:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,071
Активни 555
Страници 18,914
За един ден 1,302,066
Анализ

Икономиката е котка, а не перална машина

Авторът на "Черният лебед" разбива митове за полезната роля на държавата и науката
Насим Талеб
Насим Талеб, авторът на теорията за "черния лебед", която обяснява защо опитите за предсказване на събитията обикновено са неуспешни, излезе с ново изследване - Antifragile: Things That Gain From Disorder. В него известният анализатор извежда пет правила за по-добро разбиране на икономиката.



Мислете за икономиката като за котка, а не като за пералната ви машина, съветва Талеб. Ние сме жертва на представата, че светът функционира като сложна машина, че е по-скоро като домакински електроуред, отколкото като тяло на живо същество. Това ни кара да вярваме, че е необходимо някой от време на време да идва и да поправя машината, когато възникне проблем, тоест забравяме да мислим, че може би съществуват вътрешни механизми за саморегулиране, посочва Талеб.

Естествените, органичните системи са устойчиви и не са чупливи по онзи начин, по който блокират механичните системи. Те дори се нуждаят от известна доза "проблеми", за да еволюират. Подложете костите си на повече тренировки, тоест стрес, и ще видите, че те стават по-здрави, предлага икономистът.

В политическото говорене държавниците често изтъкват като цел максималната стабилност и дори заличаване на бизнесциклите, което означава, че се преследва икономическа ситуация без спадове. Да се изгладят флуктуациите бе оправданието за инжектирането на евтини пари в системата по времето, когато Алън Грийнспан беше начело на Федералния резерв. Това доведе до балона при имотите в САЩ.

Ето защо според Насим Талеб правителствената намеса в икономиката трябва да бъде сведена до минимум и да се прилага единствено при много сериозни ситуации - например бедствия и природни катаклизми. В социалната сфера този принцип на доверие към живия организъм Талеб представя така - когато се прави система за сигурност, тя трябва да стимулира хората да поемат предприемачески рискове, а не да ги прави зависими от нещо.

Вторият съвет на Талеб е



да се уважават бизнесите, които се учат и печелят от грешките си,



а не онези, чиито грешки се просмукват в системата. Той посочва, че някои бизнеси и някои политически системи реагират по-добре на стреса от някои други. Например в авиосектора след всяка самолетна катастрофа самолетите стават по-надеждни, а системите за сигурност се подобряват. Така опасностите силно намаляват и инцидентите стават по-редки.

Същото е и в ресторантьорския бизнес, където инцидентите след поднасяне на некачествена храна на клиентите водят до подобряване на контрола. Това са индустрии, в които индивидуалните гафове облагодетелстват бизнес сектора като цяло. Те също са като жив организъм, който функционира сам, без външна намеса, и еволюира, като от време на време показва слабости и преживява сривове.

Според Талеб на другия полюс е банковата индустрия, където всеки отделен провал уязвява цялата система. Тя е непоправимо крехка и трябва да се реформира по начин, по който ефектът на доминото не би създавал систематичен риск. Добра начална точка би било редуцирането на задълженията. Икономистът препоръчва да се заложи на капиталово финансиране.



Компания, която е силно задлъжняла, няма право на грешки



Тя трябва да се представя изключително добре, за да си подсигури бъдещи приходи. Ако фирмата не успее да сбъдне собствените си очаквания, останалите предприемачи, които искат да получат заеми от банката, страдат заради провала на тази компания, тъй като банката губи апетита си към раздаване на кредити. Това е схемата, по която дългът уврежда системата.

В същото време компания, която разчита на капиталово финансиране, би могла да преодолее криза на спад в приходите. Талеб припомня технологичния балон в САЩ през 2000 г. Тогава компаниите са разчитали повече на капиталово инвестиране и това е предотвратило разпространяването на кризата в останалите отрасли на икономиката. Според Талеб, благодарение на тази криза технологичният сектор е станал още по-стабилен.



Третият съвет на икономиста е свързан с мащаба



Малкото е красиво, но също така може да бъде ефективно, казва Насим Талеб. Експертите в бизнеса и държавното управление винаги са изтъквали възможностите да се правят икономии от мащаба. Но ефективността, която се преследва с по-големите проекти, отиде твърде далеч от смисъла на тази дума. Големите проекти носят видими облаги, но също увеличават рисковете за евентуални по-големи загуби.

Когато надвишава определени граници, големият размер създава предпоставки за "чупливост" в системата и крие заплахи, които могат да неутрализират печалбите, преследвани с големия мащаб. Талеб прави сравнение между мишката и слона. Слонът може да счупи крак, ако го спуснете от неголяма височина, докато мишката ще остане невредима, дори да я пуснете няколко пъти отвисоко. Ето защо е добре проектите да се раздробяват на колкото може повече малки парченца.

Четвъртото правило е, че



системата "проба-грешка" е по-добра от онова, което предлага академичната наука



Потенциалната цена на грешките трябва да остава ниска. В същото време потенциалната цена на успеха трябва да е по-голяма. Именно асиметрията между успехите и неуспехите позволява да се печели от метода "проба-грешка".

Големите имена от златните години на Великобритания са били хора, отдадени на хобитото си, а не академици. Талеб посочва и примери - Чалз Дарвин, Хенри Кавендиш, Уилям Парсънс, хора, допринесли с иновации, изобретили парната машина, тъкачния стан. Америка е усъвършенствала този модел във всичко - от кибернетиката до моделите на ценообразуване и деривативните инструменти на финансовите пазари. Те са били разработени и усъвършенствани именно по метода "проба-грешка", като са получавали видим отзвук от реалността.

Петото правило изисква персонална



отговорност за хората, които имат властта да вземат важни решения



Никога в историята не е имало толкова много позиции, както сега, които са заемани от хора, които не рискуват нищо, ако решенията им се окажат грешни, коментира Талеб. Той дава примера с финансовата система. Кризата показа, че не регулаторите, а инженерите на финансовите манипулации знаят най-добре какви са скритите рискове в бизнеса. Ако беше обратното, нямаше да се позволи банкерите да пълнят балансите на компаниите с опасни активи, за да прибират бонуси в тихите години. След това, когато най-лошите сценарии се сбъднаха, проблемите се прехвърлиха на данъкоплатците, а банкерите запазиха премиите си. (Darik finance)
Снимки: ЕПА/БГНЕС
В политическото говорене държавниците често изтъкват като цел максималната стабилност и дори заличаване на бизнесциклите, което означава, че се преследва икономическа ситуация без спадове. Да се изгладят флуктуациите, бе оправданието за инжектирането на евтини пари в системата по времето, когато Алън Грийнспан беше начело на Федералния резерв. Това доведе до балона при имотите в САЩ.
 Никога в историята не е имало толкова много позиции, както сега, които са заемани от хора, които не рискуват нищо, ако решенията им се окажат грешни. Регулаторите позволиха на банкерите да пълнят балансите на компаниите с опасни активи, за да прибират бонуси в спокойните години. След това, когато най-лошите сценарии се сбъднаха, проблемите се прехвърлиха на данъкоплатците, а банкерите запазиха премиите си.
50
5944
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
28 Ноември 2012 20:04
Да, за пореден път г-н Талеб е прав. Тези които искат държавни регулации и спокойствие на пазарите всъщност в дългосрочен план работят срещу себе си. Добрите трябва да се поощряват, а слабите да се оставят да фалират. Няма такова нещо като "твърде голям за да фалира". В интерес на по-бедните хора е да има свободен пазар и реална конкуренция между производителите и търговците, защото по този начин се намаляват цените. Другото му се казва корпоративно-политически интриги и картелиране, което както г-н Дж. П. Морган е казал навремето е идеалната стратегия за правене на пари. Но в този случаи парите са за картелоиграчите, а не за обикновените хора. В този случай държавата се използва с репресивния си апарат да държи олигархията на власт, защото политиците получават под масата от оялите се корпорации.
28 Ноември 2012 20:05

Да, браво - още един открил..... еволюцията.
Сега ще чакаме някой да открие и селекцията.....

Накъде върви тоя свят, след като посредствен човечец като Талеб е размахван насам натам като някакъв си гуру?!?

28 Ноември 2012 20:37
Мислете за икономиката като за котка

Анимизмът не беше ли начин на мислене, присъщ на примитивните общества?
28 Ноември 2012 20:55
Ех Чарли, удавникът се хваща за сламка - първо Черния лебед, сега и Нечупливостта - светът и без това беше достатъчно грешил докато се уповаваше на линенйнозаконността, сега се впечатлява силно от противоположността - за едно е прав Талеб - в планетатрен мащаб животът е проба-грешка без памет и поуки, чиято цикличност се повишава поради ускореното развитие.
28 Ноември 2012 21:30
ъхъ - котката се рани и по цел ден спи и мърка, използва се от човеците да ги успокоява.
Давайте сега да раним и икономиката, а она да ни мърка, преде и успокоява.
28 Ноември 2012 22:03
....
28 Ноември 2012 22:08
Както винаги коментарите се свеждат до откъслечни, примитивно забавни в стил сръбски турбо фолк, реплики, почерпени от леко позабравените уроци от средно училище завършено преди 30+ години. Вие не го харесвайте, важното е, че го харесват хората, които се грижат да не останете и без малкото пенсия или заплата-подаяние, която получавате. Хората, които са икономисти и не са учили в БГ, хората, които все още гордо крачат по Уолстрийт и управляват Света!
28 Ноември 2012 22:17
които все още гордо крачат по Уолстрийт и управляват Света!
И все още не са последвали съдбата на Bernard Madoff.
28 Ноември 2012 22:45
"Мислете за икономиката като за котка"
Анимизмът не беше ли начин на мислене, присъщ на примитивните общества?

Беше и е. То и четивото в по- голямата си част е за такова общество, от пролетарии на умствения труд.
Произвеждащият човек никога не би повярвал на подобни "котешки" приказчици. Той не се намира в безобидна пералня, дори...
може да пере, а може и да не пере. Какво толкова...
а между зъбните колела на изключително детерминирани системи на финанси, норми, нормативи, договрни отношения и прочия ограничения, всяко от което може да му откине главата във всеки един момент.
Но има и верни наблюдения, като това за неизбежността на пробите и грешките и за "мащаба".
П.С. А за въпроса ти пиша пет за срока, четири за годината
28 Ноември 2012 22:54
Хората, които са икономисти и не са учили в БГ, хората, които все още гордо крачат по Уолстрийт и управляват Света!

само 13 мнения и вече манерка?
28 Ноември 2012 23:09
само 13 мнения и вече манерка?

Категорично възразявам срещу сравнението с уважаемия Манрико
28 Ноември 2012 23:12
Слонът може да счупи крак, ако го спуснете от неголяма височина, докато мишката ще остане невредима
Аз се чудих каква била причината слонът да живее едни 40-60 години, а мишката само 20 пъти по-малко, и то при изключителни грижи кат хранене, движение, контакти. Велик е Насим Талеб, няма що!
Същото е и в ресторантьорския бизнес, където инцидентите след поднасяне на некачествена храна на клиентите водят до подобряване на контрола.
Тая лаф най-много ми хареса. Чака се клиентите да умрат, за да се определи качеството на храната, след което управителят/собственикът изважда от задния си джоб "контрола", сиреч лишава готвачи и келнери от "свободна инициатива и предприемачество".
Вие не го харесвайте
Харесва ме го, макар и да не сме икономисти, също обичаме циркаджийството. Нали за да се оцени "зърното", трябва да е ясно що е "плява".
Апропо, Федералният резерв е частна структура. Следователно изводът е "Намесата/участието на една частна структура с неограничените права на пазара води до неговото съсипване"
Чалз Дарвин, Хенри Кавендиш, Уилям Парсънс, хора, допринесли с иновации, изобретили парната машина, тъкачния стан
Кой от тримата е изобретил парната машина? Дали пък не беше James Watt ? Не разбирам, защо човек, който не може да направи разлика между "иновация", "изобретение" или "откритие" каквото е откриването на водорода от Хенри Кавендиш , се изказва за икономика и изобщо за развитието на цивилизацията. Всъщност, точно Кевендиш е професор в Кембрийджиския университет и бидейки "академик", откриването на водорода не е било на проба-грешка, а системни изследвания, и то не само негови.
Алоо, харесващият Талеб, какво е било хобито на William Parsons? И кой от Пърсънс-ите - баронетите в Англия, генерала, композитора или жп инженера в САЩ?
29 Ноември 2012 00:12
Той посочва, че някои бизнеси и някои политически системи реагират по-добре на стреса от някои други. Например в авиосектора след всяка самолетна катастрофа самолетите стават по-надеждни, а системите за сигурност се подобряват.

Доколкото знам, разследванията се водят от National Aviation Authorities (NAA) на съответната страна, на чиято територия е станала катастрофата, които са държавни структури. Информацията отива в International Civil Aviation Organization (ICAO), структура на ООН, която кодифицира принципите и техниките на международното въздухоплаване и подпомага планирането и развитието на международния въздушен транспорт. За Европа това го прави структурата на ЕК European Aviation Safety Agency (EASA).
Разбира се, в разследванията участват и производителите. И тук е добре да се каже, че около 30% от ЕАDS, която произвежда Еърбъсите, са собственост на френската и немската държави.
Така че за никаква стихийна котка тук не може да става дума.

29 Ноември 2012 00:42
Вие не го харесвайте, важното е, че го харесват хората, които се грижат да не останете и без малкото пенсия или заплата-подаяние, която получавате. Хората, които са икономисти и не са учили в БГ, хората, които все още гордо крачат по Уолстрийт и управляват Света!


От думите ти излиза, че ти ни даваш заплатите-подаяния и крачиш гордо из Уолстрийт докато ни управляваш
29 Ноември 2012 01:15
Анимизмът не беше ли начин на мислене, присъщ на примитивните общества?

Туткалчев, анимизмът е свързан с духовното, не със щастливите прасета
29 Ноември 2012 01:25
системата "проба-грешка" е по-добра от онова, което предлага академичната наука

Видно статията е написана без да взема под внимание това, което е написано в нея. Иначе след проба-грешката с пропагандата на комунистическата идеология нямаше да ни предлага отново подобни несериозни пропагандни бози по подобен повърхностен начин.
29 Ноември 2012 01:29
И като стана дума за анимизъм, да си припомним едно велико произведение - Натисни тук .
29 Ноември 2012 01:31
Талеб е прав в основното
Особено ми хареса Петото правило:
Петото правило изисква персонална
отговорност за хората, които имат властта да вземат важни решения

Оня патък Грийнспан требеше да увисне на въжето насред Пенсилвания Авенюю та сегашнио тупан Бернанке да не повтаря неговите курвенски номера.
А и за обеца на ухото на сите банкстери по цел свет.
29 Ноември 2012 02:14
та сегашнио тупан Бернанке да не повтаря неговите курвенски номера.

Не знам дали е тупан, но явно е наясно със законите на икономиката. В САЩ, а и навсякъде където собствеността и достъпът до ресурси са прекалено концентрирани, а от там и доходите, то пътищата са три - или преразпределя собствеността, достъпът до ресурси и доходите за да уравновеси размяната и оздрави икономиката (нещо което означава социалистическа революция), или непрекъснато под някаква форма налива пари в потреблението за да върти машината. Третият път е да спре да налива пари, да предизвика с това с ефект на срив на икономиката и да получи социалистическата революция с кърви и бесилки.
29 Ноември 2012 02:24
Спиране на паричното цунами. Срив на системата за няколко месеца. Фалит на нефелните тумори и рестарт на чисто Тва е.
Никаква соцреволюция няма да предизвика.
Просто съвсем скоро ще има достатъчно работа за всички желаещи.

Вечер, уморени от цел ден бачканье, на пълен тумбак пред камината и телевизора никакви революции нема да им се меркат даже в мислите.
НО
Има една подробност - нормата на печалбата за банкстерите ще падне. Тва е цената която те не искат да платят.
29 Ноември 2012 03:43
Спиране на паричното цунами. Срив на системата за няколко месеца. Фалит на нефелните тумори и рестарт на чисто Тва е.

Само че, паричното цунами ти компенсира изкривяването на паричното обращение и размяната, вследствие на концентрацията на производствени възможности и достъп до ресурси. Няма как да имаш рестарт без преразпределение на собствеността.
29 Ноември 2012 04:39
Котка -
29 Ноември 2012 05:34
Тази статия предизвика у мен доста размисли.Много е странно хората,които искат регулациите да обясняват,че не трябва да ги има?!Ние живеем в модел,в който големите компании искат през ден нови и нови мерки срещу малките такива,а същевременно плащат на услужливи "експерти",които да пропагандират намаляването на ролята на държавата,когато тя протегне ръчичка към тях.Налагането на мерки за щастливи кокошки и ВЕИ не е ли регулация?Но за нея може,щом като е предвидено да се изкарат печалби от определени субекти.Блумберг харчи милиарди/и спестява данъци/,за да забранява пушенето и да следи захарта в Кока Кола-та.Кой е този субект,че диктува на държавата си и на другите държави какво да консумират и как?!Какви са тези постоянни срещи с намеренията да хванат за гушата Интернет,социалните мрежи и техните потребители?Протоколи,търговия с вредни емисии..всеки ден налагат някакви рестрикции и регулации най-вече по посока ограничаване правата на хората да водят живот,който да не бъде контролиран във всяка стъпка.Както се оказва:всичко може,но да е за другите! И най-вече да не бъде в посока ограничаване на далаверите,печалбите,ошфорките на големия капитал.Но нека не забравят,че котката хапе и дращи!
29 Ноември 2012 06:49
.Налагането на мерки за щастливи кокошки и ВЕИ не е ли регулация?Но за нея може,щом като е предвидено да се изкарат печалби от определени субекти.Блумберг харчи милиарди/и спестява данъци/,за да забранява пушенето и да следи захарта в Кока Кола-та.Кой е този субект,че диктува на държавата си и на другите държави какво да консумират и как?!Какви са тези постоянни срещи с намеренията да хванат за гушата Интернет,социалните мрежи и техните потребители?


И когато се окаже, че парите за мероприятия не стигат, какво правим? Тичаме за още данъци....

Затова съм общо взето за граница на отношението дълг/БВП. Но с едно условие - автоматични избори при бюджетен дефицит над 3% или три поредни дефицита.
29 Ноември 2012 06:57
Чакайте бе, човека пише за тамошната икономика.
Вие, разбирачи къде се бутате с вашите представи за тия неща?
Разбира се, че не е прав за китаййската икономика. Там производителят (тоя който го организира, де) е цар. Бир парче капиталист с все принадените му стойности и експлоатации по Маркс. Трикът за успеха им е, че пролетариите там нямат право на протести, синдикати и разни демократични лиготии.
Нямат право дори да имат деца колкото им душа сака.
В момента в Китай човечеството проверява един задънен и неразвит от времето на Спарта клон от еволюционното развитие на човешкото развитие.
Другият клон, американският или западният, който досега беше доминиращ и бурно развиващ се взе да дава нефели плодове. Нещо се обърка в генетиката с кръстосаното опрашване между соц плодници и кап тичинки и стана блокаж.
Нашето клонче е част от източната балканската присадка върху европейския клон. Засега оцеляваме върху планетарното икономическото дърво на живота, та дори успяваме да се опазим от западняшкото израждане или китайските експерименти от спартански тип.

29 Ноември 2012 07:33
Първо, не знам защо изобщо се коментира стария спор дали държавата или частника е по-добрия стопанин след като не това е основната теза в това изследване на Талеб. Лично на мен този спор вече ми е (доста) досаден затова ще кажа само, че не виждам нищо смущаващо в тезата на Талеб - дори буквално погледнато, поне едната половина от човешкия род (нежната) има видимо котешки черти. А това няма как да не повлияе на икономиката - все пак, тя се движи от хора. Затова не виждам тук никакъв анимизъм. Да не задълбавам пък и в теории за колективно несъзнавано и т.н.
29 Ноември 2012 07:49
внимателният:
Произвеждащият човек никога не би повярвал на подобни "котешки" приказчици. Той не се намира в безобидна пералня, дори... а между зъбните колела на изключително детерминирани системи на финанси, норми, нормативи, договрни отношения и прочия ограничения, всяко от което може да му откине главата във всеки един момент.

А не е ли просто чудесно, че макар и да се намира между такива "зъбни колела" човек всъщност не осъзнава това (и все още се движи и мърда)?! Ако осъзнае, че всяко от тях "може да му откине главата във всеки един момент" дали ще бъде толкова щастлив и дали ще мърка като котка (поне от време на време)?! Според мен, ако осъзнае това, някой ще трябва да напише есе на тема "Икономиката е (зло) куче затворено в клетка".
29 Ноември 2012 09:58
Поредната порция неолиберастия, която "СЕГА" ни поднася, съгласно политиката и указанията на издателя на вестника. Други теории няма ли да се публикуват ? Нима не стана ясно, че няма правилна или неправилна икономическа теория. Има работеща или не работеща такава. Икономиката не е наука, тя е експлоатация на науката.
Дааа, самолетните катастрофи наистина водят до повишаване на безопастността, но на живите. А загиналите при тях са оправдан разход ли според тоя "икономист" ?
А тоя бисер направо кърти миФки: "Подложете костите си на повече тренировки, тоест стрес, и ще видите, че те стават по-здрави, предлага икономистът." Много повърхностно и грешно. Аз като бивше спортистче мога да ви кажа, че наистина тренираният организъм по-бързо се възстановява. Но след години се оказва, че и по-бързо се е изхабил. Спортните травми вече (след 25 години) започват да ми напомнят за себе си. Който искате бивш спортист ще ви го каже. И с техниката е така, форсираният двигател винаги се скапва по-бързо, бензиновият също има по-кратък живот от дизела.
Та, примери в обратна посока на тоя анализатор, могат да се дадат много. И срещу петте му съвета, и доста по-логични от неговите.
-
А къде е Сибила с палците ?
29 Ноември 2012 10:07
Четвъртото правило е, че системата "проба-грешка" е по-добра от онова, което предлага академичната наука ...

Толкоз по спора "кой е прав - Боко или синодалните БАНски старци"!
Петото правило изисква персонална отговорност за хората, които имат властта да вземат важни решения

Известни още като "компетентните органи". Пфуй, е@ати и органите (на разрушение)!
29 Ноември 2012 10:19
Вие не го харесвайте, важното е, че го харесват хората, които се грижат да не останете и без малкото пенсия или заплата-подаяние, която получавате. Хората, които са икономисти и не са учили в БГ, хората, които все още гордо крачат по Уолстрийт и управляват Света!


Да, ама ... Да, ама, не знам защо, Талеб точно тях никак, ама никак, не ги харесва. И точно тези, дето са учили там, където тъй гордо сочиш, и най вече тези, дето са ги учили, Талеб харесва по-малко и от първите. Ти или не си го чел, или не си го разбрал. А не е лесен за разбиране понякога. Трябва да си учил и други науки, освен ... икономикссссс. А и те не са лесни.

Колкото до заплатата-подаяние, да, така е, Талеб е казал и написал доста остри думи по отношение на ... сигурната работа. Простено да му е!

И не подценявай училите в БГ. Бедна ти е фантазията какво знаят и могат. Знанието вече е демократично, не е привилегия на избрани. Този, който има глава на раменете и може да чете и мисли се просвещава и образова. Често пъти не по-зле от ... бръшлянената лига
29 Ноември 2012 10:22
И когато се окаже, че парите за мероприятия не стигат, какво правим? Тичаме за още данъци....
Не винаги. Понякога хапваме "криви краставици".
Петото правило изисква персонална отговорност за хората, които имат властта да вземат важни решения
Остава да кажеш и пред кого носят тази отговорност/кой ще я проверява/оценява.
При разпространението на един ГМО, мутирал под въздействието на "външни фактори", да кажем във вирус, предизвикващ СПИН или хепатит, туберколоза, кой точно е отговорния човек?
Първо, не знам защо изобщо се коментира стария спор дали държавата или частника е по-добрия стопанин след като не това е основната теза в това изследване

Явно твърдението "правителствената намеса в икономиката трябва да бъде сведена до минимум и да се прилага единствено при много сериозни ситуации - например бедствия и природни катаклизми" е съпътстващ булшит към "основната теза". Както и другите "системата "проба-грешка" е по-добра от онова, което предлага академичната наука", "Третият съвет на икономиста е свързан с мащаба. Малкото е красиво, но също така може да бъде ефективно, казва Насим Талеб". Видно е, че у нас има големи последователи на Талеб - от отношението към "нежната половина" до "минималната правителствена намеса" с няколко торбички пясък при наводнение, предизвикано от 10 капки дъжд на кв. милиметър.
Не зная кой му е казал на човека, че "системата "проба-грешка" е система, и то икономическа. Дори първобитният човек, и неадерталецът, и кроманьонецът, не са я прилагали. Разчитали са основно на предаване опита на следващото поколение, а във втория случай на обществено споделяне на придобитото знание/опит/вяра. Така е и възникнала цивилизацията. Огън, "меч" и реч е ползвал и неадерталецът, но не е оцелял при все че е бил по-приспособен към околната среда.
Пък тезата, че известна доза "проблеми" е необходима за еволюцията, е малце неграмотна, не е по-различна от тезата на Малтус. В повечето случаи, известната доза "проблеми" води до закърняване на отделни органи с цел приспособяване към околната среда, ако преди това "организмът" не е предал Богу дух, а понякога и целия вид.

29 Ноември 2012 10:29
Най ми хареса Воцката дето одобри тия глупости. Начи да се разруши сичко и след 6 месеца ще сме на мед и масло. Направо невероятно.
По автора много смело реши сички проблеми. На господ са му потрябвали 10 заповеди за да оправи еврейте, тоя с 5 минава.
29 Ноември 2012 10:47
Аре сега ще се обиждаме.
Иначе от този съм чел по интересни неща, като например , че американската система е прогнила или нещо такова.
29 Ноември 2012 12:56
Като имаш сложна система с необятни вътрешни взаимодействия е съвсем нормално изследващите я да се увличат в самозаблудата си, че разбират някакъв процес в нея перфектно. Перфектното почти винаги се оказва частично и цялата му "перфектност" обикновено се дължи въображаемото абстрахиране от другите процеси в системата. Нормално е да се греши по този начин - учените винаги са го правили, човешко е да искаш да видиш резултат от работата си дори и да знаеш, че тя е част от много по-голямо цяло и демонстрацията й е възможна само в изкуствени условия. Тук идва наклонността на обществото ни да ражда и почита полу-учени и псевдо-учени - както казах демонстрацията на резултати от дълбоко познание е сложен въпрос изискващ специфични условия и разбиране от публиката ти - разбиране, както за частицата, която е изучена, така и за планината от незнание, което има да се изучава нататък. Хората извън науката и инженерството, обаче са склонни да приемат само крайни продукти и осезателни блага - осезателни в рамката на възприятие, което вече имат изградено от живота. Учените и инженерите на всички времена са били малко или повече изолирани от многократно превишаващите ги по брой други членове на обществото и винаги са чувствали нужда да залужат уважението им, да се похвалят, още повече, че сред учени и инженери обикновено цари различен дух и да се похвалиш на колега води не толкова до възхита, колкото до конкуренция и опит да те задминат, а понякога и просто завист (рядко злобна, но все пак завист). Тъй често хората работещи с главите си изпадат в капана на връзката си с онова мнозинство от човечеството, което е избрало да живее живота си в невежество и от просто деца желаещи да се похвалят не рядко се изкушават от статус сред другите, успех сред другите, богатство в измеренията на невежеството и лесно се превръщат в измамници и продавачи на илюзии, понякога и категорично залъгвайки себе си. Тъй частични знания и технологии често влизат във взора на обществото опаковани по оня начин, по който то е готово да ги приеме - като обещания за чудо. Чудеса се продават лесно - книгите за псевдонаука, псевдозаговори, тайни знания са толкова много, че не знам дали не са повече от тези в истинксата наука. Тия чудеса и обещания да те запознаят с нещо, което да те направи по-голям от другите изкушават невежите всеки ден, но те имат извинение, те не са минали по пътя, който да ги научи, че знанието не е само тайни, а и промяна в самия тебе, виж учените, които се съгласяват да продават труда си като далеш по-търсеното шарлатанство - те са хора, които осъзнават действията си и е редно да носят вина, дори и ако тя е просто немърливост.

Та колко е прав автора на сравнението с котка? Прав е дотолкова, че споменава добре известната истина за сложните системи и частичните познания, но това не е наука, това е проста мъдрост, която сигурно дори някои от висшите гръбначни, например споменатите котки, поне инстинктивно разбират. Друго не ни казва, ако го казваше щеше да се наложи да каже нещата в прав текст - политиците и бизнеса са най-често невежи, готови да изпозват всяко нещо, което прилича на познание или за да излъжат брутално другите или в пристъп на мания за величие да си втълят, че спасяват света без въобще да разбриат какво правят. Казано така това назовава виновните лица - онези, които симулират компетентност с постовете и показност - все аргументи не към посветените на знанието, а към хората осветени на невежество. Казано още по-просто, макар и без нужното безкрайно обяснение, съврементата държава с нищо не е полезна нито на икономиката, нито на индивида, единствената полза от нея е това, че формата която е добила прави малко по-трудно мутирането й към като че ли естествената полуфеодална, полуробовладелска форма, която влече всеки homo sapiens вплел сивото си вещество единствено в обработка на същата информация, която би интересувала и една маймуна например - статус в стадото, храна и секс (само да не се бъркаме от елитарните залитания на хуманитарните псевдонауки - те са само дреха, която може да осигури я секс, я статус!). И тъй автора показва прозрения на слепия - толкоз.
29 Ноември 2012 13:29
Естествените, органичните системи са устойчиви и не са чупливи по онзи начин, по който блокират механичните системи.

И как да вярваш на този известен анализатор и икономист, след като се опитва да напъха в рамката "естествена система" икономиката?
Не върви ...
29 Ноември 2012 13:59
Аз пък не разбрах, що теорията се нарича "черния лебед", щом като се говори за перални и за котки...
И тая теория част от академичната наука ли е и господинът перподава ли я някъде или просто е лаф-моабет на принципа "проба-грешка"?
29 Ноември 2012 14:22
"Подложете костите си на повече тренировки, тоест стрес, и ще видите, че те стават по-здрави, предлага икономистът."

Много повърхностно и грешно. Аз като бивше спортистче мога да ви кажа, че наистина тренираният организъм по-бързо се възстановява. Но след години се оказва, че и по-бързо се е изхабил.

Точно така. Само че има и още, а именно, че въпреки, че всеки знае това, желанието на младите да спортуват и по този начин да се докажат не намалява. И разбира се, един ден ще си платят за това. Защо ли обаче ние (по-възрастните) нищо не правим за да ги спрем?! Дори напротив - насърчаваме това поведение - спортни училища, спортни зали, олимпиади и т.н. Защо се държим така, а?! Дали не е защото можем да продължим и още: по същия начин се държи и цялото човечество - то е една мащабна проекция на поведението на всеки човек - докато е младо то се държи като спортиста бързащ да се докаже и да се наложи. Което поведение на пръв поглед е неразумно, но пък е толкова човешко. Или да кажа животинско. В смисъл, че не вижда по-дългосрочните последици и бърза да изконсумира всичкото достъпно щастие и удоволствие тук и сега. Погледнато по този начин, възрастта на човечеството като цяло е някъде около или след края на пубертета. Но то е такова, каквото е - така, по точно този начин е избрало да се развива и така, по този начин се развива.
29 Ноември 2012 14:30
Не зная кой му е казал на човека, че "системата "проба-грешка" е система, и то икономическа. Дори първобитният човек, и неадерталецът, и кроманьонецът, не са я прилагали.

Аз пък съм чувал за учебникарски пример, за един дето опитал (по памет) две хиляди вида материали докато открие, че волфрамът е материалът подходящ за електрическа крушка! Същата тази електрическа крушка, която след това служи повече от 100 години на цялото човечество. Струвало ли си е един човек да направи две хиляди опита и грешки за да може след това всички да се възползват от откритието му? Ами не виждам как може да кажем "не". Така че е доста хммм, излишно да се опитваме да отхвърлим този метод като негоден. ...Още повече, че сега пробите и грешките можем да ги симулираме в паметта на компютри.
29 Ноември 2012 14:51
И тъй автора показва прозрения на слепия - толкоз.

Дали?! А дали все пак нямаме разширяване на кръга на хората работещи с главите си? Нали интернет и компютрите дават възможности, които преди просто не са съществували. И все повече и повече хора могат да видят прозрения, за които преди са били слепи.
29 Ноември 2012 14:51
Да, Роки, така е избрало човечеството, ама не точно. Избрали са го най-алчните, бруталните, агресивните. Те искат всичко тук и сега. Останалите се увличат от премера им, да побеждават, да се утвърждават, да имат. Това движи прогреса. Но в основата на всичко стои вродената човешка алчност и егоизъм.
Но въпреки всичко имало е и мъдри хора, които са прозряли накъде върви човечеството и отдавна са го казали:
"Лаком гъз глава затрива"
или
"Лаком гъз, кръв сере".
Та такова ще е и човешкото бъдеще, от лакомия и егоизъм ще се самоизядем. Няма нещо, свързано с човека, което да има начало, и което да няма и край.
29 Ноември 2012 15:16
такова ще е и човешкото бъдеще, от лакомия и егоизъм ще се самоизядем.

Може би, може би. А може би не! Все ми се иска да мисля, че от нас зависи. Всъщност, засега зависи само от малка част от нас. Но струва ми се, че кръга от хора от които зависи, се увеличава все повече и повече. И следователно ще дойде момент, в който ще зависи от всички. И тогава, ако човечеството се затрие, ще са виновни всички, а не само най-алчните, бруталните и агресивните.
29 Ноември 2012 15:29
Michael
29 Ноември 2012 12:56
Наистина рядко срещащ се коментар потия места.
За мен беше удоволствие, поздавления.
29 Ноември 2012 15:29
Да се изходя и аз по темата. Направо съм слисан, как елементаризмите на Талеб могат да предизвикат някакъв интерес. Светът не върви на добре. Липсват умове в социалните науки, които да могат да поднесат нещо ново, нещо смислено. Почнат ли да сравняват в едно съчинение икономиката с котка или перална машина, веднага го отнасям към графата художествена литература или безидейно интелектуално маниерничене. Ами тезата за пробите и грешките. Там направо топлата вода, преоткрита и пречистена тече на поразия. Изводите на "гения" са достойни за зората на наукоподобното мислене.
Малко Попър, малко Дарвин, малко миш-маш, добра реклама и Талеб- номиниран за нобелов лаурят за своята икономическа теория за котката.
29 Ноември 2012 15:57
Но има и верни наблюдения, като това за неизбежността на пробите и грешките и за "мащаба".
Хъм, че малкото е красиво и ефективно? Жена ти кво казва по въпроса?
29 Ноември 2012 16:10
;;;
29 Ноември 2012 16:50
Подобни разсъждения повече объркват хората. Икономиката не може да се сравнява с котки и кучета, с машини и с отделни системи в човешкия организъм. Икономиката не е нищо самостоятелно. Тя може да се разглежда само като част от един много по-голям и много по-сложен обществен организъм, поради което икономистите като сегашния не са способни да го обяснят. Философи трябват, философи, но за съжаление последните са или корумпирани или принудени, или идеологизирани, а творческите дискусии между силно зависими за хляба си професори са изродени.
От тази статия нищо не се научава.
29 Ноември 2012 17:14
Че има хора, които нещата написани в статията си ги знаят сигурно от рождение... ами браво на тях!
А самата статия си е добра дори и само заради възможността да се прочете написаното от Michael - 29 Ноември 2012 12:56.
29 Ноември 2012 17:36
Светът не върви на добре. Липсват умове в социалните науки, които да могат да поднесат нещо ново, нещо смислено.

Абсолютно същото сигурно са казвали и са се пулили в неведение аристократите в Европа в средата на предишното хилядолетие, когато са се появили от нищото първите капиталисти, организиращи производство и богатеели не с дни, а с часове, докато обеднели барони и графове едва свързвали двата края. Капитализмът е анализиран, описан и разбран от Маркс и другите близо 200г след първопроходчиците с манифактурите.
Заданият свят, и особено америката, вече е в друго икономическо измерение, където старите разбирания, модели, парадигми от индустриалното време на миналия двайсти век не вървят.
Да, има много хора там които буквално потъват, но нищо не може да ги спаси.
Ни Обама, ни Фед, ни няква магическа схема.
В глобалният свят не можеш икономическата река да тече негоре срещу течението на китайските и въобще всякакви производители усвоили умения и прилагащи ги на десет пъти по-ниска цена от клокото твоята. Никаква държавна защита, профсъюзи или регулации не могат да ги спасят.
Представи си колко глупаво би било, ако някой сега да речем реши да отвори фабрика за чорапи например, където най-ниско плетния му работник ще взима колкото техник в Китай, осигуряващ поддръжката на машините и производството.
И въбоще тези които чакат някой друг да им нацърта успешния икономически модел и чаг това вземат решение да се включат в играта със сигурност са в лодката на обречените.
По-полезно е да си отговорят на няколко прости въпроса като:
какво мога да правя аз, което би било полезно за обществото и как мога да го предложа на конкурентна цена?
какво имам и нуждая ли се от всичко това?
как мисля да прекарам остатъка от живота си?
какво искам да направя до каря на живота си?
И чак като си отговори на тия въпроси, може да предприеме някакви действия.
29 Ноември 2012 21:18
Скоро , под едно от излиянията на Иван Кръстев излаях,че въпреки него в нея , Политологията все пак не е окултизъм . Авторът тук , сеща редовните ни смущения за "Икономиката като наука" . Красиво е , че тук си нямаме "цифрени юнаци" от типа на царедворец Каролев ...
29 Ноември 2012 21:37
Това ни кара да вярваме, че е необходимо някой от време на време да идва и да поправя машината, когато възникне проблем, тоест забравяме да мислим, че може би съществуват вътрешни механизми за саморегулиране, посочва Талеб.
И този суек авторот е защитник на либералните теории. Той ще да е от Виенската група икономисти. Разбира се както природата, така и в обществото и икономиката съществува саморегулация. Обаче това щеше да е така, ако живеехме в стационарна Вселена. Но нашата Вселена се променя непрекъснато и както в природата, така и в икономиката възникват кризи - нарастване на някои популации, урагани, торнада и т.н. Така е и в икономиката - появяват се кризи. Както човрк трябва да се бори с нарастването на популациите на вредни животни - гризчи, насекоми и какво ли не, така и той трябва да контролира икономиката да не зикзиза от определени гранници. Това е ролята на държавата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД