25-годишната Елица Панова имаше свой собствен щанд на Празника на черешата, на който показа произведената продукция от семейството й. |
Изкупните цени тази година са плачевни,
защото 70 стотинки за килограм череши е подигравка. Себестойността на килограм е поне 90 стотинки, обясни пред "Сега" кметът на с. Шишковци Климент Терзийски, който е и производител. Докато черпеше гостите на кюстендилския празник с череши, ракия и домашни сладки, той обясни, че преди дни на среща между кюстендилските производители, изкупвачи и представители на кметството се е взело решение цените да се вдигнат с до 10 стотинки. "На преговорите се реши черната череша да се изкупува за 70 стотинки, а розовата и червената по 80", обясни кметът на с. Шишковци. Оказало се обаче, че на следващия ден пунктовете изкупували не на 80, а на 75 стотинки.
Субсидията за декар овошки пък покрива под 5% от разходите за площта. "Засега малко хора получават субсидии за овощарство, те са много малка част от това, което се прави като разход", обясниха производители. Със или без субсидия е едно и също, казват още земеделците. На производителите им остава да се надяват на новия програмен период. Предложение за увеличаване на субсидията за следващия програмен период вече е депозирано от ръководството на община Кюстендил. Вместо сегашните 18 стотинки на килограм размерът на евросубсидията да бъде не по-малък от 40 стотинки, е желанието на кюстендилци. А за граничните райони субсидията да не бъде по-малка от 60 стотинки за килограм продукция. Повишаването на субсидията е стимул и гаранция за откриването и поддържането на трудова заетост в регионите с най-нисък доход на глава от населението, обяви кметът Петър Паунов. Сега вече от общината са се заели да искат увеличение на субсидиите от догодина.
Сега част от тези 90 стотинки себестойност отива при работниците
Собствениците са принудени да плащат по 30 стотинки на килограм на берачите. Останалото трябва да покрие грижата за насажденията, торовете, пръскането с химикали, транспорт и труда за отглеждането. Производители споделиха пред "Сега", че изкупните цени са паднали в сравнение с миналата година. "Разликата между 1-1.20 лв. и 60-70 стотинки е очевидна. Чувам, че в София са около 3 лв. и се чудя къде отиват тези пари?", пита се една от производителките, присъстваща на празника.
Стопаните не успяха да си обяснят и съществената разлика в цената, на която сега изкупуват производството им, и тази от миналата година. Били им обяснили, че сега реколтата е много силна и свръхпроизводството сваля от цената. Прекупвачите твърдят още, че качеството на 1/5 от продукцията е много ниско.
Според някои от производителите причината е друга - договорки между прекупвачите. Ден преди да отпразнуват Празника на черешата производители от Кюстендилския регион стъпкаха черешите си в знак на протест срещу ниската изкупна цена. Черешопроизводителите са категорични, че фирмите изкупвачи в Кюстендилско са сключили картелно споразумение, тъй като няма как всички да предлагат по 70 стотинки за плода.
Някои от производителите заявиха, че изходът е един - да спрат да се занимават с това, което правят от години. Други пък са намерили алтернатива. "Много хора не дават черешите си на пунктовете, а предпочитат да ги карат в София и да се свързват директно с пазарите", обясниха пред "Сега" земеделците. Това обаче е вариант за малка част от тях - като за по-младите.
Според директора на Института по земеделие професор Димитър Домозетов наистина тази година може и да има загуби за земеделците, но те не трябва да се отчайват, а напротив - да се амбицират и да се погрижат за насажденията си, така че
догодина плодовете да са още по-големи
Въпреки висящия въпрос с изкупната цена на черешата кюстендилци са се справили с друг голям проблем. Стопаните се похвалиха, че продукцията им е опазена успешно и кражби няма. Причината е, че след като преди години пазач на череши бе убит от роми, кметът реши да наложи крути мерки - жандармерията влезе в полето. Преди години това "военно положение" изуми България, но за кюстендилци опазването на труда им се бе превърнало в невъзможно начинание. Охраната на черешовите масиви в Кюстендилско е засилена, а към полицията са се присъединили граничари и жандармеристи. На пост край най-големите черешови масиви са полицейски служители, които проверяват всеки минаващ автомобил. Не се пропускат превозващи без документ за собственост. "Прави се всичко възможно и сега вече нямаме проблем с опазването на черешите", призна Климент Терзийски и благодари на полицията.
Противно на всеобщото мнение, че младите избягват да се занимават със земеделие, на Празника на черешата щандът на 25-годишната Елица Панова от Слокощица впечатли всички. Тя и приятелката й бяха с народни носии и през цялото време пред щанда им имаше опашка с желаещи за снимка. Елица е студентка, но когато е свободна, се завръща в родния си край, за да работи в овощните градини заедно със семейството си.
На Празника на черешата в Кюстендил Институтът по земеделие представи 92 сорта череши. Най-едри са черешите от сортовете "Сънбърст" и "Съмит", обясниха учените. Много са и претендентите за най-голяма череша. Поне четирима са кандидатите, които представиха плодове с размер над 32 мм.