на Валери Симеонов (кум на Сидеров), ГОРД на Слави Бинев, бъдещата "Ние, българите" на независимите депутати Стоян Иванов и Кирил Гумнеров, та до формацията на бившата съпруга на Волен Сидеров Капка Георгиева и заварения му син Димитър Стоянов - Националдемократична партия. Описание на намерението им дава понятието патриотизъм, но на практика водещото са лични неразбории и войни и опитите да откъснат по-голяма част от електората на "Атака", без мисъл за това какво му се предлага насреща. Което прави минимални шансовете им за успех на парламентарните избори. По същата причина няма да се състои обединението на "патриотите", което се опитват да инициират от ВМРО. Те поканиха на разговори всички националистически формации, но засега няма данни да са се разбрали за общи действия на вота освен с "Атака". А неуспехът на подобно обединително начинание пролича преди дни в Пазарджик, където имаше два паралелни митинга на т.нар. патриоти по време на делото за радикален ислям.
"Нова алтернатива"
се казва формацията на бившия военен министър Николай Цонев, показно арестуван и още по-показно оправдан на поредна инстанция по поредно обвинение само преди дни. Намерението на Цонев е да привлече хора, свързани с бизнеса и да бъде алтернатива на ГЕРБ. От този политически субект определят идеологията си като патриотичен либерализъм. Социолозите обаче не ги включват в никакви класации.
"Свободен народ"
се казва учредената от бизнесмена Теодор Дечев, близък до бившата барета и сочен за глава на Октопода Алексей Петров. Те ще се борят с бедността, с безработицата и ще намаляват лихвите на банките. Ще защитават малките предприятия.
Отцепниците от ДПС Касим Дал и Корман Исмаилов правят Народна партия
"Свобода и достойнство"
Учредителният конгрес ще е през ноември, но се презастраховат, че намеренията им не са да дублират ДПС. Тактиката е печеливша, но неприложима, тъй като таргетът на въпросната формация са избирателите на движението. Дал и Исмаилов отричат, че ще са патерица на ГЕРБ, макар че сега и двамата са декларирали принадлежност към групата на управляващите.
Други независими депутати, произлезли обаче от РЗС - Тодор Великов, бивш седесар, и Димитър Чукарски, дългогодишен земеделец, сътвориха през почивните дни партията ДАНО. Щели да работят на "принципите на прагматичността, професионализма и предвидимостта", а ще ги оглави "обаятелна дама".
"ВОТ-Консерватори" се казва формацията на бившия лидер на СДС Пламен Юруков. На сайта им стоят две актуални позиции - едната, която осъжда терористичния акт в Бургас от лятото, и другата, с която предлагат за шест месеца да се намалят цените на горивата с няколко пункта.
Кой ще спечели, ако всички тези формации се явят на избори? Освен очевидната изгода на управляващите се очаква да спечели - дано не звучи грозно! - и Фондът за лечение на деца, където отиват депозитите от по 10 000 лв. на партиите и коалициите, които не са успели да спечелят 1 процент от гласовете. И това ще бъде най-смисленият принос за обществото от всички тези новоизлюпени формации, които обещават светло бъдеще, промяна, евтини лекарства и т.н.