Жител на американския щат Канзас се оказа в центъра на вниманието на медиите в САЩ заради последствия, които го сполетяха в резултат на решението му да помогне на две жени, живеещи на семейни начала, да се сдобият с дете. Службата, отговаряща за децата и семействата в Канзас, настоява мъжът да плаща издръжка за отглеждането на детето, въпреки че е подписал споразумение с жените, с което напълно се отказва от родителските права. Ведомството е внесло съдебен иск през октомври м.г. в опит съдът да накара Уилям Марота (46 г.) да поеме ангажимент за 3-годишното дете и да плаща издръжка за отглеждането му. Делото е
прецедент в съдебната практика в Канзас
До необичайния казус се стига, след като майката на момиченцето се разделя с партньорката си и търси финансова помощ от държавата за отглеждането на детето. Дженифър Шрейнър е на страната на донора Марота и е категорична, че не иска и цент от него. За нея той просто е донор на генетичния материал, използван за зачеването на дъщеря й, и отношенията им се ограничават до това. На противоположното мнение обаче е щатската служба, отговаряща за децата и семействата.
Уилям Марота от град Топека в щата Канзас се запознава с Дженифър Шрейнър и Анджела Боър чрез обява, която двете жени пускат в местното издание Craigslist. Те търсят донор на сперма, защото искат да имат дете. През март 2009 г. тримата подписват споразумение, което освобождава донора от всички отговорности по отглеждането и грижите около детето. В документа изрично се споменава, че в свидетелството за раждане на детето няма да бъде вписано име на бащата. Майката е записана като единствен родител на момичето, тъй като в Канзас еднополовите бракове не са разрешени. Двете с Анджела Боър се грижат заедно за детето и след като се разделят през 2010 г. Малко по-късно обаче Боър се разболява и не може да работи, което принуждава Шрейнър да потърси помощ от държавата. С подадената от нея молба за социални помощи започват и проблемите на донора на генетичния материал Уилям Марота, който има две пораснали деца. Той е дарил генетичен материал със съгласието на съпругата и наследниците си.
Службата, отговаряща за децата
и семействата в щата Канзас, започва проверка на самотната майка Дженифър Шрейнър - стандартна практика при всички, които кандидатстват за отпускането на социални помощи. Тя упорито крие името на донора на генетичния материал за зачеването на момиченцето, но след като е заплашена детето да остане без медицинска застраховка, е принудена да разкрие Уилям Марота. Според служителите във ведомството той е законен баща на детето, независимо от подписаното споразумение. Службата твърди, че документът е невалиден, тъй като изкуствената инсеминация на Дженифър Шрейнър не е осъществена според изискванията, описани в приетия през 1994 г. закон за това. Процедурата трябва да бъде извършена в специализирана клиника под лекарско наблюдение. Дженифър Шрейнър и Анджела Боър обаче не спазват това - двете решават да потърсят донор на сперма чрез обява и да не се възползват от специализираните болници за изкуствена инсеминация, където една процедура струва около 3000 долара. Затова и властите в Канзас настояват, че Марота е законен баща на детето и трябва да поеме отговорност. Те се позовават на определението в закона от 1994 г., в който се казва, че донор на сперма не се смята за баща само в случаите, когато дарява генетичен материал в присъствието на лицензиран лекар и спермата е предназначен за жена, която не е съпруга на донора.
Шрейнър и Боър не изпълнят това, тъй като не могат финансово да си позволят процедурата. Според проучванията първият опит често е неуспешен, което означава нови 3000 долара за втори опит. "Значително по-евтино е да се намери донор на сперма и изкуствената инсеминация
да се осъществи в домашни условия,
което е напълно възможно", обяснява Елизабет Коен - журналист, работещ по медицински теми в тв канала Си Ен Ен. Комплект за осъществяването на процедурата в домашни условия струва около 30 долара и може да бъде закупен и от сайтовете за онлайн търговия.
"Аз само дарих генетичен материал", обяснява Уилям Марота пред Си Ен Ен. Той признава, че не е бил запознат със законовите изисквания, когато решил да помогне на двете дами. "Не знаех, че процедурата трябва да се осъществи в присъствието на лекар", допълва Марота, който само веднъж, и то случайно, е виждал детето. Уилям Марота е категоричен, че няма да поеме ролята на родител, дори и ако загуби делото. "Не съм неин баща", обяснява той. Службата, отговаряща за децата и семействата в Канзас, обаче иска той да плаща издръжка за детето, както и да помага при отглеждането му. Освен това институцията настоява Марота да върне 6000 долара, които вече са били отпуснати на майката Шрейнър след раздялата й с Боър. Късно снощи съдът в Канзас трябваше да реши дали да даде ход на делото, или да го отхвърли, за което настояват адвокатите на Марота.
|
|