- Ние от години алармираме, че има нарушения на лицензиите. Но всички напъни и приказки за национализация на ЕРП-тата и за изгонване на собствениците им са доста безсмислени. Истината е, че те бяха поставени в много комфортна ситуация чрез договорите за приватизация. И вината е, подчертавам, на държавата, не на дружествата. Още преди години прочетох договора с Е.ОН. Оказа се, че там няма никакви сериозни задължения за купувача, няма и никаква възможност държавата да развали договора. В същото време, ако българската държава като продавач наруши договора, санкцията може да бъде в размера на цялата инвестиция, направена от купувача.
В Чехия също са имали проблеми с чуждия инвеститор. Чехия приватизира 67% от електроразпределителната мрежа, но после си изкупува обратно дела, след като установява, че инвеститорът - Е.ОН, не управлява мрежата с оглед на обществения интерес. Само че там държавата си е върнала собствеността, защото възможността за това е била предвидена в договора. А в нашите договори за приватизация такава опция изобщо няма.
Освен това, изглежда, у нас още преди приватизацията с инвеститорите са правени уговорки. В тях са участвали политици от различни цветове, което обяснява защо при няколко правителства на ЕРП-тата им е гарантирана много висока норма на възвръщаемост на собствения капитал. През 2006 г. на енергийна конференция в Брюксел споделих, че у нас нормата на възвръщаемост е 16%, и никой не ми повярва. Тогава разбрах, че в ЕС такива норми са немислими. Във Великобритания например се дават 15% на инвеститора, но само ако той прави чисто нова атомна или термична централа. А в България през 2004 г. инвеститорите получиха изградена елмрежа и 16% възвръщаемост.
- Твърдите, че от години има основания за отнемане на лицензии и на трите ЕРП-та. Къде ги виждате?
- Има много нарушения - и на текстове от лицензията, и неспазване на указания на ДКЕВР. Проф. Константин Шушулов (бивш председател на регулатора - б.р.) на всяко заседание на ДКЕВР казваше на енергоразпределителите - работете с привлечен капитал, не искаме да инвестирате печалбата. Никой не го направи, само ЕВН една година имаше 15% привлечен капитал и сега обслужва някакви кредити. ЕРП-тата имат право да възлагат дейности на други изпълнители, но само частично, не изцяло, и при цени, не по-високи от тези в момента на изнасянето. А те изнесоха почти всичко и държавата беше ням наблюдател.
- Къде е била ДКЕВР през това време?
- Проблемът е известен - ДКЕВР не е независим орган, решенията се взимат на бул. "Дондуков" №1 (сградата на правителството), комисията просто ги изпълнява или ги облича в приемлива форма. Винаги е било така. Само по времето на проф. Шушулов имаше повече независимост, когато там бяха Валентин Кирчев, проф. Димитър Гривеков, капацитетът по цените в България. Имаше професионализъм. Сега от целия състав на ДКЕВР само един е енергетик.
- Посочете конкретни примери за нарушения.
- Например договорите, възлагани без обществени поръчки на свързани фирми. Дъщерното дружество "ЧЕЗ Разпределение" е прехвърлило свои дейности на майката "ЧЕЗ България", а тя на свой ред намира изпълнители. ЕВН има договори за изнасяне на услуги с плеяда фирми с един и същи управител - Мирена Колева Петрова. Всичките фирми на Колева са с австрийско участие. Консултантски услуги, обучения, всичко е изнесено, включително отчитането на електромерите. Защо се получи гафът с отчитането за по-дълъг период, което допълнително натовари декемврийските сметки? Ако бяха служители на ЕВН, щяха да седнат ръководство и синдикати да се разберат - това са официални празници, трябва да се извърши отчет, плаща се извънреден труд плюс бонуси. Само че в онази, третата фирма, не им пука - защо да карат хората да работят на официален празник и да им плащат допълнително.
Като отиде един стар инкасатор, той само с поглед ще разбере, ако се краде. А сега отчитат всякакви хора, фризьори, филолози. Има доста кражби, незаконни прикачвания, необходими са непрекъснати проверки и опитни хора.
ЧЕЗ са изнесли една трета от тази дейност, "Енерго-Про" го завариха в наследство от Е.ОН и още при първата ни среща заявиха, че ще правят инсорсинг - обратното на аутсорсинга. И вече връщат 120 души. За ЕВН засега няма индикации за промени.
Изнасянето на дейности крие и рискове за експлоатационната безопасност - например като се възлага на външни фирми да прекъсват и възстановяват захранване, да местят елтабла. Недопустимо е това да се прави от външна фирма. Забележете - и в трите ЕРП-та разходите за външни услуги се оказаха много повече от разходите за заплати на собствения им персонал.
- Един от проблемите е, че ДКЕВР регулира цените на всички енергийни предприятия на базата на заявените от тях бъдещи инвестиции и други разходи, но не контролира какво се случва в действителност.
- Пак опираме до капацитета. ДКЕВР трябва да прави текущи проверки за размера и вида на инвестициите, но не разполага с достатъчно експерти - малко над 100 са на щат, наемат и външни експерти. Сред комисарите малцина разбират от енергетика - като Анжела Тонева, която е бившата счетоводителка на ДКЕВР.
- Одобрявате ли мерките за замразяване, подети от улицата, лансирани и от политици - да не се начисляват лихви по неплатени сметки, да не се спира токът на длъжниците, да се спрат делата за неплащано с години парно?
- Това е популизъм, който води до анархия и до фалити. Разбирам, че идват избори, но се надявам политиците да се въздържат от такива идеи. Единственото допустимо изключение е, ако сметка драстично в пъти се разминава с обичайното потребление, абонатът да не я плати, докато не се изясни на какво се дължи. Но другите сметки трябва да се плащат.
- Оказа се, че токът, произвеждан от "Топлофикация София", е сред най-скъпите в страната. Защо е така?
- Много просто - цените на тока на когенерацията се надуват, за да се поддържа приемливо ниво на цената на топлоенергията. Това е.
- Ще има ли промени в енергийния микс, за който плащат битовите потребители? Как могат да се намалят цените?
- Няма много място за маневри. А либерализацията на пазара няма как да се случи в близките години, ако не се предоговорят договорите с двете американски централи в Маришкия басейн.
- Оказа се обаче, че рекордно високите цени не са на американските централи. Освен "Топлофикация София" скъпи са и заводските тецове, каквито има в "ЛУКойл Нефтохим", "Свилоза", "Брикел".
- Коментирахме с министъра на икономиката заводските централи - мисля, че са 39, да бъдат извадени от микса. Защото ето какво се случваше в годините. Примерно тецът на "Видахим" се обособява, формално или не има друг собственик, води се когенерация и токът, който произвежда, му се изкупува по преференциална цена. Значи от една страна подава на "Видахим" съвсем евтин ток, а за микса продава прескъпо. Това си е жива далавера.
А за зелената енергия предлагаме да се направи фонд - идея, лансирана първоначално от ЕВН и подета от министъра на икономиката. Там могат да се събират пари - по 200 млн. лева от продажба на емисии, така че на ВЕИ централите да се плаща нещо като компенсация за сметка на по-ниски цени. Това може би ще стане не тази година, а догодина.
- Ще се увеличи ли участието на АЕЦ "Козлодуй" в микса?
- Квотата му може да се увеличи, но не много. На АЕЦ "Козлодуй" му трябва висока печалба, за да има пари за рехабилитация и за удължаване на живота на пети и шести блок.
- Вие подхванахте темата за високата такса пренос, която прави неконкурентен износа на ток.
- В момента износът е замрял. Цените в региона са ниски - потреблението навсякъде е паднало, не само в България. А освен това нашите производители не могат да излязат на външния пазар заради убийствената такса за пренос - над 17 евро. В почти всички европейски страни таксата е нулева, само в Румъния беше 10 евро, може би е паднала вече. Ако отпаднат добавките за кафява и зелена енергия и несъбираемите, таксата може да се намали наполовина. Тецовете казват, че тогава ще могат да изнасят - не да печелят, но поне да работят.
- Виждам смущаващо предложение във вашия списък с мерки - държавата да поеме 2 млрд. лева борчове на НЕК?
- Смущаващото е, че държавата е стоварила на НЕК тези задължения. Да не мислите, че НЕК е искала да задлъжнява заради АЕЦ "Белене", заради "Цанков камък"...
ВИЗИТКА
Божидар Митев е председател на Независимата синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ. Завършил е "Топло- и ядрена енергетика" в Техническия университет. Работил е в "Топлофикация София", като през 1996 г. е бил председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на предприятието.