Президентът Росен Плевнелиев допусна вчера провал на избора за главен прокурор със сегашните трима кандидати.
"Аз не бих се фокусирал само върху тези трима. Ако те се окажат неподходящи в хода на дебатите, ако не извадят правилните концепции, тогава може да има втора фаза, трета фаза", заяви вчера президентът Росен Плевнелиев, цитиран от агенция "Фокус". Това изявление идва само ден след като премиерът Бойко Борисов обяви, че и тримата кандидати за главен прокурор са прекрасни. Министър-председателят заяви това, след като от седмици е атакуван, че лично той и управляващата партия стоят зад кандидатурата на пловдивския съдия Сотир Цацаров за поста. Изненадващо в четвъртък се появиха още двама кандидати - сегашният зам. главен прокурор Галина Тонева и шефът на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Сарафов. Това на практика означава, че избор на първи тур не може да има и ще се наложи балотаж.
Президентът, който показа своите възможности, като осуети в последния момент избора на Венета Марковска за конституционен съдия, обаче стигна и по-далеч в разиграването на сценарии. Това стана с намека му, че може да има и втора, и дори трета фаза на избор на главен прокурор.
По закон едно лице може да стане главен прокурор, ако за него гласуват поне 17 души от 25-членния Висш съдебен съвет (ВСС). Ако някой получи такова мнозинство, ВСС го предлага за указ на президента. Държавният глава обаче има право да върне предложението. Ако ВСС гласува отново същия човек, то на втория път президентът е длъжен да издаде указ. Този сценарий вече веднъж е разиграван. През 1997 г. тогавашният държавен глава Петър Стоянов например върна гласуваната кандидатура за главен прокурор на Бойко Рашков. След това ВСС гласува главен прокурор да бъде Никола Филчев и тогава Стоянов подписа указ.
"Не е необходимо сега да се фокусираме върху човека, а върху концепцията, върху отговорите на хиляди въпроси, които трябва да бъдат зададени, заяви вчера още Росен Плевнелиев. - Радвам се, че са трима, пожелавам си оттук нататък много силен дебат, много зададени въпроси и конкретни и ясни отговори. Тогава, разбира се, ще се вземе правилното решението", каза още президентът. "В момента моят съвет би бил към всички - нека да дадем всичко от себе си, за да има предпоставки за дебат. Тези кандидати сега просто трябва да излязат пред камерите със своите концепции, със своята визия. Те трябва да говорят, да дават интервюта. Трябва да им бъдат задавани много въпроси. Сега е моментът неправителствените организации, както и всеки, който има мнение по въпроса, да излезе и да го каже. Необходими са дебати, необходими са концепции, необходими са идеи и тяхната защита. Само тогава ние ще можем да изберем правилния кандидат", каза още Плевнелиев.
В момента изпълняващ функциите на главен прокурор е шефът на следствието и зам. главен прокурор Бойко Найденов. Месеци преди откриването на процедурата за избор на главен прокурор той също бе смятан за сигурен кандидат. Накрая обаче никой във ВСС не го номинира. Самият той каза преди дни, че няма да се кандидатира за сегашния избор. Смята се, че ако има провал на избора на настоящите трима кандидати, то може обаче неговата кандидатура пак да стане актуална. Той беше и човекът, който даде финално рамо на действията на Плевнелиев срещу Марковска, като разреши да се обяви, че има досъдебно производство срещу неизвестен извършител, свързано с близък на съдийката.
|
|