В последните няколко седмици отговорни фактори от ГЕРБ често изтъкват, че сами носят своята политическа отговорност, че никога не са се нуждаели от "патерици" и не планират да имат такива занапред. Когато фактите говорят обаче, дори Бойко Борисов би трябвало да мълчи. А фактите са, че ГЕРБ изкара целия си управленски мандат, подпрян на една, две, а понякога и повече патерици. И без тях в много от случаите нямаше да успее да наложи своето.
Още в началото на мандата правителството тръгна с подкрепата на три формации - "Атака", "Синята коалиция" и РЗС. Тази подкрепа обаче все пак би могла да се определи като принципна. И трите формации бяха яростна опозиция на тройната коалиция, а част от тях се определят като десни, което естествено ги сближава с ГЕРБ, поне от формална гледна точка. Не се мина много време обаче и принципната подкрепа стана патерична. Онези, които подкрепяха ГЕРБ,
лека-полека обърнаха палачинката
Обяснението би могло да се търси в различни посоки - дали защото бяха разочаровани, че не получиха в замяна това, което са очаквали, дали пък правителството започна да се проваля и беше компрометиращо да си на негова страна и т.н. Стигна се дотам, че ГЕРБ можеше да загуби парламентарното мнозинство, което трябва да стои зад всяко едно правителство, имащо желание да е стабилно и да изкара мандата си докрай. Именно тогава управляващите прибегнаха до помощта на патерици, които при това си направиха сами. Няма как да се изтрие впечатлението, че ГЕРБ имаше пръст в разпада на РЗС и "Атака". Повечето от отцепниците от тези партии впоследствие декларираха принадлежност именно към ГЕРБ и със своите гласове спасиха мнозинството не един и два пъти. Отвратителна част от пейзажа бе начинът, по който ГЕРБ си осигуриха тази патерица. Те реално купиха тези депутати, като им дадоха възможност да отклоняват в своя полза част от субсидията на партиите, с които са влезли в парламента. Така
купуването на гласове стана парламентарно, а не само електорално явление
При това независимите депутати се ползват не само при гласувания. Важна част от техните задължения да внасят кандидатури за постове, предложения за промени в закони или за създаване на комисии, с които ГЕРБ формално не иска да се ангажира пряко, но подкрепя охотно в пленарната зала.
Впоследствие към патериците на ГЕРБ се присъедини и Яне Янев. В средата на мандата той люто кълнеше Борисов, когато ПГ на партията му беше разтурена, дори щеше да го уволнява по едно време. Сега обаче му е по-верен съюзник, отколкото беше в началото, и с охота изпълнява всякакви мокри поръчки на управляващите.
Казусът с патериците ще бъде още по-актуален за ГЕРБ след следващите парламентарни избори. Трудно е да се предвиди отсега каква точно ще е конфигурацията в парламента след тях, но е сигурно, че управляващите ще имат много по-малко гласове, отколкото през 2009 г., и съответно по-малко мандати. В политическото пространство вече циркулират най-различни информации за това, че в ГЕРБ вече работят в посока подсигуряване на бъдещите си патерици - и по отношение на Меглена Кунева, и по отношение на СДС. Тези информации биха могли да се окачествят и като поредната порция конспирации, които винаги витаят в предизборни времена. Факт е обаче, че ако иска да управлява в следващия мандат, ГЕРБ няма да мине без подкрепа отвън. При това този път тя най-вероятно ще трябва да е подсигурена и с министерски кресла.
Ако ГЕРБ не успее да се снабди своевременно с патерици, единствената възможност, която остава, е
да сформира поредната безпринципна коалиция
с БСП или ДПС, или с двете. Не че тази коалиция не съществува и сега под една или друга форма. Гласуванията на парламента около назначенията по високите етажи на съдебната власт и особено това за скандалната Венета Марковска ясно илюстрираха достлука между трите партии. Влизането на ГЕРБ в коалиция с тях ще бъде обаче началото на края за тази партия. БСП и ДПС ще оцелеят, те имат традиции, история, електорат. Докато ГЕРБ просто ще бъде сполетяна от съдбата на НДСВ.
Изобщо алтернативите за следващия мандат никак не са розови. Най-вероятно ще ни управлява ГЕРБ с поредните патерици или ГЕРБ в рамките на поредната двойна или тройна коалиция. Идеология, визия, качества на кандидатите - всичко това няма да има почти никакво значение. Кръговратът на българската политика продължава с пълна сила. В момента тя е в поредната си задънена улица, от която най-вероятно ще излезе след появата на поредното политическо чудо. А след това пътят винаги води отново към същата задънена улица. Така е било и за съжаление има всички основания да се мисли, че така ще бъде и в бъдеще.
Ако ГЕРБ не успее да се снабди своевременно с патерици, единствената възможност, която остава, е да сформира поредната безпринципна коалиция с БСП или ДПС, или с двете.
Странно, авторът пропуска възможността ГЕРБ малко да си отдъхне от непривични ментални усилия и тежък труд за публичното благо. Що ли?