Вътрешният министър пресича с куп бодигардове в една от инициативите за безопасност на пътя. По-добре да се опита да ограничи корупцията на пътя наистина, а не само на думи. |
размахващ палка. Нещо напълно възможно като ситуация. Затова пък веднага ще се намери текст в същия нормативен акт, с който да бъде наказано евентуалното рязко спиране на съответния водач. Защото този закон е направен точно за да осигури корупция, за въпроси от рода "ами сега какво ще правим", "ще се наказваме или ..." и подобни. Все неща, които човек не може да види дори рядко в Германия или Великобритания. А става дума за тема, която се отнася до 5 млн. водачи и техните автомобили.
Миналия месец вътрешният министър Цветан
Цветанов започна да подгрява обществеността в опит да събира електорат за изборите
именно по тази тема. Той каза, че ще иска да му се предложи вариант, според който КАТ да спира само шофьори нарушители. Той обеща, че това ще стане с указания от Главна дирекция "Национална полиция" и спусната до всички звена от служители, които извършват тази контролна дейност.
"А не да се спират избирателно определени лица, които не са направили нарушения, и да се търси повод за констатиране на някои нередности, което дава възможност да се задават въпросите "Какво правим сега", "Как решаваме проблема". Това трябва да го премахнем завинаги като манталитет и поведение", тържествено се закани вътрешният министър. Той дори припомни за отстраняването на десет служители на КАТ в Русе, които "по доста недостоен начин са спирали шофьори". Според вицепремиера по този начин ще се даде възможност на хората да се чувстват по-спокойно, когато спазват Закона за движение по пътищата. Просто те няма да бъдат спирани от контролните органи.
С тези закани Цветанов се нареди на опашката от вътрешни министри, които обичайно в края на мандата си обявяват, че КАТ няма да спира без нарушения. По-забавното в случая с Цветанов е, че подобно изявление - че ще се спира само при нарушение, бе направено преди него и от шефовете на самата пътна полиция. Нищо подобно обаче не се случи.
Вътрешният министър точно преди една година обеща нещо много повече. Той буквално обяви, че
ще махне изобщо катаджиите от пътищата и ще ги смени с видеокамери
Нещо повече. Още преди да спечели парламентарните избори, а и след това, самата партия ГЕРБ твърдеше, че ще направи това, за да се справи с корупцията на пътя. Резултатът до този момент - след близо 4 години управление, е на практика нулев. Наскоро дори самият премиер даде катаджийската корупция като пример за повсеместност.
Затова и сега не трябва да се дава много-много вяра на тази история със спирането само при нарушения. Защото самият вътрешен министър обяви веднага след заканата: "Разбира се, ще има изключения, когато се провеждат специализирани полицейски операции, но това ще бъде само в конкретни случаи", обясни Цветанов.
Именно това е обаче един от основните начини, по които КАТ и останалите полицейски звена заобикалят забраната да се спира без нарушение. Например се обявява акция по проверка дали се слагат колани на задната седалка и се започва масово спиране. Същото се получава дори за акции като това дали се спазва правилото за пуснати светлини, при положение че се вижда отдалеч и с просто око. Освен това
постоянно се правят регионални и национални операции за
издирване или задържане на някакви лица и това се използва за масово спиране на автомобили. Затова знайте си, полицията ще е всекидневно в специализирани акции и операции. Само за два дни започна акция "Светлина", операция по пешеходните пътеки. Обявена бе и проверка на автобуси, микробуси и какво ли не още. Тя пък била инициирана "във връзка с предстоящите ваканции за училищата и настъпващия период на ученически екскурзии".
Целта на операцията била осигуряването на нормално придвижване и недопускане на пътни инциденти с превозващите ученици моторни превозни средства. "Ще бъде осъществен активен контрол върху МПС, превозващи деца с цел недопускане шофиране след употреба на алкохол, движение на технически неизправни МПС. Предстоят проверки за валидна застраховка "Гражданска отговорност", управление на МПС от водачи без необходимата правоспособност, също и за недопускане на нерегламентиран превоз на пътници", обещаха още от пътната полиция. Е, познайте дали ще се спират само водачите нарушители? Отгоре на всичко за всички тези операции се правят тържествени срещи за обявяването им. И за легенда се ползват всякакви организации. Или иначе казано - пак сме свидетели на поредната сценка от бутафорната битка срещу прословутата катаджийска корупция.
Преди няколко месеца
МВР и прокуратурата с фанфари обявиха ареста на 10 катаджии
и края на операция с атрактивното име "Палките". Разгласено бе как това било акция срещу изнудването на шофьори и искането на подкупи от пътуващите, че осем от задържаните са от Пазарджик, а двама - от Пловдив, че всички те работили на автомагистрала "Тракия". Както и че било установено как за два месеца задържаните са взели около 1000 подкупа от шофьори. Акцията била подготвяна от два месеца, по нея били ползвани СРС-та и тя била започнала след сигнали от граждани. За да звучи още по-атрактивно, бяха разказани и подробности. От сорта, че служителите на КАТ забавяли умишлено документи при проверка, заблуждавали шофьорите, че са карали с превишена скорост и после им намеквали, че може да дадат пари, за да не им пишат акт. Подкупите били от 20 до 50 лв., а катаджиите дори ползвали полицейски палки с винтове, за да навиват и скриват в тях парите.
Какви разкрития само? Дори имаше как със сигнал на мобилен телефон се въздействало на радара колко по-висока скорост да покаже. Една имало за над 20 км в час, друга за над 50 км в час.
Бяха хванати пътни полицаи, които работят с частни радари. Всъщност, където и да е пипнато, където и да е направена проверка или операция, е установена корупция на пътя. И като се попита защо не се направи една повсеместна операция - не само в София, не само по магистрала "Тракия", не само в Пазарджик или Пловдив, не само в Дупница или Бяла Слатина, обичайно обясненията са, че нямало достатъчно средства и ресурс. Нещо, което е и смешно, и абсурдно, и жалко. Тази пасивност също подхранва корупцията. А оттам и хулиганството, а накрая и смъртта на пътя.
Няма спор, че всяка акция, която да доказва корупция, е повече от похвална. Когато обаче е очевидно, че цялата патардия ще има единствено временен пиар ефект и най-много да се вдигне мизата на рушвета на пътя, то просто няма как човек да си мълчи. Защото е повече от ясно, че катаджийската корупция няма аналог в България. Тя е най-често срещаната и масова подкупност - всеки ден, всяка минута ... Тази корупция е единствената, от която никой никога не се оплаква - нито този, който дава, нито този, който взема. И друг път е имало повод да се отбележи, че
КАТ е единственото място, където има страшно много кандидати за едно място
Може би само в бюрата по труда и при кастингите за филми и шоупрограми има повече. При това за заплата от максимум 800 лв., с тези за храната до 1000 лв. Тази корупция е и най-удобната и печеливша - излизаш с палката за час-два през нощта до някой светофар или знак и си отиваш с поне 3-4 средни работни заплати. Определено тази подкупност е и най-очевидната - едва ли има някой от близо 5-те милиона шофьори в България, който да не се е срещал с нея?
Тя е и най-борената и очевидно ще си остане най-непреборената. Но пък какви упражнения по антикорупция позволява само.