Необходимо е да се освободя от българското си гражданство, защото съм в процедура по придобиване на чуждо гражданство. Как се случва това?
От февруари 1999 г. действа Закон за българското гражданство (ЗБГ), в който е направен опит за разписване на правилата както за придобиване на българско гражданство, за отнемане или лишаване от българско гражданство, така и за освобождаване от такова.
Необходимо е да се знае, че законът различава отнемане на българското гражданство чрез отмяна на натурализацията, въз основа на която е придобито това гражданство. Това може да стане, ако лицето е излъгало или укрило данни в процеса на придобиване. Съществува и хипотезата на лишаване от българско гражданство. Това обаче може да се случи само за лице, което е придобило българско гражданство по натурализация, и то ако е осъдено с влязла в сила присъда за тежко престъпление против републиката. Трето задължително условие е да се намира в чужбина и да не остава без гражданство.
За разлика от тях обаче освобождаването е следствие на доброволен акт на съответния човек. Според чл. 20 от този закон "български гражданин, който постоянно живее в чужбина, може да поиска освобождаване от българско гражданство, ако е придобил чуждо гражданство или ако има данни за открита процедура за придобиване на чуждо гражданство". На практика само при тези условия може да има и освобождаване от българско гражданство - задължително да има придобиване на чуждо гражданство или вече започнала процедура по придобиването на такова.
Законът определя и че освобождаването на родителите от българско гражданство освобождава от българско гражданство и ненавършилите 14-годишна възраст техни деца само ако е направено искане и за тях. Ако пък се иска освобождаване на деца от 14- до 18-годишна възраст, то тук се изисква задължително тяхното съгласие. Възможно е само единият от родителите да е подал молба за освобождаване от българско гражданство. Тогава децата могат да бъдат освободени от гражданство само ако и другият родител е дал съгласието си. Единственият случай, в който може да се мине без съгласието на другия родител, е ако той е лишен от родителски права със съдебно решение.
Що се отнася до процедурата, то тя в общи линии е една и съща за придобиване на българско гражданство по натурализация, за освобождаване от българско гражданство и за възстановяване на българско гражданство. За всички случаи се почва и извършва по молба на заинтересуваното лице, подадена лично в Министерството на правосъдието или в дипломатическото или консулското представителство на Република България. Дипломатическото или консулското представителство на Република България задължително дава мотивирано становище по молбата. За малолетните молбата се подава от техните родители или настойници, а за непълнолетните тя се приподписва от родителите или от попечителите им. Както вече бе отбелязано, не се изисква съгласието на родител, който е лишен от родителски права. При подаването на документите с молителя се провежда интервю. За малолетните интервю се провежда с техните родители или настойници. При провеждане на интервю с непълнолетни те се придружават от родителите или попечителите им.
Иначе в правосъдното министерство има Съвет по гражданството. Той се състои от председател - зам.-министър на правосъдието, и членове - по един представител на Министерството на правосъдието, на министерствата на външните работи, на вътрешните работи, на регионалното развитие, на труда и на здравеопазването, както и на ДАНС, и на агенциите за българите в чужбина и за бежанците. Този съвет дава мнение по молбите и предложенията, свързани с българското гражданство, след писмени становища на Министерството на вътрешните работи и на Държавна агенция "Национална сигурност".
После правосъдният министър въз основа на мнението на Съвета по гражданството прави предложение до президента за издаване на указ или за отказ за издаване на указ за придобиване, възстановяване, освобождаване или лишаване от българско гражданство, както и за отмяна на натурализация. По традиция и в момента тези си правомощия президентът е прехвърлил на вицепрезидента.
Според закона министърът на правосъдието прави предложение за издаване на указа в различни срокове. Например при придобиване срокът е до 18 месеца. За освобождаване обаче срокът е само 6 месеца. Този срок тече от постъпването на молбата в Министерството на правосъдието.
Указът за освобождаване от българско гражданство влиза в сила в деня на издаването му и не трябва да се обнародва примерно в "Държавен вестник".
|
|