:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,958
Активни 546
Страници 2,861
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Уморени от недоверие

Има нещо показателно в това, че Българската православна църква предизвика най-голямото от години медийно вълнение, най-кахърните държавнически дълбокомислия и наистина спонтанен обществен отклик чрез смъртта на своя патриарх.

Привидях нещо симптоматично в отклика. Той не е белег за пораснала вяра, защото у нас религиозността все още е ритуално-битова характеристика. И създава повече чувство за родова сплотеност, отколкото истинска пътечка за досег със Създателя. Не е и естествена скръб поради смърт на близък себеподобен, защото патриархът почина на 98 години, наистина "патриаршеска" възраст, до която твърде малко хора доживяват. Съвсем нормално е един човек на такава възраст да бъде сполетян от кончина, в това няма трагедия, каквато например има в смъртта на младеж, увлечен по странни учения и паднал от стълб.

Симптоматична е съвсем искрената, защото имаше и такава,



демонстрация на съпреживяване



по повод "осиротяването" на БПЦ. Видях и чух хора, които простодушно скърбяха по повод "представянето" на дядо Максим. Мисля, че това в някакъв аспект е хубаво, че то е начален белег за обществено изцеление. За изцеление на огромната рана в обществото, която е зинала като пропаст. Тази пропаст е дълбокото, почти патологично неверие във възможността народна да излъчи от собствените си среди истински авторитети. Това ни е особеност тука. Инак ние не сме по-лош или по-добър народ от другите по света. И не се различаваме кой знае колко от другите. Убеден съм само, че доста по-характерна за нас е степента на непоносимост към собствените авторитети и елити. Тук това е в повече. Някак другите по-лесно излъчват по-кадърните си представители, независимо за какво - дали за война, дали за отци на църквата, дали за управление на държавата, дали за игра на футбол или за менажиране на топлофикации, примерно...

При нас това е тежка, твърде често нерационална дейност. Ние някак с мазохизъм и злорадство туряме поредния некадърник да оглави това или онова вероятно за да можем после да си съхраним любимия стил. "Видяхте ли го какъв боклук е и тоя, знаех си, нали ви казвах..."

Питал съм се защо е така - дали това на самите нас не създава някакъв душевен комфорт, алиби някакво? Един вид, аз не съм крив за положението си, след като се въздигат такива негодници и абдали. Щото блестящият и можещият все пак дразни, нали, изглежда като упрек със съществуването си.

Но да зарежем психологизмите. Говоря за църквата. За това, че хората имат нужда от авторитет, търсят го трескаво, наистина като сираци. Обществен авторитет очакват от църквата ни, не толкова духовен. Искат патриарх като Баща, благ, благообразен, пастироподобен, който внушава чувство за единство на нацията, излъчва мъдрост и достолепие.

Нека кажем, че изобщо на отците ни няма да им е лесно да намерят такъв. Не само защото не притежават богат ресурс от подобни люде, а и поради националните особености, които изтъкнах по-горе. От една страна, те самите са подвластни на тези печални особености - завист, суета и интригантство. От друга, голяма част от народа все пак не уважава църквата като авторитет. Както поради вече упоменатите причини - не обича авторитетите си, така и по съвсем обективни такива - дядовците са повече ДС агенти. И досега, вместо да прикъткват сираците, произведоха няколко скандала - къде



с битки срещу Лейди Гага, баба Ванга и Мадона,



къде с няколко сексафери. Авторитет, който обществото хем иска от църквата, хем не го дава, се гради мъчително трудно. Какво значи поговорка като "Да имаш вуйчо владика", която впрочем идва от докомунистическо време? Значи едно - владиката се припознава от народа си не като Божи, а като Кесарев човек. Като власт и сан, не като Спасител и Утешител.

А какво значи едно простичко нещо, което стара, простодушна, мила и незлоблива селянка ми каза веднъж, за да характеризира свой съселянин свещенослужител: "Он стана поп, оти не му се работеше"... При това, забележете, с разбиране и прощаване го каза. Само едно значи - огромни трудности има църквата ни пред изграждане на такъв авторитет.

Ще кажете - тебе какво те интересува, ти не си църковен човек, няма да избираш, няма да те избират, остави дядовците да се разберат.

Интересува ме! Искам изцеление на обществото, в което живея. Това



не ми е религиозен, а граждански блян



Искам ковчежникът да не краде, артистът да не мънка, шампионът да носи медали, професорът да не преписва, политикът да не лъже, а патриархът да е, какъвто казах по-горе.

И искам да не са прости като тикви тези люде. Ако трябва да съм честен, от чутите тук-там митрополити един само ми се стори речовит и с очевидна интелигентност - Неофит... Но може да се лъжа, не ги познавам добре.

Истина е, че сънародниците ми са уморени от собствените си недоверия. Ето нещо, което кончината на дядо Максим обозначи.
13
4940
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
12 Ноември 2012 20:09
Оти не му се работеше...
Ами така е! И отговорност не носиш - всичко зависи от друг...Който пък не подлежи на земни мерки...
Патриарх Максим беше неудобен именно за "неработещите" - смирен, последователен, обрекъл се на Бога...
А сега предлагат или обречени на Сатаната, или фарисеи...
-------------------------
Блогът на Генек
12 Ноември 2012 22:03
Тази статия ни предлага за коментар слабостите на автора си.
13 Ноември 2012 03:55
Той не е белег за пораснала вяра, защото у нас религиозността все още е ритуално-битова характеристика. И създава повече чувство за родова сплотеност, отколкото истинска пътечка за досег със Създателя

това може би обяснява феноменът невярващи християни. хем не вярват в нищо от библията, хем- християни
13 Ноември 2012 14:49
Ако трябва да съм честен, от чутите тук-там митрополити един само ми се стори речовит и с очевидна интелигентност - Неофит... Но може да се лъжа, не ги познавам добре.



Не съм съгласна.

Негово Високопреосвещенство митрополит Николай е много речовит и с очевидна интелигентност, макар и рязък и своенравен, но пък категоричността, с което напоследък Светият Синод взе решения за провъзгласяване на становища на Св. Синод по важни и наболели за обществото проблеми, мисля че се дължи на неговата енергичност и решимост да извади църквата от ролята й на безгласен статист. От това имаше нужда и вярвам, че митрополит Николай откликна подобаващо.

Колкото повече разни офицери и агенти /включително и днес по БТВ/ в сътрудничество с медиите се опитват да компрометират и хулят този амбициозен, но според мен за добро, свещеник, толкова повече работата ми замирисва на заговор срещу доброто на църквата и вярващите българи.

Защото църквата ни изправена пред огромен морален проблем в навечерието на избора на патриарх.
11 или повече агенти на ДС трябва да изберат новия предстоятел на БПЦ. Днес слушах как при прочита на досиетата им се оказало, че те са писали един срещу друг доноси от ниско битово естество / кой как си сменял валута или пък имал връзки с жени/, а им били поставяни и задачи да докладват за "вражеската" емиграция.
Имат дебели досиета. Всички, с изключение само на един са били вербувани още преди да станат митрополити. А това не само, че не е морално, но е и неканонично, защото е казано, че всеки свещенослужител, който сътрудничи със светските власти с цел облагодетелстване и издигане в църковната иерархия, трябва да бъде низвергнат и отлъчен. Патриарх с досие, това е абсурд, но опитите да се натрапи на обществото идеята, че това не е чак толкова лошо, какво пък толкова, стават все по-настойчиви и дори агресивни и за това напъват мишци знайни и незнайни герои, които облъчват общественото мнение с всякакви клюки, интриги и нелицеприятни "факти". Още когато чух агитаторката /мазна, мазна/ против митрополит Николай Валерия Велева, специалист по черните пиари, още тогава ми стана ясно, че работата е дебела. И нищо няма да му бъде спестено, само и само да не го допуснат до избор.

Не било по устав.

А нима е уставно нашият бъдещ патриарх да бъде агент на ДС?
Че какъв авторитет би имала БПЦ тогава - у нас, а и в чужбина?

Авторитет, казвате, г-н Ламбовски, защото доверие няма, но няма и да има, ако задкулисието продължава да решава.
13 Ноември 2012 18:20
Доста по-ясно проблемите са нахвърляни Натисни тук
13 Ноември 2012 18:42
O.K."Бонго-бонго". А освен това не се считам за мързелив и от сайта на БПЦ направих църковна, разбира се, кадрова справка за 14-те митрополита, видна по-долу. А видно "ПО-ОТГОРЕ" ВСИЧКИ СА "КАЛЕСАНИ" по времето, когато Патриарх е Максим, Бог да го прости ... но всъщност - както народът казва "Всяка крушка си има опашка":

Варненски и Великопреславски митрополит Кирил
Светското име на митрополит Кирил е Богомил Петров Ковачев. Роден е на 08.06.1954 г. в с. Царев брод, Варненско.
На 19.02.1989 г. е избран, а на 26.02. с. г. е и канонически утвърден за Варненски и Преславски митрополит. По решение на Четвъртия църковно-народен събор, проведен от втори до четвътри юли 1997 г., той се титулува Варненски и Великопреславски митрополит.

Великотърновски митрополит Григорий
Светското име на митрополит Григорий е Йорго Иванов Стефанов. Роден е на 10.10.1950 г. в с. Козаревец, Великотърновско.
От 01.04.1990 г. до 19.06. с. г. епископ Григорий е ректор на възстановената Пловдивска духовна семинария, а от 01.07.1990 г. е назначен за ректор на Софийската духовна семинария, който пост заема до началото на 1994 г. На 27.02.1994 г. е избран, а на 06.03. с. г. е и канонически утвърден за Великотърновски митрополит.

Видински митрополит Дометиан
Митрополит Дометиан ( в света Димитър Попвасилев Топузлиев) е роден а 11 ноември 1932 г. в с. Хасовица, Смолянско.
На 26.07.1987 г. е избран, а на 02 август с. г. е и канонично утвърден за Видински митрополит.

Врачански митрополит Калиник
Светското име на митрополит Калиник е Димитър Райчев Александров. Роден е на 11.03.1931 г. в с. Мъглиж, Старозагорско.
На 27.10.1974 г. е избран, а на 10.11. с. г. е и канонически утвърден за Врачански митрополит.

Врачански митрополит Калиник
Светското име на митрополит Калиник е Димитър Райчев Александров. Роден е на 11.03.1931 г. в с. Мъглиж, Старозагорско.
На 17 януари 2010 г. е избран, а на 24 януари канонично утвърден за Доростолски митрополит. На 30 януари 2010 г. е въдворен на престола на Доростолска епархия.

Ловчански митрополит Гавриил
Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е на 16. 07. 1950 г. в гр. София.
На 21. 01. и 28. 01. 2001 г. е съответно избран и канонически утвърден за Ловчански митрополит.

Неврокопски митрополит Натанаил
Светското име на митрополит Натанаил е Илия Иванов Калайджиев. Роден е на 16.11.1952 г. в с. Копривлен, Гоцеделчевско.
На 17.04.1994 г. е избран, а на 24.04. с. г. е и канонически утвърден за Неврокопски митрополит.

Плевенски митрополит Игнатий
Светското име на митрополит Игнатий е Иван Радионов Димов. Роден е на 10.05.1938 г. в с. Кирилово (сега с. Георги Добрево), Свиленградско.
От 01.10.1998 г. по решение на Всеправославния събор, проведен от 30.09. до 01.10.1998 г. в гр. София, се титулува Плевенски митрополит, управляващ новооткритата Плевенска епархия.

Пловдивски митрополит Николай
Пловдивският митрополит Николай (в света Николай Методиев Севастиянов) е роден на 19 юли 1969 г. в гр. София.
На този пост Знеполският епископ Николай остава до февруари 2007 г., когато на 4 февруари е избран, а на 11 февруари и канонично утвърден за Пловдивски митрополит.

Русенски митрополит Неофит
Светското име на митрополит Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15.10.1945 г. в гр. София.
От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархии, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

Сливенски митрополит Йоаникий
Светското име на митрополит Йоаникий е Иван Георгиев Неделчев. Роден е на 02.03.1939 г. в с. Пет могили, Сливенско.
На 23.03.1980 г. е избран, а на 13.04. с. г. е и канонически утвърден за Сливенски митрополит.

Старозагорски митрополит Галактион
Настоящият Старозагорски митрополит Галактион е роден на 26 февруари 1949 г. в с. Ветрен, Пазарджишко със светско име Георги.
От 1 юли 1995 г. по решение на Св. Синод бил назначен за председател на Църковното настоятелство при патриаршеската катедрала храм-паметник "Св. Александър Невски" - София. Тази длъжност и това синодално послушание изпълнявал до избора му за Старозагорски митрополит през март 2000 г.

На САЩ, Канада и Австралия митрополит Йосиф
Светското име на митрополит Йосиф е Иван Благоев Босаков. Роден е на 06.12.1942 г. в с. Славовица, Пазарджишко.
По решение на Св. Синод от 18.12.1989 г. Акронска и Ню-Йоркска епархии са закрити и е възстановена съществувалата до 1969 г. единна българска Американска и Австралийска епархия. На 19.12. с. г. той е избран за Американски и Австралийски митрополит. По решение на Петия църковно-народен събор, проведен на 17.12.2001 г. в гр. София, той се титулува Американски, Канадски и Австралийски митрополит.

Западно - и Средноевропейски митрополит Симеон
Светското име на митрополит Симеон е Христо Димитров Костадинов. Роден е на 17.09.1926 г. в гр. Варна.
На 17.04.1986 г. е избран за пръв митрополит на новоучредената Българска Западноевропейска епархия със седалище в гр. Будапеща, Унгария. По решение на Св. Синод от 30.05.1994 г., прот. №17, той се титулува Западно- и Средноевропейски митрополит със седалище в гр. Берлин, Германия.
14 Ноември 2012 02:38
Prophecy 13 Ноември 2012 18:42

Считам този горен постинг за обида към колективната интелигентност на този форум.
14 Ноември 2012 02:38
*
14 Ноември 2012 03:34
Николай няма досие в ДС, защото е бил на 20 години на десети, но затова пък баща му е бил офицер от ДС. Николай не е избираем до юли 2019 г. и освен това няма качества за патриарх - прекалено държи на материалното (и в сравнение с Кирил), лъже (в писмото си от онзи ден), нетолерантен е към другите изповедания (в частност католиците), ултрареакционен е в мненията си за популярната култура, но пък е толерантен към нарушенията на устава (избора му за наместник на софийска митрополия на 6 ноември), горделив, избухлив и невъздържан е (напускането му за заседанието на 10 ноември; Николай е лекуван в психиатрията на 4-ти км като млад), склонен е явно към шантажи над колегите си (Григорий) и вероятно е човекът на Борисов в Синода (днешното изказване на Станишев).

14 Ноември 2012 04:25
Чичо Фичо, само горделивостта и алчността да му бяха останали от набора, това пак са си два смъртни гряха.
14 Ноември 2012 07:32
"А видно "ПО-ОТГОРЕ", ВСИЧКИ (действащите митрполити - б.м.) СА "КАЛЕСАНИ" по времето, когато Патриарх е Максим, Бог да го прости ... но всъщност - както народът казва "Всяка крушка си има опашка" (постинг от 13-11-2012) - опитвам се да подсетя, че сегашната ситуация в БПЦ (съставът на Светия синод и действията им) е формирана именно през годините, когато патриарх е Максим - не заради богохулствен опит за откровение, а заради историческата справедливост - как е в Библията: "ПО ПЛОДОВЕТЕ ИМ ЩЕ СЪДИТЕ ЗА ТЯХ"...
14 Ноември 2012 08:48
Искам ковчежникът да не краде, артистът да не мънка, шампионът да носи медали, професорът да не преписва, политикът да не лъже, а патриархът да е, какъвто казах по-горе.

И искам да не са прости като тикви тези люде. Ако трябва да съм честен, от чутите тук-там митрополити един само ми се стори речовит и с очевидна интелигентност - Неофит...


И аз това искам. И също смятам, че след Патриарх Максим един остана с достойнствата за патриарх и той е Неофит. Което се доказва дори и тъкмо с досието му от ДС.
Ако има някой, който да поведе църквата към хората, да изгони търговците и привлече хората отново в храма, това е той.

И още. Признавам си, че съм изумена как хора, неведнъж демострирали силната си вяра и близост до църквата, могат да защитават за високия пост Николай - човек тщеславен, демонстративно изкушен от материалното и мракобесен във вижданията и изявите си. Да, речовит е. Твърде речовит даже, но интелигентността му е меко казано спорна.
17 Ноември 2012 08:15
Остави - казвал човекът-дядовците да се разберат! Какви дядовци,какви пет лева?Да хвърлят расата и да се легитимират официално ,като служители на тайните служби и да си получават заплатата от там ,както си му е редът.Ако пък не ги искат ,защото са вече разкрити,да се занимават с частен бизнес или да започват работа,като нормални граждани. Да не позорят повече православната вяра!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД