В България всичко се обърка. В Пиринско пламнаха сметки за ток и пожарът на бунта за дни обхвана цялата страна. Протестите хвърлиха в смут и паника управляващите, наляха бензин в резервоара на опозицията и отключиха лавина от демагогия. Тандемът Станишев - Сидеров пише сценарий за ненаучно-фантастичния филм "Да съборим цените с национализация", ГЕРБ прави постановката "Държавата удря монополите", а наоколо хвърчат лицензи на ЕРП-та и умни електромери.
Това, че стотици хиляди българи - гладни, бедни, безработни, гневни - се бунтуват срещу високите сметки, е разбираемо. Че искат наказания и че мразят монополите - също. Обяснимо е дори, че обикновените хора по улиците вдигат лозунги "Национализация" и вярват, че това е решение. Но когато партийни лидери размахват същите лозунги и подвеждат хората в опит да си спечелят от гнева им, е опасно, вредно и пошло.
Отнемаме лиценза и готово...
Днешните събития са римейк на стари епизоди. Държавата, която години наред мижеше пред ценовите трикове и мърлявите обществени поръчки на ЕРП-тата, днес за пореден път откри, че те са рецидивисти нарушители. И обеща да вземе мерки. Само че на хората им е писнало от приказки и обещания, затова са на улицата.
Едно ЕРП държи на влог 200 млн. лева, а се оправдава, че няма средства да присъединява абонати. За 5 години разходите на трите ЕРП-та за външни услуги са скочили между 200 и 400%, като най-често са сключвани договори с дъщерни или свързани с мажоритарните собственици фирми. Това разкрива шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев през... юли 2010 г. Тогава, възмутен от монополистите, Бойко Борисов нареди прокуратурата да се захване с тези безобразия.
Същите разкрития прави правителството сега. И темата за отнемане на лицензи е №1 в дневния му ред. Да допуснем, че има достатъчно основания и държавата вземе лиценза на ЧЕЗ. Някой трябва да продължи да подава тока на потребителите и да пише сметките. Според закона в такива драматични случаи ДКЕВР назначава "служебен оператор". Коя фирма може да влезе в тази роля и за колко време може да стане предаването на щафетата? Това е загадка. А между другото министърът на икономиката спомена, че служебният оператор ще оперира, обаче собствеността си остава на ЧЕЗ. С други думи, само още една "маймуна" ще увисне на клона на цените...
Значи ще се наложи и национализация?
Мнозина си представят национализацията в стил "9-и септември 1944" - фабриката беше ваша, от днес е наша, на народа и лошите изЧЕЗват, както пише по плакатите на протестиращите. И както зове "европейският политик" Станишев. Обаче годината е 2013-та, България е член на ЕС и единственият законов правов начин държавата да отнеме от частника собствеността му е да я изкупи - по пазарни цени. А ако ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго про" не щат да продават? Ако пък искат, логично е да потърсят по-читав и по-платежоспособен купувач от българската държава. Макар че в океана от популизъм, който дави тези дни България, само търсач на свръхсилни усещания би инвестирал в тукашно ЕРП.
Разваляне на приватизационни договори не е никаква опция. Вече е безвъзвратно късно, а и българската държава хич я няма в тази дисциплина. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол също е на мушката във водопада от проверки - да се види как е контролирала изпълнението на договорите за продажба на трите ЕРП-та. И от тук няма да излезе заек. Агенцията проспа толкова безобразия и няма нито един обвинен директор или неин висш служител. А и сроковете за осъществяване на контрол отдавна са изтекли. Тръгне ли държавата да национализира, дявол знае какви неустойки и съдебни разноски биха се стоварили на поколенията. А и кой друг чужд инвеститор би дошъл в страна, в която биха му отнели собствеността?
ЕРП-тата са ни най-криви, защото те ни поднасят сметките. Но
колкото и да са грешни, те не са единствен виновник за скъпотията
В крайната цена на тока делът на ЧЕЗ например е само 9.28%. Във фактурите ни обаче има прескъп ток от софийската "Топлофикация", от фотоволтаици и вятърни перки, от тецовете на Христо Ковачки, от американските централи в Маришкия басейн. Повечето изброени виновници са частни предприятия - и тях ли да национализираме? Още повече че държавата беше собственик на цялата електромрежа до 2004 г. Цените пак растяха, а висши държавни чиновници периодично се потяха пред журналистите в опит да обяснят поредното неизбежно повишение. И пак имаше протести. Впрочем министрите на икономиката на БСП - първо Румен Овчаров, после Петър Димитров, държаха 33% от акциите в приватизираната вече ЧЕЗ. И как упражниха властта си? Сметките за ток и парно вбесяваха българите и преди 10 години, и преди пет.
Всички вкупом - и протестиращи, и управляващи, и опозиция, критикуват държавните институции за неспособността им да се справят с растящите цени и монополите. Тогава защо се смята за полезен ход същата държава да се намести в ЕРП-та? На какво почива вярата, че нещата ще се подобрят, ако частните монополи станат обратно държавни? Легенди се носят за безобразията с проведени и заобиколени обществени поръчки и приятелски фирми в държавните НЕК и БЕХ. Мистерии витаят около търговете за износ на държавния АЕЦ "Козлодуй". "Топлофикация София" ту е държавна, ту е общинска, ту е и двете, а резултатът е, че фирмата, която има най-много абонати, е най-задлъжнялата, най-губещата и с най-високи цени в цяла България. И по ирония на съдбата протестиращите срещу приватизацията на ЕРП-тата се възмущаваха и от държавно-общинската "Топлофикация". Какво по-добро доказателство, че проблемът не е в собствеността, а в управлението?
Сега министри "откриват", че ЕРП-тата изнасяли печалбите си към фирмите майки в чужбина, не правели обществени поръчки и възлагали доставки на стоки и услуги на свързани фирми на неизгодни цени. Че това е публична тайна от години, а и както министърът на икономиката Делян Добрев тези дни умърлушено повтаря - законът го е позволил. Значи държавата е отворила порти за такива маневри. И как точно държавата сега ще глоби ЕРП-тата, ако всички шмекерии са в рамките на закона?
В цялата революционна ситуация управляващите се държат глуповато и безхаберно, като правителство в прощъпалник, а не в края на мандата. Мятат се като риби на сухо в опит на налучкат правилния отговор на настроенията на протестиращите, които дори нямат стройна теория какво точно искат - отнемат лицензи, пращат одитори и ревизори, дават на прокурори. Сменят членове на ДКЕВР като носни кърпички. Основите на къщата са гнили, а стопаните сменят паркета и боядисват стените. Министър Делян Добрев гаси бунта с умни електромери. Колкото и да са интелигентни, те няма да свалят цените, нито ще поправят резултата от глупави решения.
Вече 4 години
ГЕРБ се занимава с въпроса "Кой е виновен",
вместо да впрегне усилия по темата "Какво да се прави". Борисов и днес прави сметки кой ред във фактурата се пише от греховете на Станишев, кой - от Костов и кой - от НДСВ. Тези номера минаваха в началото на мандата, вече не.
Паниката в последните дни създава усещането, че няма държава и липсва контрол. Морето от гняв, заляло България, не е само заради бомбастичните сметки, а и заради усещането, че всички лъжат, харчат, надписват, уреждат поръчки за шурея и баджанака и снасят процент за нечия партийна каса, а всичко се пише на сметката на Абоната.
На 12 февруари премиерът обяви, че ще се "разправи" с ЕРП-тата и без да отнема лицензи. "Първо през ДКЕВР трябва да докажем, после ще помолим и Сметната палата да направи проверка и точно в ценообразуването ще излязат разликите, които дразнят хората", очерта плана си Борисов. Премиерът явно е наясно с корените на злото. Само че ги вади вече 4 години. А думата "разправи" е чудесен сигнал към чуждите инвеститори. Също като национализацията на Станишев.
По един въпрос цари 100% единодушие -
монополите са зло -
не е тук мястото да спорим кой е по-голямо зло - частният или държавният. Решението е ясно - монополът трябва да се разбие. За това ни тика с остен Европейската комисия - Брюксел даже ни заплаши с глоби заради забавянето на няколко наредби, които трябва да сложат ред във формирането на цените на тока и да наложат конкуренция на енергийния пазар, така че да си избираме доставчика на ток също както избираме доставчика на телефонни услуги или на тв канали. Докато тези правила ги няма, и Господ да застане начело на ДКЕВР, няма да се пребори с монополите.
Другият важен въпрос е кой прилага правилата. Могъщият орган е ДКЕВР. Нашият регулатор обаче е заченат дефектно. Затова от рождението му е независим само на хартия и в лъжливите усти на политиците, а всъщност е удобна изтривалка и бушон на управляващите. Започне ли прегряване в системата, гърми "бушон" - Ангел Семерджиев и Юлиана Иванова са последните горещи примери. Вчера ЕК също отбеляза това и призова порочният модел да бъде променен. Но дори и днес препирните за бъдещето на ДКЕВР плетат нозе в съвсем погрешна посока. Спорът дали Министерският съвет или Народното събрание да избират членовете на регулатора, е повърхностен и ялов. Та нали и в двата случая управляващото мнозинство решава. Комисията за защита на конкуренцията се избира от НС - нима това я прави независима? Тъкмо КЗК е височайшият държавен орган, който трябва да наказва самозабравили се монополи, олигополи и картели. За колко успеха на КЗК се сещате? Това е същата комисия, която първо каза, че има картел на пазара на горивата, а после се "поправи". Сметната палата не се ли избира от НС? Да, и точно заради това по отколешна традиция, като прави одити, неизменно разкрива зулуми по време на предишните правителства, а не забелязва гафовете на днешното.
Откакто съществува, ДКЕВР е израстък на управляващите и макар членовете й
да минават за експерти, винаги са били политкомисари
Сега премиерът Борисов настоява депутатите да поемат отговорността и да направят пълно кадрово разтребване в ДКЕВР. А смисленото решение е друго - ДКЕВР да стане ОКЕВР, да се превърне в обществен орган, в избора на членовете й и в състава й да участват бизнесът и различни неправителствени организации. Само тогава комисията ще работи като независим регулатор. Модела го има в други европейски държави и работи - той просто трябва да се изкопира.
Това са каузите, за които трябва да се работи - истински пазар и истински независим регулатор. Днешните управляващи обаче очевидно не могат - нямат нито време, нито кадри, нито воля. Добрата новина е, че мърдане няма - който и да поеме управлението след лятото, ще трябва да направи дълго отлаганите промени, защото от едната страна ще го натиска народът, от другата - Европейската комисия. С национализация няма да стане. Национализацията е "решение" само в болните мозъци на драпащи за власт политици.
който и да поеме управлението след лятото, ще трябва да направи дълго отлаганите промени, защото от едната страна ще го натиска народът, от другата - Европейската комисия. С национализация няма да стане.
глупости. точно национализацията ще позволи запазване на националните цени. държавната компания може по разпореждане на правителството да продава само и единствено на вътрешния пазар. ако искат други фирми - да идват да продават и те. на български цени. либерализация.
ако са частни - заминават да продават навън и българинът се оказва с удвоени сметки буквално за един ден. те тогава ще видите протести.
авторката