:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,409
Активни 706
Страници 20,974
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Срещи с историята

Димитри Иванов
РЕЗЮМЕ:

Това писмо е за яденето и пиенето. "Достойно есть", ако преядеш и препиеш, после те боли главата, не ти се яде, нито пие и почваш достойно постене. Есть значи "ям" и "има". Пишат го също без "ь", не знам защо. Знам, че църковнославянският език е старобългарски.

Църковниците пеят "Достойно есть" в прослава на вярата. Тяхното сегашно боричкане кой да е начело дали ест достойно? Да кажат философите, историците, социолозите, политолозите, прочели, че "Есть такая партия".

Не знам защо руските моряци казват "Ест!" за "Тъй вярно! Слушам!". На 15 ноември 2012 г. започна Коледният пост и казахме "Ест" на Алексей Милер за тръбопровода "Южен поток". Край на резюмето.

За тръбата един руснак каза: "Българите се правят, че преговарят, ние се правим, че им отстъпваме". Аз пък казвам, че всеки лъже като след лов и преди избори. Преговорите се точат отдавна. Не съм виждал Алексей Милер. Виждал съм предишните шефове на "Газпром" Виктор Черномирдин и Рем Вяхирев. Рем до рамото ми стигаше, но в пиенето аз не можех да го стигна. Когато се качваше по стъпалата на "Балкан", който стана "Шератон", на входа се беше изправил да го посрещне премиерът Жан Виденов, а Рем се изкачваше по стъпалата, мърморейки: "Момче, ще мина през теб. Или ще те заобиколя."

Така стана, а "Балкан" стана "Шератон" като английския дърводелец Томас Шератон, който през ХVIII век правел столове особено неудобни за долната част на гърба, където понякога искам да ритна философите, историците, социолозите, политолозите.

През 2007 г. еврокомисарят Гюнтер Ферхойген каза:

1. Никога не сме казали на България: "Затваряйте 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", иначе няма да ви приемем в ЕС,

2. Трябва да приемем Хърватия, тя има вековна католическа история.



Хърватите са католизирани сърби, но това не го казвайте пред хървати. Те клали сърби, както българи били клани от българи, които се потурчили, за да не плащат данъци, нали "интересът клати феса". Онзи ден хърватите се радваха, че международният съд оправда хърватски генерали, които избиваха сърби, а осъди сръбските генерали, които избиваха хървати и мюсюлмани. Не ме питайте: "Ти откъде знаеш, да не си бил там?". Да, там бях и да си дойдем на думата за яденето и пиенето, ядох задушен петел недалеч от белградската телевизия, издънена от бомба, когато НАТО ръсеше бомби и снаряди с обеднен уран, от който овошките в Северозападна България клюмнаха.

Ферхойген е марксист, ако мисли, че Европа е дотам, докъдето била Австро-Унгария. Маркс написал, че отвъд Австро-Унгария е етнически боклук (ethnic trash). От ЕС сега ни казват: Не щем ви циганите, вие си ги интегрирайте. А ние разтурихме създадените от Александър Стамболийски строителни войски, където циганите се ограмотяваха и получаваха занаят от зидаромазач нагоре.

ЕС се разпада достойно и плавно, не както се разпадна СССР. Ние не влязохме в СССР, а в ЕС влязохме номинално. Далеч сме от ЕС по приходи и свободно движение на хора, а ЕС е договор и договорите трябва да се спазват. "Pacta sunt servanda", казва римското право.

Забавно беше, когато уж влизахме в ЕС и свирехме Бетовен на каба гайди. И сега е забавно като чуеш медийна реклама: "Европейски пари за българското село". Как е крава по "европейски"? "Му-у-у!"

Но не получаваме повече, отколкото даваме. Ако трябва да ни връщат, казват, както онзи ден ни казаха: Извинявайте, ама имаме 6 милиарда дефицит, не ни стигат парите. Сега са за нас, пък за вас, новоприсъединените, друг път. Тате ще ми купи колело, ама друг път.

В сходно положение през ноември 1979 г. Маргарет Тачър каза: "Искам си парите! I want my money back!"

Европейският съюз вече ме подсеща за Съветския съюз:

"Слева молот, справа серп

Это наш советский герб

Хочешь жни, а хочешь куй

Все равно получишь *** "

А приемането на Турция в ЕС ме подсеща за "Параграф 22" на Джо Хелър ("Catch-22", Joseph Heller). Турците ще ги приемат, само че друг път, когато няма да има ЕС, какъвто е сега, още по-малко какъвто беше, преди ние да влезем в него.

Османлиите ни научили да правим бостани, бахчи, да сеем ориенталски тютюн и рози като Гюл Баба. Няколко пъти обсаждали Виена. В 1683 г. били разбити от поляци, австрийци и немци, предвождани от Ян Собиески. В суматохата османлиите си забравили чувалите с кафе. Харесала се тази напитка и станала европейска мода.

"Ca passera comme le cafe", казвал за модите Волтер, убеден, че кафето ще се забрави. Иди, че вярвай на философите. За спомен от спирането на османлиите пред Виена останали само кафето, виенските кифлички като полумесец, по-късно наречени "кроасани" като нарастващия лунен сърп, и полската водка "Собиески". Яденето и пиенето ни казват за историята повече, отколкото историците.

Едно време заговявахме така:

В дните преди Коледни и Сирни заговезни, когато започва Великденският пост, всичко можехме да ядем и пием. На Заговезни искахме прошка на възрастните, целуваме им ръка. Бабите и дядовците постеха строго, младите мъже и жени не толкова, децата никак, само във вторник и петък, които и без друго бяха постни дни. Великденските пости бяха 7 седмици, затова казваха "дълъг като Великденски пости". За Коледните не съм сигурен дали както сега на 15 ноември или по-късно започваха, понеже Коледа беше след Нова година. Православните тачехме най-вече Великден, католиците - най-вече Коледа.

Тези дни пуснаха в търговските вериги немски "Stollen". На моята гувернантка мед й капеше от устата, като кажеше "щолен", и тя собственоръчно го приготви, щото никъде не правели толкова хубав щолен, колкото в родното й немско градче и аз поглъщах големи количества Weihnachtsstollen или Christstollen, не помня как тя го наричаше. Също великденски козунаци напролет, също еврейски ядива с еврейчетата, когато те имаха празник, с турчетата кадаиф и едни свити като джуфки захаросани баклавички с бадемова плънка. Бяхме лакомници със стомаси без верски предразсъдъци. Чудно как не станахме дебели.

Вкъщи имаше грамофон с манивела за навиване на пружината. Още нямаше "електрофони", вече забравена дума. Забравиха думата "idiot-box", откакто телевизорите станаха плоски. Някой помни ли рояците врабчета? Тези симпатични птиченца останаха в "Ние, врабчетата" на Йордан Радичков. И защо не направиха мобифони с пружина, както обещаваха? Толкова е удобно автономното захранване. Когато бомбардираха нощем и спираха тока, за да не се вижда София от въздуха, навивахме грамофона с манивелата и слушахме музика.

Вкъщи имаше много глупости за четене; най-глупав беше разказът на някой си Антон Чехов "Глупавият французин"; който недоумявал как руснаците изяждат десет, двайсет блини с хайвер и не умират от преяждане. Голяма работа. И аз можех, но не ми даваха. Готварската книга беше с цветни илюстрации и по-интересна. Френски палачинки, "crepes" от пшенично брашно. В хотела на Чичовски в Пампорово бяха по-вкусни, понеже плънката бе не сладко от "грозей", френско грозде, а от диви ягоди. Руските блини пък с хайвер; нищо против хайвера от дунавска моруна, който продаваха в рибарския магазин на "Граф Игнатиев" отсреща, но какво е това брашно от гречка или елда; нямаше такова нещо в кухнята ни. Pancakes по каубойски; те пък с царевично брашно. Царевично, царевично, аз и качамак харесвах, ала най ми харесваше рецептата: За да провериш дали мазнината в тигана се е сгорещила достатъчно, намокряш си пръстите и пръсваш капчици в тигана, но ако си истински каубой You spit in the pan and if the pan spits back at You the grease is hot enough. Исках да плюя в тигана, но не ми даваха.

На грамофона с манивелата пускахме плочата с Борис Христов, който пееше "Широкая Масленица". Това е седмицата преди постите. От понеделник до сряда - "Узкая"; от четвъртък нататък "Широкая Масленица", след която така те боли главата, че не можеш нито да ядеш, нито да пиеш и постиш.

Църковниците, тия "Killjoys", убийци на радостта, напразно искали да забранят Масленицата като бесовски разгул на езическа радост от идването на пролетта и плодородието.

Не мога да намеря в YouTube как Борис Христов пее "Широкая Масленица". Моля, помогнете ми, ако можете.

На Коледни заговезни нямаше палачинки. Моята Фрау направи нейния щолен и Йордан Йовков каза на жена си тихичко, но аз го чух, щото децата щъкахме между възрастните, "Този козунак е клисав".

Йовков не го помня друго да е казвал, освен което вече съм разказвал за кафето, че било "каймаклия", ако му се добави мляна леблебия; "тънко-преварено", ако трижди кипне и се свали от огъня; "синджирлия", ако е само с огърлица от мехурчета по ръба на филджана; хеллия - с щипка от бледозеления прашец хел от Арабия; небет-шекерлия, ако сипеш в джезвето кафе, студена вода и вместо захар небет-шекер, който също е захар, но другояче кристализирала.

После той умря. После аз много разкази на много езици прочетох, но такъв като "По жицата" за бялата лястовичка не прочетох. "Песента на колелетата" за Сали Яшар, които така ковял шините на колелата, че неговите каруци пеели, не ме трогна, понеже се разсейвах. На една от грамофонните плочи с Вагнер имаше как се ковял мечът на Зигфрид, а в "Трубадур" на Верди как циганите коват и пеят "Кови ковачо, горещото желязо". Разсейвах се най-вече понеже бях научил, че на руски "кови" е "куй" и ме досмешаваше.

На Йовков жена му продължи да идва, докато веднъж излязохме да я изпратим до тротоара на "Цариградското шосе". Тя тръгна да пресича, застана на осевата линия, изчака. Тогава нямаше подлези, така се пресичаше. Един шевролет, на който на табелките за номерата имаше някакви арабски заврънкулки, я помете и я уби.

Jusautor DI copyright

111
25423
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
111
 Видими 
20 Ноември 2012 20:04
20 Ноември 2012 20:08

Господин Иванов , а жената на Йовков пушачка ли беше?
20 Ноември 2012 20:10
Тъжно!!!Има опасност да изпаднем в апатия и самосъжаление.
Майсторе,ти си ни разказал почти целия си живот. Толкова малко ли беше веселото в него?
Попитах един варненски поет , добър поет защо пише тъжни стихове, а той ми отговори ,че животът бил тъжен , откъде да му дойде веселото. И ти ли , Майсторе така...
20 Ноември 2012 20:13
Хърватите са католизирани сърби, но това не го казвайте пред хървати.

А още по-добре - никъде не го казвайте...
20 Ноември 2012 20:20
***
20 Ноември 2012 20:21
Натото, поне си трай
20 Ноември 2012 20:22
Не знам, но пък защо ще ни лъже човека... Не е министър, нали, журналист и то авторитетен.
20 Ноември 2012 20:23
Димитри, ето тук можеш да си я слушаш, колкото ти душа иска Натисни тук - натискаш триъгълничето, и се наслаждаваш. И на останалите му изпълнения - също Натисни тук. Наздраве!
20 Ноември 2012 20:33
De Administrando Imperio ( DAI) : Croat and Serb settlements . Text and Scan , translated chapters 29-36 of the De Administrando Imperio ( DAI) :
29. Of Dalmatia and of the adjacent nations in it.
Since the reign of Heraclius, emperor of the Romans, as will be related in the narrative concerning the Croats and Serbs, the whole of Dalmatia and the nations about it, such as Croats, Serbs, Zachlumi, Terbouniotes, Kanalites, Diocletians and Arentani, who are also called Pagani ***. But when the Roman empire, through the sloth and inexperience of those who then governed it and especially in the time of Michael from Amorion, the Lisper, had declined to the verge of total extinction, the inhabitants of the cities of Dalmatia became independent, subject neither to the emperor of the Romans nor to anybody else, and, what is more, the nations of those parts, the Croats and Serbs and Zachlumites, Terbuniotes and Kanalites and Diocletians and the Pagani, shook off the reins of the empire of the Romans and became self-governing and independent, subject to none. Princes, as they say, these nations had none, but only 'zupans', elders, as is the rule in the other Slavonic regions. Moreover, the majority of these Slavs were not even baptized, and remained unbaptized for long enough.
Натисни тук
Не бих си позволил да се шегувам дебелашки с достойнството на народ, който през по-голямата част от историята си е бил придатък към чужди държави, но накрая сам е извоювал независимостта си с цената на хиляди надгробни плочи. Въпрос на морал.
20 Ноември 2012 20:35
Само да вметна за Йовков и кафето. Мой приятел издаде книга с разговорите с Иван Ненов. Той му разказал, че като млади художници с чаша кафе в ръка се чудели къде да седнат в кафенето на "Царя" и само масата на Йовков била свободна (темерут щото), а те - неопитни още, та питали дали може да седнат при него. Той казвал "Да" и така ги поглеждал, че кафето им се смръзвало.
20 Ноември 2012 20:37



Ами какво да кажа, Майстор!






20 Ноември 2012 20:42
Интересно четиво!
ЕС се разпада достойно и плавно....

Дали е "достойно и плавно" разпадането?
20 Ноември 2012 20:48
***
20 Ноември 2012 20:52
Аз пък казвам, че всеки лъже като след лов и преди избори.

И по време на война, да допълня лафа.
20 Ноември 2012 20:53
Така стана, а "Балкан" стана "Шератон" като английския дърводелец Томас Шератон, който през ХVIII век правел столове особено неудобни за долната част на гърба, където понякога искам да ритна философите, историците, социолозите, политолозите.


Междувпрочем желанието да ритнеш философ /останалите от изброените са производни/ е закодирано дълбоко в човешката природа.
То е и причината още от най-древни времена философите да седят винаги с лице към аудиторията - първо правило в риториката.
20 Ноември 2012 20:59
Хърватите са католизирани сърби, но това не го казвайте пред хървати...


Тц. Далече си от истината Димитрий. Хорвати (хървати) и сорби (сърби), са две славянски племена. Били са васали на аварите. Прехвърлени са южно от р.Дунав през 7 век, за да се сражават срещу империята. По това време не е имало нито католицизъм, нито ортодокс (православие по руски).
20 Ноември 2012 21:03
През 2007 г. еврокомисарят Гюнтер Ферхойген каза:

1. Никога не сме казали на България: "Затваряйте 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", иначе няма да ви приемем в ЕС,
Гюнтер Ферхойген е гнусен лъжец.
20 Ноември 2012 21:05
Две славянски племена...
В България първоначално били северите плюс още седем. После се присъединили и други. Все са българи.
20 Ноември 2012 21:25
"Есть" означава също съм. От там и войнишкия отговор.
20 Ноември 2012 21:26
Това писмо е за яденето и пиенето. "Достойно есть", ако преядеш и препиеш, после те боли главата, не ти се яде, нито пие и почваш достойно постене
Ще цитирам друг велик българин (Р.Р.)
Каквото можахме дадохме - пихме и ядохме
20 Ноември 2012 21:34
Колегата ми в Петербург, тогава още Ленинград, който ме учеше да програмирам на нещо като Бейсик на една Электроника с касетка, нещо като копие на Хюл.-Пак. емб. комп, който си имахме тук, само дето касетката й не бе с формата и главно размера на виборгската, а си бе просто K7, се закачаше с моя милост, като ме питаше, сякаш бях някой знаток, зная ли какво било общото между него и С. М. Киров... Не зная,отвръщах, подсмихвайки се, докато листингът излизаше от принтера с онова "Дай Бог нашему теляте волка съесть!", с което завършваха програмите ми, а той ми казваше, че били българските им фамилни имена... Казваше се като един от героите от "На вс. к-р". Та от него научих, че по времето на Ломоносов тамошните учени все още пишели научните си съчинения, или както бихме казали сега, статиите се, на български, и то - в мерена реч (ух, ты!), докато Пушкин не реформирал езика и езикът не станал руски, т. е. селски, или беше обратното. Электрониката бе произведена във Виборг, на границата с Финландия, която така или иначе видях само отдалеч и отгоре, от кулата... От руската страна имаше повече острови, а от финската - повече езера, някакси стояха едни до други като негатив срещу позитив, както и да е...

Не знаех, че строителните войски на Ал. Ст. са били нещо като средновековните френски компаньонажи... Фер сон тур дьо Франс... Сега турът на ромите, синове на ония от соц кечовете, е направо до Франция...

Иначе дори по време на перестройката хората ходеха на т-р или к-т заради антрактите, в които можеха да си купят бутерброды с икрой за 10 копа парчето и шампанское за 70. Преди Горби да дойде на власт и да трябва да учим първото му постановление за доктор. изпит по каквото там беше, от началото на май, очарователните нимфетки запиваха мороженото с шампанско навсякъде... Някъде и с взбитые сливки, в онова кафе, в което Пушкин изпил една лимонада преди да отиде на фаталния дуел... Не бе само гречката, разбира се, на Невски имаше ресторанти на по няколко етажа, пълни с гуляйджии, при това не от тия за иностранци... Уберите стаканчики и несите нам бутыльку виски "Королева Анна", казваше бълг. асп. на официантите навръх 7-ми ноември, захлебываясь се от удовольствия.
Приятно вспомнить. Наздраве!
20 Ноември 2012 21:37
Я есмь.
Сегашно време от быть, Други!
20 Ноември 2012 21:42
Аз есмь
А иначе за островите и езерата си прав.
20 Ноември 2012 22:05






Хубава история!







http://bit.ly/10rEHHP
20 Ноември 2012 22:09
Гюнтер Ферхойген е гнусен лъжец.


Освен това е изключително красив, както повечето евр/оп/ейски чиновници.

Г-н бачо Дмитри този път е доста пряк, хвала за което.
20 Ноември 2012 22:12
Що ми се струва, че католиците опитват за първи път турското кафе при падането на Буда през 1541 г., а не при втората обсада на Виена?
20 Ноември 2012 22:13
Чудно как не станахме дебели.


Е как да надебеле човек като тича по цял ден
20 Ноември 2012 22:16
Бяла лястовица - Натисни тук
20 Ноември 2012 22:19
Интересно как се изместват стойностите според обстоятелствата...


Как?
20 Ноември 2012 22:20
YouTube, Борис Христов пее "Широкая Масленица"

Потешу я свою хозяйку,
Возьму я в руки балалайку.
Широкая Масленица,
Ты с чем пришла?
Ты с чем пришла?
Со весельем, да с радостью,
И со всякую сладостью,
С пирогами, с оладьями,
Да с блинами с горячими,
С скоморохом – гудошником,
С дударем, да с волынщиком,
Со пивами ячменными,
Со медами свяченными…
С пирогами, с оладьям,
Да с блинами с горячими,
Широкая Масленица!
20 Ноември 2012 22:23
Що ми се струва, че католиците опитват за първи път турското кафе при падането на Буда през 1541 г., а не при втората обсада на Виена?


Щото още преди тва са имали чиста Арабика, навместо долнопробна Робуста от която главата може да ти се пръсне
20 Ноември 2012 22:29
После той умря.

През 1938 г. във Военната болница в Пловдив...сетиха се все пак и сложиха плоча на входа на болницата.
20 Ноември 2012 22:30
Не мога да намеря в YouTube как Борис Христов пее "Широкая Масленица". Моля, помогнете ми, ако можете.

Еххх, спомняте ли си госпожо, какви интелектуалци имаше на времето? Леко пийнали, избръснати до синьо, цитираха италианските либрети в оригинал, а не през руски превод, бяха слушали Вагнер и знаеха, че голямото коване не е на меча на Зигфрид, макар че и там се кове, а на слизането на Вотан и Логе в Нибелхайм Натисни тук. Не бяха слушали Борис Христов на плоча, защото той до края на войната още не беше пропял в операта, камо ли да записва, пък след това дълго и него, и записите му не ги пускалха в България - чак до директното предаване по телевизията на кацането на Аполо 11 на Луната - но знаеха, че популярно известната сред новоинтелектуалците "Широкая Масленица" всъщност е ария от руска опера. И понеже са леко пийнали, можеше да не си спомнят точно малкоизвестната опера, можеше да не си спомнят, че плочата на 78 вероятно е била на Шаляпин, но пък ако имаха тогава интернет и ютуб, само с тази си ерудиция, с която не парадираха, щяха да намерят, че композиторът е Серов, операта "Вража сила", арията на Ерьомка, а записът на Борис Христов в ютуб е Натисни тук. Какви времена бяха, а госпожо! А сега? Префактурират на Исакча и плащат на всякакви...
20 Ноември 2012 22:32
Сали Яшар - български вариант - музей "Орешака" - Натисни тук

Сали Яшар - български вариант - музей "Етъра" - Натисни тук

Сали Яшар - гръцки вариант - пред кръчма в Паралия Катерини - Натисни тук
20 Ноември 2012 22:35

1600г Кафето е въведено в Западна Европа от венециански търговци. Папа Климент VIII го благославя, като питие подходящо за християните.
1645г Първото кафене в Италия отваря врати.
1672г Първото кафене отваря врати в Париж.
1675г Турската армия обсажда Виена.
Франц Георг Колчицки преминава през вражеските линии и води подкрепления. След поражението, бягащите турци изоставят чували с „черен фураж”, който Колчицки разпознава като кафе. Той го пожелава за награда и отваря първото кафене в Централна Европа. Колчицки въвежда прецеждането на кафето и добавянето на мляко към напитката.

20 Ноември 2012 22:39
Meto ot Interneto 20 Ноември 2012 20:48
Не, това не може да се подмете. Верно ли е, или не е. Мерси.


Не знам за жената на Й. Йовков, но пък съм чувал за прегазен човек от сина на арабски дипломат - търговец на оръжие, който за да избегне "н'ам си к'во си" бил осиновен формално от българин и приел фамилията Найденов. Ама какво беше точно съм забравил...
20 Ноември 2012 22:40
Деспина Йовкова умира през 1967 г., прегазена от автомобила на италиански чиновник на бул. "Цариградско шосе", случаят е потулен.

каза гуглето
20 Ноември 2012 22:43
. Благодаря за удоволствието г-н Иванов. Като "Есть" философ си позволявам да приложа "Агатон" от "Книга Апокрифи" на Карел Чапек:


"Академиците на Беотия[1] поканиха атинския философ Агатон да им прочете лекция за философията. Въпреки че не беше блестящ оратор, Агатон прие поканата, за да допринесе според силите си за пропагандирането на философията, която, според думите на историка, „изглеждаше в упадък“. В определения ден той пристигна в Беотия, но за лекцията беше още рано; затова Агатон излезе на разходка в околностите на града и в лятната привечер се любуваше на полета на лястовиците над атинските покриви. Когато удари осем часът, той отиде в лекционната зала, но я намери почти празна; само пет-шестима души седяха на пейките. Агатон седна край катедрата и реши да почака малко, докато се съберат повече слушатели; той разгъна свитъка, на който беше написана лекцията му, и потъна в четене.
Тоя свитък съдържаше всички основни въпроси на философията; започваше с теорията на познанието, даваше се в него дефиниция на истината, подлагаха се на унищожителна критика погрешните възгледи, тоест всички философии по света с изключение на Агатоновата, и се набелязваха в общи линии висшите идеи. Когато Агатон стигна дотук, той вдигна очи: всичките му слушатели бяха девет на брой. Обзе го гняв и мъка; той удари със свитъка о масата и започна лекцията си така:

— Дами и господа, или по-скоро, андрес бойотикой[2], нямам впечатление градът ви да проявява особен интерес към възвишените въпроси на нашия дневен ред. Аз зная, мъже беотийци, в този момент ви занимават повече изборите за местното булѐ[3], а тук няма място за мъдрост, нито дори за разум: изборите са работа на хитреците.
В този миг Агатон се сепна и се позамисли.
— Я чакайте, чакайте — подхвана той отново, — тъкмо в този момент неволно аз казах нещо, за което досега не съм разсъждавал. Аз споменах трите думи: хитрост, разум, мъдрост. Изрекох ги в състояние на гняв. И трите означават някаква способност на интелекта; чувствувам, че те имат съвсем различно значение, но сега трудно бих могъл да кажа по какво се различават. Извинете, аз веднага ще се върна към темата; нека само си поизясня съдържанието на тези три думи.
— Всъщност, ясно е; — продължи той след малко — противоположност на хитростта е глупостта, докато противоположност на разума е лудостта. Но кое противопоставяме ние на мъдростта? Има идеи, господа, които не са нито хитри, тъй като са твърде прости, нито разумни, тъй като напомнят лудостта, и все пак са мъдри. Мъдростта не прилича нито на хитростта, нито на разума.
— Мъже беотийци, в ежедневния си живот ние, както се казва по гръцки, пет пари не даваме за дефинициите на понятията, и все пак много точно ги различаваме. За някого ще кажете, че е хитър крадец; никога обаче няма да го назовете „разумен“ или дори „мъдър крадец“. Ще похвалите шивача си, като изтъкнете, че цените му са разумни, но няма да кажете, че са мъдри. Тук очевидно има някаква разлика, която ви пречи да смесвате думите.
Когато кажете за някого, че е хитър селяк, вие с това очевидно искате да кажете, че умее изгодно да продаде стоката си на пазара; ако кажете, че той е разумен селянин, вие навярно искате да кажете, че той изобщо е добър стопанин; но когато го назовете мъдър селянин, това може би означава, че той живее правилно, че знае много и умее да посъветва хората, като се отнася сериозно и с разбиране към тревогите им.
Или, да кажем, хитрият политик може да не бъде нищо друго освен един шмекер и вредител на републиката; но разумен ще назовеш само този политик, който, достоен за похвала, умее да ръководи делата за обща полза; докато мъдрият политик, господа, сигурно всички чувствувате това, с една дума, такъв човек ние наричаме „баща на отечеството“ или някак подобно; от това се вижда, че мъдростта крие в себе си нещо особено сърдечно.
Когато кажа за някого, че е хитър, аз имам предвид някакво забележително качество; все едно да кажа, че пчелата има жило или че слонът има хобот. Съвсем другояче ще отбележа, че пчелата е трудолюбива или че слонът е извънредно силен; в това вече има известно признание, аз уважавам силата, но не уважавам хобота. Със същата сериозност ще изтъкна за някого, че е разумен. Но кажа ли, че е мъдър, това вече, уважаеми, е друго нещо, то е все едно да кажа, че го обичам. С една дума, хитростта е дар или талант; разумът е предимство или сила, но мъдростта е добродетел.
Сега вече аз зная каква е разликата между тия три думи. Хитростта е обикновено жестока, злонамерена и егоистична; дири да намери слабостта на ближния и съумява да я използува за своя полза; тя води към успех.
Разумът бива жесток към човека, но е справедлив по отношение на целта; търси общата полза; когато открие слабост или изостаналост у ближния, гледа да я отстрани с поучение или дисциплина; води към изправление.
Мъдростта не може да бъде жестока, тъй като тя е самата благосклонност и симпатия; тя вече не търси дори общата полза, тъй като твърде обича хората, за да може да обича някаква по-нататъшна цел; намери ли ближния слаб или жалък, тя му прощава и го обича; води към хармония.
Мъже беотийци, чували ли сте някога определението „мъдър“ да се дава на нещастен човек, или на весел, или на кисел и разочарован? Кажете, защо сме свикнали, в нефилософския живот поне, да наричаме мъдър този човек, у когото има най-малко ненавист и който добре се разбира със света? Повторете за себе си много пъти думата „мъдрост“ и пак я повторете; кажете си тази дума, когато сте радостни или тъжни, когато сте уморени, възмутени и нетърпеливи; ще доловите в нея тъга, но тъга кротка; радост, но радост, повтаряща се постоянно и нежно; умора, но умора, изпълнена с импулси, търпение и безкрайно опрощение; и всичко това, приятели, звучи прелестно и тъжно — такъв е гласът на мъдростта.
Да, мъдростта е някаква особена тъга. Своя разум човекът може да вложи цял в творчеството си, може да го осъществи чрез своя труд. Мъдростта обаче винаги ще остане над всяка творба. Мъдрият човек е като градинарят, който наторява лехата или привързва розата към колчето и при това мисли може би за създателя. Делото му никога няма да обхване, нито ще въплъти мъдростта му. Разумът се проявява в делото, мъдростта в преживяването.
Обаче мъдрите поети и хора на изкуството съумяват да вложат в творбите си и това преживяване; те раздават мъдростта си не чрез дела, а направо чрез преживяването. И в това се състои особената цена на изкуството, и нищо в света не може да се сравни с нея.
Ето, аз съвсем се отклоних от темата. Но какво бих могъл да кажа още? Ако мъдростта е в преживяването, а не в мислите, тогава излишно е да ви чета това, което е написано в свитъка.
Бележки
[1] БЕОТИЯ — област в Средна Гърция, обкръжена от високи планини. ↑
[2] Ανδρεϛ δοιότιϰοι (старогр.) — беотийци, беотийски мъже. ↑
[3] Булѐ (старогр.) — съвещателно тяло в гръцките градове, което било избирано от гръцките граждани за известен период, за да ръководи градските работи. ↑"

Това е то...
20 Ноември 2012 23:26
Ферхойген е марксист, ако мисли, че Европа е дотам, докъдето била Австро-Унгария.

Т-цъ, аз си изградих друга теория, европа е дотам, докъдето предпочитат говеждото пред свинското, т.е. някъде до средата на Германия, прави ми впечатление, колко лесно се разбирам с хора родени от страната на свинското....
20 Ноември 2012 23:45
Да, истинските европейци са тези, които плюскат кървави бифтеци от говеда. Не знам как на това се гледа в Индия например.
20 Ноември 2012 23:51
Ами какво да кажа, Майстор!

На претоплените четива, компилациите и още нещо...
21 Ноември 2012 00:27
И аз, като ми се присъни някакво парче от юношеските ми години и изравям нета, докато го намеря. За съжалемие в YouTube го няма, евреи, евреи ама и те не са господ! Просто никой не го е качил, които качват не са израснали с "Широкая Масленица".
ablepsia е дал линк за слушане, само при руснаците я има, обичам си ги аз, всичко имат! Ако искаш да си я свалиш, пращаш платен SMS, да бе, да! Аз я откраднах, (сега какво ще ядат децата им ). Обработих я малко, рипвана е от плоча, можете да си я свалите от Натисни тук . Слушайте "с удоволствие и мярка", така пише на френската ми мастика.
21 Ноември 2012 00:32
***
21 Ноември 2012 01:02
Nafarr
20 Ное 2012 21:37
Мнения: 572
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP Я есмь.
Сегашно време от быть, Други!
***
Тiь знаток, тебе виднее... А нам до... лампочки!
21 Ноември 2012 01:14
Приятно, Димитри
А за Турция - виж карти от договорът от Севър [1920]
21 Ноември 2012 02:40
Антагонизмът между колегата IoanNiki и ДИ тази тази вечер ми е по-забавен от есето и коментарите му. Направо са като Едмон Дантес и барон дьо Вилфор. Сигурно има и някоя Мерседес, похитена от стария стегоцефал под носа на опонента, който лиже рани, слуша Лили Иванова насаме и ридае. А относно Джимо - предозирал е с мемоарите тази вечер. Едно е да четеш "Тайнственият пламък на кралица Лотана" на Еко, съвсем друго младежките спомени на ДИ, които поне в моите очи са доста дискредитирани от изобилстващите неточности и грешна фактология. А пък и в случая влаковите композиции с книги (да не говорим за писателския талант) не са в полза на звездата на нашата газета
21 Ноември 2012 03:18
Жителите на бивша Югославия са етнически погледнато предимно южни славяни, защото имат едни и същи етнически предшественици. Те искат обаче да се разграничават от съседите си чрез наслагване на слоеве от артефакти като религии, държави и т.н.
21 Ноември 2012 03:20
Аз ще чакам отговор на коментара на Manrico
21 Ноември 2012 04:27
Момче, ще мина през теб. Или ще те заобиколя

В края на краищата крадецът Рем Вяхирев се оказа неправ, a Виденов - прав.
Луканов умря.
Топнамквосиенерджи до руското посолство и то умря.
Новият Путин изби и посредниките като вече ненужни -
сметките вече ще са в сберкассата.
Боко ще го посрещат в Кремъл(без ь) с гвардейци и салтанат.
и т.н.
Tempora mutantur...
21 Ноември 2012 05:40
Не съм ви казвал,но пак повтарям ...бачу ви Джиму слухти кат спай от Шесто, помни кат слон от Индия и борави с фактите кат дърт българин от Шекер маала.
Едно обаче не може да му се отрече ... той е един от най-добрите съвременни български разказвачи/ако не и най-добрият/.
Понекога си мислим ...какво би станало,ако той се беше сериозно заел с късия разказ,а не с разузнаването на околните му?
Може би България щеше да си има свой О`Хенри?
Уверявам ви ...това го казвам съвсем сериозно.
***
P.S. Идното лето се каним да си додем до майка България и съм си обещал да се натоварим с книгите,които навремето мразех да ги читем ...кат се почне от Захария и Алеко,мине се през Димов,Караславов,Елин Пелин и се свърши с Пеньо Пенев и Хайтов.
За Йовкова не бех се сетил,ама не се и съмнявам,че "По жицата" тоже си струва труда да се прочете.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД