Националната служба за охрана (НСО) има функция по закон да охранява и да защитава живота на публичните лица по високите етажи на управлението на държавата. Както стана ясно от ревизия на Сметната палата обаче, тя предлага авторемонтни услуги, върти автомивка, отдава жилища под наем. Най-абсурдната й дейност обаче е, че се е грижила за помощно стопанство и продавала еленско месо, пъстърва и зеленчуци.
Подобно на свиневъдните комплекси на МВР и армията отпреди 20 години, службата, която трябва да е аналог на щатската "Сикрет сървис", е развивала стопанска дейност за задоволяване на собствените си нужди. И то до средата на 2012 г., когато финансовото министерство й отнема двореца "Кричим". Дотогава от екстрата да
похапват и продават на ниски цени еленско месо и пъстърва
са се възползвали гардове от службата, може би ръководителите им, както и ограничен брой посветени. Практиката е наследена още от Управлението за безопасност и охрана (УБО) на Държавна сигурност, чийто наследник е НСО.
Одитът на Сметната палата за 2011 г., оповестен наскоро, разкри смущаващи данни за търговията, въртяна в бившата царска ловна резиденция. Службата е продавала еленско месо на цени от 2007 г. на Държавната агенция по горите. Какви са били цените през 2007 г. е трудно да се разбере. В момента килограм живо тегло върви около 9 лв., а на транжирано не е публична. Факт е обаче, че приходите от дейността на "Кричим" са били само 89 856 лв., като от тях 19 038 лв. са били от еленско месо. Другите са от продажбата на плодове, зеленчуци, сено, дърва, декоративни дървета, храсти и жив дивеч. В същото време разходите за разположеното на близо 300 декара стопанство са достигнали 733 333 лв. Стойността на
продадената продукция покрива само 12% от извършените разходи,
което показва ниска рентабилност, категорични са от Сметната палата.
"Произвеждането на селскостопанска продукция в стопанството не е дейност, свързана с основната функция на НСО - да осигурява лична, постова и техническа охрана, специализиран транспорт и пропускателен режим", пишат одиторите и допълват, че извършването на стопанска дейност не подпомага изпълнението на основната функция на НСО, а напротив - отнема човешки и финансов ресурс.
В "Кричим" работят 47 души, които освен за поддръжката на царската ловна резиденция се грижат за отглеждането на декоративни дървета и храсти, плодове, зеленчуци и за около 280 елена лопатари и 50 муфлона. Разходите за храна на животните възлизат на година около 12 хил. лв. Те се развъждат още от царско време. В момента за тях има отделени близо 250 декара, които са част от разширението на резиденцията след 1960 г. Популацията на елените е строго фиксирана и всяка година трябва да се коригира. В противен случай има опасност броят им толкова да нарасне, че да не могат да бъдат изхранени. Именно от този факт са се възползвали от НСО, за да бъде доставено еленското месо, въпреки че
официално целта на отглеждането на елените е продажбата им
на дивечоразвъдни стопанства в страната.
Заявките от службата са се правили през септември, разказа пред "Сега" Владимир Маринов от двореца "Кричим". Тогава се извършвала и корекция на бройката на елените - в специално съоръжение, което е изградено в парка на животните. Когато от службата кажели колко еленско месо искат, тогава се отстрелвали само толкова елени, колкото били нужни, за да се изпълни заявката. За целта елените се примамвали до специални хранилки в центъра на парка и там ги убивали. Месото се е разпространявало в службата или чрез вътрешноведомствения магазин, или чрез стола за хранене. Цените, на които се е продавало, са същите, на които се е купувала стоката. Според източници от службата същото се е правело и за доставка на пъстърва.
Останалите животни, които са в повече, се хващали и се разселвали по различни държавни ловни стопанство. През 2010 г. Сметната палата открива нарушение и при тази дейност. Според доклада от проверката им бил е осъществен неправилно бартер с Държавна дивечовъдна станция "Балчик" за доставка на 30 тона фураж срещу 30 елена лопатари. Извършената размяна не е била осчeтоводена, тъй като
редът за описването на подобни сделки въобще е липсвал
в счетоводната политика на НСО.
Има и друго нарушение, свързано с елените. От началото на 2009 г. "Кричим" се е преобразувало в държавно ловно стопанство, каквито са били изискванията на Закона за лова и опазване на дивеча. Съгласно същия закон то е трябвало да бъде преобразувано в юридическо лице със статут на държавно предприятие. От НСО обаче въобще не спазват изискването на закона и ловното стопанство не е било регистрирано по Търговския закон. Това продължава до 2011 г., когато изискването за регистрация е отменено и ловностопанският район на стопанство "Кричим" е изваден от списъка на държавните ловни стопанства.
Разкритията на Сметната палата са само леко повдигане на завесата около стопанската дейност на НСО. Одиторите имат още два доклада, които са по времето на бившия началник на държавните гардове ген. Димитър Владимиров, но те са засекретени. За това какво се е случвало там обаче намеква самият Владимиров през юни 2004 г. пред депутатите от вътрешната парламентарна комисия. В изясняване на битови подробности от всекидневието на НСО тогава се разбира, че генералът пратил екип от бодигардове да берат ябълки в резиденцията "Кричим". "Ами да падат на земята ли? Пък и нека момчетата да си наберат - за себе си", оправдал се той. "Те добре са си набрали, ама защо си ги командировал за това?", попитали депутатите.
Сега привилегията с ябълките, еленското и пъстървата очевидно вече се е прехвърлила на данъчните, но това ще разберем от някой бъдещ доклад на Сметната палата. И какво от това?
Най-горната снимка - чудна !
За НСО какво да коментираме ?
Кадри, кадри трябват.