:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,528
Активни 416
Страници 18,371
За един ден 1,302,066
Полет

Столичното летище ще строи нов терминал за евентуални пътници

Новият терминал ще побира до 6 милиона пристигащи и заминаващи на година, което звучи суперамбициозно спрямо сегашните 1.8 милиона
ЮЛИЯН САВЧЕВ
От 2011 година до сега терминалите на летището се сбогуваха с пет авиокомпании.
Наскоро изпълнителният директор на софийското летище съобщи грандиозна новина - ще започне строителство на нов терминал на столичния аеропорт. Идеята всъщност е сегашният Терминал 1 да бъде съборен, а на негово място да се изгради друг, изключително модерен и колосален по размери. Това ще залегне в генералния план за развитие на летището догодина.

Човек не знае - да се радва ли или не на такава новина. Типично по нашенски, доста хора се впечатляват, чувайки за мащабни и модерни проекти, които поне малко ни приближават до Европа. Важният въпрос обаче е наистина ли се налага и защо?

Амбициозната цел е новият терминал, който ще бъде готов след няколко години, да посреща 6 милиона пътници на година, което наистина звучи внушително спрямо сегашните 1.8 милиона. Справка в данните за въздушния транспорт на Националния статистически институт обаче показва, че за изминалата 2011 г. обслужените пътници по всички наши летища са 6.8 милиона. Но да разгледаме и статистиките на самото летище София. Близо 3.5 милиона са общо излетелите и кацналите му клиенти за миналата година. Цифрите са подобни за почти всички години от 2006-а насам. Статистиките разкриват само едно-единствено нещо. А именно, че или от аеропорта са изчислили, че за няколко години напливът от пътници ще стане огромен, или че не си правят вярно сметките.

В подкрепа на новия проект шефът на столичното летище обясни, че след края на кризата броят на клиентите щял да се вдигне двойно, въпреки че това е доста смело твърдение. "Сега е подходящото време за започване на проект за изграждане на нов пътнически терминал, който реално може да бъде въведен в експлоатация след 3-3.5 години. Кризата все още се усеща и няма рязко увеличение на пътникопотока и самолетните движения. Но ако изчакваме значително увеличаване на пътникопотока преди реализацията на такъв проект, това ще означава, че сме закъснели с изпълнението му", коментираха пред "Сега" от летището. Сред предимствата за събарянето на Терминал 1 според ръководството е фактът, че той разполага с инфраструктура, която до голяма степен ще облекчи строежа.

Според ръководството на аеропорта потокът от пътници се увеличава и ако тенденцията продължи със същите темпове, то скоро капацитетът на летището щял да бъде запълнен. От 2011 година до сега обаче полети от и до София по различни причини прекъснаха доста компании. Това направиха "Чешките авиолинии", които изпълняваха по 11 полета на седмица, нискотарифният турски превозвач Pegasus Airlines, датската Cimber Sterling, фалиралата унгарскa компания Malev и швейцарската Swiss. Последният авиопревозвач прекрати дейност заради преструктуриране. Отлитането на компаниите без съмнение е намалило средствата, които летището получава от такси и обслужване, но това явно не е сериозен проблем, щом се планира мащабно разширяване.

От летището твърдят, че са планирали всичко. Очаква се новата постройка да разполага с две галерии, 16 или 18 ръкава и паркинг на няколко нива за по-голямо удобство на клиентите. Решено е и ценните исторически неща да бъдат запазени. "Всяко парче история от стария терминал, който е изграден през 1937 година, ще бъде вградено в новия", заяви наскоро във връзка с това изпълнителният директор на летището Веселин Пейков. Вече е помислено и за това къде ще бъдат приемани нискотарифните компании, които в момента кацат на терминала. Идеята е да се изгради временен терминал, докато новият се въведе в експлоатация, както беше направено и при летище Варна. Голяма част от пътниците пък ще бъдат пренасочени към Терминал 2, докато трае строителството, защото той е изграден така, че капацитетът му да може да се увеличава.

Тук обаче няма как да не се постави въпросът: "Щом Терминал 2 може да се разширява, защо ще се строи нов?"

"Когато се строеше Терминал 2, се смяташе, че 4.5 млн. пътници на година летище София трябва да стигне през 2018 г. В момента сме 2012 г. с 3.5 млн., а максимумът на двата терминала е 4.5 млн. пътуващи. Ако средно на година пътникопотокът се увеличава с близо 5%, то капацитетът би трябвало да се запълни до 3 или 4 години. Около нас летищата се развиват активно. Летище София не може да си позволи да стои и да изчаква", обясняват от аеропорта.

Все още не се знае със сигурност по какъв начин ще бъде финансирано разширяването на сградата. Огромна бе сумата, която бе похарчена за построяването на новия терминал през 2006 година - над 110 милиона евро. Засега не се знае точната стойност на сегашния проект, но ако съдим по мащабите му, най-вероятно ще е доста по-голяма. От държавната компания заявиха, че има няколко начина за финансиране. Сред възможностите са използването на изгоден банков заем или пък средства от оперативните програми. Другият вариант е бъдещият концесионер на летището да поеме този ангажимент, ако то бъде отдадено на концесия. През септември транспортното министерство реши, че спешно аеропортът трябва да бъде даден на концесия заради невъзможността да изплати дълга от близо 40 милиона лева към Кувейтския фонд за развитие. Причината за това бе фактът, че той не получи парите си за построяването на Терминал 2. Българското летище загуби делото, а сумата бе присъдена от Арбитражния съд в Париж. Според транспортния министър Ивайло Московски, ако аеропортът изплати дълга си, ще остане без пари. Странното е, че докато обясняваше как не може да плати 40 млн., подчертаваше и нуждата от разширяване на аеропорта. Предвид големия финансов дълг на летището не е съвсем ясно защо се предприемат мащабни проекти, чиято нужда е доста спорна. Затова идеята за нов терминал на летището засега си остава истинска загадка.

СЕГА СНИМКИ
Ръководството на летище София е взело твърдо решение да строи нов терминал въпреки дълга от 40 млн. лв. към кувейтския фонд.

Когато започне строителството на новото съоръжение, ще се наложи Терминал 2 да поема част от пътниците на лоукост компаниите.

 Когато започне строителството на новото съоръжение, ще се наложи Терминал 2 да поема част от пътниците на лоукост компаниите.


12
3553
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
28 Ноември 2012 21:01
Колкото по,толкова по най!Разбира се,че ще се строи.Няма значение какво.Зажното е да текат комисионните,а инвестирани в социалните дейности те са мижави.
29 Ноември 2012 01:34
Капацитет 6 милки годишно ?
Кво , сите искат да се изнесат в рамките на една година ?
29 Ноември 2012 10:23
И не само Воци , а и на калпак по 300 юро и кой за къде е .
29 Ноември 2012 10:50
Лесен достъп на правилните строителни фирми до държавни пари. Ще се подпише договор с назначената фирма, а в договора ще има неустойки за в случай, че следващото правителство обяви, че това строителството е безумие и трябва да бъде прекратено. И така данъкокплатеца ще си плати 100млн на някой правоверен мутрофил за съоръжение ползата от което е спорна.

Мутрите от ГЕРБ са на власт само за да крадат без никаква опастност от наказание.
29 Ноември 2012 12:48
нова лентичка за рязане? или тривиалното още пари за опапкване...
29 Ноември 2012 12:51
29 Ноември 2012 13:00
Между другото цената на Терминал 2 /терминала плюс изцяло нова писта/ не е висока. Около 120 млн. за терминала и около 80 млн. /с присъдената сума на кувейтския фонд/ или общо малко над 200 млн. евро. По сравнение новото летище на Атина строено малко преди нашето струва 1,4 млр евро. Подобен на нашия Терминал 2 за 700 млн евро на Парижкото летище Де Гол се срути частично и бе наново строен.
За тези които не пътуват често е важна да знаят, че само летищните такси за пътниците /около 3 млн. пътника годишно/ са по 12 евро или това прави чист приход от около 36 млн. само от тези такси. Отделно такса кацане и такса паркинг, отделно таксите по обслужването. Летището е много печеливша инфраструктура, но всички тези такси сега влизат в бюджета. Наистина целта е концесионирането. НО, до 2017 това е невъзможно поради наличието на държавно гарантиран заем от ЕИБ. Затова се търси обходен маньовър. Интересът към концесионирането не са само парите. Летище София има изключително стратегическа позиция. Обяснявал съм в други теми, защо. Наистина летището може да бъде развито до 18 - 20 млн. пътника годишно, но само ако стане трансферно. А това зависи от националния превозвач. Така, че цялата идея мерише. Очевидно целта е да се предостави някому да строи бутафорно нов терминал срещу отдаването на концесия на цялото летище след 2017 без конкурс. Явно някой още не може да преглътне факта, че загуби концесиите във Варна и Бургас и сега се подготвя отрано, като играе на сигурно.
29 Ноември 2012 17:24
Точно така, къде къде по умно е да седим с ръчички под дупенцата и нищо да не правим, само и само да не вземем да сгрешим нещо.
Напротив, като ще се строи терминал на летище, той се прави за да се ползва 30 години напред - не е лошо да се преоразмери с доволен процент.
Освен това, след като зе разбра че бесепето ще спечли изборите, тва не би трябвало да е проблем - винаги могат да го спрат и да кажат - стоп, на назе с каскетите, таквизи терминали-мерминали, не ни тря'ат.
29 Ноември 2012 17:29
.. нов терминал за евентуални пътници..


Пак се готвят да крадат, демек.
29 Ноември 2012 23:46
Таксите, Микеле, са такси. Пътник, кацане и паркинг... Те са свързани с дейностите по осигуряване безопасността и сигурността на полетите... Те трябва да са разходосъобразни и колкото са събрани за тях, толкова трябва да бъдат похарчени... "Авиокомпаниите трябва да плащат справедливо само своя дял в направените разходи за тези дейности..." Затова са и обявени в Наредба за таксите за използване на летищата за обществено ползване и за аеронавигационно обслужване в Република България. Наземното обслужване е търговска дейност и плащанията са според търговски договори. В София и Бургас, където обслужените пътници са над 2 млн., има конкуренция на различни оператори за наземно обслужване. Това е теорията... А за практиката си прав... Ще направят с държавни средства инвестицията и после ще го "концесионират"... Да лапа частника наготово и да плаща само данък печалба...Сега готвят нови подаръци... Такса секюрити и такса шум. Секюритито и сега влиза в летищните такси ( виж цитираната наредба ), но едва ли ще ги намалят при въвеждането на новата. За една и съща работа ще взимат два пъти пари. А таксата шум е направо скандална... Мерките против шума не са за безопасност и сигурност, най-важните от тях са свързани с експлоатационни процедури и ако някой ги наруши - плаща глоба. Но само този, а не всички... Но когато някой подготвя за години напред сигурно лапане, не мисли за правила и добри практики. Добрите практики у нас са за харизване на държавните активи ей така, без нищо...
30 Ноември 2012 09:11
Letec, летищните такси би трябвало да са разходоориентирани, но не са, така както и тези на РВД. И второ можеш ли да обясниш защо от трите участващи във въздухоплавателния процес - летище - РВД - авиокомпания, винаги първите две са на печалба, а третия основно е губещ. Да си чул за фалирало летище или РВД? А, фалирали авиокомпании, бол...
30 Ноември 2012 12:10
Не може да не са разходосъобразни таксите. И по нашето законодателство по принцип, и според изискванията на ИКАО - виж ИКАО Док 9082. Таксите се аргументират пред органа, който ги утвърждава, от органа, който ги предлага. И у нас е така. Но у нас умишлено държавата, чрез своите лостове ( бордовете ), умишлено ограничава разходите и накрая в нарушение на всички правила прибира така спестените средства - и от София, и от РВД.
Летище наистина трудно може да фалира. Все пак, освен таксите, то може да реализира приходи от обслужването, което е търговска дейност, както и от дейности, несвързани с авиацията - паркинги, наеми, допълнителни услуги...
Авиокомпаниите, за разлика от летищата и доставчиците на АНО, работят в условията на жестока конкуренция. Те фалират не защото плащат високи такси на летищата и на РВД, а защото по-големите и по-умните ги изместват от пазара и им взимат пътниците и стоките...
Това е един организъм, който получава живот от негово величество клиента на въздушния превоз - пътник или товародател. А темата е огромна и не може да се разчепка с два-три постинга. Предишният ми такъв беше предизвикан само в интерес на прецизността и точността на информацията. А не от желание нещо да споря. Основната мисъл е ясна...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД