:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,262
Активни 504
Страници 9,165
За един ден 1,302,066
ДЕМАГОГИЯ

Национализация и ниски цени на тока? Няма такъв филм

Публичният линч на ЕРП-тата и апелите за връщането на държавата в енергетиката водят към задънена улица. Днес управляващите от ГЕРБ и лявата опозиция показват що е чалга в политиката
ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
София, февруари 2013 Поредният протест срещу монополите
В България всичко се обърка. В Пиринско пламнаха сметки за ток и пожарът на бунта за дни обхвана цялата страна. Протестите хвърлиха в смут и паника управляващите, наляха бензин в резервоара на опозицията и отключиха лавина от демагогия. Тандемът Станишев - Сидеров пише сценарий за ненаучно-фантастичния филм "Да съборим цените с национализация", ГЕРБ прави постановката "Държавата удря монополите", а наоколо хвърчат лицензи на ЕРП-та и умни електромери.

Това, че стотици хиляди българи - гладни, бедни, безработни, гневни - се бунтуват срещу високите сметки, е разбираемо. Че искат наказания и че мразят монополите - също. Обяснимо е дори, че обикновените хора по улиците вдигат лозунги "Национализация" и вярват, че това е решение. Но когато партийни лидери размахват същите лозунги и подвеждат хората в опит да си спечелят от гнева им, е опасно, вредно и пошло.



Отнемаме лиценза и готово...



Днешните събития са римейк на стари епизоди. Държавата, която години наред мижеше пред ценовите трикове и мърлявите обществени поръчки на ЕРП-тата, днес за пореден път откри, че те са рецидивисти нарушители. И обеща да вземе мерки. Само че на хората им е писнало от приказки и обещания, затова са на улицата.

Едно ЕРП държи на влог 200 млн. лева, а се оправдава, че няма средства да присъединява абонати. За 5 години разходите на трите ЕРП-та за външни услуги са скочили между 200 и 400%, като най-често са сключвани договори с дъщерни или свързани с мажоритарните собственици фирми. Това разкрива шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев през... юли 2010 г. Тогава, възмутен от монополистите, Бойко Борисов нареди прокуратурата да се захване с тези безобразия.

Същите разкрития прави правителството сега. И темата за отнемане на лицензи е №1 в дневния му ред. Да допуснем, че има достатъчно основания и държавата вземе лиценза на ЧЕЗ. Някой трябва да продължи да подава тока на потребителите и да пише сметките. Според закона в такива драматични случаи ДКЕВР назначава "служебен оператор". Коя фирма може да влезе в тази роля и за колко време може да стане предаването на щафетата? Това е загадка. А между другото министърът на икономиката спомена, че служебният оператор ще оперира, обаче собствеността си остава на ЧЕЗ. С други думи, само още една "маймуна" ще увисне на клона на цените...



Значи ще се наложи и национализация?



Мнозина си представят национализацията в стил "9-и септември 1944" - фабриката беше ваша, от днес е наша, на народа и лошите изЧЕЗват, както пише по плакатите на протестиращите. И както зове "европейският политик" Станишев. Обаче годината е 2013-та, България е член на ЕС и единственият законов правов начин държавата да отнеме от частника собствеността му е да я изкупи - по пазарни цени. А ако ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго про" не щат да продават? Ако пък искат, логично е да потърсят по-читав и по-платежоспособен купувач от българската държава. Макар че в океана от популизъм, който дави тези дни България, само търсач на свръхсилни усещания би инвестирал в тукашно ЕРП.

Разваляне на приватизационни договори не е никаква опция. Вече е безвъзвратно късно, а и българската държава хич я няма в тази дисциплина. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол също е на мушката във водопада от проверки - да се види как е контролирала изпълнението на договорите за продажба на трите ЕРП-та. И от тук няма да излезе заек. Агенцията проспа толкова безобразия и няма нито един обвинен директор или неин висш служител. А и сроковете за осъществяване на контрол отдавна са изтекли. Тръгне ли държавата да национализира, дявол знае какви неустойки и съдебни разноски биха се стоварили на поколенията. А и кой друг чужд инвеститор би дошъл в страна, в която биха му отнели собствеността?

ЕРП-тата са ни най-криви, защото те ни поднасят сметките. Но



колкото и да са грешни, те не са единствен виновник за скъпотията



В крайната цена на тока делът на ЧЕЗ например е само 9.28%. Във фактурите ни обаче има прескъп ток от софийската "Топлофикация", от фотоволтаици и вятърни перки, от тецовете на Христо Ковачки, от американските централи в Маришкия басейн. Повечето изброени виновници са частни предприятия - и тях ли да национализираме? Още повече че държавата беше собственик на цялата електромрежа до 2004 г. Цените пак растяха, а висши държавни чиновници периодично се потяха пред журналистите в опит да обяснят поредното неизбежно повишение. И пак имаше протести. Впрочем министрите на икономиката на БСП - първо Румен Овчаров, после Петър Димитров, държаха 33% от акциите в приватизираната вече ЧЕЗ. И как упражниха властта си? Сметките за ток и парно вбесяваха българите и преди 10 години, и преди пет.

Всички вкупом - и протестиращи, и управляващи, и опозиция, критикуват държавните институции за неспособността им да се справят с растящите цени и монополите. Тогава защо се смята за полезен ход същата държава да се намести в ЕРП-та? На какво почива вярата, че нещата ще се подобрят, ако частните монополи станат обратно държавни? Легенди се носят за безобразията с проведени и заобиколени обществени поръчки и приятелски фирми в държавните НЕК и БЕХ. Мистерии витаят около търговете за износ на държавния АЕЦ "Козлодуй". "Топлофикация София" ту е държавна, ту е общинска, ту е и двете, а резултатът е, че фирмата, която има най-много абонати, е най-задлъжнялата, най-губещата и с най-високи цени в цяла България. И по ирония на съдбата протестиращите срещу приватизацията на ЕРП-тата се възмущаваха и от държавно-общинската "Топлофикация". Какво по-добро доказателство, че проблемът не е в собствеността, а в управлението?

Сега министри "откриват", че ЕРП-тата изнасяли печалбите си към фирмите майки в чужбина, не правели обществени поръчки и възлагали доставки на стоки и услуги на свързани фирми на неизгодни цени. Че това е публична тайна от години, а и както министърът на икономиката Делян Добрев тези дни умърлушено повтаря - законът го е позволил. Значи държавата е отворила порти за такива маневри. И как точно държавата сега ще глоби ЕРП-тата, ако всички шмекерии са в рамките на закона?

В цялата революционна ситуация управляващите се държат глуповато и безхаберно, като правителство в прощъпалник, а не в края на мандата. Мятат се като риби на сухо в опит на налучкат правилния отговор на настроенията на протестиращите, които дори нямат стройна теория какво точно искат - отнемат лицензи, пращат одитори и ревизори, дават на прокурори. Сменят членове на ДКЕВР като носни кърпички. Основите на къщата са гнили, а стопаните сменят паркета и боядисват стените. Министър Делян Добрев гаси бунта с умни електромери. Колкото и да са интелигентни, те няма да свалят цените, нито ще поправят резултата от глупави решения.

Вече 4 години



ГЕРБ се занимава с въпроса "Кой е виновен",



вместо да впрегне усилия по темата "Какво да се прави". Борисов и днес прави сметки кой ред във фактурата се пише от греховете на Станишев, кой - от Костов и кой - от НДСВ. Тези номера минаваха в началото на мандата, вече не.

Паниката в последните дни създава усещането, че няма държава и липсва контрол. Морето от гняв, заляло България, не е само заради бомбастичните сметки, а и заради усещането, че всички лъжат, харчат, надписват, уреждат поръчки за шурея и баджанака и снасят процент за нечия партийна каса, а всичко се пише на сметката на Абоната.

На 12 февруари премиерът обяви, че ще се "разправи" с ЕРП-тата и без да отнема лицензи. "Първо през ДКЕВР трябва да докажем, после ще помолим и Сметната палата да направи проверка и точно в ценообразуването ще излязат разликите, които дразнят хората", очерта плана си Борисов. Премиерът явно е наясно с корените на злото. Само че ги вади вече 4 години. А думата "разправи" е чудесен сигнал към чуждите инвеститори. Също като национализацията на Станишев.

По един въпрос цари 100% единодушие -



монополите са зло -



не е тук мястото да спорим кой е по-голямо зло - частният или държавният. Решението е ясно - монополът трябва да се разбие. За това ни тика с остен Европейската комисия - Брюксел даже ни заплаши с глоби заради забавянето на няколко наредби, които трябва да сложат ред във формирането на цените на тока и да наложат конкуренция на енергийния пазар, така че да си избираме доставчика на ток също както избираме доставчика на телефонни услуги или на тв канали. Докато тези правила ги няма, и Господ да застане начело на ДКЕВР, няма да се пребори с монополите.

Другият важен въпрос е кой прилага правилата. Могъщият орган е ДКЕВР. Нашият регулатор обаче е заченат дефектно. Затова от рождението му е независим само на хартия и в лъжливите усти на политиците, а всъщност е удобна изтривалка и бушон на управляващите. Започне ли прегряване в системата, гърми "бушон" - Ангел Семерджиев и Юлиана Иванова са последните горещи примери. Вчера ЕК също отбеляза това и призова порочният модел да бъде променен. Но дори и днес препирните за бъдещето на ДКЕВР плетат нозе в съвсем погрешна посока. Спорът дали Министерският съвет или Народното събрание да избират членовете на регулатора, е повърхностен и ялов. Та нали и в двата случая управляващото мнозинство решава. Комисията за защита на конкуренцията се избира от НС - нима това я прави независима? Тъкмо КЗК е височайшият държавен орган, който трябва да наказва самозабравили се монополи, олигополи и картели. За колко успеха на КЗК се сещате? Това е същата комисия, която първо каза, че има картел на пазара на горивата, а после се "поправи". Сметната палата не се ли избира от НС? Да, и точно заради това по отколешна традиция, като прави одити, неизменно разкрива зулуми по време на предишните правителства, а не забелязва гафовете на днешното.

Откакто съществува, ДКЕВР е израстък на управляващите и макар членовете й



да минават за експерти, винаги са били политкомисари



Сега премиерът Борисов настоява депутатите да поемат отговорността и да направят пълно кадрово разтребване в ДКЕВР. А смисленото решение е друго - ДКЕВР да стане ОКЕВР, да се превърне в обществен орган, в избора на членовете й и в състава й да участват бизнесът и различни неправителствени организации. Само тогава комисията ще работи като независим регулатор. Модела го има в други европейски държави и работи - той просто трябва да се изкопира.

Това са каузите, за които трябва да се работи - истински пазар и истински независим регулатор. Днешните управляващи обаче очевидно не могат - нямат нито време, нито кадри, нито воля. Добрата новина е, че мърдане няма - който и да поеме управлението след лятото, ще трябва да направи дълго отлаганите промени, защото от едната страна ще го натиска народът, от другата - Европейската комисия. С национализация няма да стане. Национализацията е "решение" само в болните мозъци на драпащи за власт политици.
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
С наближаването на изборите лидерът на БСП все повече се отдалечава от имиджа си на европейски политик и все по-често говори за "национализация" и отмяна на плоския данък.
Христо Комарницки
Туш
125
6876
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
18 Февруари 2013 21:21
който и да поеме управлението след лятото, ще трябва да направи дълго отлаганите промени, защото от едната страна ще го натиска народът, от другата - Европейската комисия. С национализация няма да стане.


глупости. точно национализацията ще позволи запазване на националните цени. държавната компания може по разпореждане на правителството да продава само и единствено на вътрешния пазар. ако искат други фирми - да идват да продават и те. на български цени. либерализация.

ако са частни - заминават да продават навън и българинът се оказва с удвоени сметки буквално за един ден. те тогава ще видите протести.

авторката
18 Февруари 2013 21:24
Макар че в океана от популизъм, който дави тези дни България
, само търсач на свръхсилни усещания би инвестирал в тукашно ЕРП.

Анджак.Ще им дадем някое евро и ръка ще целуват.Като се гавриха с потребителите им беше добре. Шефът на ЧЕЗ в България вземал 120 000 лева на месец.Тази заплата в Чехия не може и да я сънува.
Вън.Къш и т.н.
18 Февруари 2013 21:30
цените ще растат при всякакво управление. поради простата причина че растат на международния пазар. горива и всичко останало.
18 Февруари 2013 21:33
Белене изяде главата на Бойко Борисов! По - голямата част от тока в България се произвежда от въглища от Марица Изток, скъпо и мръсно. Разходи за копане на низкокалорични въглища, разходи за възстановяване на месността от копането, ниска ефективност от изгарянето на въглищата за производство на ток, плащане на глоби за замърсяване... ! За да оправдае затварянето на Белене Бойко не може да извади информация за Марица Изток. Ако беше започнал да строи Белене сега можеше да призове да се изчака със строителството на Белене за да намалеят цените на тока. Самото строителство на Белене щеше да оприщи икономичско раздвижване не само в Северозападна България но и в цялата страна!
Като прибавим рязкото намаляване на потреблението чрез спиране на плащанията по държавни поръчки на фирмите изпълнители което доведе до масови уволнения, увеличаване на безработицата и намаляване на приходите в бюджета .. спиране на индексацията на пенсийте и 13 тата пенсия което още повече намали потреблението в икономиката което удари още повече бизнеса... и така се стигна до тази ситуация!
И май нещата ще свършат с това БСП да има мандад да построи Белене, плюс още един реактор в Козлодуй! Овчаров ще трябва да издигне паметник на Бойко!
18 Февруари 2013 21:42
ето го оня, американеца поддаква и той. некадърно.

американецо, ако държавната аец козлодуй е задължена от принципала си да продава само и единствено на вътрешния пазар, как това ще повиши цената на тока? а ако държавната марица и тя е задължена да продава за родни клиенти? останалите, като на дистрибутетата и абадабчовците любимите веи-та - да ходят да се реалицират където си щат.

ако обаче частникът, собственик на фирма за електроразпространение, е решил да купи скъпа и прескъпа (по документи) енергия и да я продаде на родния клиент - тогава ще има вдигнати цени. в пъти, както казваше до скоро бойко.
18 Февруари 2013 21:45
В статията авторката опровергава заглавието си. Става дума за понижаване на цените, независимо дали са или не са сегашните ЕРП-та, дали мрежите са или не са държавни.
Важна е не собствеността, а жестокият контрол и стриктното спазване на правила, които държавата може да наложи.
Да се спре да се пилеят пари, а не се подобряват мрежите, защото на операторите е позволено да включват какъвто и да е % загуби в сметките.
Да престанат да начисляват "достъп" и "пренос" на база киловати, а да е твърда сума - тази услуга струва еднакво колкото и киловати да пренася.
Да забранят аутсорса към свързани с ЕРП-тата фирми.
Да намерят начин да озаптаят задължителното изкупуване на ток на космически цени; пример - срещу тезицени да изискват от ТЕЦ-овете на Ковачки и Мариците жестоко прилаганена нормите за емисии.
Да приложат някои европейски практики, нали все с това се оправдават - ако качеството на тока (напрежение, честота, непрекъсваемост) не е в нормите, електромерът да не отчита.
Да разработят нормативна база всеки, срещу оправдано заплащане, да има право да извика независима лицензирана лаборатория да му провери електромера без за това да информира предварително ЕРП-то.
Да прилага стриктен контрол на поисканите за признаване разходи на всички по веригата производител-НЕК-ЕСО-ЕРП.
18 Февруари 2013 21:52
И този път статията на г-жа Бончева не разочарова
18 Февруари 2013 21:53
...Паниката в последните дни създава усещането, че няма държава и липсва контрол...

Така е, през последните 70 години.
18 Февруари 2013 21:56
Някой трябва да продължи да подава тока на потребителите и да пише сметките. Според закона в такива драматични случаи ДКЕВР назначава "служебен оператор". Коя фирма може да влезе в тази роля и за колко време може да стане предаването на щафетата? Това е загадка.

Никаква загадка няма. Аз съм твърдо убеден, че Юлиана Бончева ще се справи с тока и то от края на сутрешното кафе до началото на следобедното и не по-късно от 5 минути преди приключването на броя, за да може да напише и коментара по темата. I do believe!
Venceremos!
18 Февруари 2013 22:06
Токът от "Козлодуй" трябваше да го вкарат в микса на НЕК, а не да го изнасят. Така нямаше да има такова голямо повишение, обаче нямаше да има НЕК откъде да лапка от износа. Като междувременно е затънала до уши в дългове и затова иска от ЕРП-тата европейски цени за мрежата високо напрежение. Само 13% от сметките за ток остават в ЕРП-тата. 40 и малко процента - в НЕК, останалото в енергопроизводителите.
Това е истинската далавера на ГЕРБ с олигархията: гарантирани монополно високи цени, които гарантирано пълнят хазната. Защото 73% от данъчните приходи идват от ДДС и акцизи. Които ефективно се плащат от крайния потребител/купувач. Това важи не само за електроенергията, важи и за Лукойл, и за най-крупния зърнен играч ТИМ, и т.н.
Сега остава да направят най-голямата глупост: национализация на ЕРП-тата. С което да ни донабутат във финансовото блато. Защото могат да им платят само с нови заеми. И жална ни майка пак на нас. Защото Шебек паша няма да им плати от собствения си портфейл.
Но като пуснахме шебеците в пилотската кабина и ги търпяхме 4 години да ръчкат и дърпат де що копче и лост видят, тъй ни се пада.
18 Февруари 2013 22:10
ХМ. Така е, и не е така. Не може да изгоним ерепетата, може да им изкупим ...
Ползваме и изкупуваме енергия от не знамси кои....-- и там не е проблема.
Проблема е, че така са "нещата" в цялта тази...система, че всеки се е накачил на хранилката и..цица. От фотоволтаиците било задължително да се изкупува, от Американските тецове-също, от секи "наш" човек дето е решил да е енергопроизводител.
Цените и положението са такива, защото тези от които зависи контрола(най общо казано) позволяват.
Т.е. лапат, защото им се позволява.
А по-ниските цени ще дойдат, когато има истинска конкуренция
18 Февруари 2013 22:13
Ей сега СС взима властта и ще видите вие!

Кой е еСеС ли? То е ясно, Сидеров-Станишев. Може и обратното.

Жалко, обаче популизмът превзема нови български територии. Дянков, последният скаран с демагогията, вече е извън властта!

Коментарът на Бончева е точен. Ама каква полза...
18 Февруари 2013 22:43
Stern 18 Февруари 2013 21:45
Но с едно уточнение. Всичко тези мерки могат да се приложат само ако разпространителната мрежа е държавна а не частна.
18 Февруари 2013 22:45
Статията !
18 Февруари 2013 22:47
цените са падали единствено при управлението на маршал сталин.
иначе навсякъде и всякога растат нагоре.
18 Февруари 2013 22:50
Национализацията е "решение" само в болните мозъци на драпащи за власт политици.

Не със сопата по бъдещия премиер де, ще загубиш симпатиите на мат'ряла
Впрочем, разбрахме, че няма да е той премиера ако БСпинозните 'земат властта, та затова му е простено.
Иначе за статията
Тези дни всяка празна кратуна с еопитва да се доизпразни по темата, а подобни обективни, аналитични, безпристранни и ориентирани към възможни цивилизовани решения мнения почти не се срещат
18 Февруари 2013 22:52
Любителите на държавната собственост и на национализацията май само пишат, не четат.
Затова ги моля да прочетат долния пасаж от статията и да коментират вярно ли е или не, че:

"Легенди се носят за безобразията с проведени и заобиколени обществени поръчки и приятелски фирми в държавните НЕК и БЕХ. Мистерии витаят около търговете за износ на държавния АЕЦ "Козлодуй". "Топлофикация София" ту е държавна, ту е общинска, ту е и двете, а резултатът е, че фирмата, която има най-много абонати, е най-задлъжнялата, най-губещата и с най-високи цени в цяла България. И по ирония на съдбата протестиращите срещу приватизацията на ЕРП-тата се възмущаваха и от държавно-общинската "Топлофикация". Какво по-добро доказателство, че проблемът не е в собствеността, а в управлението?"
18 Февруари 2013 22:57
За статията .
Само искам да добавя едно мъдро изречение на бившия министър на енергетиката Трайчо Трайков: "Либерализацията на пазара може и да не свали цените, но ще смали усещането за лъжа."
18 Февруари 2013 22:57
На какво почива вярата, че нещата ще се подобрят, ако частните монополи станат обратно държавни? Легенди се носят за безобразията с проведени и заобиколени обществени поръчки и приятелски фирми в държавните НЕК и БЕХ. Мистерии витаят около търговете за износ на държавния АЕЦ "Козлодуй".




Другарко-о-о-о,
всичко зависи от волята на народа. Ако народът излезе масово и наложи национализация, той може да наложи какъвто вид иска национализация, включително и такава като след 9-ти септември. А след като може да наложи национализация, той може да наложи и пълна прозрачност на всяка една сделка. Народът може да накара управляващите да качат цялото счетоводство в интернет и всеки всеки един договор, всяка една похарчена стотинка, всеки един протокол и всяко едно оперативно решение. Народът може да наложи и независим одит, който не се ръководи от държавата, а се ръководи от обществени структури. Народът може всичко! Народът може да спре всякакви безобразия, извършвани от държавните служители. Проблемът е, че такива като теб не мислят как това може да стане, а мислят как да обслужат олигархията и как да обезкуражават хората, че нищо не е възможно да се направи.
18 Февруари 2013 23:02
Модела го има в други европейски държави и работи - той просто трябва да се изкопира.




Та нали това се правиш вече двадесет години, да се копира от "другите държави". И нещо изкопирано да е проработило? А и отдавна му е минало времето да се копира. Да са го изкопирали, когато е трябвало, вече каруцата е обърната.
18 Февруари 2013 23:05
Гозамбо, разкрит си. Първото ти име навярно е Волен.
18 Февруари 2013 23:08
С национализация няма да стане. Национализацията е "решение" само в болните мозъци на драпащи за власт политици.




Това ти е болката! Статията ти по никакъв начин не подкрепя този извод. Напротив! И приватизацията е извършена с най-големи безобразия, както обясняваше по-горе. Т.е. по престъпен, неморален и несправедлив начин. Това се поправя по един единствен начин- с национализация. А след национализацията вече може да се извърши справедлива, морална и законна приватизация по начин, по който да бъде в услуга на народа, а не както сега в услуга на алчни частници и на корумпирани държавни служители.
18 Февруари 2013 23:08
Глупости на търкалета!
Държавата може да разпореди на държавна собственост фирми, да Печелят, чрез цени, само до някакъв % чиста Печалба(след изплащането на данъци и заделянето за реинвестиране, капиталови ремонти и развитие)- и този % може да бъде даже и 0(нула)!!! А Частникът НЯМА интерес да получава 0% чиста Печалба! Например, преди Приватизацията на РПТ-тата, Държавата НЕ им е разрешавала да реализират, чрез цени, чиста Печалба повече от 1.2%- а на приватизаторите на същите тези бивши държавни ЕРП-та Държавата им гарантира минимум 16% Печалба, чрез цените! Питам: защо тогава, вместо да приватизира собствените си ЕРП-та, Държавата, без да ги приватизира, да беше им гарантирала минимум 16% Печалба(както сега ги гарантира на собствениците на вече приватизираните ЕРП-та)! И още питам: защо, след като им гарантира минимум 16% Печалба, държавата продаде дяловете си в ЕРП-тата(вместо да печели(по 33% от Печалата им) от това, че те вече са 67% в ръцете на "добри стопани"?!
Държавата можеше да направи същото и с държавните банки и застрахователното дружество ДЗИ, вместо да ги продава (и сега Народът и фирмите се видяха в чудо от високите лихви на банковите кредити и от високите цени на застраховките- а некои от тя и задължителни ги направи държавата)!
Нещо повече: държавата може да субсидира цените на тока, топлото и водата за физически лица, които биха произвеждали и продавали държавните ЕРП-та, Топлофикация, ВиК?! С к`ви, откъде пари ли?! Ами с пари от Печалбата на други държавна собственост фирми: банки, ДЗИ, БТК, СОМАТ, "Нефтохим"-Бургас и т.н.- чиито Печалби сега, след приватизирането им, отиват в частни джобове и банкови сметки, вместо в държавния бюджет!
И стига вече с това "национализация" на приватизираните бивша държавна собстевеност предприятия и фирми- става въпрос за ДЕприватизация, а НЕ за "национализация"! "Национализация" е когато Държавата отчужди възмездно частна собственост, която е възникнала, като такава и е била винаги такава! Или, поне, говорете за РЕнационализация- за да е ясно, че става въпрос за възмездно връщане в собственост на държавата на нейна приватизирана собственост!!!
18 Февруари 2013 23:17
Още една манипулативна статия. Целият български народ, тези, които плащат жестоките сметки трябва да бъдат непрекъснато лъгани, манипулирани, от една шепа журналисти и платени дописници. Нямало такъв филм, въпросът не бил в собствеността, а в управлението. Е трябва ли високо и многократно да тръбим пред целия свят, в това число и в поредната статия, че сме ТЪПИ И НЕКАДЪРНИ, че не можем да управляваме стопанството си, затова легираме управлението на всичко, на чужди играчи. Та ние легирахме и управлението на държавата си на Щатите. Има само един единствен критерии за кадърно управление. Преди 89 г , с този човешки потенциал, соц. правителството създаде хиляди промишлени и други обекти, хиляди професионалисти във всяка област. СЕГА сме държава на некадърници, всичко се разпродава като след пълен фалит. И когато десетки платени писачки започват да ни убеждават в обратното, трябва да се каже високо и ясно БАСТА.
Дали г-жа Бончева е чела книгата на Шосудовски “ Мондиализация на бедността“ , преведена на десетки езици, дали е прегледала стотиците материали в западната преса, че и в Ю-туба, които твърдят други неща, или келепира и лесните пари са мотото на всеки, имащ достъп до медийните изяви.
18 Февруари 2013 23:22
СПАРТАК,
Абсолютно точно!
В тази връзка:
"Демокрацията е опиум за народите! А медиите са спринцовката!" /§39/
18 Февруари 2013 23:27
И да не забравяме, че 99% от медиите са частни!
А частникът, по дефиниция, е против Национализация(ДЕприватизация, РЕнационализация)!
Така че, ясно е, че в 99% информацията и тезите в медиите ще са против Национализация!
18 Февруари 2013 23:27
Легенди се носят за безобразията с проведени и заобиколени обществени поръчки и приятелски фирми в държавните НЕК и БЕХ. Мистерии витаят около търговете за износ на държавния АЕЦ "Козлодуй"




След като се носят легенди, колко от тези безобразия е осветила уважаемата журналистика? Легенди и публични тайни колкото искаш, но нищо конкретно от страна на журналистите, които би трябвало да осветяват тези сделки и да ги представят на обществеността. Всички тези далавери и безобразия биха били невъзможни, ако журналистите ходеха да разследват и да подават информация на обществеността. За всичко това най-голямата вина е на журналистите, които пазят упорито мръсните тайни на управляващи и бизнесмени-мафиоти. И накрая ще се изпъне някоя другарка като тази и ще каже , че национализацията трябва да се изключи като вариант. Морално право нямаш за това, другарко!
19 Февруари 2013 00:06
'
19 Февруари 2013 00:22
Демагогията под статията обаче е завладяваща...Само червените знамена ги няма още
19 Февруари 2013 00:22
yuni 18 Фев 2013 22:52
Любителите на държавната собственост и на национализацията май само пишат, не четат.
Затова ги моля да прочетат долния пасаж от статията и да коментират вярно ли е или не, че:
"Легенди се носят за безобразията с проведени и заобиколени обществени поръчки и приятелски фирми в държавните НЕК и БЕХ. Мистерии.........

Другарко Юлияна, вярно е, и не е вярно. Вярно е че се носят легенди и мистерии, но още никой не е доказал че в легендите има нещо вярно или че в мистериите има нещо лошо. Затова вместо да разтягате локуми, пишете с точни факти.

Например може да спретнете една хубава статия зо всички инсталирани в страната ВЕИ, разделени по тип, и на всеки отделен ред да е отделен обект. И да оформите всичко това в табличка с колонки - местоположение, инсталирана мощност, годишна генерация, изкупна цена, собственик, срок на договора.
19 Февруари 2013 00:30
Добре би било несведущите по темата да се запознаят с КОНКРЕТИКАТА на чуждия опит, преди да затракат по клавиатурите да пишат статийките си. И тогава щяха да видят, че някои от тези чужди компании, които са ни яхнали, са ДЪРЖАВНИ и нито ЕС, нито ЕК натискат за приватизацията им.
19 Февруари 2013 02:02
Поредния пазарен експерт, нацинализацията била лоша - класическа чалга в журналистиката
19 Февруари 2013 02:41
всичко зависи от волята на народа. Ако народът излезе масово и наложи национализация, той може да наложи какъвто вид иска национализация, включително и такава като след 9-ти септември. А след като може да наложи национализация, той може да наложи и пълна прозрачност на всяка една сделка. Народът може да накара управляващите да качат цялото счетоводство в интернет и всеки всеки един договор, всяка една похарчена стотинка, всеки един протокол и всяко едно оперативно решение.

"Народът" не съществува като понятие. Има "хора", които чиято психология видимо се променя, когато действат в множество. Зад "народа" обикновено се крият властолюбиви тирани, които под претекста на добри намерения в неопределеното бъдеще, често свършват с досие от престъпления.
Разбира се, авторката е права, че национализация от типа на 1946 г. не може да има. Това би струвало ако не еврочленството на страната, то поне еврофондовете. Би довело и до обтягане на отношенията с НАТО. Би станало негативен сигнал за чужди инвестиции, както и за изтегляне на капитали от страната. Нито един разумен човек не държи средствата си и не развива бизнес в страна, където "народът" би могъл да му вземе всичко, само защото бил суверен, т.е. защото може.
Призивите за корпоративна държава са контрапродуктивни в момента, независимо с какви думи са облечени от демагозите. Това, което е продуктивно е изложено в статията: ясни правила, възпираща и регулираща роля на държавата. И унищожаване на корупцията, облечена със законност.


19 Февруари 2013 03:25
"Мнозина си представят национализацията в стил "9-и септември 1944". Поради липсата на знания и въображение авторката си представя днешната национализация по същия начин. Впрочем през 1944г. у нас не е имало национализация; през 1945г. - също; няма и през 1946г. Та така.
19 Февруари 2013 04:05
Добре, де! Лесна работа е национализацията, ама мавзолея как ще възстановим? Мумията и Бае Тошо не знаем как да върнем. Със Станишко и хайдук Сидер ще трябва да се задоволим.
Ама, верно много малоумен народ върлува.... Не е на добро.

Авторът
Повече такива гласове на разума трябват.
19 Февруари 2013 04:06
единственият законов правов начин държавата да отнеме от частника собствеността му е да я изкупи - по пазарни цени. А ако ЧЕЗ, ЕВН, "Енерго про" не щат да продават?

Първото е вярно, а за второто авторката има много здраве - правилата се определят от държавата.
И не разбирам за кого точно е предназначена тази статия-каша от верни и неверни тези.
19 Февруари 2013 04:27
"ЧЕЗ и „Енерго-Про” се сринаха на борсата; Монитор-отпреди 3 часа; Националните протести срещу високите фактури за ток понижиха акциите на ЧЕЗ на борсата в Прага, пише Bloomberg". Сега е моментът да се купува.
19 Февруари 2013 05:06
Тук му е мястото Абадабчо да обясни колко е добре да се плаща повечко за зелена енергия.
19 Февруари 2013 05:48
не разбирам за кого точно е предназначена тази статия-каша от верни и неверни тези


За калабалъци от балъци...
Ако някой е изчел "енергийната стратегия" на България и си помисли малко за цените ...му се изправя косата... хората си следват целите.

Натисни тук
19 Февруари 2013 06:07
Taйната на подобни манипулативи както тази статия - написваш една голяма опашата ЛЪЖА и я тушираш с 20-тина дребни истини!
Всичко на тази земя, от 13 века насам, принадлежи на народа български и той си го взима когато поиска и отпосле го раздава (колко вече пъти, не знам) на своите си хора. Само "своите хора" се сменят. Заробят ли го обаче, всичко му се отнема в полза на нашественика.
Сега сме под какво робство, казвате?!
19 Февруари 2013 06:15
Капиталът няма националност.
Учете и работете за да сте свободни , а не роби.
( Перифразирам вашият учител Г. Димитров. )
19 Февруари 2013 06:30
Кофти работа. Народа се освести и друго иска по площадите.
Сал журналята и "фондационерите" останааа да рипат.... по страниците. Кой не скача е .....
Аде и аз кат Боко.
"И да му/и дадети един убав банан"
19 Февруари 2013 07:12
Дубрутру!
19 Февруари 2013 07:35
Уважаема госпожо Бончева,
Моля Ви в неделя да изберете което и да е публично място и да прочетете статията си с мегафон в ръка. Щото сме прости ора, матрял и главите ни не увират.
В случай, че не го направите, учтиво Ви съветвам да хванете самолета за държава, чийто език владеете, и да проверите журналистическите си способности в условията на свободна конкуренция.
За да не се налага да работите под псевдоним - "Следите остават".
19 Февруари 2013 07:51
Статията е добра, но на места залита в оценки...
И аз се запитах, наша работа ли е да даваме акъл - дали приватизация, дали делицензиране, дали повече контрол...?
Май се замотваме в подробности и технически детайли?

А кой ще вика - че ИСКАМЕ ПО-ДОБЪР ЖИВОТ ?
И то - действието по въпроса да започне ВЕДНАГА !

За какво са ни на нас предсрочни избори?
За да изпаднем в два три месеца безвремие? Докато дойдат другите идентични на тези тарикати?
Не, искаме действие СЕГА
19 Февруари 2013 08:15
Статията не я четох, ама от заглавието разбрах, че г-жата неще не доразбира.
1. Рапарчетосаха бившата НЕК на отделни компанийки, всяка, от които съм сигурен, че поднадписва сметките, и оттам те набъбват, както впрочем става с водата и с мобилните оператори. Въпреки прословутата конкуренция - не съм видял сметките да падат, ако ЕС не ги задължи.
2. Ако всичко е в ръцете на държавата, тя, както при соца ще може да следи имено ценообразуването. Някои основни потребности, като ток, вода, здравеопазване, образование, не трябваше да бъдат оставени на пазарни принципи.
3. Държавата чрез НЕК използвайки печалбите, които сега изтичат на Запада ще може да развива тези отрасли. От там и заетостта ще се повиши и заплатите ще се увеличат, така, че хората ще могат да посрещат сметките.
19 Февруари 2013 08:22
Хора, като сте такива поддръжници на национализацията, я кажете за кого ще гласувате на изборите - за БСП, които са специалисти по довеждане на държавата до фалит, или за АТАКА на бъборкото Сидеров, от която дори Капка и синът й избягаха. Тъжна работа!
19 Февруари 2013 08:32
Луканов - гладна зима/шествия с тенджери и тигани/
Виденов - гладни бунтове/сблъсъци пред НС/
СерГей - Европа ги нарече крадци и им спря еврофондовете
Иванчо Костовия - разтури всичко читаво от комунизма
Царя - вие си знаете
ДПС - философ взима 2 млн. за да консултира хидровъзел и не само това

И пак ще кажа:
В страната ни безкрайно дива
Бойко няма алтернатива!

За съжаление!
19 Февруари 2013 08:37
Мисля, че това е статия, поръчана от енергийната мафия в България. Бойко Борисов ги отряза от милиардите, сега и ако национализират ЕРП-тата ще умрат от глад - Р. Овч. и сие! Питам се - случайно стават тия неща навън - всички агитки на БСП - то и др. са активизирани по площадите! Прав е Чичото!
19 Февруари 2013 08:40
А колкото до национализацията-БСП никога няма да я направи! Това е главният им доход - енергетиката. Р.Овч.! Просто сега лъжат хората!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД