:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,962
Активни 315
Страници 21,527
За един ден 1,302,066

Пуснете най-после парното!

Или поне спрете да ни събирате такса "Мощност", защото така не е честно
От няколко седмици насам температурите в България доближават един минимум, под който всеки бърза да се прибере вкъщи на топло. Но радиаторите стоят някак си грозно студени. Просто температурите падат, ама все не успяват да стигнат точно толкова градуса, че да накарат топлофикациите да пуснат парното. Те са изчислили нещата така, че да са длъжни да се размърдат, само ако в три последователни дни средноденонощната температура е 12 градуса и прогнозата за следващите 7-10 дена гласи същото.



Точно това обаче е типичен български парадокс



В преходните сезони като сегашния температурите падат под плюс 12 градуса по Целзий само през нощта. Тоест точно тогава, когато работещите обикновено са по домовете си и имат най-много нужда от отопление. През деня температурата може да се качи и до 20 градуса, но в условието хитроумно е казано "средноденонощна" температура.

Друг подигравателен ход на топлофикациите към потребителите е начинът, по който желаещите все пак могат да си пуснат парното веднага след 1 октомври. Такива индивидуалисти са наказани по много оригинален начин: те са длъжни да обиколят всичките си съседи, да съберат подписите им и да донесат в топлофикацията молба, придружена от подписката. Хипотезата, че могат да имат малки деца, че са болни и тъй нататък, никого не интересува.

От тази зима потребителите имаме още едно основание да претендираме за пускане на отоплението тогава, когато на нас ни се иска. И то е много по-силно от гореизброените:



от пролетта топлофикациите ни принудиха да плащаме постоянна такса мощност



Зиме и лете тази такса се плаща, независимо че през лятото имаме само топла вода, макар и не всички. Вярно, в бележките ни тази такса срамежливо е наречена "сума" за мощност, но това е поради данъчни съображения - върху таксите по закон не може да се начислява ДДС. Та тази такса е наречена "сума", така както БТК я нарича с евфемизма "абонамент".

По принцип става въпрос за едно и също нещо - това са постоянните разходи, които предприятието прави, за да докара дадената услуга до дома ни.

Ако приемем обаче този аргумент за правилен, би трябвало и енергетиците да приемат за правилни претенциите ни да имаме постоянен достъп до тяхната услуга. БТК събира постоянна абонаментна такса, но когато вдигнеш слушалката на апарата, имаш възможност веднага да почнеш да избираш. Ако линията е повредена над две денонощия, според общите условия на БТК от таксата се прави отбивка. Абонатите на дуплексни постове, които не винаги имат връзка с мрежата, имат и облекчение - тяхната такса е по-евтина.

Абонатите на мобилните оператори също, щат не щат, плащат твърда месечна такса. Но дори да не говорят, знаят, че поне могат да бъдат открити по всяко време на мобилните си телефони, което също може да се сметне за услуга.

В бъдещия енергиен закон същата постоянна такса е предвидена и за тока и на пръв поглед тя изглежда справедлива - все пак човек има достъп до електричеството по всяко време на денонощието, без почивен ден и по принцип безотказно. И изобщо всяка лицензия за дейност в енергетиката, дори в България, не може да се издаде, ако кандидатът за нея не може да докаже, че може да снабдява потребителите си непрекъсваемо с нея.

С парното обаче кой знае защо не е така - през цялата година плащаш такса мощност, но не можеш да си го пуснеш, когато искаш. При това аргументите, че съседите ти може и да не искат парно, не са съвсем коректни. Нали ни задължават да имаме вентили по радиаторите и повечето от нас побързаха да се покажат съвестни и си ги монтираха? Какъв е проблемът, ако ти е топло или моржуваш, просто да затвориш радиатора. Тръбите ще греят леко, но пък никой не иска през есента отоплението да се пуска с пълна пара.

А нали и енергийният министър Милко Ковачев под път и над път повтаря, че не е хубаво да хабим електричество за отопление? Може пък не всички да сме толкова големи прахосници, че да си купуваме отоплителни печки, които ще ползваме само две-три седмици в годината.

Така че е



крайно време парното да бъде пуснато



Ако не - поне да се премахне сумата за мощност, защото не е честно. И без това енергетиците са на път да влязат в учебниците по физика с нея. И малките деца знаят, че след отпадането на конските сили в началото на миналия век, мощността се измерва във ватове и производните й. А нашите топлофикации я изчисляват в кубически метри отопляема площ!? Да беше Иван Шиляшки още в енергетиката, щяхме да махнем с ръка, ама не е.

Още повече, че има стотици потребители, които просто нямат инсталации за топла вода, и следователно никой не прави разходи за тях през лятото. Имащите някак можем да бъдем излъгани, че постоянно имаме топла вода, но може ли със същия аргумент да се излезе пред жителите на квартал "Хаджи Димитър" в София? Естествено, че не. За тях през лятото абонатната станция представлява купчина неизползваеми железа, за които те няма защо да плащат.
866
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД