:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,188
Активни 779
Страници 20,753
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Често фирмите очакват държавата да им оправи бизнеса

Има кандидати, които искат да произвеждат в България, но като видят крайната цена, питат: "Това Швейцария ли е?". Производството ни е 7 пъти по-енергоемко отколкото в другите страни в ЕС , казва шефът на агенцията за малкия бизнес Никола Стоянов
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Никола Стоянов
ВИЗИТКА: Никола Стоянов е изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия от пролетта на т.г. Преди това е работил в "Лотсе" ООД - консултантска фирма в областта на насърчаването на експорта, която основава през 2004 г. Завършил е право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Има магистърска степен по немско право за чужденци, както и по европейско и международно търговско право от Ludwig-Maximilians-Universitaеt Munchen.



- Г-н Стоянов, идвате от консултантска фирма и досега сте били "от другата страна на барикадата". На какво залагате при работата си в агенцията?

- Въпреки че идвам от частния бизнес, съм наблюдавал работата на агенцията още от есента на 2012 г., когато започнаха разговорите с мен. Когато дойдох, се оказа, че е липсвала визия и стратегия за развитието на агенцията. Предполагам основната причина за това е, че агенцията бе междинен орган по програма "Конкурентоспособност". Много от усилията са били вложени в администрирането на този процес и в резултат самата агенция е поизгубила своите основни функции за насърчаването на малките фирми. Сега нашата задача е да върнем тези функции на агенцията. Според визията ни това насърчаване може да стане основно чрез развиване на фирмите до стадий, в който те да могат да изнасят.

- Как конкретно може да се случи това и колко време ще отнеме на агенцията да изгради отново имиджа си в очите на фирмите?

- Заварих положение, при което в началото трябваше да се извинявам на фирми заради това, което се е случвало до момента. Мисля, че имиджът вече се променя. Но това е процес, който изисква време. Отзиви за промените очакваме наесен, когато фирмите ще участват в изложения в чужбина с наша подкрепа. Организацията на български щандове на панаири зад граница е една от основните мерки за подпомагане. В момента работим по ефективното прилагане на тази мярка, разработили сме нови критерии за подбор на фирмите, има нова точкова система, по която ги оценяваме, и сме намалили бюрокрацията. Документите, с които те кандидатстват, са много по-малко. Затова могат да участват всички фирми. Единственото изискване към тях е да отговарят на Закона за малките и средни предприятия.

Иначе с моето идване отмених някои от проявите, които трябваше да се проведат през лятото. Целта ни е да правим добре нещата, а не просто да се отчита дейност. Става въпрос за отменени търговски мисии, изложения и други прояви зад граница.

- Ще има ли ревизия на дейността на предишното ръководство на агенцията?

- Не, не смятам да правя ревизия. В работата си дотук съм свикнал, когато отида на ново място и видя, че нещата не са се случвали по най-добрия начин, да опитам да ги променя към по-добро.

- Един от основните проблеми при организирането на изложения с европари бе, че агенцията няма средства, с които да покрие разходите, и задлъжнява, тъй като, докато чакаме парите от Брюксел, няма с какво да платим разходите си. Каква е ситуацията в момента?

- Проблемът е общ, не само за агенцията, но и за всички, които кандидатстват с проекти по програма "Конкурентоспособност". Но в агенцията той е най-крещящ, тъй като тя е най-големият кандидат за европари от институциите. Бюджетът ни е много по-малък в сравнение с проекта, който управляваме по "Конкурентоспособност", и ние нямаме пари, които да инвестираме за оборотни средства. Водили сме доста разговори и срещаме голямо разбиране от Управляващия орган, ускорихме одобрението на средствата, което е много важно за нас. Това обаче също не може да реши проблема изцяло. В момента например ние набираме кандидати за панаир зa хранително-вкусовата промишленост, който ще се проведе през октомври в Германия, ще отчитаме дейността през ноември и после ще чакаме да бъдем одобрени. Е да, но парите за участието на нашите предприятия в този панаир трябва да бъдат платени сега...

Проблемът остава, а разговорите с министерството продължават, като искаме и те да ни помагат с оборотни средства. На последното заседание на Министерския съвет бе решено авансовите плащания по проекти, изпълнявани по оперативната програма "Конкурентоспособност", да се повишат от 20 на 65%, което също е напредък и до голяма степен ще реши проблема.

- Какви суми дължи агенцията в момента?

- Изчистили сме всичко, ако изобщо дължим нещо, то става въпрос за много малки суми.

- Къде се къса нишката бизнес - администрация и как фирмите могат да бъдат убедени, че чиновниците би трябвало да са коректив, а не враг?

- Нишката се къса в агенцията, тъй като това е орган, който трябва да прави връзката между политиките и компаниите. Сега обмисляме да променим структурата на ведомството, за да бъдем в полза на фирмите. Искаме да направим отделно звено "Комуникации", което да е съставено от браншови експерти и така да имаме директна връзка с фирмите. Тя до момента основно е минавала през камарите - някои от тях са по-активни, а други - не. Звеното ще помага на фирми, които имат нужда от някакъв вид консултация и ще търсим решения заедно. Промяната ще стане факт до 2-3 седмици.

- Тези нови услуги за фирмите ще бъдат ли безплатни?

- Да. Така или иначе и това, което предлагаме в момента, също е безплатно. Чуждият опит обаче сочи, че в по-малки държави като България на много места все пак има определени такси. Това е нещо положително и аз съм коментирал този въпрос с бившия икономически министър Делян Добрев. От една страна, фирмите, които инвестират в нещо, в това число и в услуги, много повече си гонят собствените интереси и са много по-активни. От друга страна, ако фирмите поемат някаква част от разноските за изложенията зад граница, ние ще можем да заведем много повече компании. В момента изцяло поемаме разходите за наемане на изложбена площ, проектиране и изграждане на изложбен щанд, рекламиране на участието, включване на изложителите в официалния каталог, регистрационни такси. За фирмите остава само да си платят самолетните билети, престоя и да си докарат мострите.

- Планираме и нова мярка за подпомагане - директно търсене на партньори, т.е. индивидуална търговска мисия.

- Какво означава това?

- Това означава за конкретна фирма да се търси конкретен партньор в определена държава. Ако вие сте производител на мебели и въз основа на пазарни проучвания смятате, че бихте имали пазар в Мароко, ние ще потърсим чрез местни партньори фирми, които се интересуват от това.

- Говорейки за мерки за подпомагане на бизнеса, как гледате на идеята за създаване на златен регистър на фирмите?

- Бизнесът е разделен в очакванията си от прилагането на тази мярка. Това е много добро предложение и аз го подкрепям, но то ще бъде от полза повече за големите фирми. Проблемът с бързото възстановяване на ДДС е основно при тях заради големите обороти. При малките фирми това не е толкова драстичен проблем.Смея да твърдя, че в България е насадено това, че фирмите бавно получават ДДС-то си. В сравнение със съседна Румъния например ние сме много по-добре в това отношение.

- Остава впечатление,че държавата се опитва да подпомага повече големите, а не толкова малките. Пример е не само "златният регистър", но и т.нар. "осигурителна ваканция" за големите инвеститори.

- Основен проблем е, че често пъти фирмите чакат държавата да им оправи бизнеса. Всичко обаче е в техните ръце. Ролята на държавата е да създаде по-добра обстановка и среда за правене на бизнес като намаляване на административната тежест, електронното правителство и др. Това трябва да подпомага бизнеса да си върши работата, а не да се занимава със странични неща. Сега си мислим например, че проблемите ще се решат с електронното правителство. Но когато то стане факт, ще се види, че съвсем няма да е достатъчно. Първият проблем на фирмите е, че повечето не са достатъчно развити. Това са сравнително млади фирми, стартирали във времена, в които бизнесът е бил един, а сега е друг. За мен основната роля на агенцията трябва да бъде и в мерките за обучение. Трябва да има консултанти, които да им помагат да изградят мениджърски състав от средно ниво. В България всичко е концентрирано в ръцете на собственика или управителя и никой друг не смее да взима решения за нищо. Това не е от полза за никого, дори и за самите фирми.

Трябва да се помисли и за друго. Ние все се рекламираме с ниската данъчна тежест и ниските разходи за труд. В същото време обаче използваме 7 пъти повече енергия в сравнение с останалите страни в ЕС. В моята практика съм срещал фирми, които искат да произвеждат в България, но накрая, като видят цената, питат: "Това Швейцария ли е?" Истината е, че въпреки евтиния труд и ниските данъци крайният продукт не е на ниска цена. И ако фирмите също не предприемат мерки за оптимизация на производството си и повишаване на производителността, само с нашите усилия няма как да се случат чудеса.
13
2355
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
21 Май 2013 20:27
Аман от въздухари, "мерки за оптимизиране", "енергоемкост", "7 пъти". Абе чукундур, кажи как се оптимизира работата на един електрожен или струг. Как да го омагьосам да харчи "7 пъти" по-малко ток от италиански такъв? СЕДЕМ ПЪТИ!!!!!!! Бе, кога некой ше обясни какво значи това, с думи прости? Щото единствения начин, който знам е да не се работи, т.е. италиянеца поръчва ние да му издялкаме и сглобим железата, слага им италиански етикет и е готов, поне 17 пъти е по-енергоефективен от нас. Ама ние кво да правиме, кажи.
21 Май 2013 20:36
И коя е точно тая фирма, дето използва 7 пъти повече енергия за единица от същата продукция, па не се сеща да си смени технологията, ами требва тоя батко да и каже? Вече, ако за едно кафе разходът на енергия в България е 7 пъти по голям от средното може да е, щото през електромера минават 8 кафета, а през касовия апарат - едно. Може и, по някаква си причина, тухли или винкел за 1 евро да се прават със седем пъти повече енергия от Мерцедеси или Нокии. И тоя батко, вместо да размишлява, може да вземе да направи нещо по въпроса.

А иначе, за евтиния труд, дето накрая ти излиза скъпо - ми логично е, английският народен умотворец отдавна го е открил.
21 Май 2013 21:11
Да-а-а-а-а...мутро-герб наследството от агресивно тъпи калинки-шефове на агенции за нищонеправене, вече даже не е смешно, а доста противно и предизвиква силна погнуса....Този ще да е избран с конкурс, от глуповатите германски мутро-герб консултанти и българската им прислуга, от немската анти-българска нео-колониална фондация "Ханс Зайдел", друго логично обяснение няма, как такова откровено недоразумение може да попадне на такъв безсмислен чиновнически пост.Този типичен представител на офисния планктон, демонстрира лексика и ръси, задавяйки се от слугинска възбуда и лакейско старание, характерните за всеки германски колониален чиновник анти-пазарни немски ЕСсср- мантри, с които Берлин и германската колониална администрация в Брюксел, оправдават целенасоченото и системно унищожаване на остатъците от местния дребен и среден бизнес.Как пък не спомена, поне от кумова срама, че все пак може и да свърши някаква конкретна работа, а не да мисли как да обслужи тялом и духом, германските си колониални б'вана...
21 Май 2013 21:34
Някой да ми обясни как точно една частна фирма консултира насърчаването на експорта?!?!
21 Май 2013 21:54
Има кандидати, които искат да произвеждат в България, но като видят крайната цена, питат: "Това Швейцария ли е?"

Още една Калинка.
21 Май 2013 23:02
Учете се, как се прави биография. Основава фирма, самоназначава се за такъв- онакъв, после пише в биографията си този "стаж". А какво е правила неговата "фирма" никой не пита.
22 Май 2013 09:17
Може ли да питам, всички специалисти икономисти защо все консултанти го раздават, що не вземе някой да организира някакво кво да е производство, да видим как се прави!
22 Май 2013 09:39
Агенция за малки и средни предприятия по същество е Агенция за насърчаване на експорта. Това става ясно от изказването на поредния говорител. Нищо лошо ама ако има какво да експортираш. И дали има смисъл изобщо да експортираш ако продукта ти не е с висока добавена стойност.
22 Май 2013 09:46
"Трябва да се помисли и за друго. Ние все се рекламираме с ниската данъчна тежест и ниските разходи за труд. В същото време обаче използваме 7 пъти повече енергия в сравнение....."
Ами мисли, ама първо човек трябва да завърши технологичен Университет! Иначе, резидиума наистина е реклама и Public Relations.
22 Май 2013 10:07
Тоя момък може ли да ми обясни, как с едни и същи машини, по една и съща технология и при една и съща крайна цена на произведения продукт, заплатата в България е 7 пъти по-ниска от тази в Германия? Къде е отишла разликата? Ако е в икономиката - в коя? Ако е на друго място - защо?
22 Май 2013 10:08
Тоя момък може ли да ми обясни, как с едни и същи машини, по една и съща технология и при една и съща крайна цена на произведения продукт, заплатата в България е 7 пъти по-ниска от тази в Германия? Къде е отишла разликата? Ако е в икономиката - в коя? Ако е на друго място - защо?
22 Май 2013 11:05
Татянче, да ти отговоря аз - защото т. нар. консултантски бизнес е с най-восока добавена стойност. Не ти трябват машинини, технологии, халета!Най много някой и друг лаптоп и кафе машина, разбира се!
22 Май 2013 11:54
Юрист да ти говори за енергоемкост на продукция?! Голем смех Енергоемкостта на единица продукт, адвокате или какъвто си там, зависи изцяло от качеството на оборудването и от суровината. Набий си го в еднопосочната юридическа глава и избягвай да коментираш неща, от които не разбираш. То за това ни е на това дередже държавата, щото законите се правят само от юристи без участие на експерти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД