Папа Франциск поздравява събралите се на площад "Свети Петър" малко след като стана ясно, че аржентинецът е избран от конклава на Римокатолическата църква. |
Новият папа, 76-годишният Хорхе Марио Берголио, избра да се казва Франциск. В някои отношения той пише историята - той е първият папа от Йезуитския орден и е първият, който е от страна в Латинска Америка. Кардинал Берголио обаче не е нетрадиционен избор - консерватор теолог с италиански корени, който силно подкрепя отрицанието на Ватикана на абортите, еднополовите бракове, ръкополагането на жени и други важни въпроси - което доведе до ярки сблъсъци с президента на Аржентина, който е с леви убеждения.
Берголио обаче не е толкова активен, когато се налага да се изправи срещу военната диктатура в Аржентина през 70-те години на миналия век, когато страната беше раздирана от конфликта между десните и левите сили, станал известен като Мръсната война. Той е обвиняван, че е знаел за извършвани престъпления, но не е положил достатъчно усилия, за да ги спре, докато 30 000 души изчезват, подложени са на мъчения или са убивани от военната хунта. Въпреки критиките много хора хвалят кардинал Берголио - който обича да бъде наричан с доста по-обикновеното отец Хорхе - като голям защитник на бедните и хората, лишени от граждански права.
През 2001 г. той изненадва персонала в болница в Буенос Айрес - поискал леген с вода, с която измива краката на 12 от пациентите на лечебното заведение, които страдали от вируса на СПИН. След това целува краката им и казва на журналистите, че "обществото забравя болните и бедните". Съвсем наскоро, през септември 2012 г., той смъмри свещеници в Буенос Айрес, отказали да кръстят деца на самотни майки. "Не на лицемерието", казва той на свещениците. "Те са тези, които отделят Божиите хора от спасението".
Въпреки че е против теологията на освобождението,
която според него е повлияна от марксистката теология, кардинал Берголио придава голямо значение на грижите за бедните и като кардинал на Буенос Айрес допринася за увеличаването на социалните услуги и евангелизацията в бедните квартали. "Обнадежден съм от този избор. Според мен той е гаранция, че църквата ще се придържа към основните идеали", казва Леонардо Боф, който е създател на теорията на освобождението. Освен това кардинал Берголио идва от развиваща се държава и е "извън пределите на Рим".
Хорхе Марио Берголио е роден в Буенос Айрес на 17 декември 1936 г. Баща му Марио Берголио е имигрант от северната част на Италия, а майка му Регина е домакиня. Той сравнително късно избира да се отдаде на вярата, след като се записва в семинарията, когато е на 21 години. Преди това е учил химия. Имал е здравословни проблеми в младежките си години, като е претърпял операция на белия дроб заради инфекция.
Всички казват, че е бил изключително добър студент, който освен от теологията много се интересувал и от светски науки като психология и литература. Ръкоположен е за свещеник малко след като става на 33 години и след това израстването му в църквата е бързо: през 1973 г. става ръководител на Йезуитския орден в Аржентина. Той остава на този пост до 1979 г., а действията му по време на Мръсната война са обект на дискусии. През 2005 г., малко преди конклавът във Ватикана да избере кардинал Йозеф Рацингер за папа, кардинал Берголи е обвинен от аржентински адвокат, че е бил съучастник в отвличането от военните на двама йезуитски свещеници, чиито антиправителствени възгледи според него са били опасно отклоняващи се от църковните канони.
Свещениците, които той уволнил от ордена седмица преди да изчезнат, са открити месеци по-късно в покрайнините на Буенос Айрес, упоени и разсъблечени. По времето, когато е заведено делото, говорител на кардинала отхвърля обвиненията като "стари клевети". По-късно делото е прекратено, но дискусиите продължават, а аржентинските журналисти публикуват статии и книги, които са в противоречие с твърденията на кардинал Берголио. Медийните публикации се основават не само на документи от този период, а също така на разкази на свещеници, които били в конфликт с Берголио.
След като църквата години наред отрича каквато и да е връзка с диктатурата,
през 2010 г. той свидетелства, че се е срещал тайно с ген. Хорхе Видела, бившия водач на военната хунта, и с адм. Емило Масера, командващия флота, за да моли за освобождаването на свещениците. Следващата година прокурорите го призовават като свидетел за систематичните отвличания на деца от хунтата - нещо, за което той също е обвинен, че е знаел, но не успял да предотврати.
В обширно интервю за аржентински вестник през 2010 г. той се защитава за поведението си по време на диктатурата. Казва, че е помагал да се укриват хора, търсени за арест от военните заради убежденията си, че е помогнал на други да напуснат Аржентина и че е лобирал пред военните управници на страната за освобождаването и защитата на други хора.
През ноември 2005 г. кардинал Берголио е избран начело на аржентинската Конференция на епископите с 3-годишен мандат, който е подновен през 2008 г. По същото време аржентинската църква е поразена от политически скандал. Отец Кристиян фон Верних, бивш свещеник в полицията на Буенос Айрес, е обвинен, че е помагал при разпити, мъчения и убийства на политически затворници.
Църковните власти експедират отец Фон Верних извън страната и го настаняват в манастир в Чили под фалшиво име, но по-късно той е върнат в Аржентина и е изправен пред съда. През 2007 г. той е признат за виновен по 7 обвинения за съучастие в убийство, по повече от 40 случая за отвличане и други 30 за мъчения и е осъден на доживотен затвор.
На отец Фон Верних обаче е разрешено да продължи да служи литургии в затвора и през 2010 г. църковен представител заявява, че "в подходящ момент случаят на Фон Верних ще бъде разрешен в съответствие с каноничния закон". Но кардинал Берголио така и не изрича официално извинение от името на църквата, нито коментира пряко случая и по време на мандатите си в Конференцията на епископите запазва същото мълчание.
Едва през ноември 2012 г., година след като кардинал Берголио се е оттеглил като глава на Конференцията на епископите, тя коментира ролята на църквата по време на диктатурата. Това става в отговор на бившия диктатор ген.Видела, който по думите, използвани в изявлението на епископите, "помагат на тези, които ръководеха съучастието на Конференцията в криминални деяния". Декларацията на епископите отхвърля обвиненията на ген. Видела и заявява, че църковните лидери по онова време "са се опитвали да направят всичко по силите си за благото на всички".
Запитан в сряда за ролята на кардинал Берголио в Мръсната война,
архиепископът на Вашингтон кардинал Доналд Вюрл отвърна: "Не съм виждал нищо повече от предположения".
През последните години кардинал Берголио имаше сблъсъци с аржентинското правителство, предимно с бившия президент Нестор Кирхнер и неговата вдовица и наследничка на поста Кристина Фернандес де Кирхнер, по въпроси като гей браковете, абортите, осиновяванията от гей двойки. През 2010 г. той сравни подкрепяния от правителството закон за легализиране на браковете и осиновяванията на еднополови двойки с "война срещу Бога" и "дяволска маневра".
По същото време г-жа Кирхнер заяви, че "позицията на Берголио е средновековна". Но в сряда, когато той бе обявен за новия папа, тя изглеждаше вече склонна да изгладят различията си, поздрави го и заяви, че му отдава своята "загриженост и уважение".
Хорасио Вербицки, аржентински журналист, разследвал твърденията за връзки на кардинал Берголио с водачите на аржентинската хунта, очаква от новия папа "да бъде изключително консервативен по всички теми на доктрината, но въпреки това отворен за света и преди всичко за света на бедните".