Едно от последните решения на Софийския административен съд отново повдигна въпроса колко ефективна е Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси (КПУКИ). И доколко независим е този орган, който избягва да се произнася за лица от високите етажи на властта, но затова пък заклеймява неудобните им, както и "дрeбни риби" като директори на училища и детски градини, общински съветници и селски кметове.
В края на миналата седмица съдът отмени глобата на бившия председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Тодор Коларов. Решението беше очаквано заради абсурдността на обвиненията - че си е купил служебния си лаптоп и телефон при напускането си на комисията, без да е обявен търг за това, както и че е оказал влияние върху свои подчинени, за да се сдобие с облага. Съдът обаче реши, че Коларов е
надплатил телефона и компютъра
и не се е облагодетелствал, нито е притискал служителите си.
Още в началото беше ясно, че сезирането на комисията се използва за разчистване на сметки от управляващите, които Коларов директно обвини в липса на политическа воля за борба с незаконно забогателите. Причината беше отказът на ГЕРБ да махне двама членове на комисията, които бяха явен конфликт с Коларов и не пожелаха да си намалят заплатите от 5000 лв. Не са за подценяване и слуховете за физическа саморазправа между тримата. Това стана на фона на натиска на Европейската комисия да бъде приет новият закон за конфискация. Напускането на Коларов определено ядоса бившия премиер Бойко Борисов, който тогава заяви, че няма да търпи човек, който създава напрежение в институцията.
Няколко месеца по-късно Коларов беше глобен за конфликт на интереси. Точно както това стана и с бившия министър на икономиката Трайчо Трайков, който не си замълча, когато
напусна правителството със скандал
Трайков също ядоса бившия премиер, като не скри, че издънката с посещението на българската делегация в Катар не е негова, а на външно министерство. Злополучната визита разкри как министри и чиновници предпочитат да се пекат на плажа, вместо да договарят бъдещи съвместни проекти за българския бизнес и създаване на работни места. Последва отново чевръста работа на комисията за конфликт на интереси, която набързо излезе с определение и срещу Трайков. Той също обжалва, но все още няма окончателно решение.
Дали ще се потвърди решението на комисията за Коларов тепърва ще става ясно, защото има възможност и за обжалване във ВАС. Факт е обаче, че
потвърдените от съда глоби се броят на едната ръка
И това за близо две години работа, което струва на държавата повече от 2 млн. лв. Тук не броим загубеното време на съда и разходите за това, за да се защитават зле скалъпени обвинения. В средата на миналата година комисията се похвали, че съдът е потвърдил две нейни решения, и то благодарение на факта, че те не са обжалвани. Едното е срещу директорката на архитектурния резерват "Боженци", която е направила покупки за резервата на стойност 615 лв. от фирми на съпруга и на сина си. Другият санкциониран е общински съветник от Ямбол, който е гласувал за собствената си фирма при избиране на изпълнител на обществена поръчка.
На практика повечето от решенията на комисията са именно срещу такива - срещу дребни риби.
Няма нито едно срещу властимащите -
министри, депутати или членове на други комисии, въпреки че срещу високопоставени лица от ГЕРБ е имало. Например не беше открит конфликт на интереси на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов заради сключен от него консултантски договор със застрахователно дружество. Комисията не видя проблем и с ловните излети на бившия президент Георги Първанов, за които никога не стана ясно кой ги финансира. В списъка с положителните решения няма да видите такова срещу бившия министър на културата Вежди Рашидов и главния архитект Петър Диков, нито срещу председателката на Софийския градски съд Владимира Янева, да не говорим за зам.-министъра на земеделието Светлана Боянова, шефа на кабинета на председателя на Комисията за финансов надзор, бившия председател на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров и много други.
Почти година липсва решение срещу депутата от ГЕРБ Емил Димитров
Единият сигнал е по Закона за лова и дивеча, а другият - по Закона за здравето в частта му за забрана на пушенето. Тук комисията буквално се самозамрази. Тя наруши всякакви срокове с оправданието за трудности при събирането на данни. По закона тя трябва да излезе с определение до два месеца след получаване на сигнала. Председателят й Филип Златанов на няколко пъти обещаваше това да се случи, но после забравяше за думите си. Последното му обещание беше решението да стане факт до края на вече разпусналото се Народно събрание. Това така и не стана. Вместо това комисията се зае да разследва бившия шеф на енергийния регулатор Ангел Семерджиев - напълно в стила на досегашната работа на комисията. Той просто вече не беше удобен на бившите управляващи в разгара на протестите срещу високите цени на тока.Чакаме следващите изкупителни жертви.