:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,466
Активни 753
Страници 28,031
За един ден 1,302,066
Диагноза

В България няма дългова криза, има криза на управлението

Абсолютизирането на финансовата стабилност само бетонира позициите ни на най-стабилните бедняци в ЕС
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Алиосман Имамов
Бюджетният процес представлява съвкупност от действия и процедури, с които се осигуряват необходимите средства за функциониране на държавата в съответствие с приоритетите на управляващия политически субект. В основата на бюджетния процес са прогнозите за макроикономическите характеристики на бъдещото развитие на страната - какви ще бъдат брутният вътрешен продукт, икономическият растеж, инфлацията, валутният курс, инвестициите, потреблението и други характеристики. Класическите форми на макроикономическо прогнозиране имат преобладаващо вероятностен характер и се отнасят за случайни процеси, които невинаги зависят от управляващите. Например българското правителство едва ли може да влияе по някакъв начин на цените на петрола на световния пазар и прогнозите за този важен икономически показател ще имат до голяма степен случаен характер.
По-голямата част от

прогнозите, свързани с бюджетния процес, нямат случаен характер

Те зависят в голяма степен от приоритетите на управляващите и политиките, които те залагат в подготовката и изпълнението на бюджета. Например растежът на икономиката не е само резултат от действието на множество вътрешни и външни фактори, а и цел на управляващите. Тази цел трябва да бъде постигната чрез реализирането на ясно дефинирани политики, които следва да бъдат изпълнявани през бюджетния период, като се използват публичните средства, предвидени в бюджета. Тогава прогнозата се превръща в план. Разбира се, бюджетът като финансов план на държавата трябва да бъде реалистичен. Чрез бюджетните политики на управляващите не могат да се залагат цели, които не съответстват на възможностите на икономиката. Липсата на ясно, добре мотивирано и достижимо целеполагане при бюджетирането може да обърка целия бюджетен процес и да създаде хаос в развитието на държавата. За съжаление това се констатира по-късно - чак при отчета на изпълнението на бюджетите.
Анализът на бюджетния процес през последните години разкрива съществуването на значителни различия между прогнозите, планираните макропоказатели на отделните бюджети и реалните отчети за тяхното изпълнение. Например за 2012 година планираният БВП по текущи цени е 81.6 млрд. лв., а очакваният коригиран размер на БВП, който е записан в доклада към проекта за бюджета за 2013 година, е 77.7 млрд. лв. Разликата е значителна - близо 4 млрд. лв. Разликите между планираните и реалните бюджетни макропоказатели могат да бъдат непреднамерени и резултат от лошо прогнозиране и лошо целеполагане на макроравнище. Тези разлики обаче могат да бъдат и резултат от съзнателно разминаване на плановите бюджетни показатели с реалните възможности на българската икономика с цел да се подкрепят заложените в бюджета баланси. Когато основната цел на бюджета е да се постигне нисък бюджетен дефицит, ниска степен на преразпределение чрез бюджета, тогава икономическият растеж като цел се обезсмисля. ЕС налага санкции при прекомерен дефицит или прекомерна задлъжнялост,

но не налага санкции при нисък растеж на икономиката

Като доказателство за лошото прогнозиране и планиране на макроикономическо равнище в бюджетния процес ще се спра само на един от макропоказателите - реалния икономически растеж. Ще използвам данните за три последователни етапа от бюджетния процес за периода от 2010 до 2013 г. Този период обхваща бюджетите, които бяха подготвени и изпълнявани от управляващата партия ГЕРБ. Периодът обхваща времето, през което българската икономика трябваше да поеме пътя на възстановяване след световната финансова криза от 2008 г. България влезе в рецесия в началото на 2009 година. Още тогава имаше убедителни анализи и изводи, че тази рецесия ще продължи 5-6 тримесечия. Действително българската икономика излезе от рецесията в средата на 2010 г. и очакванията бяха икономическият растеж да се ускори. Очакванията си останаха само... очаквания. В таблицата са показани данните за прогнозирания растеж, в съответствие с краткосрочната бюджетна прогноза, съгласно Решение № 558 на МС от 29 юли 2010 г. за одобряване на основните допускания и бюджетната прогноза за периода 2011-2013 г. Планираните стойности на икономическия растеж са заложени в докладите към бюджетите за съответните години. Отчетните стойности са взети от съответните отчети за изпълнението на бюджетите. Поради обясними причини отчетните данни за 2012 г. са предварителни.
Показаните резултати дават основание да се направят някои съществени изводи за бюджетната политика на ГЕРБ по време на тяхното управление. Според краткосрочната прогноза на управляващите те започват своя мандат с ясната убеденост, че трябва да осигурят така необходимия за България икономически растеж по време на своето управление. В тази прогноза се предвижда растежът да достигне 4.7% през 2012 г. и 4.9% през 2013 г. Няма никакво съмнение, че това са необходимите към онова време темпове за развитие на България, но те са твърде оптимистични от гледна точка на възможностите на ГЕРБ да ги реализира. По-късно тези темпове са коригирани драстично с годишните бюджети - съответно на 2.9% и 1.9%. Прекаленият оптимизъм е охладен. Очаква се реалните отчетни стойности на растежа за тези две години да бъдат още по-малки.
Управляващата партия не успя да използва наследената от предишните правителства финансова стабилност в България, за да стартира по-решителна икономическа политика, която да даде тласък на икономическия растеж. С излизането от рецесията в средата на 2010 година бяха създадени необходимите благоприятни условия за чувствително подобряване на бизнес средата и инвестиционния климат у нас. Вместо това бюджетният процес остана в тесните рамки на фискалната стабилност като самоцел, а не като средство за икономически растеж. Задълбочаването на проблемите с безработицата и доходите е пряк резултат от лошото целеполагане в бюджетния процес от гледна точка на нашето социално и икономическо положение като най-бедната страна в ЕС. Най-бедният не може да има друга цел, когато разпределя публичните средства, освен да излезе от това незавидно положение, дори това да е за сметка на прословутата финансова стабилност до някаква допустима степен. Абсолютизирането на финансовата стабилност само

бетонира позициите ни на най-стабилните бедняци в ЕС

Наивно и невярно е да се обясняват всички негативни процеси в българската икономика с кризата. Днешната криза в Европа е резултат от натрупани дългове, включително и от някои развити държави. Това е дългова криза. В повечето европейски държави относителният дял на дълговата задлъжнялост от БВП надхвърля значително допустимите ограничителни норми. На всички е ясно, че България вече много години няма проблеми със своята задлъжнялост. В България няма дългова криза. В България има криза на управлението.

ТАБЛИЦА
Реален икономически растеж %2010201120122013
Прогноза0.53.64.74.9
План-23.62.91.9
Отчет0.21.71.2-
----------
* Доц. Алиосман Имамов е депутат в 39-ото, 40-ото и 41-вото народно събрание. Преподавател в катедра "Статистика и иконометрия", УНСС.
Снимка: Михаела Катеринска
Управляващата партия не успя да използва наследената от предишните правителства финансова стабилност в България, за да стартира по-решителна икономическа политика.
14
3957
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
20 Ноември 2012 21:45
В България няма дългова криза


Има, има разбира се!

Но това не се пише във вестника, докато Той не каже...

И-и-ииии, не четох статията, естествено!
20 Ноември 2012 22:45
В България няма дългова криза, има криза на управлението...


Г-н, Алиосман Имамов изобщо не разбрах какво управление на икономиката предлагате. Дори и да няма дългова криза.
21 Ноември 2012 09:19
И авторът на статията, и финансовият ни министър не могат да излязат от схоластиката на своето ограничено мислене: единият ни чете лекция и ни привежда учебникарски примери и формули, без да каже какво реално трябва да се направи, а другият прави това, на което е научен и което са му казали от Световната банка - монетарни методи и бюджетни рестрикции - той друго и не може. Някои хора с по-разчупено и нестандартно мислене, като Орешарски или Стоян Александров, биха се справил далеч по-добре в ситуацията.
21 Ноември 2012 09:56
Орешарски или Стоян Александров, биха се справил далеч по-добре в ситуацията.
И какво по-разчупено ще направят тези два световни икономически корифея - ще разтурват седенки и ще пишат декрети за ниски лихви?
21 Ноември 2012 10:22
Имах предвид, че тези двамата, а и не само те, познават българската обстановка много по-добре от Дянков.
21 Ноември 2012 10:26

Управляващата партия не успя да използва наследената финансова стабилност, за да стартира по-решителна икономическа политика.

И аз като Щурчо питам: каква трябваше да бъде тази "по-решителна икономическа политика"?? Правителството да вземе заеми (не че не е взело, но "по-решително" трябваше), да раздаде тези заеми на хората в бюджетния сектор като заплати и бонуси, тези хора да си купят по някой и друг корейски телевизор, китайски компютър или немска кола, и после заемите да останат да се плащат от всички, най-вече от тия, които изкарват реални пари и от които държавата се чуди как да съдере колкото може повече данъци. Ами "мерси" казвам аз на такваз "решителност"! Който иска да е решителен по този начин - ей го къде е банката - да отива и решително да взема заем. За своя сметка и на своя отговорност.

____________________________________
Кредитът - модерното робство

21 Ноември 2012 10:39
само се чудя тая снимка с циганите, бездействащи на фона на багери, като как илюстрира неспособността на правителството да оползотвори щедрото наследство оставено от ДПС и компания зер ако ДПС, партията на Алиосман, беше пак на власт, тия индивиди щяха да млатят с кирката вместо да седят и да се пощят??
21 Ноември 2012 10:55
Къде видяхте в статията и най-малко намерение да дава обяснения, как да се излезе от кризата? Всъщност дава - смяна на управлението.
21 Ноември 2012 11:18
В България няма дългова криза, има продължаващо управление на червената номенклатура под друг цвят, форма и проявление.
Типично поведение на паразит!!!
21 Ноември 2012 12:55
Rakita, монетарните методи могат да дават много добри резултати, ноооо си прав(а) поне за сегашната ситуация, че са почти безмислени. Това не се обсъжда много, но през последните десетилетия в светвен и локален мащаб се нанасят постоянни удари срещу независимостта на финансовите механизми. Извинения винаги ще се намерят и доста от тях изглеждат съвсем добронамерени и нужни действия - закони и мерки срещу злоупотреби, за данъчна дисциплина, във връзка с интелектуална собственост и на много други теми. Само, че има основни положения, които уж би трябвало всички да знаем, но ги игнорираме като омагьосани - парите са своебразно средство за свободно договаряне и когато свободата на това договаряне се натовари с много "ако", с много институционални намеси то спира да бъде свободно и съответно смисъла и ролята на парите по естествен път започва да се замества от властови позиции, връзки и сфери на влияние базирани вместо на финансови взаимоотношения - на бартер на влияние. Колкото и справедливи и/или нужни да изглеждат дадени мерки, ако те разяждат свободата на парите те предизвикват израждане на свободния пазар към търговия на влияние и власт, което е познато като типично по-скоро за феодалните взаимоотношения. Занам, че много хора считат парите за зло, но деградирането им води по един път, по който на първо време се води борба за пари чрез нарастващо непазарни методи, това задълбочава кризата на ролята на финансите и бавно деградира до тоталитарни или феодални форми. Демокрацията и републиката на разделените власти са естествения спътник (поне най-подходящия признат засега) на механизмите на свободния пазар. Приложени добре те могат да доведат до добър баланс на справедливост и линча свобода, но за съжаление имат един бъг - демокрацията във формата на масово гласуване. Много е лесно да убедиш по-мнителните и невнимателните, че повече власт и проактивен контрол върху финансовите транзакции и собствеността са средство за справедливост, но точно там е проблема - свободния пазар залага стабилността си на механизми, а не на конкретни специфични ангажименти на властта. Съответно подобни мерки -делегиране на повече власт - заместват оптимизация на механизмите с лични ангажименти на малък брой хора. Дори и в идеални условия това деградира смисъла на свободата в обмяната и има негативен ефект, а идеални условия няма и повечето хора дарени с извънредни права малко или много ги използват извън разумните граници.

Крайно време е българинът да се научи, а на Запад да си спомнят, че неща като например свободния пазар и презумцията за невинност не са просто някакви утопични мечти, а са свързани в икономическа зависимост. Свобода на договорености с презумция за ненарушаване на правилата до доказване на противното. Всеки друг подход би изисквал предварително доказване на лиспа на нарушение на правилата, а това вече не е свобода. Мислете ей такива неща бре хора - няма нужда дори да четете дебели книги, за да видите очевидното!
21 Ноември 2012 14:11
Занам, че много хора считат парите за зло, но деградирането им води по един път, по който на първо време се води борба за пари чрез нарастващо непазарни методи, това задълбочава кризата на ролята на финансите и бавно деградира до тоталитарни или феодални форми.
Мишо прав си, но поради естественото приложение на класичиския златен стандарт, случващото се през феодализма си е направо бял кахър, на фона на случващото се през последните 40 години, след като този стандарт окончателно остана в историята
Крайно време е българинът да се научи, а на Запад да си спомнят, че неща като например свободния пазар и презумцията за невинност не са просто някакви утопични мечти, а са свързани в икономическа зависимост. Свобода на договорености с презумция за ненарушаване на правилата до доказване на противното.
В гражданския оборот принципът е обърнат - доказваш, че си невинен, ако някой те обвини в нещо. Не само у нас.
23 Ноември 2012 16:18
Първо трябва да бъде ясно, че световната криза стартира поради натрупаното ЧАСТНО задължаване. В съвременната монетарна система (валутен борд не е такава) частното задължаване, за разлика от публичното, не може да продължава безкрайно.

Алтернатива за отговорна икономическа политика е незабавното отменяне на валутния борд и възвръщане независимостта на лева.
Само по такъв начин чрез разумна фискална политика (разбирай нужното по-голямо ниво на държавен дефицит) българското правителство може да атукава реални икономически проблеми като миниатюрен растеж и безработица.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/
23 Ноември 2012 16:51
Michael
Това не се обсъжда много, но през последните десетилетия в светвен и локален мащаб се нанасят постоянни удари срещу независимостта на финансовите механизми.
За генезиса на ултиматума към следвоенна Европа(1945,1973) има нови архиви "Така значи, докато в Европа текат битки от ВСВ (Втора Световна Война), богатите са седнали да направят две институции които да взимат пари от бедните и да ги разпределят м/у богатите оттогава и до сега." Натисни тук
23 Ноември 2012 17:05
В съвременната монетарна система (валутен борд не е такава) частното задължаване, за разлика от публичното, не може да продължава безкрайно.
Точно така. От друга страна, валутният борд е убежище за всички родни политици от 15 години насам - те хем си осигуряват комфорт в сянката му, хем при първа възможност се оправдават с него. В същото време, поради причината, която посочваш, бордът е удобен механизъм за придобиване на всякакви активи, а оттам на икономическо и политическо влияние от крупни структури, които разполагат с достатъчно средства, за да придобиват активите на фалиралите домакинства и бизнеси, като тези структури са: банки и близките до тях фирми, обръчите от фирми около властта, мафията, олигархичните структури, чуждестранни фондове и спекуланти и др. Те печелят от съществуването на валутния борд в дадена страна, защото поради ограниченото парично предлагане в условията на валутен борд, винаги има частни икономически субекти (домакинства, малки и средни фирми), които периодично изпадат в неплатежоспособност и се принуждават да се разделят на безценица с повече или по-малко от своите активи. Това състояние се засилва още повече в условия на криза и ограничено парично предлагане, каквито наблюдаваме в момента. С две думи: валутният борд у нас няма да бъде вдигнат скоро.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД