Wi-Fi логото, използвано от световния Wi-Fi алианс, който промотира безжичния интернет и следи за спазването на определени стандарти. |
Не и според кмета на Пазарджик Тодор Попов. Той подчертава, че услугата коства минимални усилия и никакви пари на общината. "Не очаквах чак такъв интерес към инициативата", скромничи кметът. "Не сме искали да се правим на интересни с тази мярка, но все пак показваме, че ако има желание, човек може да го направи. Само трябва да се мисли малко по-креативно." Той признава, че идеята да можеш да сърфираш от всяко място в Пазарджик не била негова. Първи за това му заговорили двама общински съветници от Пазарджик. А подобни мисли отдавна се въртели в главата и на Гергана и Соломон Паси, които осветили кмета, че неговият град може да стане континентален първенец по безплатен интернет. "Такова нещо няма в Европа, това ще направи впечатление...", говорели му те, но пък и не било необходимо много-много да го убеждават.
Днес Тодор Попов е непоколебим: "Глобалната идея е ние наистина да станем първият град в Европа, който освен на публичните територии, да има безплатен wi-fi и на частните". За да превърне това в реалност, общината създава план в няколко стъпки.
Тя разделя Пазарджик на седем зони,
в които възлага на различни интернет доставчици да отговарят за wi-fi покритието. Изпълнението започва през октомври, когато се състояла първата среща на кмета с доставчиците. Не било трудно да се постигне договорка с тях - те поискали от него два месеца, за да подготвят техническото изпълнение на нещата, а той поискал да му осигурят wi-fi на обществените места изцяло на техни разноски. "С доставчиците си имаме отношения. Аз за някои неща малко им правя компромиси. По отношение на кабели, по отношение на минаване, това-онова. Ако трябва да ги затискам, това означава, че половината трябва да ги изрежа, което би ощетило хората", признава Попов. Вместо това той и доставчиците "джентълменски си стиснали ръцете" и в крайна сметка те ще поддържат wi-fi на публичните места на добра воля.
Така от 14 януари първата фаза вече е осъществена - почти всички свободни територии като градинки, площадки, паркове и алеи вече са wi-fi зони. На един от главните си компютри общината постоянно контролира процеса и следи кои територии са покрити и къде функционира интернетът. Ако някъде безжичната връзка не работи, общината веднага се свързва с доставчика за съответната зона.
Следващата стъпка е покриване на всички 18 детски градини и 47 училища, а кметът обещава това да се случи до Великден. Мярка номер 3 предвижда заведенията, които пускат маси на открито (а кажи-речи всички го правят през лятото), да са
длъжни да представят удостоверение, че предлагат безплатен wi-fi
"Ще им коства някакви си 10 лева на месец, което е нищо на практика", казва Тодор Попов. За целта общината вече е задвижила планираните промени в съответната наредба. Най-амбициозната стъпка трябва да стане през лятото. Оттогава всяка нова сграда в Пазарджик ще може да получи акт 16 от общината единствено при удостоверение за безплатен wi-fi. Кметът не вижда проблем това да се случи и не очаква да срещне възражения от строители или собственици на заведения. "Ще свикнат хората. Тук в Пазарджик са интелигентни хора, те мислят бързо. Това е полезно за всички." Планът на Тодор Попов би трябвало да приключи до 2014 г., когато вече wi-fi ще има във всяка точка на града.
Въпреки технологически напредничавата си мисъл, самият кмет безгрижно си признава, че не ползва много-много интернет и
не е привърженик на новите технологии
За информация от мрежата разчита на други хора от екипа си, които са по в час с киберпространството. "Няма значение дали на нас старите ни харесва, това е бъдещето", вдига ръце той и се надява да не остане единствен в амбициите си: "Дано и други кметове да прихванат от инициативата и полека-полека да вървим в тази посока". Ако изпълни всичко обещано, той едва ли ще има проблем да намери съмишленици и в други общини.
-------каре-------
По света си плащаш или дебнеш определени часове
Пазарджик ще е първи в Европа по осигурен wi-fi из цялата площ на града, и то за постоянно и напълно безплатно. Такива места има и другаде по света, като например в Америка доайен е Сънивейл, Калифорния, който предлага цялостен безжичен интернет от 2005 г. В Щатите се случва и големи компании да пуснат услугата безплатно за ключови райони, но само временно. Например през 2009 г. Microsoft "кибернизира" "Таймс Скуеър" в Ню Йорк за една година.
Ако седнеш с лаптопа някъде из Стария континент обаче, ще забележиш, че при общинските wi-fi мрежи има различни ограничения. Общините често си поделят разходите с интернет доставчиците, понякога разчитат и на рекламодатели за финансирането. Но все още масово се изисква от потребителите да плащат месечна такса, за да си чатят по градинките.
Съществуват и различни други комбинации, по които да се реализира услугата. Най-често градовете имат централни места с безплатно wi-fi покритие, а в останалите области връзката е платена. В италианския град Болоня сърфирането е ограничено в определени часове от деня, а в Москва общинската wi-fi услуга е платена и изцяло поддържана от един-единствен гигантски оператор. В Париж пък е безплатна, но в ограничени часови зони и позволява само двучасови сесии от един компютър.