:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,965
Активни 447
Страници 21,432
За един ден 1,302,066
Иновации

Манекени шпиони дебнат в магазините

Компаниите залагат на новите технологии, за да събират данни за предпочитанията на купувачите
Снимка: Алмакс
Манекените шпиони помагат на магазините да направят промоции и да подредят витрините си така, че да приковат вниманието на купувачите и те да си купят стоките им.
Модни марки в САЩ използват манекени шпиони, за да наблюдават поведението на посетителите в магазините си. Те са снабдени със специална технология, която се използва на летищата за идентифициране на престъпници. Търговците на дребно въвеждат манекените, наречени EyeSee, за да събират данни за клиентите си, подобно на онлайн магазините. Манекените шпиони са създадени от италианската компания "Алмакс" и струват по 5000 долара. Те помагат на магазините да направят промоции и да подредят витрините си така, че да приковат вниманието на купувачите и те да си купят стоките им. "Това си е шпионаж", казва Лука Солка, който оглавява отдела за проучвания на луксозните стоки в Exane, част от BNP Paribas в Лондон. "Човек все пак не очаква един манекен да го наблюдава."

На външен вид EyeSee изглежда напълно обикновен - полистиролов и строен, с безизразно лице и необичайна поза. Отвътре обаче не е кух - в едното му око е вградена камера, която подава информация към софтуер, разпознаващ лица, подобен на този, използван от полицията. Той регистрира възрастта, пола и расата на преминаващите покрай него потребители.

Търсенето на манекените показва как търговците на дребно се обръщат към технологиите, за да персонализират своите оферти, докато се забавя ръстът на индустрията на луксозните стоки, възлизаща на 245 млрд. долара. Консултантската компания Bain & Co. прогнозира, че пазарът на луксозни стоки ще отбележи ръст с 5% през 2012 г., което е доста по-малко в сравнение с миналата година.

"Всеки софтуер, който може да помогне при създаването на портрет на потребителите, запазвайки тяхната анонимност, е невероятен", казва Уче Oкoнкво, изпълнителен директор на консултантската компания Luxe Corp. "Такъв софтуер може наистина да подобри търговския опит, продуктовия асортимент и да помогне на компаниите да разберат по-добре своите клиенти."

Има магазини, които използват подобни технологии, за да наблюдават клиентите чрез поставени на тавана камери за сигурност, EyeSee обаче осигурява по-надеждна информация, тъй като е разположен на нивото на очите и привлича вниманието на клиента, твърдят от "Алмакс".

Манекенът, който бе пуснат в продажба през декември миналата година и в момента се използва в три европейски страни и в САЩ, накара един магазин да пренареди витрините си, след като установи, че мъжете, които пазаруват в първите два дни на обявени разпродажби, харчат повече пари, отколкото жените, твърдят от "Алмакс". Компания, производител на облекло, пък въведе модна линия за деца, след като благодарение на манекена шпионин установи, че малчуганите са над половината от клиентите, преминаващи през магазина в следобедните часове. Друг магазин пък установи, че една трета от посетителите, преминаващи през едната врата след 16 часа, са азиатци, и затова на входа на магазина е назначен персонал, говорещ китайски език.

Главният изпълнителен директор на компанията - производител на манекените, Макс Катанезе отказа да съобщи имената на клиентите си, като се позовава на сключени споразумения за конфиденциалност. Пет компании, сред които има и водещи модни марки, общо използват "няколко десетки" манекена, разкрива той.

Burberry и Nordstrom са сред търговците на дребно, които твърдят, че не са в този списък. Те дори помагат за заличаването на разграничителната линия между физическото и онлайн пазаруването, като са създали в магазините си WiFi, iPads и видеоекрани, за да привличат клиенти.

Американската верига универсални магазини Nordstrom, която има над 100 търговски обекта, твърди, че софтуер, разпознаващ лица, може да стигне прекалено далеч. "Променя се цялата среда, а ние винаги сме внимателни, уважаваме клиентите си и не прекрачваме определени граници", казва говорителят на компанията Колин Джонсън.

За други магазини създаването на профил на клиентите повдига правни и етични въпроси. Законодателствата в САЩ и ЕС позволяват използването на охранителни камери, въпреки че в търговските обекти трябва да бъдат поставени обозначителни табели, предупреждаващи клиентите, че могат да бъдат заснети. Наблюдението на хората само заради търговска печалба може да е в нарушение на правилата и може да се смята за събиране на лични данни, без изрично да е дадено съгласие за това, казва Кристофър Месну от юридическата кантора "Фийлд Фишер Уотърхаус" в Париж. "Ако влезете във Facebook, преди да започнете да се регистрирате, можете да видите точно каква информация за Вас ще бъде запазена и за какво ще бъде използвана, каза той. - Ако отидете в магазин, просто нямате избор".

Досега "Алмакс" не е имала проблеми при продажбата на манекените си, твърди изпълнителният директор Катанезе. Тъй като EyeSee не съхраняват никакви изображения, магазините могат да ги използват, докато не изтече лицензът им за видеонаблюдение, издаден специално за определена площ (тази, на която се намира магазинът), допълва той.

Някои от клиентите на "Алмакс" са поискали Eyesee да може да разпознава продавачите, за да не се създава погрешно впечатление за поведението на потребителите. В тези случаи служителите на магазините трябва да дадат съгласието си да бъдат заснети, казва Катанезе.

"Магазините, които продават на дребно, започват да осъзнават възможностите, които дава персонализацията", казва модният редактор Лорна Хол. "Златна възможност е да се стигне до позицията, при която магазините разполагат с детайлна информация за мен и знаят какво съм си купила при последното си посещение в магазина", допълва тя.

За да снабди EyeSee и с уши, компанията "Aлмакс" тества технология, която разпознава думи, за да позволи на търговците да подслушват това, което си говорят клиентите за дрехите, с които е облечен манекенът. Катанезе разкрива, че компанията има намерение да монтира и екрани близо до манекените, за да подсказват на клиентите за продукти, свързани с техния профил, подобно на рекламите, които се появяват, след като потребител посети определен уебсайт.

"Всичко прекалено може да има обратен ефект", предупреждава Хол, защото съществува тънка линия между технология, която помага, и технология, която дразни. Промоционално напомняне за това къде да намерите дамски обувки "може да се превърне в дигитална версия на изключително нахален продавач", каза тя. "А всички ние знаем как се чувстваме, когато ни нападне такъв продавач."





Снимка: Almax
Очите на манекените шпиони са снабдени с вградена камера, която подава информация към софтуер, разпознаващ лица, подобен на този, използван от полицията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Магазини са поискали Eyesee да може да разпознава продавачите, за да не се създава погрешно впечатление за поведението на потребителите.
Снимка: Архив
Главният изпълнителен директор на компанията производител на манекените Макс Катанезе твърди, че "няколко десетки" манекена се използват от големите вериги магазини.
1
2826
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Декември 2012 21:27
Манекените шпиони са създадени от италианската компания "Алмакс" и струват по 5000 долара.
Абе, глупавят ще похарчи и още толкова за "задманекенния" оператор и пак няма да се сети да тури някаква информация на етикетчето като цена, компоненти/характеристики на изделието, гаранции. Требе все с ченгел да вадиш информация от "живите манекени".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД