:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,319
Активни 791
Страници 7,249
За един ден 1,302,066
Технологии

Реалният и виртуалният свят се събраха в таблета

Постоянното присъствие в мрежата промени всекидневието ни и ни доведе до хиперприсъствие
Общуването чрез смартфони обхваща 12% от комуникациите
През 2011 г. достъп до интернет имаше една трета от цялото население на света (около 2.25 млрд. души). По данни на "Бизнес инсайдър" през последните 10 години броят на ползвателите на мрежата се е увеличил 4 пъти. Използването на телефоните също се промени по най-радикален начин. През 2005 г. стационарните телефони в света са наброявали 200 млн., но според прогнозите съотношението на броя им към мобилните телефони ще стане едно към пет. Тези цифри говорят за нарастващата ни потребност винаги да имаме под ръка средства за връзка, което няма как да не се отрази върху ежедневието ни.

Ако през 1993 г. повечето хора са се събуждали от сигнала на радио будилник, през 2013 г. те винаги са имали под ръка смартфон. Обикновено това е последната вещ, която човек поглежда преди сън, и първата, към която протяга ръка в просъница - както към очилата на нощното шкафче. Днес



общуването чрез смартфони обхваща 12%



от комуникациите.

Освен това миналата година смартфоните надминаха по продажби компютрите, като твърди "Бизнес инсайдър".Така или иначе сутрин ние се залавяме със задачите си под звуците на радио и не включваме компютъра, за да влезем в информационните сайтове.

В близко време продажбата на таблети също трябва да надмине компютрите, което ще спомогне да се четат електронни книги, особено в обществения транспорт.

Ако през 90-те години сте си поръчвали фаст фууд на касата на заведението, сега можете да направите това с помощта на сензорните дисплеи. Промените не подминаха и ресторантите - все повече келнери сменят тефтерите с таблети, върху които записват поръчките ви.

Макар през 2012 г. като цяло потребителите предпочитат пазаруването в магазина, все по-често те разчитат на намерената в мрежата информация за един или друг продукт, а не на препоръките на продавачите. През 2012 г. 38% от потребителите в САЩ са използвали смартфони, за да решат какво да си купят.

Социологът Патрик Дюшмен преподавател във Висшата школа за информация и комуникации (CELSA), смята, че реалният свят не трябва да се противопоставя на виртуалния. "Виртуалният свят прониква в реалния, а реалният черпи вдъхновение от виртуалния. Днес продавачките в магазина боравят с таблети, както и келнерите в ресторантите. Можете да си поръчате фаст фууд с помощта на сензорни панели.



Двата свята тясно си взаимодействат един с друг



Що се отнася до ежедневието, ние почти никога не изключваме смартфоните и ги слагаме до себе си, когато лягаме да спим. Мобилните телефони станаха за нас като очилата и бижутата. Слагаме ги на нощното шкафче и се протягаме към тях, щом се събудим сутрин. Въпреки това аз не мисля, че мнозина още от сутринта включват компютъра, просто в банята или в кухнята е много по-удобно да слушаш радио."

Социологът смята също, че интернет значително е променил начина ни на потребление. "По време на тазгодишните зимни продажби интернет търговията задмина традиционните канали на пласиране. Трябва обаче да се отбележи практиката, свидетелстваща за нашия стремеж да общуваме. Това засяга и електронната поща, туитърите, търсенето на информация в мрежата. Настина потребителите често търсят сведения за стоките в интернет, но като цяло все пак пазаруват в магазините. Ако например искате да купите фотоапарат, първо влизате в интернет за информация. След това отивате в магазина, за да видите лично стоката, а после се връщате вкъщи да помислите. Правите покупката, а след това оставяте мнението си. Това е един вид кръговрат. Не знам дали потребителите са по-добре информирани за стоките, но всеки случай те смятат, че точно така трябва да постъпят. В разговор с продавача можете да обсъдите аргументи, за които преди това не сте били известени. Така или иначе в интернет не купуваме стоки, за които нищо не знаем", твърди Патрис Дюшмен.

Изследване на американския изследователски център "Пю" показва, че 61% от ползвателите на "Фейсбук"



съзнателно са прекъсвали общуването в мрежата



в продължение на няколко седмици, че и повече. Възниква въпросът дали социалните мрежи не ни отнемат твърде много време?

Патрис Дюшмен не е съгласен: "Не, хората често правят няколко неща едновременно. Може да вечеряте в ресторанта и заедно с това да изпращате съобщения, а в клас учениците пишат туитъри, докато седят пред компютрите. Същото се отнася и за киното. Но при него се наблюдава известно понижаване на вниманието, когато например гледате филм и пишете за това, което виждате. Всичко това не означава, че такова поведение носи някаква полза. Ние просто се опасяваме да не изпуснем нещо."

През 2012 година продажбите на смартфони задминаха продажбите на лаптопи. По какъв начин възможността да бъдем във връзка 24 часа в денонощието се отразява на нашето всекидневие? Излиза, че ние все повече живеем "пряко в ефир"?

"На нашия жаргон това се нарича "хиперприсъствие", обяснява социологът. Това означава повишаване на интензивността и гоненето на много задачи. Младите хора вършат едновременно все повече неща. Създава се впечатление, че живеят по-активно, по-бързо. Това поражда един вид нетърпение.

Не ми харесва не това, че днес много неща станаха по-прости и по-достъпни, а че у всички се появи достъп до една и съща информация. Аз съм против такова еднообразие.

Хората чувстват нетърпение и неудовлетворенност. Ние не може да отделим много време само върху едно нещо. Трябва постоянно да се прави нещо ново", сподели събеседникът.

 През 2012 г. 38% от потребителите в САЩ са използвали смартфони, за да решат какво да си купят.
СНИМКИ Архив
Все повече келнери сменят тефтерите с таблети, върху които записват поръчките.
1
1927
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
21 Март 2013 21:04
Всичкитие "смарт" джаджи, гергелеци, джунджурии, нахуйници, капутници, сикилмиши, анджаклами, хуйовини и прочее измишльотини нямат никаква вина, че задекранният двукрак оператор се чуди в кой крачол да си го нАвре и от десет кладенеца ще донесе вода да оправдае собствения си мързел и крещяща неграмотност, само и само да има с какво да си убива времето...
Пък нека разните му еванглеисти, економисти, анализатори, прогнозатори и най-обикновени плашипутарници наричат този мързел и тъпоглавие както си искат...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД