:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,315
Активни 765
Страници 21,880
За един ден 1,302,066
Сравнения

България харчи много пари, но помага на малко хора с проблеми

Почти 6 млн. долара са си заработили за година хора с интелектуални затруднения в САЩ след специални обучения. След месеци частен център ще пренесе американския опит и у нас
Снимка: YAI
Деца с интелектуални затруднения правят роботи, но не в България. Тук Фавзи Абу-Хашиш бил буквално потресен да види как възрастни хора оцветяват картинки като част от терапията им в дома за мъже с психически проблеми в Подгумер.
Над 1 млрд. лв. ще даде през 2013 г. страната ни по различни пера за подпомагане и обезщетения на лица и семейства в неравностойно положение. В България никога не са отделяни толкова много средства за социални услуги и подпомагане, хвали се министър Тотю Младенов.

Социалните разходи у нас наистина не са малко - те са например два пъти повече от бюджета на Националната мрежа за хора с увреждания (YAI) - най-голямата подобна организация в САЩ, базирана в Ню Йорк. Тя работи основно в мегаполиса, който е с малко по-голямо население от България, но вече предоставя услуги и в други щати. Годишно мрежата разполага с 350 млн. долара (около 521.5 млн. лв.), с които подкрепя средно 20 000 души с интелектуални затруднения дневно. Финансирането е изцяло от държавата и е гарантирано. Екипът е от над 5600 души.

У нас само държавните социални работници са 5000. Отделно са работещите с такива хора в системата на образованието, на пазара на труда, в неправителствените организации.

През 2012 г. YAI е обучила 300 души на трудови умения. През м.г. хора с проблеми са заработили общо 6 млн. долара от заплати, след като са минали през специализирана подкрепа. Системата е добре отработена - в началото човек от мрежата ги придружава всеки ден, докато свикнат с новото място, после те постепенно привикват сами да се оправят.

В САЩ бизнесът няма преференции за наемане на хора с увреждания. "И защо да има. Работодателите трябва да



наемат нашите хора заради уменията им, а не от съжаление.



За 2012 г. имаме сключени договори с над 30 работодатели в частния и обществения сектор", казва един от директорите на мрежата - Фавзи Абу-Хашиш. Той беше у нас по покана на фондация "Светът на Мария", ръководена от Цецка Радева, за да разкаже как се прави адекватна социална политика - с минимум средства да се постигат максимум резултати.

Мария е жена от семейството на Цецка с интелектуални затруднения, за която роднините са положили всички възможни грижи, докато е била дете. "Мария порасна, стана голяма жена, има прекрасен вкус към музика и дрехи. Но ние не можем да я обучим на елементарни потребности - как да познава часовника, как да работи с пари. Не можем да й помогнем да подбере своите интереси", разказва Цецка.

Затова семейството на Мария решава покрай частната кауза да помогне и на други с нейната съдба. Очаква се до месеци да стартира център за подкрепа, изграден изцяло със средства на семейството и с помощта на холандски партньори. Капацитетът му ще е за 24 души с лека и лека до средна умствена изостаналост, които все пак могат да се справят със света без непрестанна подкрепа. Към центъра ще бъде разкрито защитено кафене, което ще се обслужва от хората с проблеми с помощта на специалисти в бранша. Ще има и арт ателие за свещи, сапуни, торбички за опаковане. Очаква се 90% от обучението на хората да се финансира с дарения. Радева е убедена, че с прилагането на американския опит звеното за 24 души всъщност ще може да предлага подкрепа на поне 200, защото част от хората могат да престояват в центъра около половин час и след това да бъдат изведени навън по групи с придружители. Такава е схемата на американската мрежа.

"Чрез 8-те си специализирани в конкретна сфера агенции YAI поема грижата за човека с проблем и семейството му понякога буквално от бременността на майката и го подкрепя до края на живота му комплексно за всички нужди - жилищни, социални, здравни, образователни, трудови, за придобиване на елементарни умения за живеене", разказва Фавзи Абу-Хашиш. "Колко струва издръжката на един човек зависи от изготвянето на специален план за обгрижване. В неговите рамки ние правим оценка на нуждите за едногодишен период, за шест месеца, за три месеца. Учим хората на някакви елементарни житейски умения - да пътуват с градския транспорт, да работят с пари, да задават въпроси, да си планират деня, как да се държат на обществени места, в ресторант, пицария, на трудови навици и умения. Планираме и броя часове, които ще бъдат необходими, за да придобие човекът тези умения. След това всичко се остойностява, прави се бюджет на съответното лице, праща се на съответната финансираща структура и тя предоставя парите", обяснява Абу-Хашиш. През следващата година не се плаща за вече наученото и бюджетът на човека е по-малък.

У нас идеята всеки с проблеми да има индивидуален бюджет според нуждите засега си седи в някакви стратегии и планове за равнопоставеност. А принципът на подпомагането е



да има за всички, дори и да е крайно недостатъчно



В груповите домове към американската мрежа в момента живеят 761 души в повече от 130 къщи и апартаменти. Не във всички обаче има персонал, а само там, където хората не могат да се обслужват сами. В някои домове ходи социален работник веднъж седмично да види дали хладилникът е пълен, има ли нужда от някаква помощ, добре ли са обитателите. В други посещенията са дори веднъж месечно.

Националната мрежа за хора с увреждания в САЩ стартира през далечната 1957 г. с една агенция от семейства на деца с проблеми, обединили се, за да се организират за тях излети, забави, посещения на кино, спортни състезания. Постепенно се появяват другите агенции, за да се предложи интегрирана грижа. Днес услугите в общността, менажирани от мрежата, са над 450. Над 1100 души всеки ден например идват на място в различни центрове за подкрепа в общността. "Говорим с тях, планираме деня им. След това ги разделяме по групи и излизат в общността, придружени от наши служители. Всяка група отива на различно място, където има нужда от доброволен труд. Може в болница, в дом за възрастни хора, в библиотека. Целта е да практикуват някакви умения, които ще им бъдат полезни. За човек, който има интелектуални затруднения, е



много трудно да стисне ръката на някого,



да отговаря на въпроси. Това е причината, поради която дори по цял ден да ги държим в една класна стая и да ги учим на умения, няма да постигнем напредък без практическо прилагане", убеден е Абу-Хашиш.

Агенцията за здравни грижи към американската мрежа например управлява няколко болници, в които медиците са обучени да работят с по-специални пациенти. Защото за дете аутист може да трябва цял месец, докато се престраши да седне на зъболекарския стол.

В сферата на образованието пък американците правят нещо, от което ние сме на път да се откажем с приетия на второ четене в образователната комисия закон за предучилищното и училищното образование. В него под благородната идея да няма дискриминация се закриват всички помощни, специализирани и болнични училища. Така децата без никаква подготовка за придобиване на умения за комуникиране, за внимание, за работа в час, ще трябва да влязат в мегакласове с по един преподавател, неподготвен за работа със специални деца.

"Това категорично ще е голяма грешка, ще е шок и за класа, и за самото дете, защото то разбира, че е различно", убеден е Абу-Хашиш. Мрежата за хора с увреждания в САЩ менажира 8 училища, където децата влизат от най-ранна възраст и могат да завършат целия курс на образование или от 4-5-6-и клас да се прехвърлят в масово училище. Там също има закони за забрана на дискриминацията и сегрегацията, но пък и родителите, и институциите са разбрали, че без подобна подкрепа специалните деца имат много по-малък шанс за реализация. Затова и в масовите училища има отделни паралелки за деца с проблеми, където преподават квалифицирани за това учители. И в специалните паралелки, и в общите обаче има много помощник-възпитатели за тези деца и реално такова дете влиза в клас с индивидуален учител. В България не само се закриват специалните училища, но се предвижда и преструктуриране на ресурсните центрове, създадени за подкрепа на такива деца. В бъдеще те ще съществуват на принципа има пари в общината - има център, няма пари - няма ги.

"Това, което видяхме в Америка, е толкова различно, толкова практично и толкова ефективно дори в сравнение с най-добрия европейски опит", твърди Цецка Радева. А тя има база за сравнение - преди това е проучвала челния опит на фондации в Швейцария и Холандия, с които "Светът на Мария" си партнира, и където също финансирането е гарантирано от държавата, а не се разчита на дарения.
Снимка: "СВЕТЪТ НА МАРИЯ"
Благодарение на правилната подкрепа, получена от семейството й, Мария (в лилавата рокля) вече има достатъчно умения, за да бъде полезна на обществото, и дори президентът Росен Плевнелиев е станал част от "нейния свят". С фондация "Светът на Мария" близките й искат да помогнат с опита си и на други като нея да открият своя свят.
15
2635
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
08 Януари 2013 20:35
Почти 6 млн. долара са си заработили за година хора с интелектуални затруднения в САЩ

Г-жа Христова, предполагам схващате цялата условност на заработването на тия 6 млн.
08 Януари 2013 20:39
Зрелостта на едно общество се оценява по това доколко и как се полагат грижи за децата, старите хора, и хората с неравностойни възможности.
Виждал съм многократно тука, в Америка групи от по 5-10 човека с умствени увреждания да се социализират с останалите хора в магазини, молове, на други обществени места.
Точно срещу компанията, в която работя има един такъв център. Виждал съм многократно да пристигат групи с мини-ванове, водени от 1 или 2 придружители. След кратък престой там (вероятно някакъв инструктаж за придружителите) вановете заминават. Допускам, че ги водят сред хора в шопинг-центровете, да придобиват опит и умения за държане сред хората.
Освен това в предишната ми работа имаше група от около 10 човека с умствени увреждания, които бяха обучени да помагат за сортиране на получената поща, някаква обработка на канцеларски материали, и друга лека канцеларска работа. Разминавал съм се с някои от тях в коридора. Изключително възпитани и любезни, поздравяват всеки срещнат, и очакват отговор с усмивка.
08 Януари 2013 20:51
Това, което не сте видял, инсп-р Боев, са 48-те милиона от американския (а значи и от нашия!) бюджет, спечелени с демократичен честен пазарен търг и усвоени от интегриращата инвалиди фирма, за да "заработят" инвалидите 6 млн.
Отваряйте си очите, щото ще ви заменим с друг другар, а вас ще върнем в Татковината и ще натоварим с външно наблюдение докато не се научите да наблюдавате, а след това ще ви изпратим да наблюдавате при другарите в Монголия.
08 Януари 2013 21:26
и хората с неравностойни възможности.

В България отдавна вече няма и хора с равностойни възможности.
Просто от нищо нищо не става...
08 Януари 2013 21:34
Социалните разходи у нас наистина не са малко - те са например два пъти повече от бюджета на Националната мрежа за хора с увреждания (YAI) - най-голямата подобна организация в САЩ, базирана в Ню Йорк.

Явно (а и си го знаем), че социалните разходи у нас отиват предимно за черпаклии, мързеливци и тарикати, а не за хората в наистина неравностойно положение - хората, които и да искат, не могат сами да си помогнат и на които обществото наистина трябва да помага и то щедро!
08 Януари 2013 22:53
Отврат е този рапорт.
09 Януари 2013 00:12
.
09 Януари 2013 00:23
за да разкаже как се прави адекватна социална политика - с минимум средства да се постигат максимум резултати.

С 350 млн. долара обслужват 20,000 души или по 17,500 на човек. Интересно, колко е у нас? Не общо, а на един човек.
09 Януари 2013 00:26
към 1.02.2011 г. призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане имат 474 267 лица.От тях 9 039 са деца, а 465 228 са лицата на 16 и повече години.
09 Януари 2013 14:22
А Вие кому плащате данъци, та американският бюджет е и Ваш/ваш? Мерси.

Не заставай в стойка, приятелю, мерси.
Вакуум няма.
Закриването на всеки източник на доход в българската икономика създава такъв в американската.
Недополученото от българския бюджет постъпва в американския.
Четвърт век същността на българската икономика е ОТКАЗ ОТ ДОХОДИ срещу лични бонуси за одобрени на кастинг чиновници, назначени от американски правителствено-неправителствени институции.
Може да ти прозвучи екстремистки, но аз съм дълбоко убеден, че българите имат абсолютно право да участват в изборите за АМЕРИКАНСКИ президент.
Сигурно ти е на върха на езика да кажеш, че умният има право да взема от глупавия, а глупавият няма друг избор освен да се съгласи с това, нали така? НЕ! Щом не искате да сме тук, ще дойдем при вас!
09 Януари 2013 15:26
.
09 Януари 2013 15:32
.
09 Януари 2013 15:40
Крайният получател на дюни, плажове, писти, гори, коне срещу кокошки, несъбираеми кредити, укрити данъци, петрол против юго-ембарго, цигари без акциз, бирата на Мишо и пр. и пр. не е американски, защото парите от тях незабавно постъпват в американски банки.
Това за силистренската селищна система обаче ми хареса. Имаш предвид Алфатар, нали така? Юнак! Давай още!
09 Януари 2013 15:52
.
09 Януари 2013 16:00
Не веднага, а светкавично, без никакви посредници. Днес налични пари не се разнасят.
Идеята е, че българската държава казва кой е престъпник, а американската се съгласява.
Не-е-е-е, по-скоро е обратното.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД