:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,573
Активни 646
Страници 21,040
За един ден 1,302,066
ПАДЕНИЕ

Инвеститори и пенсионери в битка за съдбата на Детройт

Властите се опитват да спасят града от банкрут, като плановете им вещаят негативни последствия за притежателите на ценни книжа и за пенсиите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
1/3 от населението на Детройт живее под прага на бедността, а престъпността е изключително висока.
Когато Ню Йорк заплаши да обяви фалит през 1975 г., тази възможност толкова ужаси всички, че принуди градските власти, работниците и непокорните банкери да седнат на една маса и да потърсят начини за решаване на проблема. Сега друг голям американски град - Детройт, е на крачка от обявяването на фалит, но почти не се говори за решаване на проблема. Вместо това финансовата криза в щата Мичиган се оформя като грандиозен сблъсък между интересите на собствениците на облигации и местните пенсионери, чийто пари се управляват от пенсионни фондове.

Предложенията на градските власти, според които притежателите на облигации ще си връщат по 10 цента за всеки долар, даден назаем, накараха кредиторите да смятат, че ще бъде по-добре Детройт да обяви банкрут. Според тях това не било толкова зловещо, колкото един фалит на Ню Йорк. "Орязването е изключително голямо", казва Мат Фабиан, който е управляващ директор на компанията за стратегически анализи Municipal Market Advisors. "Това принуждава инвеститорите да искат фалит, вместо да се страхуват от възможността градът да обяви несъстоятелност". Пенсионерите в Детройт, които са изправени пред възможността рязко да бъдат орязани доходите им - независимо дали градът обяви фалит, или властите приемат предложението на преструктуриране на дълговете, - смятат, че имат морално превъзходство пред всички останали, защото въпреки бедността вече са предложили големи отстъпки. "Финансите на града не се харчат за служителите", казва Едуард Л. Макнийл, който е представител на Американската федерация на щатските, окръжните и общинските служители - обединение на 33 организации, които ще бъдат засегнати от каквото и да било преструктуриране на дълговете на Детройт, по груби изчисления възлизащи на 17 млрд. долара. През м.г. тези организации предложиха отстъпки, които можеха да спестят на града годишно стотици милиони долари. Но Детройт "провали реализацията им", разяснява той.

Майкъл ван Овърбеке, който временно заема поста на главен съветник в Детройт, е категоричен, че



притежателите на облигации са инвеститори,



които се надяват на печалба и трябва да очакват "определени рискове". "Пенсионните вноски и работата за благото на служителите не е пазарна инвестиция", добавя той. "Пенсионерите са хора, които имат фиксирани доходи в този момент от живота си. Те не могат да се върнат на работа и да започнат всички отначало". Според него е немислимо да се орежат пенсиите, ако не се стигне до фалит.

Един евентуален банкрут на Детройт няма да бъде прецедент въпреки необичайно възникналото безпокойство от градски фалити след финансовата криза. Роуд Айланд набързо прие закон, който дава предимство на притежателите на облигации, емитирани от градските власти пред останалите кредитори, включително пенсионери. И това се случи точно преди малкото градче Сентръл Фолс да поиска да бъде обявено в несъстоятелност. Благодарение на това градът набързо реши проблемите си, когато фалира, но никой не си и помисля, че Мичиган може да приеме подобен закон. Притежателите на детройтски общински облигации казват, че едно от основните им притеснения е, че предложението на властите ще промени традиционната йерархия при кредиторите и равни права ще получат, например, пенсиониран библиотекар и инвеститор, който притежава облигации с общо обезпечение (вид ценни книжа, гарантирани с всички бъдещи приходи в местния бюджет). Това е в противоречие със законите и договорите за общинските облигации, в които в продължение на десетилетия на малките инвеститори им се казваше, че тези ценни книжа са сред най-сигурните инвестиции и че заради облигации с общо обезпечение градовете дори могат да бъдат принудени да вдигнат данъците. Предполагаше се, че гаранцията за "плащане на лихви и главницата по дълга" ще направи тези ценни книжа по-силни, отколкото другия основен вид ценни книжа, емитирани от градските власти - приходни облигации, чийто притежатели получат доходи от печалбите, реализирани от общината, или пък дял от пътните такси.



Експерти по въпросите на публичните финанси предупреждават,



че заради големите социални проблеми може да се стигне до загуба на доверие в градските власти, че не изпълняват ангажиментите си и не спазват гаранциите, които са дали. В доклад за състоянието на пазара на общински облигации от м.г., Комисията по ценните книжа и борсите предупреди, че на общините ще им бъде все по-скъпо външното финансиране и този начин постави под въпрос често използваните практики при реализирането на обществени проекти на местно ниво.

Предложението на Детройт обаче показва как са се променили нещата от дните, когато пазарът на общински облигации се състоеше основно от два вида дългови инструменти. Синдикът на града Кевин Ор представи сложен списък от дългови инструменти, като облигации с общо обезпечение сега носят по-малко приходи от приходните облигации. Ор разделя облигациите с общо обезпечение, издадени от Детройт, на две групи - сигурни и несигурни, като първите са подкрепени с външно финансиране, като например държавна помощ, или федерални субсидии. Вторите пък са тези, които разчитат само на гаранцията на Детройт за "плащане на лихви и главницата по дълга". На практика голяма част от облигационния заем на града е застрахован, така че притежателите на ценни книжа няма да пострадат, ако градските власти продължат да изпълняват плановете си за обявяване в несъстоятелност. Застрахователите обаче имат право да се борят за мястото на притежателите на облигации, а другите играчи на пазара, които имат интереси, вероятно ще се присъединят към тях.

Според анализатора Мат Фабин притежателите на ценни книжа отлично знаят, че Детройт е разорен и не може да повиши данъците и таксите до такава степен, че да покрие задълженията си по облигациите, но въпреки това са шокирани от предложения вариант за излизане от кризата. Участниците на пазара на общински облигации са смутени и от големия, неочакван скок в сметките на Кевин Ор на недостига за пари за пенсии на жителите на Детройт, които той определя като необезпечени, което позволява на работниците и собствениците на облигации да влязат в конкуренция за останалите пари. Към 30 юни 2011 г. актуалните изчисления показват, че двата големи пенсионни фонда са в много добро състояние - отчетен е недостиг на едва 644 млн. долара, тъй като градът е емитирал ценни книжа - т.нар. "сертификат за участие" през 2005 г. и 2006 г., и е вложил постъпленията от тях в пенсионните фондове. Според доклада на Ор обаче този дефицит е "значително занижен" и след като грешките са коригирани, недостигът на средства в двата пенсионни фонда възлиза на почти 3.5 млрд. долара.

В доклада се казва също, че до известна степен членовете на бордовете на детройтските пенсионни фондове са задълбочили проблемите, като са обещали на работниците "специални финансови стимули", както и да вложат инвестиционните приходи за други цели. Като синдик, назначен от държавата, Ор има право да отстрани членовете на борда на пенсионните фондове. Според Ван Овърбеке обаче тези хора няма да си заминат. Всъщност те вече са заделили 5 млн. долара за съдебни битки, в случай че Кевин Ор ги постави в "положение, в което няма да имат необходимите средства", за да защитят пенсионерите. От всичко това си личи, че битката за бъдещото на Детройт става все по-неясна и по-несигурна, а основните потърпевши отново най-вероятно ще са обикновените граждани.

Назначеният от държавата синдик на Детройт Кевин Ор представи план за оздравяване на финансите на града, с който предизвика остър спор между притежателите на общински облигации и пенсионерите.

 Назначеният от държавата синдик на Детройт Кевин Ор представи план за оздравяване на финансите на града, с който предизвика остър спор между притежателите на общински облигации и пенсионерите.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Доскорошната люлка на американската автомобилна индустрия Детройт днес е западнал град, натрупал дългове от над 17 млрд. долара.
12
3159
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
24 Юни 2013 20:48
И‌ кво по-зле ли е от Столипиново?
25 Юни 2013 02:06
Тоя на снимката защо не го поканят да дойде да оправи България?
25 Юни 2013 02:14
И откъде Ви хрумна сравнението със Столипиново?
В статията става дума за възможността да загубят (част от) доходите си работили години наред пенсионери и дребни инвеститори. Които със сигурност са си плащали тока и водата.
25 Юни 2013 03:54
Tова я чака и останалата част на Америка, a новият законопроект за легализиране на нелегалните имигранти ще ускори още повече този процес.
Вижте албума на френските фотожурналисти Yves Marchand & Romain Meffre - като декори от постапокалиптичен филм:

Натисни тук
25 Юни 2013 03:55
The Ruins of Detroit:

http://www.marchandmeffre.com/detroit/index.html
25 Юни 2013 06:59
Белите да бегат у Канада.
25 Юни 2013 07:37
Е,чак пък да фалира ,едва ли.Въпреки,че много от продукциите на автомобилните гиганти ги изнесъха в други щати ,Детройт се разраства ,и не e далеч деня когато на запад ще се слее с Ан Арбор ,където е Мичиганския университет, който е бил основан в Детройт през 1817,а през 1837 е преместен в това прекрасно градче.Именно в този университет завършва през 1917г. архитектура Рашко Стоянов Герганов, родом от село Керека,Габровско ,Проектирал и построил много цръкви и обществени сгради в Детройт, някой от които ще бъдат съборени скоро.Но сега ,друг българин, Майк Илич/Михаил Илиевски родители от Вардарска Македония,/ е един от големите бизнесмени в Детройт .Притежава хокейния отбор Ред Уингс, за който започва сроеж на нова зала близо до казиното му на Уудуард авеню, бейзболния Детройт Тайгърс, и веригата пицерии Литъл Цезар, и реновира Театъра Фокс, и е петия знатен гражданин , удостоен с Ключа на Детройт,а жена му притежава Мотор Сити Казино.
25 Юни 2013 09:12
Разраства се - дръжки.
Преди двайсе години е бил над 4 милиона , сега е 2 .
Хубавото му е че инфраструктурата е замислена за повече от 4 милиона и сега няма задръствания по магистралите .
В статията се дъвчат некви облигации и невъзможността да бъде плащано по тях.
А за причините да се стигне до тук - ни дума.
Междувременно причините са известни.
Ама мноооооогго неудобни за приказване.
В разцвета на автоиндустрията през седемдесетте профсъюзите си извоювали толкова много благинки че никой производител не иска и да чуе за отваряне на завод в Мичиган. Старите като овехтеят - и ги затварят.
Всички нови заводи за автомобили са в южните щати.
Едновременно с мощните лакоми профсъюзи демократичната управа на града е привела в изпълнение всички социалистически идеи които могат да ви дойдат на ум. Помощи , бонуси , социални , здравни , осигуровки , каквото ви дойде на ум - там го има. Без работа , обаче.
В резултат читавите хора се изместиха да бачкат в южните заводи и плащат данъци на южните градове , а в Детроит останаха прошляците - черпаклии защото социалът , нали споменахме
И сега стигнахме до същността :
Прошляците на социал данъци не плащат - хазната празна , само разходи висят , за изплащане на облигациите естествено и дума не може да става.
Прочее - американците построиха социализма в един отделно взет град .
И въпреки могъщата си нявга икономика той фалира.
Да им е честит.
25 Юни 2013 10:17
VOCI е прав.
Но да припомним и за подвизите на един бивш кмет от Демократическата партия, който с далаверите и злоупотребите си с общински средства допринесе за банкрута на града.
Натисни тук
25 Юни 2013 11:12
Новите заводи са все на японски коли. Нали "Мерцедес" имаха договор с "Крайслер". Шефът на "Мерцедес" каза, че "По-добре да правехме коли в България. отколкото в Детройт". Те добре, че бяха Митсубиши, че съживиха Крайслер и Тойота - съживиха Дженерал Мотърс през 90-те. За Форд не знам, коя японска марка ги съживи.
25 Юни 2013 11:16
VOCI е прав.
Но да припомним и за подвизите на един бивш кмет от Демократическата партия, който с далаверите и злоупотребите си с общински средства допринесе за банкрута на града.
Абе тук кмет с далавери, там профсъюзите виновни - ама в основата си е нео-либерализъм и глобализация в действие. Дянковския модел, дето дойде с малката пица и каза, че щяла да стане много по-голяма, пък тя съвсем се смали.
25 Юни 2013 12:32
За Форд не знам, коя японска марка ги съживи.

Mazda. Сега повечето модели на Ford са с двигатели на Mazda!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД