:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,716,580
Активни 654
Страници 1,483
За един ден 1,302,066
ГЕОПОЛИТИКА

Eрдоган потърси и намери нови съюзници в Африка

Заради разногласията с ЕС турският премиер тръгна към други територии, от които вече извлича сериозни ползи - икономически и политически
СНИМКА: www.haberler.com
Турция в последно време активно ухажва редица страни в Африка, като една от целите е да използва тяхното влияние в ООН.
Наскоро турският премиер Реджеп Ердоган посети няколко африкански държави като част от новата си стратегия за привличане на съюзници. Първата бе Габон - една от най-богатите на суровини държави в Африка. Брутният й вътрешен продукт е сред най-високите на черния континент. Нигер, обратно, е сред най-бедните и изостанали, но пък е важен износител на суровини, главно на уран. Сенегал спада към относително стабилните в политическо и икономическо отношение държави в Африка. Той разполага и със сравнително добре функционираща административна структура. Независимо от това Сенегал изостава от други африкански страни по отношение на стопанския ръст. Индексът на човешкото развитие на ООН я поставя сред последните 40 държави в света. Преди обиколката си Ердоган заяви, че Турция има за цел през 2015 г. стокообменът с африканските страни да достигне 50 млрд. долара. Стокообменът между Турция и африканските страни през 2003 г. е $5 милиарда, а през 2011 г. се увеличи до 17 млрд. Турция отвори посолства в 19 африкански страни през последните три години, с което броят на турските дипломатически мисии на континента достигна 31. Ердоган посочи, че Турция възнамерява в следващите няколко месеца да открие посолства в още три африкански страни.

Почти незабележимо за останалия свят и с удивителна целеустременост,



Турция завладя африканския пазар



Стартовият сигнал за турската експанзия беше даден още през 1998 г. с формулирането на новата политика на Анкара спрямо Африка. След първото посещение на турски премиер в Южна Африка и Етиопия и официалната "Година на Африка" през 2005 г., Турция придоби статут на наблюдател в Африканския съюз. Геро Ердман, експерт по африканските въпроси от института "Лайбниц" за глобални и регионални изследвания (GIGA), смята, че завоят на Анкара към Африка е започнал още по-рано - по време на преориентацията на турската политика след края на Студената война. Турската държавна служба по религиозните въпроси Diyanet разкрива и множество частни училища за обучение на африкански имами. Отношенията с Африка днес са личен приоритет на премиера Ердоган, а външният министър Ахмед Давутоглу е не по-малко ревностен привърженик на тази политическа линия.

През 90-те години на миналия век - по времето, когато беше университетски преподавател,



Давутоглу разработи концепция за "стратегическо задълбочаване"



на турската политика, пледирайки за връщане към "османското начало" и религиозно-културната мюсюлманска идентичност. Въз основа на тази концепция геополитическата сфера на турската външна политика се разшири многократно. "Турция днес се осъзнава като свързващо звено между няколко континента", твърди преподавателката в Свободния университет в Берлин Гюлистан Гюрбей, цитирана от "Дойче веле". Новият интерес на Турция към Африка има конкретно статистическо изражение. От 2002 до 2011 г. търговският обмен е нараснал пет пъти. Турските инвеститори имат ясни предпочитания към строителните и инфраструктурните проекти - например в Етиопия и Судан, а в Южна Африка концентрират усилията си в текстилната индустрия и хранителната промишленост. За разлика от други държави обаче, Турция се прицелва не толкова към африканското богатство на суровини, колкото към стратегическото й политическо значение.

Един от стремежите на Турция е да спечели на своя страна гласовете на колкото е възможно повече африкански държави - защото желае отново да стане непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Анкара иска да си спечели подкрепата на африканските държави и в други международните институции и се опитва да постигне това с оказването на сериозна помощ за развитие. Пример в това отношение бяха активните действия на Анкара по време на голямата суша в Сомалия. Турските икономически интереси засега играят второстепенна роля, като се ориентират не толкова към суровините и енергийните ресурси, колкото към търсенето на нови пазари за турските стоки. Преориентацията на турската политика към Африка, както и към Близкия изток, се натъква на критика в самата Турция, а и в някои части на Европа.

Много либерални политици и изследователи обаче се опасяват от евентуални проарабски и ислямистки тенденции като израз на неоосманските амбиции на Анкара. Същата тази страна, която постоянно е критикувана от Европа заради нарушаване на човешките права, потискане на религиозната свобода и правовите принципи, се представя като пазител на правата на човека в Африка, например по време на проведената в Истанбул конференция за Африка през 2011 г., възразяват някои наблюдатели. Не всички обаче са така критични. Положително е например, че Турция не се включва във всеобщата грабителска надпревара за африкански природни ресурси. А това, че няма интереси за хегемония в региона, както и активните й посреднически усилия за мир, я превръщат в привлекателен партньор за много африкански държави.



През шестте години на застой в преговорите с ЕС



турското правителство завърза добри отношения с редица страни по света, откри много нови посолства и консулства, особено в Африка и Близкия изток. Тази активна политическа стратегия пак е творение на влиятелния външен министър Ахмет Давутоглу и се нарича "политика на 180 градуса". Тя вече помогна на Турция да стане непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН през 2009 и 2010 г. Още през 2005 г. Турция получи статут на наблюдател в Африканския съюз и още същата година започна да провежда срещи на министерско ниво с Арабската лига. Политологът Хюсеин Багджъ смята, че международните усилия на Турция не са алтернатива на пълноправното членство на страната в ЕС. Развивайки своята икономическа мощ, страната непрекъснато повишава своята привлекателност като партньор на Европа. Според прогнозите на МВФ тя ще се изкачи с две места нагоре тази година. През 2015 година турското правителство ще поеме председателството на групата Г-20. Миналата година вицепремиерът Али Бабаджан оптимистично заяви, че през 2023 г., когато се чества 100-годишнината от основаването на Турската република, страната ще стане една от десетте най-силно развити икономики в света. Това е и новият срок, към който Турция се стреми да стане и пълноправен член на ЕС.

Въпреки усилията си да стане глобален играч, Турция е изправена пред сериозни предизвикателства. Повод за загриженост е неспазването на някои демократични стандарти. Продължава да кипи и борбата за надмощие между секуларистите и консервативно-религиозното правителство, проявяват се някои авторитарни и антидемократични тенденции, нерешен остава и кюрдският въпрос. Макар че наскоро бе съобщено, че властите в Анкара са постигнали мирно споразумение с кюрдските сепаратисти. "Ако погледнем актуалната ситуация в страната с дузина арестувани журналисти, безброй политически мотивирани съдебни процеси и растящ натиск над печата, образът на Турция като пример за подражание постепенно избледнява", казва Семих Идиз, външнополитически наблюдател на либералния в. "Миллиет". Според наблюдатели най-важният външнополитически коз в ръцете на Турция е способността на страната да увеличава положителното си влияние върху страните в региона чрез деликатна дипломация.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Турският премиер Реджеп Ердоган (вляво) подписа меморандум за взаимно разбирателство с южноафриканския вицепрезидент Кгалема Мотланте по време на визитата на Ердоган в Претория.
18
2803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
17 Януари 2013 20:17
На добър час в Африка и Азия, ефендим!

Лошо няма - място за всеки и всеки на мястото си.
17 Януари 2013 20:49
За това, че Давутоглу е разработил концепция за "стратегическо задълбочаване", аферим. Ама не е зле, аркадашите да знаят, че този дето започне да си надскача сянката, лесно се търкулва по гръб, с високо вдигнати крака нагоре.
17 Януари 2013 21:31
Турция за ЕС е като Мексико за САЩ - евтина работна ръка, хубава природа и сапунки. И няма нищо лошо в това.
18 Януари 2013 00:22
А България за ЕС , като Пуерто Рико за САЩ.
18 Януари 2013 01:43
Ердоган, турско влияние в Африка... дрън-дрън. Турция с нищо не е по-важна за африканците от всеки друг инвеститор или клиент. Африка е богата на суровини и е съвсем естествено да има борба за надмощие на капитали. В играта са и европейци, американци и китайци.

Ролята на Турция е меко казано преувеличена.
18 Януари 2013 03:33
В играта са Китай и по-малко Турция. Другите - САЩ и ЕС, стоят отстрана и се облизват.
18 Януари 2013 04:24
O,tempora...o,mores!
Ако подобна на тази статия за Турция беше публикувана преди десетина години,тука щеше да е пълно с едно от друго по-юначни коментари.
А сиге ...сиге ни звук,ни говор,ни картинка.
Верно,не е като хептен да нема коментари,ама и те едни вели-вели ... агите да фнимавали с надскачането на сенката си,Туркие за ЕС била кат Мехико за Щатите или просто меко казано-ролята на Туркие е била изключително много преувеличена.
Може и тъй да е.
Може и Турция да не може да стигне $50 МИЛИАРДА годишен стокобмен с африканските братя.
Може и да не може да стане десета в света икономика.
Но ... истината е,че турската дипломация и турските бизнесмени работят яко в тази насока.
А ние ...къде сме ние?
Докато Ахмед Давутоолу /същият Давутоглу,за когото спец кат Фичката се кълнеше,че е бил истински клоун/ върти дипломация по свето,нашийот външен министор е у братски Израел да дава отчет за работата си и да уверява,че дружбата ни с тех е кат слънцето и водата за секо живо същество.
Докато Туркие сама си произвежда бая оружие,ние готвим съкращения у заводите в Сопот и възлагаме на дедо ни Аню да купува бракми за 700 милиона.
До кога ще си затваряме очите пред реалностите,приятели?
До кога щурчетата ке го раздават щрауси?
До кога?
18 Януари 2013 07:33
"А България за ЕС , като Пуерто Рико за САЩ."
Български мечти.

PIB per cаpita

България US$ 14,825
Пуерто Рико US$ 26,642
Натисни тук
Натисни тук
18 Януари 2013 07:44
Human Development Index

Norway 0.943 MAX
…..
Puerto Rico 0. 905
Germany 0.904
Switzerland 0.903
…….
…….
Bulgaria 0.771
18 Януари 2013 07:52

PIB
Натисни тук

16 Turkey 1,075,467 USD
66 Bulgaria 101,033 USD

18 Януари 2013 07:57
Дори по брутен продукт на глава от населението се вижда:
List of countries by GDP (nominal) per capita
Turkey 10,363 USD
Bulgaria 7,308 USD
18 Януари 2013 09:40
Бай Хасане, рипал ли си на батут? Същата работа е с държавите и техните икономики. Турция беше ли пред фалит, преди има-няма 10г.? Я кажи колко милиарда дълг, требе да връщат аркадашите, па сетне пак продължавай ентусиазирано да си рипаш.
18 Януари 2013 09:40
Добре се представят турците към момента. Само че като минавам покрай чейндж бюрото не разбирам леката трайна девалвация на лирата към лева. Вероятно се компенсира в заплатите , но не е добър знак.
18 Януари 2013 10:22
Бе не се къхарете за Турция, щото кахър за тях си имат техните политици.
Вие пафкайте цигари, гавръткайте ракийца и чакайте падишаха да ви опрай. Той може е да дойде и ша ви опрай женурята и територията и с тоя мързел без женуря и територия на къде по света!? Никой няма да ви вземе.
18 Януари 2013 10:54
18 Януари 2013 11:02
Бай Хасане не мога да не се съглася с теб. Отричането на стремежа и успехите на Турция няма да ги направи по-малки. Нито пък ще утеши отричащия ги. Требе да видим какво правим ние и да се поучим от добрите и успешни стъпки на Турция и всички други проспериращи държави.
и тъй, бъдете мъдри като змии и незлобиви като гълъби.

Евангелие от Матей 10:16
18 Януари 2013 12:39
А България за ЕС , като Пуерто Рико за САЩ.
Не. България е пълноправен член на Европейския Съюз със свои представители в управлението на този Съюз. Просто е бедна, но с дълбоки традиции и хубав климат. Тя е по-скоро като една Алабама за САЩ.
18 Януари 2013 20:33
Турция разбра че няма шанс за ЕС и се огледа за други сфери на икономически интерес.Добро развитие на нещата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД