64 съдии от окръжния и районния съд в Пловдив изпратиха искане до Висшия съдебен съвет (ВСС) и до апелативния съд в града за изчистване на реномето им, съобщи БГНЕС. Те са възмутени от медийните публикации, че България е в челните места по нарушение на човешките права в ЕС и най-голяма заслуга за това имат пловдивските съдилища. Сред обидните квалификации съдиите са посочили, че условията, при които работят, са "казармени", съдебният район е "феодализиран", в резултат на което "се губи идеята за право и законност".
Сред основните критици на пловдивското правораздаване е адвокат Михаил Екимджиев, който изпрати писмо на ВСС заедно с проф. Дончо Хрусанов и адвокат Йордан Йорданов. Тримата юристи настояват съветът да направи анализ на осъдителните решения срещу България, за да има информация за магистратите, допринесли за постановяването им.
Писмото не е подписано от всички. Не се е подписал например председателят на районния съд Веселин Хаджиев, затова пък подпис е поставила Магдалена Иванова, която временно замества председателя на окръжния съд Сотир Цацаров, кандидат за главен прокурор.
ОЗДРАВИТЕЛНО
С подписката се цели по инфантилен начин да се излъска вече доста засенченият морален образ на Сотир Цацаров, каза за радио "Фокус" адвокат Екимджиев. Според него това се налага, тъй като "излязоха доста неприятни данни за тежки компромиси с морала и правото на Цацаров в личен план". Екимджиев заяви, че познава "неособено качествената продукция на Пловдивския окръжен съд като правораздаване, а сега се оказва, че и в епистоларния жанр не ги бива". "Без оздравителна критика те няма как да подобрят дейността си. Работата на съда трябва да се съди отвън, а не от ВСС ", добави Екимджиев.
|
|