:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,773
Активни 776
Страници 6,703
За един ден 1,302,066

Механизмът за мъчения в ЕС се счупи

България и Румъния вече гледат с досада и сарказъм мониторинговия механизъм на ЕС, защото се използва не по предназначение
Карикатура: Христо Комарницки
----
България и Румъния могат да си отдъхнат. Счупи се механизмът за мъчения, на който бяха разпънати от първия ден на членството си в ЕС. Счупи се, защото някои държави започнаха да го използват не по предназначение. Вместо да го пускат само за стимулиране на добро поведение на управляващите, те решиха да се обслужат с него за решаване на други проблеми - например за регулиране на вътрешната миграция в ЕС чрез неоснователно запазване на шенгенските бариери. По този начин, вместо да накажат крадливата върхушка, започнаха да тормозят бедното население, като му отнемат правото на свободно движение, каквото имат другите народи в ЕС.

В резултат на това компрометираха едновременно два механизма: първо, шенгенския контролен механизъм, който даде засечка, въпреки че по него България и Румъния са технически изрядни; второ, механизма за сътрудничество и проверка, който неправомерно бе натоварен с шенгенски функции. Двете държави няма да станат членове на шенгенската зона, въпреки че имат такова договорно задължение като отговарящи на техническите критерии, но за сметка на това пък могат да се освободят от ангажимента си да следват предписанията на другия контролен механизъм, който дори не фигурира в присъединителния договор. Всеки механизъм, дори най-простият, си има



указания за правилна експлоатация



Ако се нарушават, дефектът си е за сметка на нарушителя. Механизмът за правосъдие и вътрешен ред, който трябваше да проправи път към затвора поне на част от корумпираната върхушка в България и Румъния, както и на някои босове на организираната престъпност, се развали непоправимо, защото започна да се използва за друго - например за спиране на нежелани бедни имигранти от двете страни (главно роми). Това е все едно да подпираш с мобилния си телефон масата, за да не се клати и да не разлива бирата ти.

Сервизният технически преглед на повредения механизъм показа на 13 март в пленарен дебат на Европарламента, че той вече за нищо не става. Европейската комисия уверяваше чрез своя комисар по разширяването Щефан Фюле, че в края на годината отново ще заработи, за да произведе поредните доклади за съдебните реформи и борбата с престъпността и корупцията в България и Румъния. Депутати от двете страни обаче кимаха скептично и с небивало сходство в мненията въпреки политическите си различия настояваха, че най-добре е да се изхвърли на боклука. Вярно е, че депутатите са представители на политическия елит, който би трябвало да минава през валците на механизма, и затова няма как да го харесват, но също така е вярно, че опозицията винаги се е възползвала от него, за да атакува управляващите. Представителите на бившата тройна коалиция, които за радост на ГЕРБ отнесоха много европейски критики заради управлението си до 2009 г., можеха да очакват с интерес спектакъла как Брюксел ще разкритикува действията на кабинета "Борисов" през годината на неговия най-голям упадък. Вместо това социалисти и гербери почти в един глас призоваха Еврокомисията да изнамери друг начин за контрол на България. Мощен ропот се надигна и от групата на румънските депутати, макар че в нея все пак се забеляза разделение между политическите противници от групите на левия премиер Виктор Понта и десния президент Траян Бъсеску.

Дебатът премина в късните часове и малцина успяха да го проследят, но за сметка на това



езикът бе небивало остър,



защото нямаше риск да нарани оттеглилите се отрано най-нежни депутатски уши. В залата доминираха българи и румънци, които в прав текст споделиха впечатленията си от лицемерието на колегите си от по-старите демокрации в ЕС. "Механизмът вече не работи и се използва повече за вътрешнополитически цели. Този механизъм не работи, защото критериите за оценка не са ясно дефинирани от страна на комисията. Защото всеки път комисията поставя нови критерии, а оценките си противоречат с предишните. Защото оценките в докладите остаряват, преди да бъдат публикувани. Защото има двойни стандарти. Защото превърнахте с този механизъм двете държави в прицел на евроскептиците. Защото механизмът е удобна патерица за всички евроскептици, които не искат Шенген, нито Европа. Защото е само повторение на анамнеза, която повече разболява, а не лекува. Смятам, че този механизъм е изчерпан. Надявам се, че скоро ще имаме ново европейско антикорупционно законодателство, за което ще работим всички", заяви Илияна Йотова от БСП.

Почти същото, но с други думи каза Моника Панайотова от ГЕРБ: "Механизмът губи до голяма степен своето първоначално предназначение и се превръща в не особено ефективен инструмент както за самата Европейска комисия, така и за страните. Все по-често бива използван за вътрешнополитически дебати или за налагане на допълнителни условия от определени държави членки по въпроси както за Шенген, така и за свободното движение на работници в Европейския съюз. Освен това от 2013 г. Европейската комисия дава старт на нова инициатива за европейски антикорупционни доклади и това би бил един от възможните пътища за продължаване на взаимодействието вече не само с България и Румъния, а и с всички останали страни." Съпартийката й Мария Габриел добави: "Имаме нужда от ясна стратегия за излизане от механизма. Имаме нужда от стратегия, която да не подхранва усещане за втора категория страни."



Произволната употреба на механизма



за други цели окуражи даже уличения в корупция независим депутат от Румъния Адриан Северин да заеме нападателна поза: "Механизмът е незаконен, тъй като няма основа в договорите. Той е дискриминиращ, защото се прилага само към две държави членки. С него може да се злоупотребява, тъй като няма определен срок, ясни критерии за измерване на напредъка, както и никакви възможности за поправка на погрешните преценки. Механизмът е недостатъчно прозрачен. Европейската комисия систематично отказва да цитира своите източници."

Усилията на Щефан Фюле да защити Брюксел бяха неубедителни: "Не е реалистично да очакваме бързи резултати. Разбира се, имаше опасения, изразени от България и Румъния, за механизма. Тук не помогна тенденцията някои държави членки да правят политическа връзка между Шенген и механизма. Искам да подчертая още веднъж, че комисията не подкрепя тази връзка."

Вярно е, че Еврокомисията винаги е чувствала риска от използването на механизма за други цели. Но това не променя факта, че въпреки нейното нежелание някои държави успяха да го повредят. Освен това една безпринципност отваря простор за друга. Корумпираните върхушки в България и Румъния получиха възможност да крещят на воля "Спукано гърнето!", защото се видя, че и техните критици в утвърдените демокрации не са за пример.

Всичко това е за сметка на обикновените граждани в България и Румъния, които се надяваха, че с подкрепата на Евросъюза ще разхлабят примката на клептокрацията. "Седем от десет души в двете страни смятат, че действията на ЕС трябва да продължат, докато те постигнат стандарти, сравними с тези на другите държави членки. Чух много от вас да говорят за график за отмяна на МСП. Интересно! Никой от вас не говори за график за изпълнение на препоръките, дадени от механизма", възмути се Фюле.



Така е и ще става по-зле



България не само не вкара в затвора големите си бандити, но занапред няма и да се преструва, че има такова намерение. Румъния пък започна вече да ги пуска на свобода, както стана с бившия премиер Адриан Нъстасе, който от двете години присъда за корупция излежа само една трета от наказанието си.

Усилията да се постигне нещо повече с компрометирания вече механизъм са напразни. Време е да се мисли за друг и най-добре е да се въведе система за общ вътрешен контрол в ЕС, която да следи всички държави. Това означава да се хармонизира сферата на вътрешните работи и правосъдието, която продължава да е слабо засегната от общите политики, и да се задейства институцията на европейския прокурор.

А междувременно българите трябва да се излекуват от илюзията, че друг ще им свърши работата, и сами да опитат да вкарат в затвора най-омразните си разбойници, които дори не се крият. Масовите протести поне показаха, че не са съвсем безпомощни.
 Светослав Терзиев
36
8519
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
21 Март 2013 19:47
започнаха да тормозят бедното население, като му отнемат правото на свободно движение, каквото имат другите народи в ЕС

Мен обаче не ме тормози показването на лична карта. Или поне много по-малко от показването на пропуск всеки ден когато отивам на работа.
21 Март 2013 20:24
Усилията да се постигне нещо повече с компрометирания вече механизъм са напразни. Време е да се мисли за друг и най-добре е да се въведе система за общ вътрешен контрол в ЕС, която да следи всички държави. Това означава да се хармонизира сферата на вътрешните работи и правосъдието, която продължава да е слабо засегната от общите политики, и да се задейства институцията на европейския прокурор.


Т.е. трябва федерализация - нека наричаме нещата с истинските им имена. Но как да стане тази работа, когато във всички европейски държави има силни грущи, които откровено противостоят на тази тенденция. Финансовата и икономическата криза оголиха егоистичните инстинкти, така грижливо затрупвани от бумащината на европейската бюрокрация. Очевидно е , че каквато и система за вътрешен контрол да се въведе, тя ще бъде неефикасна без хармонизация на икономиките на ЕС, без хармонизация на борбата с престъпността, корупцията и бедността, в подобряването на баланса между център и периферия.
21 Март 2013 21:11
Механизмът за мъчения

Ха-ха, ние механизма още не сме го и видели даже. Като ни изпраскат десятък върху влоговете, тогава ще се озъбим.
Майтапът настрана, имперското управление от Брюксел, почва да минава границите.
Днес тестват фалит на страна-член на Еврозоната, забележете, без "системна релевантност", утре ще пробват нарушаване на фундаментални принципи на договорите - пак със страни без "системан релевантност"
21 Март 2013 21:36
Значи, сега се бориМЕ да ни приемат в Шенген. Тука разни статии такова, ограничавали ни, втора категория граждани и т.н.
Утре, като ни приемат и хиляди бежанци наводнят страната журналистите каква песен ще запеят? Особено когато започнат да ни ги връщат от Западна Европа, което е според конвенцията за бежанците.
И пак да запитам: с кой акъл искате Шенген? Ще се налага да го припомняме, като му дойде времето.
П.П. Засега няма изгледи да се предоговори свободното движение на работна ръка, така че трудовите пазари догодина ще бъдат отворени за българи и румънци...
21 Март 2013 21:39
бонго, няма да има никаква ферерализация, как не го разбра толкова време. Ще има просто разпад на ЕС и образуване на нов ЕС от 7-8 страни. Всичкото друго ... да се оправя само.
21 Март 2013 21:49
...А междувременно българите трябва да се излекуват от илюзията, че друг ще им свърши работата, и сами да опитат да вкарат в затвора най-омразните си разбойници, които дори не се крият. Масовите протести поне показаха, че не са съвсем безпомощни...

Абе ние сме излекувани от тази илюзия. Ама тука цял ден спориме с разни представители на съдебното съсловие.
21 Март 2013 22:03
голям спор падна, няма що. един аргумен по същество не можахте да извадите, ама нейсе.
21 Март 2013 22:04
един аргумен по същество не можахте да извадите, ама нейсе.

Не можахме, ама друг път!
21 Март 2013 22:11
Аргументи:
Съдиите се назначават от политиците.
Съдиите не могат да осъдят политиците.
Съдиите са корумпирани (с някои изключения).
Изобщо заКон.
21 Март 2013 22:15
Щом веднъж са ни приели, според Терзиев, трябва да ни търпят. На всяка цена. Не искат да четат моралния стожер, който, разбира се, е агент на ДС, и да го разберат веднъж завинаги.

Няма мерки, които да се отнасят само за небедните българи. Проблемът е в кротуването. Милиционерите не се справяха от началото на мандата си, като въобще не искам да повдигам въпроса за това, че въобще и не може да се очаква нещо положително от полицаи. На розовия Станишко му спряха еврофондовете: на него или на България? Естествено, че червената прашка продължаваше да краде, но ние си кротувахме. Ех, какво толкова? На изборите ша гласуваме за поредния месия.

Механизмите не действат, защото ние не действаме. Винаги заемаме "достойна" позиция - да замълчим.
21 Март 2013 22:17
другия контролен механизъм, който дори не фигурира в присъединителния договор.

Ако правилно съм разбрал, че тук г-н Терзиев, говори за CVMа (Механизма за сътрудничество и наблюдение), доста се е объркал. CVMа е уреден точно в присъединителните договори с БГ и Р. Договорите, от които липсва, според цитирания румънски емр, са договорите на ЕС като цяло. Ето защо е вредно да вярваш на свои и румънски емр-та прекалено.
-
Но то това да й беше кусурът на статийката...
-
Ако можем да я изчистим от недоразбрани мамалигарщини и авторски риторически плонжове, основното твърдение в нея е, че неприемането на БГ в Шенген:
1. "удряло" населението, и
2. било насочено срещу емигрантите, поради което
3. в един среднощен полет на патриотизма БГ емр-тата, водени от тандема Йотова-Панайотова, се опълчили на тази механистична перверзия срещу рОдината мать и, следователно,
4. видел му се краят на CVMа
-
Очевидният проблем на сия конструкция, е че
1. Шенген не пречи никак на народеца ни да си швъка преку-границу и неприемането ни в него просто няма как да спихне надеждата, че поне някой отвън може да направи нещо срещу политическия башибозук
2. По тази точно причина (че не пречи на никой да минава границата) стопирането ни заз Шенген не е свързано с циганските катуни. Вярно е друго - разни европейски политици се опитват да го представят така, за да извлекат лесни точки от действието. Истинската причина обаче, е че Шенген е предназначен да пази външната граница на съюза от много по-сериозни рискове. Точно с оглед на тези сериозни рискове в Шенген не пускат не българите и циганите, а БГ службите, които са прогнили от корупция и не може да им се има доверие да пазят външната граница на ЕС.
3. Средношният полет на валкириите Йотова-Панайотова хич не се дължи на обезмислянето на CVMа, а как раз наоборот! И двете партийки се готвят да управляват - по единично или в прикрита коалиция. Евро докладът през декември 2013 може да се окаже много неприятен фактор. Ще се появи точно когато вече новото кабинетче няма да може да мрънка за 100 дни и кредити на доверие и ще му изуегащите баш в най-студеното време....Сигурен знак за тази мотивация, е че разни печени "международници" като Терзиев и Калфин (който също е драл ризи по нощите) са почнали да се дървят на CVMа, който никога не е понасял добре на техните представи за "патриотизъм", изковани във времената когато се водеше идеологическата борба срещу западната пропаганда, очерняща прекрасния ни соц строй. У депломатическата номенклатура тези рефлекси са неизтребими. (наречете ме родоотстъпник, но аз смятам, че трябва да ползваме ВСЯКАКВА помощ, за да се справим с башибозука на който му е много изгодно да призовава да не черним името на България, където "България" все се оказва да значи самия башибозук!)
4. Слуховете за смъртта на CVMа са силно пожелателни - първо, самата ЕК влиза в предизборен период и всеки комисар и кандидат комисар ще показва мускули на югоизток, второ, европейците и тайните им служби все по-ясно си дават сметка какво са си вкарали в гащите. Както впрочем и ние - управлението на ГЕРБ наистина показа в много по-графичен детайл цялата мафиотизация на т.нар. елит и принципната невъзможност в неговите рамки да се започне операция по почистването.
-
И още няколко бележки. На края г-н Терзиев измрънква протоколно, че ни трябвал бил план за излизане от механизма, или както там се е изразил. Този план трябва да се направи в София, а не в Брюксел. Лошото е, че за тези пет години в Брюксел научиха достатъчно за София и вече не се ловят на фалшиви планове. Нещо повече, някои хора в София го предлагат, но политиците хич, ама хич не искат да го приемат. Щото реалният план значи едно единствено просто нещо - корупцията в съдебната власт идва от политическата система и, за да почне очистването на съдебната власт, тя трябва да се освободи от механизмите за влияние от прогнилата от корупция политическа система. Това е реформата. Нея БГ политиците не искат да я приложат. От къде знам ли!? От съвсем първа ръка...
-
В момента в София е експертна мисия на ЕК, която проверява до къде сме я докарали. Чувам, че питали доста настоятелно. Чувам и какво каза онзи ден комисарката по правосъдие и вътрешен ред. Не се надявайте ни на шенген ни на отпадане на CVMа, другари.
-
А, и по повод на новия антикорупционен механизъм. По него информацията за БГ ще я произвежда една лобистка манифактурка, разположена през улицата от МВнР, дето сега си назначи и зам. министър в едно министерство с почти същата абревиатура. Тази същата манифакурка произвеждаше бравурни отчети за постиженията на ЦвЦв в борбата с трансграничната престъпност. Данните бяха доооооста порозовени, ако мога да се изразя така. Същите данни се ползват и, за да аргументират нашата "готовност" за Шенген. Та, колкото са ни поряврали на готовността за Шенген, толкова ще разчитат и на данните по антикорупционния механизъм. И по тази точно причина - хич няма да са навити да отпадне CVMа по повод на възникване на антикорупционния механизъм. По една проста методологическа причина - по CVMа, понеже е само за нас, ЕК сама си събира данните. По другия, понегже е за всички, някак си не върви да си пращат свои хора и са наели експерти от страните-членки. А нашите експерти са.... А да, сега ще питате как така манифактурката, до сега е обслужвала ГЕРБ, а сега ще обслужва някой нов, еле пък червен. Обяснението следва да се търси в института по история на БКП. Та такива ми ви работи. Да живее CVMа, сори Терзиев!
21 Март 2013 22:28
Съдиите се назначават от политиците.
Съдиите не могат да осъдят политиците.
Съдиите са корумпирани (с някои изключения).

Всичко това е вярно!
С едно допълнение -
Политиците се избират от гражданите
Ако същите граждани си избират съдиите, съдиите ще са като политиците и се връщаме в началото на алгоритъма.
-
Изходът е, както често става, в споменатите в скобите ИЗКЛЮЧЕНИЯ.
Въпросът е да дадем възможност на некорумпираните по изключения съдии и прокурори да си почистят къщичката от вътре, преди да сме я напълнили с маймуни от мажоритарния избор. Първо, тези изключения съвсем не са толкова малко, второ - вече им писна и почнаха да надигат глава. Един любопитен факт за вас - всички, ВСИЧКИ скандални разкрития за съдебната система, за които четете по медиите, са им "изтечени" от съдии и прокурори. Вътре наистина има хора, които се опитват да обърнат течението. Ако имаме ум за пет пари, ще им дадем шанс - достатъчно са видими вече. Ако нямаме ум - ще врякаме за преки избори, на които ще си гласуваме за медийните звезди на Цветанов - Роман Василев и подобни.
21 Март 2013 22:33
Брех абулафия, абе ти си огън човек!
21 Март 2013 23:00
CVM механизъма е деградирал морално и отдавна е само инструмент за отчитане работата на еврочиновниците .
Могат да те наплюят в CVM механизма и ще ти отговорят , че техни източници са НПО , посолства и признати експерти.
Като ги обориш документално с данни дори на държавата или с решение на компетентен европейски медиатор, поискаш доказателства черно на бяло- позовават се на тайна и те вкарват в чудния свят на регламентите, разчитайки да каталясаш в обмена на кореспонденция с ЕК или охарчиш добре за адвокати.
Проблемът на CVM e , че държавата няма механизъм за надежден контрол на информацията към Брюксел и често в докладите по този механизъм излизат общи приказки или изкривена информация с автори като Център за изследване на демокрацията и подобни амбразурчици на ясла зад граница .
Ходи сетне доказвай , че нямаш сестра ....
21 Март 2013 23:25
Въпросът е да дадем възможност на некорумпираните по изключения съдии и прокурори да си почистят къщичката от вътре, преди да сме я напълнили с маймуни от мажоритарния избор.
Майтапчия!
Хем няма да ги избираме - хем трябва да им дадеМ шанс? И как да им го дадем? С дрънкане по форуми или с манифестации под прозорците на ВАС/МАС/КАС и други С–та?
Ами, те манифестациите могат да се приемат и за натиск върху съдебната система!
21 Март 2013 23:26
България и Румъния вече гледат с досада и сарказъм мониторинговия механизъм на ЕС, защото се използва не по предназначение

Oво е размах.
До скоро се говорече от името на хората, сега вече и от името на държавите.
Aве няма ли озаптисване.
21 Март 2013 23:56
Zande явно още преживя драмата на безмитните магазини, дето доказваха, че през тяп никакво пране на пари не е минавало
21 Март 2013 23:58
Охубоху,
достатъчно е да не се мятаме на поредния социален експеримент с "преките избори на съдии". Че тогава ще видиш един майтап....
22 Март 2013 11:49
Абулафия, бих оспорил твърдението, че политиците се избират от гражданите.
Това не е вярно.
Гражданите само гласуват !
Политиците се избират от ЦИК !
А тя там как си брои, не знаем, но се досещаме.
22 Март 2013 11:59
Абулафия що смяташ останалите за инфантилни малоумници?
"Политиците се избират от гражданите" ХА! ХА!
22 Март 2013 12:04
Казвам нещо просто - ако съдиите почнат да се избират като политиците (както и да го формулирате това избиране) - проблемите на изборите на политиците, ще се пренесат директно и върху съдиите. От това следва, че въвеждането на пряк избор нищо няма да подобри, а аз твърдя - сериозно ще влоши нещата. Защото ако не можем да си уредим да изберем компетентни политици, как ли ще изберем компетентни съдии, което все пак е доста по-сложна преценка. Сега избраните по порочен начин политици пренасят този порок в назначенията на съдии опосредствано и това дава шанс и на други фактори - като например професионален подбор - да дадат отражение и в някои отношения да балансират нещата. Така че въпросът е как вместо да пренесем директно пороците на изборната ни система върху съдебната власт, да засилим каквито здравословни фактори действат в нея. А ти дали се чувстваш инфантил си е твой пробрем.
22 Март 2013 12:20
Така че въпросът е как вместо да пренесем директно пороците на изборната ни система върху съдебната власт, да засилим каквито здравословни фактори действат в нея.

В България има само един ефективен механизъм - контрол и много дебнене. Самата тъкан на битието ни е пропита от корупция, така че няма особено значение как ще бъдат назначавани/избирани съдиите. Аз съм съгласен, че прекия избор на съдии не е удачен, както не е удачен изборът на шефове на районните управления на МВР.
Но съм също така убеден, че трябва да има граждански контрол, като контролиращите също да бъдат контролирани, защото опитът ни с гражданските сруктури показва, че те твърде бързо се корумпират.
22 Март 2013 12:34
Бонго,
Механизми за граждански контрол в съдебната система има!
- Мнозинството от ВСС (14 от 25) се назначава с участие на политически фактори. Въпрос на граждански натиск е съответната политическа днес квота да стане реално гражданска: даже не трябват на законодателни промени, а на въвеждане на практики. Миналото лято при избора на ВСС за първи път беше направен опит за това и беше почти успешен.
- Ежегодно съдебната власт се отчита в парламента, а парламентът й одобрява бюджета - само дето това става при ЗЕРО обществен и медиен интерес, а парламентарната зала е празна. Никак не е трудно тази процедура да се изпълни със съдържание и да се пита за какво се харчат обществените ресурси, вложени в системата.
- МНОЗИНСТВОТО от първоинстанционните състави по тежки наказателни дела са ГРАЖДАНИ. В 3 членните състави има един председател професионален съдия и ДВАМА граждани, изпратени там от общинските съвети. Тези граждани ("съдебни заседатели" ) имат РАВНИ ПРАВА със съдията. Могат със своите гласове да определят изхода от делото (и се случва). Така те имат повече права от американското жури. Нещо повече - произнасят се реално по значително по-голяма част от делата, щото в америка до съд НЕ стигат 97% от делата, които се решават със споразумение от прокуратурата (остават 3% по които се произнася журито). Нямам статистика за БГ за тежките наказателни дела, по които се произнасят съдебните заседатели (Белнейски, Наглите, Октопод, САПАРД, каквото искаш) но съм сигурен, че много малко от тях приключват със споразумение.
-
Проблемът е, че тези възможности не си използват. "Протестиращите" искат гражданска квота и дори не знаят, че в съда винаги са имали такава и то 2/3ти. Иронията е, че проблемите в съдебната система се решават не чрез радикални промени (които са емоционален еквивалент на натрупания гняв), а с поредица от малки стъпки, вкл. по доброто използване на съществуващите възможности за граждански контрол. Тези малки технократски стъпки са ефективният път, но пък са напълно безинтересни за "протестиращите".
-
И друго - най-доброто събитие в системата, беше въвеждането на единен сериозен конкурс, за да станеш съдия или прокурор (+ доста прилично входящо обучение). Това напълни съда с най-добрите студенти, които имат самочувствието, че са си заслужили местата и мотивация да са съдии и прокурори, а не амбулантни рушветаджии. Промяната е видима. Въпросът е, че сега старите мафиоти ги мачкат и корумпират. Израстването по стълбата нагоре се превръща в негативна селекция. Обаче има съдии, които не си мълчат и искат това да се промени. Или ще намерим начин да подкрепим това ново поколение, или докато ни заглавичкват с квоти и преки избори, ще ги изгубим в месомелачката. Това е реалното положение на нещата, пък който иска да скача по улиците и да мята домати. И да чака резултати в съдебната система от небето.
22 Март 2013 12:42
МНОЗИНСТВОТО от първоинстанционните състави по тежки наказателни дела са ГРАЖДАНИ. В 3 членните състави има един председател професионален съдия и ДВАМА граждани, изпратени там от общинските съвети. Тези граждани ("съдебни заседатели" имат РАВНИ ПРАВА със съдията. Могат със своите гласове да определят изхода от делото (и се случва). Така те имат повече права от американското жури. Нещо повече - произнасят се реално по значително по-голяма част от делата, щото в америка до съд НЕ стигат 97% от делата, които се решават със споразумение от прокуратурата (остават 3% по които се произнася журито). Нямам статистика за БГ за тежките наказателни дела, по които се произнасят съдебните заседатели (Белнейски, Наглите, Октопод, САПАРД, каквото искаш) но съм сигурен, че много малко от тях приключват със споразумение.


Натисни тук

===
Аз съм съгласен, че има предвиден механизъм за граждански контрол. Проблемът е, че той не работи - това казвам! Казвам, че много често контролиращите влизат в симбиоза с контролираните.
22 Март 2013 12:45
Факт! Изборът на съдебни заседатели в момента е превърнат на раздаване на топли местенца на баби и тъщи в пенсионна възраст, на които да им се намери уютно местенце. Но как да е иначе ако гражданите дори не знаят, че от тяхно име се избират съдебни заседатели, не питат кои са тези хора!? Начинът на избиране на съдебни заседатели се урежда с НАРЕДБА на Министерството на правосъдието. С няколко прости поправки в нея нещата могат да се променят сериозно. Ама ние искаме да сменим направо конституцията... И като сменим конституцията пак ще заспим сладко и с "новите" права ще стане същото като със старите - ще обрастнат с политически бръшлян
22 Март 2013 12:47
Бонго,
никой не е измислил механизъм за контрол, който да компенсира липсата на компетентни и мотивирани граждани, които да го ползват. Това е като да искаш свобода на пресата при липса на читатели, които подбират какво четат....
Докато не се научим да си ползваме и браним (или поне дори да ги знаем, по дяволите!) правата, няма "нови" права, които да ни решат проблема
22 Март 2013 12:51
В залата доминираха българи и румънци, които в прав текст споделиха впечатленията си от лицемерието на колегите си от по-старите демокрации в ЕС

Представяме си картинката.
22 Март 2013 12:57
Абулафия, поздравления за цялостно творчество !
22 Март 2013 13:06
Ама ние искаме да сменим направо конституцията... И като сменим конституцията пак ще заспим сладко и с "новите" права ще стане същото като със старите - ще обрастнат с политически бръшлян



22 Март 2013 13:28
Светослав Терзиев
Ама и Абулафията си я бива
22 Март 2013 14:18
„На калпава ракета, Космосът й крив", авторе !

Реакцията на „зрелите демокрации“ в ЕС е нормална, след като за над 23 години не успяхме, нито ние, нито румънците, да вкараме едрите акули на бандитския преход в пандиза. Е как тогава да ни пуснат в Шенген или да вярват на постоянните ялови обещания, които никой от досега управлявалите не е изпълнил ? Но това няма как и да стане, с тази нефелна съдебна система, където тъмни субекти като Красьо Черният дърпат конците и вилнеят... В Европа не са лапнишарани и също знаят, че у нас Мафията си има държава (да я обслужва ) и докато е така, номерът „ние ги хващаме, те ги пускат“, няма как да мине. Това „алиби“ (вж. cъседната статия ) вече не върви, изтъркано и неубедително (освен за авторите му ). Докато не си оправим сами бакиите, за което пишете накрая, никой няма да ни вземе насериозно
22 Март 2013 14:46
Изглежда разликата е в т.нар. background (извинения за чуждиците). За един представител на точните науки ако А е по-голямо от В и В е по- голямо от С, то следва, че А е по-голямо от С. И повече обяснения не са нужни!
Няма как ако приемем, че "Политиците с е избират от гражданите" за тъждествено вярно да е ВЯРНА цялостната не логическа конструкция.
Сега относно инфантилността.
Съгласен съм с изложеното: (виж подолу)
НО!
1. Има и млади мафиоти.
2. „новото“ поколение не е задъжително облечено в бяло.
3. Видимата промяна е, че най-добрите студенти не са в България.
“Това напълни съда с най-добрите студенти, които имат самочувствието, че са си заслужили местата и мотивация да са съдии и прокурори, а не амбулантни рушветаджии. Промяната е видима. Въпросът е, че сега старите мафиоти ги мачкат и корумпират. Израстването по стълбата нагоре се превръща в негативна селекция. Обаче има съдии, които не си мълчат и искат това да се промени. Или ще намерим начин да подкрепим това ново поколение, или докато ни заглавичкват с квоти и преки избори, ще ги изгубим в месомелачката. Това е реалното положение на нещата, пък който иска да скача по улиците и да мята домати. И да чака резултати в съдебната система от небето“
22 Март 2013 16:16
Митът за нашите бандити, които ни провалят е само за замаскиране на техните чистички, лъскавки, усмихнати и учтиви, узаконени бандити - т.е. "инвеститори". Защото всъщност точно чуждите корпоративни изроди начело с ГМО колониалистите с оцъклените очички източват България ежедневно! та брюкселските подлоги си защитават корпоративните интерес, защото стандарта няма да се вдигне като приберем в затвора 4-5 наркодилъра и още толкова местни дерибеи, изпълняващи ролята на концлагерно капо. напротив - истината за грабежа на победената в Студената война България ще лъсне със страшна сила.
22 Март 2013 17:20
Тя и Чехия беше победена през студената война ама заводите на Шкода произвеждат Фолцвагени, и Чешката държава си пазарува електро-разпределителни дружества. Щото са лоши! Както казва магаренцето Йори от книжката за Мечо Пух: Някои го могат, а други не.
22 Март 2013 17:23
Ама стандарта точно тогава ще се вдигне, в това съм убеден!
22 Март 2013 17:30
Защото като няма капо, няма и концлагер. Защото трудът наистина освобождава, ама не и като си в концлагера. Arbeit macht frei (на български: „Трудът освобождава“
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД