Премиерът Виктор Понта и неговият Социаллиберален съюз несъмнено ще се възползват от изборната си победа, за да установят нов политически ред. Най-напред обаче предстои нещо друго: продължаващата вече над половин година борба за надмощие между правителството и президента Траян Бъсеску ще премине в нова, решителна фаза - така обявиха победителите в изборите. Социаллибералният съюз е твърдо решен да се възползва от победата си за безусловното отстраняване на Бъсеску. Още след затварянето на изборните секции в неделя вечерта Понта многозначително цитира библейската заплаха: "Който нож вади, от нож умира". Което бе предупреждение към Бъсеску - ако не номинира Понта за правителствен ръководител, го чака нова процедура по отстраняване от длъжност.
Как ще постъпи Бъсеску? По време на предизборната кампания Бъсеску неведнъж каза, че не смята да номинира Понта отново. При това по конституция той е длъжен да издигне за премиер кандидата на парламентарното мнозинство, който след това трябва да бъде избран от парламента. Само че формулировката в конституцията позволява и известни интерпретации, от които Бъсеску би желал да се възползва максимално, както обяви самият той.
Картите на президента определено не са добри
Още следващата седмица предстои да се разбере как ще постъпи Бъсеску - след консултациите му с всички партии. От близкия до него Десен румънски алианс вече се опитват да го убедят все пак да номинира Понта. Което всъщност би било единственият шанс на Бъсеску да избегне импийчмънта. Ако остане на поста си, той би представлявал много по-ефективна опозиция от Десния румънски алианс с неговите 13%, спечелени на изборите в неделя. Самият Бъсеску засега мълчи, но определено не разполага с добри карти - за разлика от юли, при процедурата по импийчмънт, този път той не би могъл да разчита нито на благосклонността на конституционните съдии, нито на подкрепата на Брюксел.
В Социаллибералния съюз мислят и за по-нататък: първите два големи проекта са новото административно деление на Румъния и същностната конституционна реформа. Още преди да се разбере, че съюзът ще разполага с мнозинство от две трети в парламента, Понта предложи коалиция на Партията на унгарското малцинство, която успя да прескочи бариерата от 5%. Което тутакси предизвика протести сред влиятелните националисти от Социаллибералния съюз. Партията на унгарското малцинство има обаче много добри връзки с европейските консерватори, така че би могла да бъде полезна на Понта при евентуални съображения срещу него от страна на Европейския съюз.
Съюзяването с малцинствената партия би било от полза и във вътрешнополитически план - тъй като новото административно деление на Румъния, планирано отдавна, предвижда разбиване на обитаваните предимно от унгарци области. А това определено би довело до протести от страна на малцинството. Най-вероятно тази е причината, поради която Социаллибералният съюз предложи на малцинствената партия коалиция.
Същинската цел на Понта
Правителството на Понта има за цел да попречи на борбата срещу корупцията.
Още по-мащабни от плановете за новото административно деление са тези за промяна в конституцията на държавата. Предвижда се формата на полупрезидентско управление да отпадне, а Румъния да се превърне в парламентарна република, в която цялата изпълнителна власт е в ръцете на премиера. Освен това правителството на Понта планира силно ограничение на правата на Конституционния съд, с което пък иска да проправи път за същинската цел - да разруши или поне да обезвласти изградената през последните години институционална структура за борба срещу корупцията. Нищо чудно: партийният съюз обединява най-могъщите и най-корумпираните, които сега са загрижени за своето оцеляване като класа.
Оттам нататък политическото бъдеще на Социаллибералния съюз е доста неясно. Той включва както "преоблечени" като социалдемократи комунисти, така и дясно-националистически либерали и консерватори. Някои наблюдатели предполагат, че съюзът ще рухне още след обезвластяването на Бъсеску, в чийто лагер пък разцеплението вече е факт: Десният румънски алианс най-вероятно ще се разпадне в най-скоро време, както предвещават водещи членове на управлявалата до април Либерално-демократична партия на Бъсеску.
При това положение най-голяма опозиционна сила в парламента ще стане партията на политическия клоун Дан Дяконеску, взела 14 процента от гласовете с комбинация от езотерика, ултранационализъм и лъжовни обещания.