- Г-н Барбалов, какво е състоянието на общинското имущество в София?
- Общината управлява разнородно имущество - от инфраструктура, сгради на училища, пазари, паркове, здравни заведения до жилища. През 2012 г. са продадени 72 апартамента. Имаме идея в разпореждането с общинска собственост да се включат по-активно районите. В замяна на генерираните приходи от продажба, в бюджета ще се предвиди възможност до 10% от тези приходи да се дават на съответния район за негови нужди. Сега те могат да предлагат обекти за приватизация например, но самият процес се организира от общинска дирекция, което е излишна централизация. С това ще се потърси начин за децентрализация на средствата от общинска собственост.
- На какъв принцип ще се определят средствата, които да се отпуснат на съответния район, и за какво ще могат да се харчат те?
- Парите постъпват в общината, а ние ще увеличаваме бюджета на съответния район, ако има големи приходи от продажба. Тези пари обаче няма да могат да се разходват за заплати и допълнителни възнаграждения, а само за ремонти, градинки, огради. Това, което притеснява районните кметове, е, че ако трябва да оправят дупка, трябва да пишат писмо до централната администрация и чак тогава да им се отпуснат парите. Това ще е нещо като стимул. Като цяло за общинската собственост е хубаво да се спомене, че за първи път се правят конкурси.
- Къде например?
- Конкурси са проведени за Южния парк, Градската градина, и там приходите са се увеличили в пъти. Сега се подготвя за "Света троица". Важното е, че се тръгва по прозрачен път и правим все повече проверки.
- Какви са най-често констатираните нарушения при проверките?
- Те са най-различни - неспазване на площ, работно време, нарушаване Закона за защита на потребителя при продажба на стоки, липса на разрешения за продажба на открито, непредставяне на документи и др. Все по-рядко има търговски обекти с изтекли договори.
- Какви са приходите от наем на общинско имущество за миналата година?
- От наем на имущество са 14.5 млн. лв., а от наем на земя - 5 млн. лв.
- Какво е състоянието на общинските дружества?
- През септември м.г. направихме минибалансови комисии. Открихме надвишаване на представителните разходи в общинските здравни заведения. Тогава имаше лимит само в тях. Оказа се, че са изхарчили 5000 лв. повече, отколкото им се полага по наредба, и те ги върнаха.
- Има ли нарушения другаде?
- Няма още подадени годишни отчети. След срещата на база на 9-месечните резултати може да се каже, че пазарите вървят добре. "Софийски имоти", "Галатея", "Егида" - някои са по-добре, други - по-зле. През 2012 г. проверихме заплатите в големите дружества след измененията на наредбата. И за периода 2009-2012 г. са съобразени с наредбата. Проверихме "Топлофикация", Центъра за градска мобилност, "Столичен електротранспорт" и "Метрополитен" и там съветите на директорите не са си давали повече от заложеното.
- Въпреки това не липсват скандали. Шефът на "Софийски имоти" пазарува лични вещи с тези пари, защото смята, че иначе представителните ще се изгубят. Заради този случай Георги Кадиев от БСП поиска да отпаднат представителните разходи в дружествата, вашата позиция каква е?
- Не съм много сигурен, че е добра идея. Имаме случаи, в които един директор е сбъркал, както при "Софийски имоти", но това не означава, че всички трябва да бъдат наказани заради един. През 2012 г. въведохме лимит и има представителни само при положителни финансови резултати. Имах среща с директора на "Столичен автотранспорт" и той каза, че са под 400 лв. за една година. Има системи за контрол, може би не работят прекалено бързо, но пък работят неотменимо. Когато дойдат отчетите, ще знаем дали и в други дружества има надвишаване и ще връщат, а ако има лоша преценка, вече ще има други санкции.
- След провала на новото данъчно зониране преди 2 г. общината предложи ревизирана схема на зоните, но дебатът като че ли не се състоя. Какво правите в момента по този въпрос?
- Направихме срещи в два района - "Красно село" и "Изгрев". За хората това не е толкова дискусия за данъчните зони, колкото среща да си кажат проблемите. Може би трябва да се правят такива срещи с обществеността по-често. Един от районите имаше проблем с паркирането, в друг - със зелената система. Зонирането им беше извън основната тема и затова трябва да го преосмислим. Не случайно в тригодишната бюджетна прогноза съм посочил, че трябва да се създаде дискусия с финансовото министерство за приходната база на общините. Ние имаме два-три данъка и една такса, на които си базираме основните си приходи. Но нямаме гъвкавост в тях и трябва да потърсим извън тези налози как в общината може да постъпят средства. Чистото увеличение на данъци няма да ни доведе до голям успех.
- Откъде може да дойдат тези постъпления, ако не е от увеличение на данъците?
- От по-добро управление на собствеността, с промени в някои закони. Данъчното зониране няма да ни промени приходите, но ще доведе до по-добра справедливост спрямо различните части на града, но пък тя е субективна. Трябва да обмислим по-глобално новото зониране и да намерим средства за повече инвестиции. Сега трябва да видим за 2014 г. как ще се развият нещата.
- Какво се случва с електронната община?
- Ние работим върху услуги за данъчната система. Вече имаме 22 данъчни отдела, имаме три централни база данни и онлайн връзка за справка и плащане. Това е един много мащабен проект. Базата данни са обединени в три групи. Можехме да ги обединим и в една база данни преди данъчната компания, но решихме да не рискуваме, защото първо искахме да се тестват и през лятото, когато е минал основният наплив, ще пристъпим към обединение в една база данни. Онлайн вече имаме 1644 плащания, а средният размер на плащане е над 180 лв.
- Това е хубаво, но какво става с другите обещани услуги?
- Оттук нататък следва да осъществим връзката за техническите прегледи на колите. Идеята е системата автоматично да показва, че си си платил данъка за превозно средство. Предстои да се случи и подаването на документи, свързани с данъчната кампания по електронен път. Стремим се да го правим това, за да пестим време и на хората, и на администрацията, защото и от двете страни се губи време и ресурс. За това не мога да дам срок, но за прегледите трябва да стане веднага.
- Г-н Барбалов, какви са в момента отношенията ви с превозвача "Карат С", който обслужва 16 линии на градския транспорт и поиска договорът да се прекрати по взаимно съгласие, претендирайки за няколко пъти по-висока лихва от полагащата му се по договор?
- Фирмата продължава да си изпълнява договора, контролира се от Центъра за градска мобилност. Има назначена комисия към общината, която води разговори с всички частни оператори за прекратяването на договорите им.
- Ако всички поискат астрономически суми за оттеглянето си, какво ще прави Столичната община?
- Общинският съвет трябва да вземе подобно решение. Ние като администрация трябва да предложим техническо решение. За тази цел ще наемем международен консултант, който да направи анализ на причините за непълното плащане на операторите и да предложи начин, по който те да бъдат изчистени. Ние имаме различни възможности, но все пак имаме нужда от консултант. Трябва някой с име, който да погледне, и след това да внесем предложение на съвета.
- Голяма част от фирмите в градския транспорт са в тежко финансово положение заради забавени плащания от Центъра за градска мобилност. Как ще се разплатят тези 100 млн. лв.?
- Тук не са важни толкова старите задължения към операторите, колкото е важно да не ги увеличаваме. С помощта на международни консултанти ще разработим начин, по който да ги изчистим.
- София губи милиони годишно от несъстоялите се конкурси за рекламата в града. Какво се случва с конкурсите за нея?
- Притискаме фирмите да спазват решението на съвета за малките реклами, според което трябва да махнат елементите и те да се ползват от общината. От август до края на 2012 г. принудително са премахнати 25 рекламни елемента, за трите месеца на 2013 - 15. Доброволно през 2012 г. са премахнати 42 реклами и пет т.г. От частна собственост са свалени 28 за 2012 г., а за тази - 11. Според решението общината ще ползва рекламите една година, така че в този срок трябва да има нов конкурс.