:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,082
Активни 485
Страници 4,647
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Икономика на свободата

Как да осигурим поминъка и оцеляването на нацията? Около този въпрос се върти предизборната кампания. Отговорите са ясни и имаме пълен консенсус: трябва да се създадат нови работни места, за да намалим безработицата, трябва да се увеличат доходите, за да могат домакинствата да носят растящите разходи. Няма особена опозиция на идеите да се съкратят паразитните и неефективните разходи. Дотук добре. Истинска (словесна) битка ще се разрази по следващите въпроси в логическата последователност: как ще стане тази работа и откъде ще се вземат нужните средства. За жалост в предизборните програми властва популизмът на обещанията и полуистините, а реализмът е в малцинство и в опозиция. Разбирам политиците, от които се очаква да говорят (само) онова, което избирателите им искат да чуят. Да се надяваме, че истинските намерения, скрити в сянката на недомлъвките, ще се окажат по-мъдри от предизборните речи. За разлика от политиците, чиито занаят е да карат хората да ги обикнат, привилегия на икономистите са рационалните разсъждения (колкото можем) срещу илюзиите. Най-вредната от тях е



надеждата за държавна намеса,



която да реши всеки болен въпрос. Това е жестока заблуда. Нейна крайност са идеите на онези протестанти, които се обявиха за последователи на покойния Уго Чавес и поискаха всеки българин да получи от раждането си рента, от която да се издържа, без да работи. Същата е логиката на програмите за субсидирана заетост. Това е светлата мечта е да добиеш държавна рента. Пожизнена по възможност. Понякога тя се сбъдва, както показва опитът със слънчевите и вятърните електроцентрали. Влагаш сума Х в централа, "защитаваш", че си инвестирал сумата 150% Х и получаваш цена, която включва сочна печалба и задължение за държавната НЕК да купи всяко произведено количество енергия по тази цена. В идеалния случай си взел на кредит цялата вложена сума и вече живееш без грижи, без риск. Слънце грей (32 часа на ден), духай ветре, чиста пара да пада. Идеята на рентата е държавата да насилва всичките си поданици и фирми, да ги облага с данъци, а от събраното в хазната да плаща на абонираните за ренти. В Гърция рентиерството стигна до абсурда държавата да плаща рента на 30% от населението.



Свобода срещу бедността



Държавата не произвежда нищо никога. Заетите в раздутата ни администрация не носят на нацията доход, те потребяват доход. Хранените хора на държавата отхапват от залъка на някой, който произвежда доход. Заблуда са проповедите, че в криза трябва да пазим като зеницата си псевдоработните места, платени от държавата, и бюджетните разходи за тях. Живели сме в по-тежки времена - и 1991 г., и 1997 г. бяха такива. И двата случая потвърждават един извод: от дупката се излиза, ако държавата ни остави да работим свободно, свие рентите и разходите си, заеме се да излови бандитите, ограничи кражбите и грабежите. Колкото повече свобода има бизнесът, толкова по-бързо никне като гъба след дъжд. Създава заетост, плаща доходи. Нека отхвърлим един мит:



не трябват инвестиции за работните места,



които се възстановяват. Знам, в учебниците пише, че всяко работно място изисква някаква инвестиция. Това важи само за новите работни места. Но онези, които са закрити поради непосилния натиск върху бизнеса - от администрацията, от контрабандата и бандитизма, от мръсната конкуренция, от непосилните евродивотии, увеличения риск, - инвестициите вече са направени, но не се ползват. Усети ли свобода да работи, освободен - от пресиращия го натиск, но повече от страх и усещане за риск, - бизнесът ще възобнови дейности, които е замразил. Знаете, 400 хил. работни места са закрити в последните години. Поне половината ще се възстановят бързо, ако се усети подходяща за свободен бизнес среда. А



ние сме страна на микробизнеса,



големи предприятия почти няма, преобладават фирмите на работещи собственици и почти без наемни работници. Те са най-чувствителни към враждебна среда. Те са като тревата - дори нищожен вятър я поваля, но утихне ли, веднага щръква пак. Микробизнесът няма сили да се съпротивлява, няма резерви да оцелява. Казват, че 100 хил. фирми са фалирали през последната година. Всъщност не са. Позата "умряла лисица" е защитна реакция. Стига да се отвори пазарът, пр. ако разчистим дъмпинга на вътрешнообщностните доставки и кражбите на ДДС, и "фалиралите" ще започнат отново работа и ще върнат в оборот капитала си, оттекъл към лични спестовни сметки на собствениците. Истинският приоритет е



пазар и износ,



тук може да помогне държавата, стига да знае как. Нашите микрофирми нямат ресурс за активен маркетинг, нямат пари за реклама. Ако дойде отнякъде поръчка, ако изкупи някой продукцията - работят, иначе спират работа. Затова те могат да съществуват само в орбитата на своя кластер и интегратор - по-голям краен производител или търговец, който поема риска да осигури крайния пазар. Това е ахилесовата пета на българската икономика, но пък е разбираемо - ние нямаме и едно поколение история, нямаме и век натрупване на капитала.
76
8236
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
14 Април 2013 19:33
Корабът потъва...
Котвата се нарича терминал 1 или 2...
14 Април 2013 19:47
.
14 Април 2013 20:07
Свърши тази с терминал 1 и 2 - почва се зима 1 и зима 2 на протестите за промяна на Системата.
Тъй ще е вече. Ножа е до кокала.
на босия църулите само могат да му вземат.
Виж при "предприемчивите" - там босите може и по един каскет да нахлупят на "предприемчивите".
14 Април 2013 20:10
...Това е ахилесовата пета на българската икономика, но пък е разбираемо - ние нямаме и едно поколение история, нямаме и век натрупване на капитала...

Има, Хърсев имаа. Само дето каскетаджиите преди 70 години разграбиха народния капитал. Сетне искаха да станат капиталисти, ама не можеха. Щото немат пипе и в най-добрия случай строяха хотели и молове. Червените куфарчета и парички потънаха в офшорки. Фабрики, заводи и нови работни места нема, щото за това нещо се иска акъл, а не заменки.
14 Април 2013 20:28
Затова - чужди инвестиции...С предимство като Византия!
14 Април 2013 21:07
Поздравления за автора. Напоследък конкретиката преобладава и нещата са доста по-ясни. Без да се заяждам, но е факт, че държавата ако поиска, може да създава и пряко работни места. Преди години американските федерални програми имаха точно такава задача и се справиха перфектно. Това обаче не е по предмета на статията и затова няма да се спирам на него. По статията - едно наистина добро разбиране за средата или за така наречения "бизнес климат". Този климат е просто част от общият климат в държавата а ако трябва да бъде описан с две думе, те са - враждебна среда. Администрация да безобразие, фактически отказ от правосъдие и прилагане на всякакви наказателни и репресивни мерки по поръчка. В такава среда не може да функционира никакъв нормален бизнес, без значение дали български или чужд. На никой не му пука за данъците. Ако те бяха толкова важни половината скандинавски бизнес щеше да е тука. С жените. И с Волвото, естествено!
14 Април 2013 21:16
Уважаеми господин Хърсев,
аз имам многогодишен опит (в много страни по света) по създаване на нови работни места! С цялата си отговорност твърдя и мога да Ви гарантирам следното: Без да искам никакво финансово участие от страна на Правителството, мога да гарантирам за България - създаването на поне (обърнете внимание на последното) 200 000 нови работни места в течение на 6 - 8 месеца...!
Аз мога да извадя България от ямата на тежката структорна БЕЗРАБОТИЦА...!
С уважение към Вас и към другите които мислят за безработните,
Строител 2000
14 Април 2013 21:17
Строител 2000
14 Април 2013 21:37
арабите от петрола направиха милиарди дето извира
ние от плодородната ни родина не можем да направим поне 10-15 млн бьлгари които да консумират евтина храна
пьк кои каквото изучи това да работи като преди 1989 в научните институти имаше работа за всеки
14 Април 2013 21:39
Строител 2000

Че то остана ли къде да се бетонира?
И после, като избетонираме небетонираното, после какво?
Ще създаваш работни места по трошене на бетона ли?

П.С. Статията минах по диагонал, не ми вдъхна желание да чета.
14 Април 2013 21:52
...Ще създаваш работни места по трошене на бетона ли?...

Може да предложи строителство на цехове, фабрики, заводи...
14 Април 2013 21:52
Трезвомислеща и добре написана.
14 Април 2013 22:19
Строител2000 направи Дедо да изглежда на костенурка.
14 Април 2013 23:43
. . Доживях... В Емил Хърсев, д-р ик. проговори икономиста... В "десетката" както му се казва е темата и размисълът по нея, ама дали се пробудихме или Буда още омайва с псевдо-комунизъм?
15 Април 2013 00:00
***



Държавата не произвежда нищо никога.




Фалшиво твърдение на пазарен фундаменталист. Всички крупни предприятия, цялата енергийна система, военните заводи, магистралите, са дело на държавата. Кой строи магистралите с които се хвали Бойко Борисов, държавата или частния бизнес? Хърсев сигурно ще каже, че частния бизнес ги строи а държавата само ги проектира, финансира и поръчва. По същата логика можем да кажем, че частният бизнес никога нищо не произвежда, а само поръчва на работниците.




Заетите в раздутата ни администрация не носят на нацията доход, те потребяват доход.



Държавните финансисти, проектанти и инспектори по строителство на магистралите и те ли не произвеждат? И те ли не носят доход? Финансистите, проектантите и отговорниците по контрола в частната фирма носят доход, а в държавата не! Абсолютна мъгла е в главата на Хърсев кой носи доход и кой не. Ние трябва да закрием и университетите, защото и те не носят доход. Хърсев изобщо няма представа как функционира системата. Държавната администрация може да е с раздут щат, може да е поела прекалено много функции и това е проблем, но той не дава право на който и да е икономист-комисар като Хърсев да хвърля в коша целите държавни структури и да обявява, че като цяло те не носят доход. Дайте да закрием агенцията по безопасност на полетите, че не носи доход и после самолетите да падат като круши. Или да закрием агенциите по стандартизация и контролните органи, защото не носят доход. И после частниците да ликвидират народа с отровни храни. Като ни изтровят, за какъв ни е доходът тогава? И не е вярно изобщо, че държавата и държавните служители не носят доход. От умелите инициативи на държавата националният доход може да нараства, а от неумелите може да се стопява. Доходът в частния бизнес е дотолкова зависим от държавата, че при лоша държава и частниците са кръгла нула.
В словесните разстройства на Хърсев винаги ще забележите един парадокс, типичен за всеки комисар-икономист, назобал се с пазарен фундаментализъм. Докато в единия параграф пазарният фундаменталист прави декларации, че държавата не носи доход, че държавата нищо не произвежда, че държавата трябва да се оттегли от бизнеса изцяло и да остави частните субекти да творят и създават и тя да не им пречи и в следващия параграф пазарният фундаменталист започва яки критики към държавата, че това не прави, онова не прави, че нищо не прави и да й прехвърли цялата отговорност за лошото състояние и на икономиката, и на бизнеса, и на доходите и на всичко. Хазарният фундаменталист никога няма никакви критики към частния бизнес, че не се справя, че не работи добре и т.н. За него за всичко е виновна държавата. Частният бизнес да е от мафиот до мафиот, от негодник до негодник, за Хърсев за всичко е виновна държавата. Пазарният фундаменталист прехвърля всички отговорности на държавата, никакви на частния бизнес и в същото време твърди, че държавата изобщо не трябва да се меси в икономиката. И в нищо. Хайде да си представим тогава следната картина. Външен инвеститор идва в България, хваща някой естествен монопол и започва да дои здраво народа, държавата и нацията и да изнася дохода в чужбина. А в същото време държавата изобщо не му се меси в работата, защото така смята Хърсев. За частният инвеститор- чужденец това е прекрасно. Прави невиждани печалби и ги изнася в чужбина. И какво става? Националното богатство е опоскано, народът осиромашал и изнемогващ се надига на гладни бунтове. Частният инвеститор-чужденец си вдига чукалата и отива в чужбина да си харчи парите като оставя държавата да се оправя с надробената от него каша. И Хърсев все още продължава да обвинява държавата виновна за всичко, и нито себе си като пазарен фундаменталист дал грешните съвети на държавата да не се меси в частния бизнес и икономиката, нито частника, който се е възползвал от стадото без кучета. С две думи, според пазарния фундаментализъм не трябва да се меси в икономиката, но трябва да е отговорна за всичко.



Колкото повече свобода има бизнесът, толкова по-бързо никне като гъба след дъжд. Създава заетост, плаща доходи.




Кой бизнес никне като гъби, Хърсев? Никнат като гъби монополите и картелите, които ликвидират всеки малък и среден бизнес. Какви доходи плащат монополите? Монополите в търговията, търговските вериги са на път да ликвидират всяко едно българско производство, което произвежда нещо качествено. С натиска върху производителите да произвеждат евтино, те ги принуждават да влагат като основен материал в хранителнито продукти всякакви лайна, за да поевтинят стоките си и да отговорят на условията на монополистите-търговци. Никнат като гъби всякакви спекулантски бизнеси, които нищо не произвеждат, само преразпределят, ограбват производители и потребители.

***


Не помествайте толкова дълги постинги!

15 Април 2013 00:01
Моят постинг май стана по-голям от твоята статия, но в същото време и по-съществен.
15 Април 2013 00:04
Това е ахилесовата пета на българската икономика, но пък е разбираемо - ние нямаме и едно поколение история, нямаме и век натрупване на капитала.




За малко да пропусна този бисер. На криминалната приватизация и разграбването на държавата с последващото изнасяне на капиталите в чужди банки от частни лица "натрупване на капитала" ли му се казва? Да продължим така по същия начин да трупаме капитал в следващите сто години и тогава ще се оправим ли казваш?
15 Април 2013 00:40
Изтрихте съществени неща и лишихте аудиторията от знания. После се чудим защо народът бил прост.
15 Април 2013 00:44
Ясно е, че Хърсев се е обадил по телефона и сте го съжалии. Хайде, готов съм за поредното изключване, а вие чакайте да се оправи българската кочина.
15 Април 2013 00:47
Капитал имаше натрупан до 1989 г., авторе!
Преразпределиха си го, обаче, шепа хора- чрез Приватизацията и Демокрацията! От държавен(общонароден) го направиха частен и техен!
И Социализмът е Капитализъм- като начин и форма на Производство на стоки и услуги, авторе!
А Социализмът у нас произвеждаше, но капиталист беше Държавата!
Единствената разлика между държавен и частен Капитализъм е: къде отива Печалбата?! Дали отива в държавния бюджет на Държавата-капиталист, или в джобовете и личните банкови сметки на капиталистите-частници!!!
15 Април 2013 01:47
kaily 14 Април 2013 21:39
П.С. Статията минах по диагонал, не ми вдъхна желание да чета.

Така, така, то от четене няма да остане време да изпълним плана с постингите

Хърсев - напоследък все по-адекватен!
15 Април 2013 02:33
.
15 Април 2013 03:44
Кризата е системна.
Обществото ни трябва да се ре-стартира след поредната национална катастрофа.
15 Април 2013 04:03
Не съм го запазил. Изтрити са много важни аргументи срещу пазарния фундаментализъм и би било от най-голяма полза за форумците, но такава ни е съдбата.
15 Април 2013 04:04
Не съм го запазил. Изтрити са много важни аргументи срещу пазарния фундаментализъм и би било от най-голяма полза за форумците, но такава ни е съдбата.
Ако се съгласи модераторът да го върне и ако може, бих го разделил.
15 Април 2013 05:45
Отговорностите на свободния бизнес за държавата са никакви. Той иска само свободата/меда/, но не и отговорността за бюджета, за бедните, за гладните ,за здравеопазването. Ако се изкриви пазара поради монопол или други причини като кризата, ако хората изпаднат в невъзможност да оцеляват, той си измива ръцете и се пренася в друга държава. Намалява заплати, изритва хора на улицата без да им изплати дължимото и никой не може с пръст да го пипне. От една страна реве, че държавата не се намесва в съдебната система и в регулациите в негова полза, от друга реве, че тъкмо в неговия сектор следва да има слободия и никакъв контрол. Бизнеса си иска държавните поръчки и да папка от бюджета, но не иска държавата да участва.. как да го разбираме това?! Защо не строят магистрали и градинки със свои пари? Защо ЕРП-тата и ВЕИ искат да им плащаме инвестициите и дори кредитите? Ако държавата ги беше построила тези соларни паркове и перки пак щяхме да платим, нали, но тогава те щяха да бъдат държавни и ако печелят, парите да влизат в бюджета. Стига с тези миражи! Частника се интересува само от печалбата и за него ден година храни! На него не му пука ни за държава, ни за хора, ни пък си мисли за развитие в някаква посока. За това и прави само далавери, ако не му пречат и гледа само да търгува, без да произвежда. Така няма нужда от инвестиции и от мозък.
15 Април 2013 06:56
Идеята на рентата е държавата да насилва всичките си поданици и фирми, да ги облага с данъци, а от събраното в хазната да плаща на абонираните за ренти.


Аргументи против пазарният фундаментализъм биват изравяни от субекти нямащи какво да предложат на пазара.
Налага им се да яхат репресивният държавен апарат за да принудят обществото да им плаща за щуротии за които никой не би извадил пари от собственият си джеб.
15 Април 2013 08:23
Неолиберални утопии!
15 Април 2013 08:27
Gozambo, както винаги
15 Април 2013 09:12
Държавата може да е лош стопанин, може и да е добър стопанин. За последното има много примери в западните икономики - енергетика, железници, медии и пр.
Изненадващо е, че след това, което се случи (и продължава) през последните шест години още има хора, които отричат държавната роля и собственост в бизнеса. След като държавите, не друг, реанимираха кръвоносната система на капитализма - банките и кредита. Разбира се, с пари на данъкоплатците.
Успехът на едно държавно предприятие зависи главно от качеството на ръководството му. Лихварски институции като СБ, или пеперудени кръжоци като "Отворено общество" не са места за обучение - БГ може да изпраща хора на специализации в успешни държавни фирми, като френската ЕДФ, например.
15 Април 2013 09:50
Gozambo, за цялостно творчество -
Великият икономист-пазарник доктор по не знам кво си Хърсев, не е проумял фундаменталната основа на икономиката, а тя е - разходът на един е приход на друг. Парите нарастват само когато са в оборот. Държавата може да не произвежда според Хърсев, но тя потребява произведеното. Презряните чиновници също. Преразпределя и създава платежоспособно търсене, което движи икономиката. Което пък кара бизнесът отново и отново да произвежда. Въпросът е да има баланс и правилно зададени приоритети. Цивилизованите държави преразпределят 45 - 50 % и повече от БВП, банановите под 35 %, в т.ч. и България.
Например, ако бюджетът харчи 10 % от сумата за капиталови разходи за консултанти като Хърсев, то тия разходи могат да се сведат до 2 %, а разликата да отиде за пенсии, образование, здравеопазване и т.н. Защото дори Хърсев да е велик икономист, един лекар или учител в западналите райони ще е много по-полезен от него за обществото и държавата. Но това няма да стане, защото Хърсевци си искат техните 10 %., пък ако докопат повече - още по-добре.
15 Април 2013 09:51
Азащо го пускате още този Хърсефф? Не ви ли омръзна някой да пише глупости?
15 Април 2013 10:00
Много хубаво! Например,има толкова пустеещи села, каза г-н Хърсев, и г-н Василев- също. Да заселим западни пенции там и всичко ще живне! Само че, ако може, държавата или общината да оправи пътищата, водопровода, канализацията( ау, забравих- то по селата няма) тока, да осигури безплатно качествено здравеопазване за спешните случай- право на всеки европейски гражданин, а частният бизнес ще стегне къщичките и ще стриже печалби! Нали!
15 Април 2013 10:02
' непосилния натиск върху бизнеса - от администрацията, от контрабандата и бандитизма, от мръсната конкуренция, от непосилните евродивотии, увеличения риск'
15 Април 2013 10:10
„Как да осигурим поминъка и оцеляването на нацията?”

Този „доктор” ще лекува болната икономика,която е пред умирачка заради такива като него,подписали унищожителния за лошата предишна икономика план на двама световно неизвестни икономисти Ран и Ът. На Хърсев сега вече му е ясно всичко – трябва създаване на работни места.Браво Хърсев.Това трябваше да разбереш още преди да станеш „доктор”.И сега къде ще ги създаваш тези работни места? Изглежда ще строиш кафенета и пицарии – защото беше унищожен именно поминъка на нацията на територията на страната.А икономическа инфраструктура осигуряваща поминък се строи с години.На един от скорошните протести в Плевен една жена казваше пред подадения ѝ микрофон как на територията на плевенския регион имало преди 26 фабрики и заводи,които осигурявали ПОМИНЪКА НА НАСЕЛЕНИЕТО, Хърсев!!Сега,каза тя,всичко е закрито и окрадено! Икономическа пустош.Това е видимо без да е необходимо да си „доктор”.Така е когато се разрушава без да се развива или замества.Има една стара приказка - „когато водата в кладенеца ти се замърси по някаква причина,не плюй в него преди да си изкопал нов кладенец”.Цялата статия е пълна с наивни и добре известни обяснения, какъв е смисъла да ги съобщава „доктор”.Четиво за долните класове на гимназията.
15 Април 2013 10:26
Отговорите са ясни и имаме пълен консенсус: трябва да се създадат нови работни места, за да намалим безработицата, трябва да се увеличат доходите, за да могат домакинствата да носят растящите разходи. Няма особена опозиция на идеите да се съкратят паразитните и неефективните разходи.
Като съкратиш паразитните инеефективни разходи и увеличаваш безработицата. То това съкращаване обикновено се прави със съкращаване на хора, които отиват на улицата, където няма друга работа.
Най-вредната от тях е
надеждата за държавна намеса,
която да реши всеки болен въпрос. Това е жестока заблуда. Нейна крайност са идеите на онези протестанти, които се обявиха за последователи на покойния Уго Чавес и поискаха всеки българин да получи от раждането си рента, от която да се издържа, без да работи.

Айдяяя, и тоз заора в нивата на неолиберализма. Никой никъде не е казал, че намесата на държавата трябва да бъде даване на рента. Тя трябва да бъде за създаване на работни места, които е очевидно, че нашия роден капитализъм не може да създаде.
Свобода срещу бедността
Държавата не произвежда нищо никога. Заетите в раздутата ни администрация не носят на нацията доход, те потребяват доход.

Няма Свобода, когато си икономически зависим. Ние сме видяли какво произвеждаше Държавата по време на социализма и какво произвеждат нашите капиталисти сега -сравнението да не се прави в левове, а в реална продукция, защото всяка дейност сега е с надути цени. Само вижте колко струват 300 метра да се благоустроят на Витошка-16 милиона лева.
Бяха затворени огромни производства, благодарение на съветите дето ги даваха сбърканяци, като Хърсев, аз обикиновено не му чета глупостите, но сега се зачетох. Като сбърканяци, като Каролев, онези от разни институтипо пазарна икономика, отворени общества - Ангеловци, Гасньовци и друга такава пасмина.
Резултатите от техния акъл ги виждаме.
15 Април 2013 10:30
Господин Хърсев,
Без да имам нужда от нито лев Европейска или Чуждестранна помощ - аз мога да намаля ефективно безработните в България с повече от 200 000 (!) работника и то в реално време до 6 – 8 месеца...!
Т.е. – когато стане непоносимо мъчно и тежко – защото не знаете как да се пребориме с безработицата – обадете ми се...! Ще са ми нужни 3-5 минути за да разберете какво Предлагам. Всеки проблем – има решение! Не Ви ли е мъчно че България е в такава яма и се движи в обратна посока...?! Аз искам – богатите да забогатеят още повече, а бедните да се хранят, лекуват, обличат и да си плащат сметките – коректно...!
В очакване на Вашата реакция
Строител 2000
15 Април 2013 10:38
Някои неолиберали са забравили основния закон на пазарната икономика -ТЪРСЕНЕ И ПРЕДЛАГАНЕ Само когато има търсене, тогва производството се стимулира и се увеличава предлагането, от там се увеличава богатството на народонаселението и се 8увеличава търсенето, от там се увеличава предлагането и така се получава нарастване на благосъстоянието. Т.е., икономиката върви нагоре. Глупавите идеи за уравновесяване на икономиката за сметка на намаляване на търсенето водят до обратния процес - намалява предлагането, т.е. производството, от там намалява паричната маса в населението, от там намалява търсенето и отново намалява предалгането - ето това направи (нев) Дянков. Разбира се търсенето трябва най-вече да се определя с пари от производството - ето това не можеха да осъществят нашите капиталистио, нарастване на производството. Социализмът беше създал една база за това, която нашите неолиберали я разсипаха.
Да напомня как Германия през 30-те и САЩ през 40-те са излезли от кризата - чрез намесана държавата - сържавни поръчки и с кейсианския подход. Другото е същото като барон Мюнхаузен който се издърпал с коня си от блатото, като се е хванал за косата. Ей това предлагат тези суеци-неолибералите.
15 Април 2013 10:51
Цивилизованите държави преразпределят 45 - 50 % и повече от БВП, банановите под 35 %, в т.ч. и България.

и швейцария, и швейцария - и тя е сред банановите...
15 Април 2013 11:17
Gozambo 15 Април 2013 00:00
...евала пич, много добре написано - моля намери време и съответното място (теми на...) да публикуваш целият си постинг, да дискутираме ... благодаря
15 Април 2013 11:58

Gozambo
15 Апр 2013 00:00



Жалко, че не можах да дочета...може би да отвориш тема в Теми на форумци?
15 Април 2013 12:03
За целия форум под тая поредна дописка
15 Април 2013 12:11
Мдааа, за пореден път ще отчетем колко жалко е, че хората, които знаят как се произвежда и продава, как се създават рентабилни и конкурентноспособни предприятия, вече са заети да пишат по форуми.
15 Април 2013 12:22
Споко. Скоро ще се отворят хиляди и милиони работни места. За профвсионални опрашвачи. Нямам предвид спасителите по плажовете, а такива, които ще вършат работа на пчелите, които измират. Хубаво е отсега да се взема мерки по осигуряване на специалисти ... техникуми по опрашване, академични курсове и прочее
15 Април 2013 13:01
ако държавата .... заеме се да излови бандитите, ограничи кражбите и грабежите

Внимавай какво си пожелаваш докторе! Може и да се сбъдне!!
***
Строител2000, обръщаш се към неправилиния човек. Г-н Хърсев е специалист по "изваждането" (вижте героиствата му в началото на прехода ролята в раздадените заеми) а не по "събирането"!
За това ви трябва друг човек, не главния Мистрия на Измислените Български Зидари.
Какъвто им беше Социализма - такъв им е и Капитализма! До изчерпване на Парите на Другите!
15 Април 2013 13:09
колко жалко е, че хората, които знаят как се произвежда и продава

Да не би случайно да твърдиш, че тия в момента знаят как се прави икономика?
И тогава що нема икономика?
По плодовете им не ги ли познаваш или и това ти е трудно?
15 Април 2013 13:09
В очакване на Вашата реакция

Ето, реагираме, давай, обяснявай!
15 Април 2013 14:00
Позицията на Хърсев е ясна, очаквана е и автоматичната реакция на някои постващи тук. Само дето никой не дава алтернатива. Хайде другарю Gozambo - кажи ти какво предлагаш? Готов съм да ме убедиш, че твоята конкретна алтернатива е по-добра.

Ше се радвам да засегнеш и някои конкретни въпроси, които предполагам, че ще възникнат:
Как ще подсигуриш, че конкретните ръководители на съответната държавна икономическа единица ще се грижат за интереса на собственика (тоест ние), а не на своя частен. Как ще балансират между интереса ни като собственици (повече печалба), потребители (по-малка печалба) и необходимите инвестиции за възпроизводство? Ще помоля да ми дадеш пример как държавна икономическа единица се грижи по-добре за своята собственост от частна такава.

Също ще помоля за отговор на въпроса, който ме мъчи най-много - какво е предимството на държавната икомическа единица, когато става дума за иновации, нови продукти и развитие. Как българската държавна Apple ще ни даде iPhone?
15 Април 2013 15:15
Ace_ 15 Април 2013 14:00 - не е работа на държавните фирми да създават iPhone, на тях им е работа например да предложат нормален телефон да речем. Нещо като градския транспорт - ако искаш луксозен транспорт има си частни фирми, но за просто придвижване от точка А до точка Б достатъчно евтино и бързо - държавните фирми или общинските вършат работа.
15 Април 2013 16:09
на тях им е работа например да предложат нормален телефон да речем.

Твърде вероятно ще предложат нормален телефон на цена на iPhone.

Конкуренцията е естествен процес, при който оцеляват най-приспособените. За да е конкурентна - една компания трябва да бъде постоянно приспособяваща се.

Стремежът за усъвършенстване на една частна компания е продукт на алчността на собственика - колкото по-добре работи компанията - толкова повече печалба ще има. Стремежът за усъвършенстване на една държавна компания е продукт на някаква по-висша концепция за отговорност. Въпросът е, че личната алчност не е необходимо да се учи - тя е генетечно заложена още в утробата и бебето още от първите си мигове почва егоистично да реве за храна за себе си, без да го еня дали другото бебе до него е нахранено (все още не съм видял бебе-социалист да си дели кърмата - дори с братятата/сестрите си).

Оттук нататък - единственият вариант държавна компания да е жизнеспособна е просто да няма конкуренция - като например естествен монопол. А неконтролираният монопол е най-непазарната и неефективна форма - назависимо дали е държавен или частен.

Другари социалисти - проблемът не е пазара. Проблемът са монополите. Те трябва или да се разбият, или да се контролират.
Другото решение са го измислили пчелите. Но там няма частна собственост.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД