Наскоро изпълнителният директор на софийското летище съобщи грандиозна новина - ще започне строителство на нов терминал на столичния аеропорт. Идеята всъщност е сегашният Терминал 1 да бъде съборен, а на негово място да се изгради друг, изключително модерен и колосален по размери. Това ще залегне в генералния план за развитие на летището догодина.
Човек не знае - да се радва ли или не на такава новина. Типично по нашенски, доста хора се впечатляват, чувайки за мащабни и модерни проекти, които поне малко ни приближават до Европа. Важният въпрос обаче е наистина ли се налага и защо?
Амбициозната цел е новият терминал, който ще бъде готов след няколко години, да посреща 6 милиона пътници на година, което наистина звучи внушително спрямо сегашните 1.8 милиона. Справка в данните за въздушния транспорт на Националния статистически институт обаче показва, че за изминалата 2011 г. обслужените пътници по всички наши летища са 6.8 милиона. Но да разгледаме и статистиките на самото летище София. Близо 3.5 милиона са общо излетелите и кацналите му клиенти за миналата година. Цифрите са подобни за почти всички години от 2006-а насам. Статистиките разкриват само едно-единствено нещо. А именно, че или от аеропорта са изчислили, че за няколко години напливът от пътници ще стане огромен, или че не си правят вярно сметките.
В подкрепа на новия проект шефът на столичното летище обясни, че след края на кризата броят на клиентите щял да се вдигне двойно, въпреки че това е доста смело твърдение. "Сега е подходящото време за започване на проект за изграждане на нов пътнически терминал, който реално може да бъде въведен в експлоатация след 3-3.5 години. Кризата все още се усеща и няма рязко увеличение на пътникопотока и самолетните движения. Но ако изчакваме значително увеличаване на пътникопотока преди реализацията на такъв проект, това ще означава, че сме закъснели с изпълнението му", коментираха пред "Сега" от летището. Сред предимствата за събарянето на Терминал 1 според ръководството е фактът, че той разполага с инфраструктура, която до голяма степен ще облекчи строежа.
Според ръководството на аеропорта потокът от пътници се увеличава и ако тенденцията продължи със същите темпове, то скоро капацитетът на летището щял да бъде запълнен. От 2011 година до сега обаче полети от и до София по различни причини прекъснаха доста компании. Това направиха "Чешките авиолинии", които изпълняваха по 11 полета на седмица, нискотарифният турски превозвач Pegasus Airlines, датската Cimber Sterling, фалиралата унгарскa компания Malev и швейцарската Swiss. Последният авиопревозвач прекрати дейност заради преструктуриране. Отлитането на компаниите без съмнение е намалило средствата, които летището получава от такси и обслужване, но това явно не е сериозен проблем, щом се планира мащабно разширяване.
От летището твърдят, че са планирали всичко. Очаква се новата постройка да разполага с две галерии, 16 или 18 ръкава и паркинг на няколко нива за по-голямо удобство на клиентите. Решено е и ценните исторически неща да бъдат запазени. "Всяко парче история от стария терминал, който е изграден през 1937 година, ще бъде вградено в новия", заяви наскоро във връзка с това изпълнителният директор на летището Веселин Пейков. Вече е помислено и за това къде ще бъдат приемани нискотарифните компании, които в момента кацат на терминала. Идеята е да се изгради временен терминал, докато новият се въведе в експлоатация, както беше направено и при летище Варна. Голяма част от пътниците пък ще бъдат пренасочени към Терминал 2, докато трае строителството, защото той е изграден така, че капацитетът му да може да се увеличава.
Тук обаче няма как да не се постави въпросът: "Щом Терминал 2 може да се разширява, защо ще се строи нов?"
"Когато се строеше Терминал 2, се смяташе, че 4.5 млн. пътници на година летище София трябва да стигне през 2018 г. В момента сме 2012 г. с 3.5 млн., а максимумът на двата терминала е 4.5 млн. пътуващи. Ако средно на година пътникопотокът се увеличава с близо 5%, то капацитетът би трябвало да се запълни до 3 или 4 години. Около нас летищата се развиват активно. Летище София не може да си позволи да стои и да изчаква", обясняват от аеропорта.
Все още не се знае със сигурност по какъв начин ще бъде финансирано разширяването на сградата. Огромна бе сумата, която бе похарчена за построяването на новия терминал през 2006 година - над 110 милиона евро. Засега не се знае точната стойност на сегашния проект, но ако съдим по мащабите му, най-вероятно ще е доста по-голяма. От държавната компания заявиха, че има няколко начина за финансиране. Сред възможностите са използването на изгоден банков заем или пък средства от оперативните програми. Другият вариант е бъдещият концесионер на летището да поеме този ангажимент, ако то бъде отдадено на концесия. През септември транспортното министерство реши, че спешно аеропортът трябва да бъде даден на концесия заради невъзможността да изплати дълга от близо 40 милиона лева към Кувейтския фонд за развитие. Причината за това бе фактът, че той не получи парите си за построяването на Терминал 2. Българското летище загуби делото, а сумата бе присъдена от Арбитражния съд в Париж. Според транспортния министър Ивайло Московски, ако аеропортът изплати дълга си, ще остане без пари. Странното е, че докато обясняваше как не може да плати 40 млн., подчертаваше и нуждата от разширяване на аеропорта. Предвид големия финансов дълг на летището не е съвсем ясно защо се предприемат мащабни проекти, чиято нужда е доста спорна. Затова идеята за нов терминал на летището засега си остава истинска загадка.
|
|