Шефът на акредитационната агенция проф. Боян Биолчев, акад. Стефан Воденичаров и ректорите на СУ и Медицинския университет проф. Иван Илчев и проф. Ваньо Митев след срещата. |
Имам надежда, че може да се формира сума, измерима с тази, която беше за тази конкурсна сесия и с новите журита, с новото ръководство с преработения правилник да се направи ново класиране, обясни министърът. Той не уточни откъде ще се вземат парите. Новият министър заяви, че не може да се намесва в работата на фонда. Докато съществува този правилник, са ми вързани ръцете, призна акад. Воденичаров. Според закона за насърчаване на научните изследвания обаче министърът на образованието контролира дейността на фонда. Юристи от парламента препоръчаха МОМН да поиска чрез съда запор на сметките на класираните колективи като обезпечение на бъдещ иск.
По-рано вчера по време на парламентарния контрол и вицепремиерът Симеон Дянков оправда липсата на контрол с несъвършенствата на нормативната уредба. "Правителството има определена вина, тя лежи най-вече в МОМН и видяхме, че това стана причината Сергей Игнатов вече да не е министър. И аз, и вие носим някаква отговорност оттук нататък заедно с новия министър да променим закона и да не се повтарят нарушенията от последните 10 години", обърна се Дянков към Валентина Богданова от БСП и Огнян Стоичков от "Атака", на чиито въпроси за фонда отговаряше финансовият министър. Дянков даде да се разбере, че не се отказва от идеята фондът да стане дирекция към министерството. Когато финансирането е 100% от държавата, както е в случая с фонда, той трябва да се управлява от министерство или агенция, така ще има административен контрол, аргументира се вицепремиерът. Идеята на Дянков обаче не бе посрещната радушно от просветния министъра, ректорите и БАН. Аз трябва да се съобразя с научната общност, а тя е против това фондът да стане дирекция, коментира Воденичаров. Той посочи, че ще разговаря по този въпрос с Дянков.
От думите на министъра на образованието се разбра още, че уволненият управител Христо Петров остава, за да изготви отчета на фонда. Докладваха ми, че сградата е заключена, не са плащани сметките за ток, водата е спряна, разказа акад. Воденичаров. Министърът и ректорите са единодушни, че сегашният състав на Изпълнителния съвет трябва да подаде оставка. Кандидатурата за нов управител, около която вчера се обединиха акад. Воденичаров, ректорите и БАН, е на бившия ректор на ХТМУ доц. Борис Стефанов.
ИСКАНИЯ
Университетите да приемат студенти целогодишно, да се увеличи възрастта за пенсионирането на професорите и доцентите и да се разреши на вузовете да държат извънбюджетните си постъпления в търговски банки - това са част от исканията на Съвета на ректорите към новия министър. Те повдигнаха и въпроса за платения прием на студенти от ЕС. "12 млн. лв. годишно печеля само от приема на студенти от ЕС", призна ректорът на Медицинския университет в София проф. Ваньо Митев. Ако университетът получи право да държи тези пари в търговски банки, може да печели 3 млн. лв. годишно, изчисли той.