Много шум за нищо. Това излезе от доклада на прокуратурата за проверките в ЕРП-тата, в ДКЕВР и в енергийния холдинг. За да се състави въпросното писание, представено публично миналата сряда, нямаше нужда нито показно да се нахлува в централите на енергоразпределителите с жандармерия, нито седмици наред да се ангажират квалифицирани и високоплатени магистрати. Можеше само да се пусне един филтър през вестникарските публикации, и то само от началото на тази година. Попретоплената постна манджица, която ни сервираха с гарнитура от увъртени юридически термини, наистина не е нищо повече от отдавна прочетен и безкрайно остарял вестник.
Когато се четат аргументите за резултатите от шумно прокламираните проверки и за започналите пет досъдебни производства, лъсва очевидното - че се изпълнява някаква поръчка. Прикрита зад социална загриженост и борба за справедливост, тя вероятно има за цел или да убеди масовата публика, че прокуратурата е добрият независим играч, или да оневини бездействието на управляващите в последните четири години. Изводите всеки да си прави сам.
Какво откриха магистратите?
В огласените си заключения те казаха, че контролът върху ЕРП-тата от страна на ДКЕВР е бил занижен в продължение на години. Че това на практика показва бездействие. Показва още, че комисията е неефективен контролен орган. Освен това комисията не е съставила нито един акт на енергоразпространителите заради удължените срокове на отчитане на тока. Следва напомняне, че магистратите не могат да отнемат лицензи, това може да направи регулаторът.
Нещо не е наред? Очевидно. Откога прокуратурата, в нормалния свят, има право да раздава окончателни присъди по възникнали съмнения или каквито и да било там основания и да ги обявява публично - преди дори да е отправила обвинение спрямо когото и да било? Откога има право да диктува решенията на който и да било орган в една държава? Без да е представила какъвто и да било приемлив аргумент? Магистратите ни май още не са разбрали, че в цяла Европа, а и в България, съмненията в независимостта и в обективността на нашето правораздаване продължават да се усилват.
Иначе изключително умилително е "откритието", че ДКЕВР е неефективен орган. Та нали той е създаден от държавата в този си вид именно с тази цел.
Комисията на практика никога не е била независима,
а се използва за политически или за социални цели. Резултатът от такива намеси е пълен хаос в енергетиката, който застрашава съществуването на самата система като цяло. Манипулирането на цените, уж със социални цели и в интерес на гражданите и на мира в страната, и антипазарното поведение на комисията всъщност в крайна сметка винаги са водели до повишаване на цената на енергията и до загуби за държавните дружества.
Колкото до лицензите - тръгнала е само процедура за ЧЕЗ, а разглеждането на казуса е насрочено за 16 април. Но ако в прокуратурата бяха чели информации, щяха да знаят, че поводите за процедурата са формални, лесно поправими и че този лиценз трудно може да бъде взет по реални причини. Може да се отнеме с политически или свързано-икономически мотиви. Това, впрочем, знаят и навън и неслучайно чешкото правителство и централата на чешката ЧЕЗ изразиха съмнение в независимостта на нашия контролен орган и изпратиха съответните сигнали към Брюксел. А председателят на еврокомисията Жозе Барозу в прав текст заяви, че ще се направи всичко възможно, за да се защитят правилата на единния пазар в ЕС.
Парадоксът е, че искането за отнемане на лиценза на ЧЕЗ се основава на проверка на държавния финансов контрол с констатации за опити за заобикаляне на обществените поръчки. Затова впрочем, и пак в съгласие с изводите на финансовия контрол, прокуратурата започва едно от петте обявени досъдебни производства. Но макар да се цитират възлагания на външни поръчки за стотици милиони лева, в доклада на финансовия контрол за ЧЕЗ се говори за нарушения през 2011 г. за едва 350 000 лв. без ДДС... А мотив за стартирането на процедурата се оказа и неиздаването на актове при подмяната на електромерите. Дали нарушението е непоправимо?
От доклада на прокуратурата се разбра още, че "Енерго-Про" също е възлагало поръчки на външни фирми, но съгласувано с ДКЕВР. Същата е практиката и при ЧЕЗ. Възлагането на поръчки на свързани външни фирми, впрочем, може да е укоримо от морална гледна точка, но не е нарушение на никакъв закон. Това бе обяснено в медиите още в началото на тази година, когато бяха оповестени резултатите от проверката на финансовия контрол. Фактът, че "улицата" преди седмици посочи "врага" поименно,
едва ли означава, че той непременно е нарушител
Впрочем за ЕВН се констатира, че са напълно изрядни. Но пък са най-губещи и неотдавна заплашиха да дадат страната ни на арбитраж заради сбърканата държавна политика в енергетиката. Одобряването на поръчките и механичното признаване на разходите на ЕРП-тата е едно от обвиненията срещу ДКЕВР.
Перфектният хаос в прокурорския доклад обаче стига до ръба на абсурда с второто обвинение срещу ДКЕВР - за въведената такса достъп на централите на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Решението е взето набързо, без обосновка или анализ на тези временни цени. От една страна, решението предизвика остра реакция от собствениците на ВЕИ, а неотдавна и бе обявено за незаконно от тричленката на ВАС. От друга страна, ако бъде отменено, ще натовари финансово отново ЕРП-тата, а оттам на практика - оказващата се пред фалит структура на Българския енергиен холдинг. Абсурдът се състои във факта, че ДКЕВР е колективен орган, в него не се вземат еднолични решения. Самите решения преди това се подготвят от експерти на самата комисия и от външни експерти. Неслучайно и прокурорите обясниха, че не са наясно кого конкретно ще обвинят. Но не обясниха причината за вдигнатия шум и за видимия натиск, който упражняват върху иначе обявената за неефективна, но пък независима контролна структура.
Пак срещу неизвестен извършител е и друго дело - за непотърсен от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма дивидент от ЧЕЗ за времето, в което държавата държеше 33% от дружеството. Защо не се говори за дивидент от другите дружества - не е ясно.
Кой ще бъде обвинен - мъгла
Прокуратурата не може да не знае, или поне е длъжна да знае, че държавата още при приватизацията на енергоразпределителните дружества през 2004 г. не си запази контролен дял в тях. Така представителите на министерството в дружествата, дори да са настоявали, не биха могли да наложат разпределянето на дивидент. А ЕРП-тата обикновено декларират, че са използвали неразпределената печалба за инвестиции в мрежата. Впрочем реинвестирането на печалбата е стандартна бизнес практика за всяка печеливша фирма, която държи да се развива. Прокуратурата пресмята неразпределената печалба от 2007 до 2012 г. на 593 милиона лева, от които в държавата трябвало да влязат около 200 милиона лева. Съобщението дойде с такъв тон, сякаш това са едни пари, които се търкалят в касата на ЧЕЗ. Само че числото е механичен сбор на счетоводни записи година по година и тези пари отдавна са изразходвани. Дивидент държавата получи само веднъж - при предишната вълна на сатанизиране на ЕРП-тата през 2010 г. Тогава лично експремиерът Бойко Борисов ги обяви за изедници, срещна се с тях, а ЧЕЗ плати дивидент около 41 милиона лева. Другите две дружества се отчетоха с по около милион и половина.
Всъщност не е работа на премиера да притиска едно търговско дружество - още повече, че десетки други фирми с държавно участие също не плащат дивидент, ако имат печалба, а никой нищо не предприема. Впрочем и в трите ЕРП-та от миналата година държавен дял вече няма.
С любопитство ще следим и друго дело - за умишлена безстопанственост заради договорите с двата американски ТЕЦ-а - "Марица-изток" 1 и 3. Факт е, че заради дългосрочните договори с тях на фиксирани високи цени се натоварват сметките на потребителите - както ги товарят също така ВЕИ-тата, заводските централи, столичната "Топлофикация"... За това дело сигнал даде бившият икономически министър Делян Добрев, който в сетния си работен ден откри едни особени залози в договорите. Тези особени залози са стандартна практика в търговските договори. Като капак също са описвани в медиите, а са и публични - могат да бъдат проследени в годишните финансови отчети на НЕК, до които пък може да се стигне през сайта на самото икономическо министерство... Колкото до цитираното от магистратите повишение на цените на тока с 10 до 30%, то не се дължи само на тези централи, естествено. И просто няма как да бъде доказано.
Сагата с двете маришки централи се точи още от 1998 г., развива се при цели 4 правителства. Срещу кого ще бъде отправено обвинението в умишлена безстопанственост засега е загадка. Макар че в крайна сметка удобен виновен, който да бъде хвърлен на медиите, винаги ще се намери.
Проблемът е, че за пореден път прокуратурата ни спретна публично мероприятие, с което да хвърли малко прах в очите на хората, да отчете дейност, да отклони вниманието. Виждали сме го неведнъж при серия от шумни арести и дела срещу конкретни хора - и от ръководствата на фирми, и от министерства. Резултатът от тях е, че дори да се стигне до обвинения и до съд, повечето от тези дела приключват с оправдателна присъда. А в сегашния случай магистратите надминаха върха - те просто събраха група журналисти, за да им прочетат изрезки от стари вестници. Част от тези дописки са писани от самите присъстващи журналисти.
|
|