Повече от година след като проби откриха високо съдържание на вода в пилешките продукти на поне 7 фирми, земеделското министерство се залавя да бори практиката с нова наредба. Тя трябва да сложи край на изкуственото увеличаване на теглото на продуктите с вкарване на вода, нишесте и "течен пушек". С направените промени съдържанието на влага в пилешки продукти, произведени у нас, не може да бъде повече от 5%. На етикета ще трябва да е изписано, че се продават месни продукти заготовки, а не пилешко месо, ако продуктът е претърпял тумблиране или шприцоване с разтвори. Тумблирането или шприцоването на пилешкото представлява машинна обработка, при която продуктите се инжектират със специални разтвори.
Наредбата дава на производителите срок до 20 януари да се настроят към новите изисквания. След това те ще бъдат строго контролирани от Агенцията по храните. Предвидените санкции за нарушителите са 10 хил. лв. при първо провинение и 25 хил. лв. за повторно. Продуктите, внесени от други страни, ще бъдат етикетирани според наредбата, но няма как да им се наложи изискване за съдържание на влага.
При обявяването на резултатите от анализа на пилешките продукти миналата година се разбра, че от килограм месо производителите пускат на пазара продукти със 650 грама повече. Водното съдържание на пилешкото месо още преди каквато и да е обработка е около 77%, сочи професор инженер-технолог Стефан Драгоев от катедра "Технология на месото и рибата" от Университета по хранителни технологии, гр. Пловдив. Останалото е 21% белтъци и 2% мазнини. Според земеделския министър до 50 на сто от производителите влагат вода или разтвори от соли в пилешкото.
Промените в наредбата за пилешкото са поредният опит на земеделието да пресече лошите практики в производството на храни. Миналата седмица на дневен ред бяха млечните продукти. От януари за тях също влиза в сила нов регламент, според който продуктите с растителни и палмови масла не могат да бъдат наричани млечни. Министърът даже искаше да сложи етикет, че те са опасни за здравето.
|
|