:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,463
Активни 649
Страници 20,930
За един ден 1,302,066
Репортаж

Строго охранявани череши

В овощната градина на България Кюстендил успяха да ограничат кражбите, но изкупните цени са под себестойността на плода
Снимка: Борислав Николов
25-годишната Елица Панова имаше свой собствен щанд на Празника на черешата, на който показа произведената продукция от семейството й.
На площада в центъра на Кюстендил жури старателно измерва плодовете и се опитва да открие череша, надминаваща 32 мм. Отново ще си върнем славата на Овощната градина на България, обяснява председателят на журито и директор на Института по земеделие проф. Димитър Домозетов. Междувременно няколко черешопроизводители оживено обсъждат как тръпнат в очакване не да разберат кой е победителят, а да се върнат при насажденията, за да работят. За шести пореден път се провежда Празник на черешата. Всяка година производителите на череши - дребни стопани, се събират на празника, за да покажат гордостта си и основния си поминък - черешите. Тези весели на пръв поглед хора обаче от няколко години имат един и същ проблем, който не намира решение. Това са ниските изкупни цени, на които реализират продукцията си.



Изкупните цени тази година са плачевни,



защото 70 стотинки за килограм череши е подигравка. Себестойността на килограм е поне 90 стотинки, обясни пред "Сега" кметът на с. Шишковци Климент Терзийски, който е и производител. Докато черпеше гостите на кюстендилския празник с череши, ракия и домашни сладки, той обясни, че преди дни на среща между кюстендилските производители, изкупвачи и представители на кметството се е взело решение цените да се вдигнат с до 10 стотинки. "На преговорите се реши черната череша да се изкупува за 70 стотинки, а розовата и червената по 80", обясни кметът на с. Шишковци. Оказало се обаче, че на следващия ден пунктовете изкупували не на 80, а на 75 стотинки.

Субсидията за декар овошки пък покрива под 5% от разходите за площта. "Засега малко хора получават субсидии за овощарство, те са много малка част от това, което се прави като разход", обясниха производители. Със или без субсидия е едно и също, казват още земеделците. На производителите им остава да се надяват на новия програмен период. Предложение за увеличаване на субсидията за следващия програмен период вече е депозирано от ръководството на община Кюстендил. Вместо сегашните 18 стотинки на килограм размерът на евросубсидията да бъде не по-малък от 40 стотинки, е желанието на кюстендилци. А за граничните райони субсидията да не бъде по-малка от 60 стотинки за килограм продукция. Повишаването на субсидията е стимул и гаранция за откриването и поддържането на трудова заетост в регионите с най-нисък доход на глава от населението, обяви кметът Петър Паунов. Сега вече от общината са се заели да искат увеличение на субсидиите от догодина.



Сега част от тези 90 стотинки себестойност отива при работниците



Собствениците са принудени да плащат по 30 стотинки на килограм на берачите. Останалото трябва да покрие грижата за насажденията, торовете, пръскането с химикали, транспорт и труда за отглеждането. Производители споделиха пред "Сега", че изкупните цени са паднали в сравнение с миналата година. "Разликата между 1-1.20 лв. и 60-70 стотинки е очевидна. Чувам, че в София са около 3 лв. и се чудя къде отиват тези пари?", пита се една от производителките, присъстваща на празника.

Стопаните не успяха да си обяснят и съществената разлика в цената, на която сега изкупуват производството им, и тази от миналата година. Били им обяснили, че сега реколтата е много силна и свръхпроизводството сваля от цената. Прекупвачите твърдят още, че качеството на 1/5 от продукцията е много ниско.

Според някои от производителите причината е друга - договорки между прекупвачите. Ден преди да отпразнуват Празника на черешата производители от Кюстендилския регион стъпкаха черешите си в знак на протест срещу ниската изкупна цена. Черешопроизводителите са категорични, че фирмите изкупвачи в Кюстендилско са сключили картелно споразумение, тъй като няма как всички да предлагат по 70 стотинки за плода.

Някои от производителите заявиха, че изходът е един - да спрат да се занимават с това, което правят от години. Други пък са намерили алтернатива. "Много хора не дават черешите си на пунктовете, а предпочитат да ги карат в София и да се свързват директно с пазарите", обясниха пред "Сега" земеделците. Това обаче е вариант за малка част от тях - като за по-младите.

Според директора на Института по земеделие професор Димитър Домозетов наистина тази година може и да има загуби за земеделците, но те не трябва да се отчайват, а напротив - да се амбицират и да се погрижат за насажденията си, така че



догодина плодовете да са още по-големи



Въпреки висящия въпрос с изкупната цена на черешата кюстендилци са се справили с друг голям проблем. Стопаните се похвалиха, че продукцията им е опазена успешно и кражби няма. Причината е, че след като преди години пазач на череши бе убит от роми, кметът реши да наложи крути мерки - жандармерията влезе в полето. Преди години това "военно положение" изуми България, но за кюстендилци опазването на труда им се бе превърнало в невъзможно начинание. Охраната на черешовите масиви в Кюстендилско е засилена, а към полицията са се присъединили граничари и жандармеристи. На пост край най-големите черешови масиви са полицейски служители, които проверяват всеки минаващ автомобил. Не се пропускат превозващи без документ за собственост. "Прави се всичко възможно и сега вече нямаме проблем с опазването на черешите", призна Климент Терзийски и благодари на полицията.

Противно на всеобщото мнение, че младите избягват да се занимават със земеделие, на Празника на черешата щандът на 25-годишната Елица Панова от Слокощица впечатли всички. Тя и приятелката й бяха с народни носии и през цялото време пред щанда им имаше опашка с желаещи за снимка. Елица е студентка, но когато е свободна, се завръща в родния си край, за да работи в овощните градини заедно със семейството си.

На Празника на черешата в Кюстендил Институтът по земеделие представи 92 сорта череши. Най-едри са черешите от сортовете "Сънбърст" и "Съмит", обясниха учените. Много са и претендентите за най-голяма череша. Поне четирима са кандидатите, които представиха плодове с размер над 32 мм.



Тази година реколтата от череши е много добра, но това не радва производителите, тъй като е една от причините за ниски изкупни цени.

 Тази година реколтата от череши е много добра, но това не радва производителите, тъй като е една от причините за ниски изкупни цени.


Директорът на Института по земеделие в Кюстендил професор Димитър Домозетов откри най-едрия плод по време на Празника на черешата.

 Директорът на Института по земеделие в Кюстендил професор Димитър Домозетов откри най-едрия плод по време на Празника на черешата.


С изложение на 92 сорта череши беше открит Празникът на черешата в Кюстендил.

 С изложение на 92 сорта череши беше открит Празникът на черешата в Кюстендил.


28
5927
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
24 Юни 2013 20:50
Ами като не взеха евтиха работна ръка от Гърция - така е. Нали там глад мизерия, фалити, абе ужас.
24 Юни 2013 21:40
Ами като не взеха евтиха работна ръка от Гърция - така е. Нали там глад мизерия, фалити, абе ужас.

И скъпотия! Дизела им е 1.30-1.40 за литър! Мани, мани!
24 Юни 2013 21:51
Е, колко да струват кило череши - 20, 30, 50 стотинки? И като бонус ги дават с дръжки и кокички.
24 Юни 2013 23:35
Какво приказват тези хора, аз друго четох из медиите преди седмица - "Опашки в Москва за наши череши" , "Московчани са изкупили за два дни цялото количество български череши, които са доставени в руската столица", "По магазините в Москва черешите вървят около пет евро".
" Цената на "червеното злато" на изкупвателните пунктове в региона в момента е 90 ст. Очакванията са тя да набъбне до 1,50 лв".
Червено злато ги наричат, аз пък се замечтах да ставам кюстендилчанин и да бера червено злато.
25 Юни 2013 02:32
Поздравления за Елица и начинът по-който представя продукцията си. Много красиво.

Страхотно име, Домозетов. Звучи като омекотен вариант на Заврянзетов. Дано да не го оправдаваш всеки ден и дано да нямаш мъжки рожби да го онаследяват.

Не разбрах - трудно ли е да се организира кооператив межуд производителите на череши и те директно да си ги пласират и да си договарят условията за продажба на големи ХВП? Какво пречи да го направят?
25 Юни 2013 09:21
Немат урожай на акъл , тва им пречи.
25 Юни 2013 09:31
Класически пример за съсипване на цяло едно производство. В статията даже не се споменава за цената на черешите по европейските пазари, даже не се поставя въпроса за смешното заплащане на този ръчен труд. Е няма ли кой да организира мащабно изкупуване и износ за европейските пазари, от където при прилични печалби на търговците, заплащането на труда може да скочи многократно. Значи ние сме не само тъпи в решаването на сложните икономически проблеми, ние сме тъпи на всички нива- мърша ли сме наистина, или боклуци, както разгневените манифестанти нарекоха социално мислещите хора , или сме просто различно оцветена биологочна маса, която може да бъде използувана с лекота, както са го правили османските ни владетели, както го правят и сега “стратегическите инвеститори“ .
25 Юни 2013 09:32
"трудно ли е да се организира кооператив межуд производителите на череши и те директно да си ги пласират"
Предполагам, че за такава инициатива се стреля!
25 Юни 2013 10:37
70ст изкупна цена на кг, а цената на дребно в Западна Европа стига и до 25-27лв/кг.
25 Юни 2013 11:09
Началната заплата на един вишист в Западна Европа е около 5000-6000 лв, а черешите далеч не са 30 лв. У нас същата заплата е 400 лв, а кг. череши на пазара е 2.50 - 3.0 лв. Кое е по-важно, черешите или заплащането на образованите? Стига с този смешен плач (по Ботев)! Вдигнете заплащането на труда в България и тогава се заемете и с прасетата и черешите!
25 Юни 2013 11:26
Извинете, другарю!
Но вашата партия не се ли водеше по учението за базата и надстройката по Маркс? Прасетата и черешите се отнасят към базата. Образованието се отнася към надстройката.

25 Юни 2013 11:33
70ст изкупна цена на кг, а цената на дребно в Западна Европа стига и до 25-27лв/кг.

Тая цена 70 ст. е по-скоро пожелателна и се отнася преди всичко към "късните" череши, защото времето на черешите мина. Реално на много места цената беше доста по-ниска.
Себестойността посочена от г-н кмета също е доста относителна. Тя зависи от ужасно много неща - големината на масивите, времето на закупуване на компонентите (имаше занчителни разлики за едни и същи неща през март и април, например), използваната работна ръка при черешобера, средствата, изразходвани за охрана, и т.н. и т.н.
25 Юни 2013 12:45
трудно ли е да се организира кооператив межуд производителите на череши и те директно да си ги пласират

Да, много е трудно. Ако се появиш на един пазар и решиш да продаваш собствена продукция, ще разбереш за какво става дума. Няма да ти позволят да направиш това, мафията там е страшна, а полицията участва във всичко това.
25 Юни 2013 14:52
Ей затова БГ е на това дередже - навсякъде се работи на 300-500% и нагоре надценка. Изкупна цена 70 ст., а в плодзеленчука тръгва от 2.70 за по-дребните до 4 лв. големите. Доматите, чушки, картофи - все същото. Няма защо да се чудим, че на нокой вече не му се занимава със земеделие и всико ни е внос. Навсякъде картели и мутри, върви се оправяй! Или пък рибата - ловят сафрид на 2-4 лв. изкупна цена, в рибарницата е 5-6 лв, а в заведението 6 лв. за 100-150 гр. - от 2 на 60 лв. килограма, и после тъпите кръчмари мрънкат, че нямало клиенти! И с пицариите, и всико останало е същата работата. как да им платиш цената, като виждаш, че те имат не за балък, ами бетер?!!!!
25 Юни 2013 14:56
Той транспортът е безплатен, горивата - без пари. Освен това "плод и зеленчук" не изкупува черешите на място от производителя.
25 Юни 2013 16:22
Какви са тия цени от 25-27 лв. за кило. В коя държава са по толкова? В Австрия са 4-5 евро за кило да отбележа "италиански" и залежават(гният) по рафтовете, та се налага след третият-четвъртият ден ако не се продадат да ги намалят с 50% да не идат за джибри. В самото начало на сезона бяха около 7 евро но и за тях нямаше кой знае къв наплив.
Нетрайна стока,много трудна за бране и още по-трудна за продаване, идеална за ракия и компот.
25 Юни 2013 17:54
Аз пък си купих оня ден вишни от производител. Човекът кара от години череши, вишни и сезонни зеленчуци от градините си в пазарджишко на едро за варненското тържище, обаче си плаща и тротоарно право за търговия на дребно в моя квартал. Вишните - дребнички, но идеални за компот и конфитюр. По левче килото. На дребно. Който си знае интереса си знае интереса. И аз се питам - защо не се обединят производителите в кооператив. Да си назначат някое оправно и грамотно момче/момиче измежду своите деца за търговец по системата - скромна заплата, колкото за осигуровките + приличен процент от реализирана продукция.
25 Юни 2013 18:02
Намирам за чудесна идеята за магазини на производители. Но не става само с идеи. Някой трябва да си вдигне носа от собствената паница и да потърси съмишленици. Господ давал, казват, ама в кошара не вкарвал. Време е земеделци и животновъди да поумнеят. Само така трудът им ще бъде възнаграден, без да е необходимо да им изкупуват продукция за жълти стотинки и да я продават N пъти по-скъпо на крайния потребител. Разкарайте излишните посредници.
25 Юни 2013 18:11
и какво точно му е чудесното на това хрумване? добре, ще продават череши един месец. а останалите 11 какво ще правят?

виж, идеята за кооператив си е хубава - един едър играч излиза на пазара и работи с борси и вериги. ама ние българите като си знаем поговорката за орташката работа...
25 Юни 2013 18:35
Зщо само череши? Няма ли в регионите други насаждения, добитък, кошери, развъдници за риба... Пазарджиклията с вишните продава най-свежия магданоз в квартала, есенното му зеле е един път...
25 Юни 2013 18:37
ама ние българите като си знаем поговорката за орташката работа...
За това и не успяваме, всеки гледа себе си, най-много да надзърне в канчето на другия, колкото да го одума. За това има поле за изява на мутри всякакви и тарикати разни
25 Юни 2013 19:15
И аз се питам - защо не се обединят производителите в кооператив. Да си назначат някое оправно и грамотно момче/момиче измежду своите деца за търговец по системата - скромна заплата, колкото за осигуровките приличен процент от реализирана продукция.

Проблемът е такъв, че в много села условията са такива, че младото момче трябва да се замонаши, че да иде. Сетне, рано или късно започват едни подозрения - че младото момче всъщност е мошеник. Или пък след известно време младото момче предпочита да е прекупвач на продукцията, отколкото да работи за кооператив. Или пък някой от "кооператорите" решава, "а какво ще го храним тоя, да знаете пък какво са направили в съседното село" (версия, а на мен една жена ми каза , че .... ".
25 Юни 2013 19:31
Никой не ни е крив, че дори когато не сме мързеливи, сме толкова завистливи, че...А що се отнася до условията, аз съм от град в който много съпрузи и татковци не се връщат у дома с месеци, защото работят по корабите ( ние казваме "той пътува" ), или най-малкото със седмици - шофьори на тирове, да не говорим за "класическите" гурбетчии из близки и далечни страни. Условията били н*ам си к*ви на село. Ами при чист доход от заплата + процент от едно 1500-2000 при безплатни квартира и храна чиста и прясна, без отровни опаковки и въргаляне по рафтове със седмици какво им е на условията? И интернет има навсякъде...
25 Юни 2013 19:35
И защо трябва да живее постоянно на село? Може да си пътува до големия град през уикенда, както си пътуват за малките населени места 1/3 от жителите на големите градове. България е толкова малка, пътищата се пооправиха до някъде, при заплата от бон и половина може да и позволи поне кола на газ .
25 Юни 2013 20:23
как я определи тази заплата?
25 Юни 2013 20:23
как я определи тази заплата?
25 Юни 2013 21:04

Чети внимателно - заплата,колкото за осигуровките, другото е % от реализирана продукция. Най-простия пример, че се хванахме с черешите, но е валидно за каквото се сетиш
Цена на тон череши в бглева с ддс
-800 франко градината
-1200 на едро
-2300 на дребно - цени актуални днес във Варна
-1700 на дребно в магазина на кооператива, знаеш ли какви опашки ще се извият на тази цена
Заплата 4-500, да не е без хич, другото го сметни сам
25 Юни 2013 21:06
ДДС-то защото ще е магазин, касов апарат и пр
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД