:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,185
Активни 702
Страници 3,088
За един ден 1,302,066
Идеи

МВР амбицира джигитите на пътя

Сурови санкции трябва да се налагат не само за отнемане на човешки живот, но и за рисково каране, което следва да се третира като "опит за убийство"
Всяка година десетки българи умират в катастрофи на пътя. Това не е новина, но обобщава в няколко думи и за пореден път стойността на човешкия живот в България. Тази пролет от МВР се похвалиха, че жертвите са намалели с 20% - от 820 за м.г. са станали 658 в цялата страна. Това беше наречено от полицейските шефове "положителна тенденция". Да, щеше да е положителна, ако за последното десетилетие заради катастрофи на пътя не изчезна един цял град - над 9 хил. смъртни случаи. И вместо МВР и отговорните институции да затягат контрола, издават объркващи наредби, които мотивират джигитите на пътя.

От няколко дни е в сила наредба на МВР, според която Пътна полиция няма да отнема контролни точки на водач, причинил катастрофа. Точки обаче ще се взимат, ако се превиши скоростта на пътя. Според обичайните изказвания на полицейските статистици - най-голямата част от пътните произшествия в града се причиняват при отнемане на предимство. В извънградската среда главната причина са изпреварването и навлизането в насрещното платно, когато водачът не е съобразил скоростта и дистанцията с другия автомобил. Една хипотеза - караш с превишена скорост, камерите на полицията не улавят това, не успяваш да овладееш автомобила и причиняваш катастрофа. КАТ ще ти вземе ли точки от контролния талон? И как това ще повлияе върху градските шофьори, които изпробват майсторските си умения при засичане и изпреварване по големите булеварди (това особено важи за столицата)?

Освен това новата наредба стимулира и градската практика "арабин в пустиня". Точки от контролния талон няма да се взимат, ако някой водач реши да спре неправилно в района на пешеходна пътека, автобусна спирка и кръстовище. Не съм сигурен дали нормотворците в МВР са наясно, но България е водеща страна в Европа по убити пешеходци и деца на пътя. Ако отскоро беше въведена една добра практика - да се въведат високи глоби за отнемане предимството на пешеходеца и глоби за неправилно пресичане, то сега това предложение буди смут. Пешеходната зона се превръща отново в едно несигурно място, защото спрелият автомобил ограничава видимостта и на шофьорите, и на пешеходците.

Някой може да каже, че отнемането на част от тези максимални 39 точки от контролния талон няма дисциплиниращ ефект. Напротив, това е голям стимул за бесниците на пътя. Карат като обезумели, изпреварват рисково дълги колони, полицията ги спира, плащат си фиша и продължават напред. И тези нарушения най-често се правят от шофьори, чиито автомобили струват цял апартамент.

Тези, които обичат да си плащат, вероятно имат и т.нар. "златен талон" - за 6 години нямат регистрирано нарушение, което е санкционирано с акт или фиш. Както посочи наскоро началникът на Пътна полиция Антон Антонов, веднъж придобили "златен талон", за вас спира да важи точковата система, независимо дали карате с превишена скорост, изпреварвате неправилно или сте причинили пътнотранспортно произшествие.

Новата наредба на МВР като че ли завършва една безумна серия от инициативи на пътнотранспортното правителство на ГЕРБ тази година. През 2012 г. с промени в Закона за движение по пътищата се увеличи максимално позволената скорост по магистралите от 130 на 140 км. в час. Карането на фарове също стана задължително по решение на мнозинството, уж за да намалеят катастрофите. В последните години стана известна и практиката "дарителите на МВР" да се ползват със специален статут на шосето - никой не ги закача за нарушенията, които извършват.

Правораздавателната система винаги е толерирала нарушенията на популярните лица - Максим Стависки е само един злополучен пример. А и властта не показва особена загриженост. Колите със специален режим на движение често създават рискове от катастрофи. Инцидентите с коли на НСО са почти ежедневие. В катаджийските хроники влезе и кортежът на премиера Бойко Борисов. Когато властта кара като обезумяла, как да шофира данъкоплатецът?

В същото време корупцията сред пътните полицаи не намалява. Поставянето на камери продължава да се бави. Катаджиите продължават да се крият зад храсти и завои.

И това е само едната страна на монетата. Българите карат стари автомобили, чиято сигурност е под всякаква критика. Независимо от усилията на министерството на транспорта да сложи камери, които предават "на живо" какво се случва в сервизите за годишен технически преглед, техническите пунктове продължават да пускат неизправни коли с препоръката шофьорите да си ги поправят.

Нормотворчеството в МВР тотално обърква българските шофьори, които поначало не блестят с висока култура на пътя. И докато не бъдат прилагани строги мерки срещу бесниците на пътя - карането с превишена скорост, с алкохол в кръвта, агресивното шофиране, - паметниците и сухите букети по българските пътища ще се увеличават.

Всяка смърт при инцидент на пътя е нелепа. Затова наказанията трябва да се прилагат, преди да е сторена белята. Българската ситуация изисква сурови санкции да се налагат не само за отнемане на човешки живот, но и за рисково каране, което следва да се третира като "опит за убийство". За съжаление в сегашното законодателство подобен текст няма.
15
2907
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
12 Ноември 2012 19:58
Дрън-дрън. Милиционерския рефрен - контрол, глоби, наблюдения, санкции. Въпреки всичките идеи за повишаване на безопасността на пътя, дето ги раждат умните плоски шапки, единствената проработила мярка е вдигането на цените на горивата. И си го приписват, катаджиите, като успех.

А камери в патрулките - кога? А признаване на записи от видеорегистраторите - кога?

Ако нещо амбицира джигитите на пътя, това е схемата на застраховане. Много е гот за застрахователите, но има анти-превантивен ефект убеждението, че каквото и да стане, застрахователят ще плати, а после даже няма да ти вдигне премията.

Точковата система е система за изнудване на професионалните шофьори. Води до корупция, ако не знаете - повече от всякакви глоби. Върху любителите няма никакъв ефект, абсолютно.

12 Ноември 2012 20:16
Защо медиите не споменават нищо за качествата на водачите на МПС? Според ЗДвП,чл.152,ал.1 ,Министърът на транспорта е човекът отговарящ за изискванията към водачите на МПС! Добри ли са водачите на МПС в България?Защо темповете на намаление на жертвите тук, са най-лоши в цяла Европа?Без подходящи водачи на МПС, над 5000 причиняващи ПТП по своя вина по данни на МВР, държавните служители не променят изискванията за получаване на свидетелството?Какво прави правителството, когато един министър не си гледа работата? Администрацията манипулира парламента, прави си хранилки от законите, за сметка на жертвите по пътищата!
12 Ноември 2012 21:02
Когато почнах да карам МПС през 1962 г.,да не спреш на стоп линията при червен,не, оранжев светофар,се плащаха глоби и се вписваше в книжката нарушението и се отнемаха точки.Да пресечеш двойна бяла линия,беше все едно да се блъснеш в стена.Вярно,МПС-тата бяха далеч по- малко от сегашните,но контрола на КАТ на улиците и пътищата беше жесток.Жестоки бяха и изискванията към кандидат шофьорите при теоретичните и практичните изпити.И шофьорите взели права тогава и спазващи закона и правилника още карат без нарушения.И аз съм един от тях.До ден днешен нямам нарушение на пътя по моя вина.Сега какъв талон трябва да ми дадат - златен, платинен или диамантен.Не искам нищо.Искам на джигитите и джигитките нарушители да се отнема книжката за управление на МПС,жестоко да се глобяват,до степен отнемане правата им за минимум 5 години и изпити до дупка т.е.до усвояване на правилника наизуст,като стихотворението "Аз съм българче".Даже бих предложил на рецидивистите да се налага мярка лишаване от свобода за 2 - 3 години.Нека манафите ги превъзпитат,щом демокрацията не може.Казах!!!
12 Ноември 2012 21:05
Не съм сигурен дали нормотворците в МВР са наясно, но България е водеща страна в Европа по убити пешеходци и деца на пътя.

Отново сме начело в грозна статистика, но как МВР се бори с идиотите на пътя? Специално във Варна - по милиционерски. Вместо да гони до дупка и жестоко нарушителите, нацвъка града с лежащи полицаи и най-вече основните артерии (само по т.нар. околовръстно шосе от няколко километра има 8 такива). В резултат тръгне-спреш, движение на 1-2 скорост, забравяме за зелена вълна и 2 л. на 100 отгоре.
12 Ноември 2012 21:27
Глупава статия в катаджийски стил.
Опира се на популизма и толкоз.

Докато се дава гласност на такива катаджийски писания, а хората, които разбират от темата нямат думата, все така ще бъде. Най-лошият възможен вариант се прилага в България - катаджийте пишат закона за движение по пътищата и съответно нещата са много зле. КАТ трябва да изпълнява закона, а не да го пише. Сега КАТ пише закона, но даже не го изпълнява. Днес акция за едно, утре акция за друго и естествено резултат няма.

Казваш "джигитите" и тълпата реве в възторг - Бой по джигитите.
И все в този стил.
13 Ноември 2012 00:38
Българската ситуация изисква сурови санкции да се налагат не само за отнемане на човешки живот, но и за рисково каране, което следва да се третира като "опит за убийство".

ИЛИЯ ВЪЛКОВ
13 Ноември 2012 01:43
Рисково каране - опит за убийство?! Кой ще определи кое каране е рисково и дали рискът е пресметнат? Опит за убийство е да се дават книжки на идиоти. КАТ трябва да спира водачите на МПС на случаен принцип и да ги кара да решават тест за интелигентност. Който се провали - глоба и отнемане на книжката. Ама на пътя ще стане като в оня стар виц където Ленин останал насаме със спасителката си..
13 Ноември 2012 03:58
Stern
2012-11-12 21:05:06


Специално във Варна - по милиционерски.


Ти помниш ли милиционера дето стоеше на кръстовището на бул Ленин и 27 юли точно до млечния магазин "София"-а от среща Цръквата Свети Никола.Тарзан му беше прякора.Той вдигаше палката за щяло и нещяло.За най-малкото провинение вадеше кочана.Няма как да сложат полицаи кат него навсякъде,затуй ги слагат легнали сега.
Според мене проблема е в самите нас-ние сме безотговорни/дали така се раждаме или възпитавани, всеки да си отговори сам/
13 Ноември 2012 09:20
Проблемът не е в самите нас! Проблемът е във властта и нейната подкупност. Ако знаеш, че като нарушиш правилника и те хванат няма да се измъкнеш с 20 лв. няма да си позволяваш и да нарушаваш правилника!
13 Ноември 2012 09:38
Затова наказанията трябва да се прилагат, преди да е сторена белята

Отново милиционерско мислене. Ще наказваме ПРЕДИ евентуалното нарушение.
Нещата ще се оправят, когато шофьорите знаят, че хванат ли те в нарушение ще платиш глоба.
Според мен най-лесно това може да стане със поставянето на камери в полицейските коли. От КАТ сигурно го знаят, но също така знаят, че голяма част от служителите им ще напуснат на следващият ден след монитрането на камерите.
13 Ноември 2012 10:04
рисково каране, което следва да се третира като "опит за убийство"


И като как ще се дефинира понятието "рисково каране"? Явно мъглявото "несъобразена скорост" не е достатъчно, и трябват още бисери.

П.П. Това, което е рисково за един, за друг е като разходка в парка. Въпрос на реакции и прочие. Примерно във Великобритания имаше казуси с доволно възрастни хора, каращи в насрещното без да осъзнават това. Въпрос на реакции и възможности за оценка на ситуацията.
13 Ноември 2012 11:05
А относно неграмотните цигани с шофьорски книжки, има ли какво да се каже?
13 Ноември 2012 11:13
Контрол. В него е решението. Ама не от корумпирани мърлячи, а от стегнати полицаи, които стоят през цялото време в обхвата на камера. Включена. С проверяване на записите и при жалба на водач, и на случаен принцип. И най- накрая да подкарат системата бонус- малус при застраховките, която очевидно върши работа откъм превенция и изграждане на причинно- следствени връзки дори и в баш- джигитските манерки.
13 Ноември 2012 12:23
Наистина катаджийско мислене - санкции, да увеличим санкциите, още да увеличим санкциите, и пак и пак, ... да намалим разрешената скорост от 60 на 50, да намалим скоростта от 50 на 40, да намалим скоростта от 40 на 20, .... да забраним, ....
С колко ще намалеят нарушенията, ако се оправят пътищата?
С колко ще намалеят нарушенията, ако се повиши разрешената скорост?
С колко ще намалеят нарушенията извън населените места, ако има повече и по-широки пътища, вкл. магистрали?
С колко ще намалеят нарушенията в населените места, ако има по-добри условия и по-добра организация на движението и паркирането?
С колко ще намалеят нарушенията, ако задръстванията станат с 20% по-малки?
А с колко ще се увеличат нарушенията, ако задръстванията се увеличат за 20%?
А с колко ще се увеличат нарушенията, ако дупките по пътищата станат с 20% повече?
А ако се сложат ограничения на скоростта 40 км/час на хубав прав участък извън населните места, с колко ще се увеличат нарушенията?
А ако се ограничи скоростта на Цариградското щосе от сегашните 80 км/час и предишни 100 км/час, на да кажем 50 км/час, с колко ще се увеличат нарушенията?
Всяко увеличение на нарушенията в полза на КАТ ли е?
Проблемът е, че се мисли само за наказания, а не за причините довели до нарушението, заради което се налага наказанието. Това става защото КАТ и само КАТ се занимава с тази материя, а те са доказано некадърни да се справят с нея. Защо като стане нещо по телевизиите викат КАТ да обяснява кое как е, когато КАТ имат изключително силно изкривена представа за нещата? Достатъчно е да се види статистиката на КАТ, която няма нищо общо с действителността, за да се разбере, че от КАТ трябва да се изисква, а не да се слуша какво предлага КАТ и да им се приглася - санкции, по-тежки санкции, още по-тежки санкции, ...
13 Ноември 2012 14:10
XYZxyz чудесно мнение. Ще добавя само, че е абсолютно погрешно организация (КАТ в този случай), която печели от нарушенията на правилата да изработва мерките за намаляването им . При физическите лица това може дори да мине за конфликт на интереси.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД