:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,925
Активни 454
Страници 17,392
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Не съм Марио Тагарински

Озовах се на един от протестите. Нека първо кажа, че вероятно странни особености на характера ме карат да избягвам големите групи хора, а окажа ли се в такива групи, рядко чувствам единство и възторг; повече усещам напрежение и неловкост. С това не искам да упрекна веселите люде по площадите, тъкмо напротив - харесва ми, че демонстрират мнението си, и че така лекуват политическата ни класа от усещането, че



тя завинаги е керванът, а останалите хора - кучето



Сещате се, нали, за прочутата пословица.

Та да кажа за протестите и масовите прояви - май последното такова нещо, което посетих, беше по повод намерението на ЕС за ограничаващо законодателство в сферата на електронния обмен, срещу един проектозакон - мисля, че SOPA се казваше. И прилежащата й РIPA. Отидох на този протест преди година и нещо не поради своите дълбоки пристрастия към е-пиратските свободи, а поради запалителния възторг на сина ми - петнайсетгодишен тогава юноша, който донякъде ме убеди в мракобесието на проекта.

Преди два-три дни пак се оказах на един протест, видях там доста свои познати, дори един бивш съученик, пълен с ентусиазъм. Поговорих с тоз-онзи, тъкмо тръгвах да си вървя, усетил първите пристъпи на леката си агорафобия, когато около четиридесетгодишен мъж ми викна от близка групичка:

- Абе, вие не бехте ли Марио Тагарински?

Аз се огледах, не видях зад мене никакъв Тагарински, разбрах, че пита мен.

Обясних на човека, че никога не съм бил Марио Тагарински, сетне се пошегувах, че няма възможност и някога да стана. Мъжът, леко подозрителен в началото, сметна за нужно да ме осведоми за своя интерес към особата на г-н Тагарински, без да съм го питал:

- Познавах го тоя, едно време ми обещаваше, че ще ме вземе на работа. Ама е го на, мина време - нищо не направи. Гледам да го срещна някъде, да го питам що постъпи така...

Както и да е, да повторя, че изобщо не познавам, нито питая лоши или топли чувства към г-н Тагарински. Дори мисля, че не му и приличам, ако се изключи липсата



на пигмент по косата и известна импозантност



Наистина не помня от кои политически сили бе или още е г-н Тагарински, не сметнах за нужно да се информирам, всеки може да го направи лесно.

Замислих се обаче за хората наоколо, за природата на недоволството, за природата на цялото недоволство - тук, в Истанбул, в Рим, Рио де Жанейро и по всичките други точки, в които то неминуемо ще избухва в близките месеци и години. Светът днес не по-малко, отколкото всякога, се дели на силни и известни, които могат "да намират работа", и на големи групи от хора, някои от тях силно обезверени, които нямат достойно място, не виждат перспектива, подвластни са на депресии и негодувание. У нас по волята на ред исторически и етнохарактерологични особености тъкмо политиците са най-често тези "силни и известни", от които човек очаква някакъв хаир - да го назначат на служба, да го оценят, да го издигнат. Да му дадат, ако не друго, поне парче пица и някой лев за кратка услуга, примерно - охрана, скандиране или веене на пряпорец.

С дълбока тъга ще ви кажа, че в това е същината на онова, което протестиращите наричат "царство на задкулисието" или "нужда от смяна на политическата система". Но, както резонно бе отбелязано от някои анализатори, няма много политически системи. Ние живяхме в една, някои я наричат "комунизъм", сега живеем в друга, наричаме я "демокрация". Виждате, че вариантите за смяна са силно ограничени. Чувал съм преди повече от четвърт век, макар под сурдинка, недоволни да ръмжат: "Това не е никакъв комунизъм". Чувам сега много по-масово и по-гръмогласно да се негодува: "Това не е никаква демокрация". Хората влагат в негодуванието чувството си за липса на справедливост. То обаче винаги е свързано с конкретната личност - мен ме подцениха, изтикаха ме в ъгъла, не получих, каквото заслужавам...

Това чувство има брат близнак, той звучи така: моят човек при силните и големите - да го наречем Марио Тагарински - обещаваше, обаче нищо не направи.

Винаги има и ще има хора, недоволни от социалното си стъпало. Ако са наистина кадърни и са много, означава, че нещо в зидарията на обществото, в конструирането на социума е нарушено -



в ущърб на целия този социум



Следва криза на доверието, политически водовъртеж. Но не произтича ли нарушението именно от очакването ни един Марио Тагарински да оправи моето положение, моята съдба? Не се ли крие тъкмо в това очакване не само патриархално-племенен рецидив, но - уви - и много здрав реализъм?

На мен ми се ще да живея в общество, в което един продава чушки, друг продава музика, трети продава умението си да изчуква коли и всички те са пълновластни господари на съдбата и труда си. Те не таят надежда, че сегашният или следващият, но техният Марио Тагарински ще ги оправи. Те нямат нужда от него. Оправят се сами. По тази причина дори не го познават. Ако аз бях един всемогъщ Марио Тагарински на социалния и политическия дюлгерлък - тъкмо така щях да иззидам зданието не само на нашето, но и на световното устройство. Понеже хич не съм оптимист за неговото бъдеще.

Обаче, както вече казах, не съм.
30
8003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
24 Юни 2013 20:50
"На мен ми се ще да живея в общество, в което един продава чушки, друг продава музика, трети продава умението си да изчуква коли и всички те са пълновластни господари на съдбата и труда си. Те не таят надежда, че сегашният или следващият, но техният Марио Тагарински ще ги оправи. Те нямат нужда от него. Оправят се сами. По тази причина дори не го познават. Ако аз бях един всемогъщ Марио Тагарински на социалния и политическия дюлгерлък - тъкмо така щях да иззидам зданието не само на нашето, но и на световното устройство."
***
Типично за днешните джурнализко-драскачески стандарти. Не е виновен Марио Ланца, че си е оправил положението за сметка на тоя дето иска да продава умението си, който за него е единицата дето заслужава евентуално кебабче, бира или обещание, което никога няма да бъде изпълнено, виновен е таящият надежда, че Марио Ланца ще си свърши работата...

Кебабчето и бирата получава автора...
24 Юни 2013 21:04
Правилни наблюдения на автора. И‌ много тъжни.
Аз имам един близък роднина, много близък. Като се чувам с него по телефона - поне 2-3 пъти месечно, все го питам:
"Намери ли си работа?"

Щото той вече 3-4 години е базработен. На 35-36 години е, със средно образование.

Отговора му е горе-долу един и същ: "Абе един човек ми търси работа. Като ми намери, ще ми се обади...."


Не знам как да му обясня, че НЯМА‌ КОЙ ДРУГ да му намери работа.

Не знам.
Нещата хич не са прости, но хората не са подготвени да вземат нещата в свои ръце.
Като казвам "хората", имам предвид масовия българин. Вероятно има и инициативни, но те са много малко, далече са от необходимия минимум за едно здраво общество.
24 Юни 2013 21:42
Е, има и такива хора, които правят по-сложни неща от чушки или музика, такива, които е трудно да правиш в гаража.
24 Юни 2013 22:23
На мен ми се ще да живея в общество, в което един продава чушки, друг продава музика, трети продава умението си да изчуква коли и всички те са пълновластни господари на съдбата и труда си. Те не таят надежда, че сегашният или следващият, но техният Марио Тагарински ще ги оправи. Те нямат нужда от него. Оправят се сами


Това искат българите вече 70 години.
Точно за това е борбата и протестите срещу олигарсите, Олигарски и техните партийни подлоги.

24 Юни 2013 23:54
Ние живяхме в една, някои я наричат "комунизъм", сега живеем в друга, наричаме я "демокрация"... Чувал съм преди повече от четвърт век, макар под сурдинка, недоволни да ръмжат: "Това не е никакъв комунизъм". Чувам сега много по-масово и по-гръмогласно да се негодува: "Това не е никаква демокрация".

Може да изглежда дребнаво, но това би било само при повърхностен поглед. Преди повече от четвърт век никой не е употребявал думата "комунизъм" за тогавашното обществено устройство. Повтарям - никой. Съответно, не е имало и изрази "това не е комунизъм". Това беше социализъм. Бях поразена веднага след промените как дружно и единодушно всички журналисти започнаха да използват комунизма - беше така едновременно, масово и внезапно, че беше очевидно неспонтанно. И сега това продължава. Защо? Не е ли време да се върнем към истинските термини? Точната терминология в общуването е една от най-важните предпоставки за резултатното мислене. Ако ще наричаме масите "столове", неперовото число "пи", а диференцирането "умножение" - никога нищо няма да постигнем. На всеки обект трябва да се слага точния етикет. Кой се страхува от това, което ще се види?
25 Юни 2013 04:07
За съжаление живота ни зависи от политиците. Помня, че някъде в началото на т.нар. демокрация хората си правеха кафе в двора и магазинче в гаража и входа. И ние си имахме две фирми, едната беше за таксиметров услуги, а другата за търговия на дребно. Знаете ли кой ни унищожи? Точно десния Костов! С неговите "правила". Първо демократите затриха заводите, в които работехме и ги продадоха по два за лев на разни мошеници. След това тъкмо да започнем да се развиваме и да печелим, направиха така, че инициативните хора да не могат да се справят сами, а кредити да се дават само на определени, които с някакви мръсни пари да окрупняват всичко и да гонят от пазара малките фирми. Накрая докараха и чуждите "инвеститори"...?! И пак стигнахме до българската поговорка: Ако нямаш вуйчо владика, няма да станеш поп!
25 Юни 2013 04:34
Хиксе, от политкоректност мила - тъй го наричат на запад, та и ние да не пропуснем да запеем в същия хор с тях. И за две десетилетия пусна корени.
25 Юни 2013 05:53
Както винаги - на ниво.
25 Юни 2013 08:21
Бойко Ламбовски
Както казват в "Кръсникът" от името на дон Корлеоне "Всичко е лично" Натисни тук
25 Юни 2013 08:23
Първо демократите затриха заводите, в които работехме

Как иначе ще станем зависими.
Тези, които сме били служители по време на прехода, знаем много добре как се назначаваха близки на поредните дошли на власт, независимо от цвета на партията. По-голяма девалвация на професионализма и образоваността не е имало. Не беше важно какво си учил какво умееш, какъв професионален опит имаш, важното е на кого си човек. Е тогава чудно ли е, че младите в най-работоспособна възраст, безуспешно търсили няколко години работа прибягват до търсене на партийни връзки,
Не знам как да му обясня, че НЯМА‌ КОЙ ДРУГ да му намери работа.
, няма и да можете. Реалността е друга. В партиите има такива зарибяващи хора като МТ, дори мисля, че той е на по-високо ниво, те са като пирамида. Не сте ли забелязали, вече няма платформи няма програми, всички партии прибягват до зарибяващи агитации , които доста си приличат.
25 Юни 2013 08:24
Hexe, !
25 Юни 2013 08:34
хикса
Е, има и такива хора, които правят по-сложни неща от чушки или музика, такива, които е трудно да правиш в гаража.


Ако под правене на музика разбираш музика, а не производство на шум, то малко неща на земята са по-съвършени, защото са божи дар, за който няма нужда от работно място.
25 Юни 2013 08:35
Хексе, и от мен
Целенасочено създаваният терминологичен хаос в главите на "публиката" изобщо не е случаен, а обслужва определени интереси, сред които е дискредитирането на лявото - като идеи, идеология и евентуално партийно-политически прояви в съзнанието на по-младите. Поради което явления като Меланшон в България засега са невъзможни, а БСП продължава едва ли не да олицетворява "лявото" (без да има много общо с него освен една думичка в наименованието), за да може да служи като боксова круша за упражняване на необходимостта от "дясното".
25 Юни 2013 08:55
Терминологични уточнения Натисни тук
25 Юни 2013 09:10
Авторе , Ламбовски ,Die Hexe24 Юни 2013 23:54,Св София !!!
25 Юни 2013 09:12
Винаги има и ще има хора, недоволни от социалното си стъпало. Ако са наистина кадърни и са много, означава, че нещо в зидарията на обществото, в конструирането на социума е нарушено - в ущърб на целия този социум.
Следва криза на доверието, политически водовъртеж. Но не произтича ли нарушението именно от очакването ни един Марио Тагарински да оправи моето положение, моята съдба? Не се ли крие тъкмо в това очакване не само патриархално-племенен рецидив, но - уви - и много здрав реализъм?

Браво авторе! В две-три изречения си видял това което пряко води до отговора на въпроса "Защо сме на тоя хал?", но колко човека в България могат да го видят?
25 Юни 2013 09:53
Марио Тагарински( вслучая обобщен образ на такива като него) оправи само себе си, като се местеше от партия в партия и накрая май стана "независим". Затова с право можем да попитаме(обощено) той обещаваше, ама къде е сега да ни отговори?!
25 Юни 2013 11:29
Много добре!
25 Юни 2013 11:32
Светът днес не по-малко, отколкото всякога, се дели на силни и известни, които могат "да намират работа", и на големи групи от хора, някои от тях силно обезверени, които нямат достойно място, не виждат перспектива, подвластни са на депресии и негодувание.
Е това е то нео-либерализъм като вариант на капитализма. както е в природата - по-силния изяжда по-слабия.
Ние живяхме в една, някои я наричат "комунизъм", сега живеем в друга, наричаме я "демокрация". Виждате, че вариантите за смяна са силно ограничени. Чувал съм преди повече от четвърт век, макар под сурдинка, недоволни да ръмжат: "Това не е никакъв комунизъм". Чувам сега много по-масово и по-гръмогласно да се негодува: "Това не е никаква демокрация".
Разбира се онова не беше "комунизма", който са го мислили Маркс и Енгелс. Той беше начален опит, който беше силно ограничен от Студената война. Тя беше обявена от Запада имено,. зада не се разгърне комунизма. А за демокрацията - това си е типичната западна демокразия - пак ще напомня вица, дето мюсюлманите в Югославия питали ходжата, като какво е това демокрация, а той им обяснил, демокрацията е, когато аз пикая от минарето към вас, а вие пикаете към мене от долу.
25 Юни 2013 11:34
Хекси, партията-ръководителка беше комунистическа, действията й бяха комунистически /не даваше лабаво/ и говореше за социализЪма като първа фаза на комунизма. Социалистическите партии в Европа бяха ревизионисти, практиката им буржоазна, свободата им лъжлива.
Накратко, социализЪма нямаше нищо общо с практиката на социалистическите партии в Европа и си беше комунизъм с всичките му дефекти.
Господстващата идеология твърдеше, че при комунизма всичко ще е ок, а дотогава да търпим кусурите на социализЪма...
25 Юни 2013 11:34
Инак с брадите, някои мислят, че се различават от другите, от масата, ама то става точно обратното, те се обезличават, стават все по-трудно различими.. Аз имам брато9вчед с малка брадичка, де видя някой с такава брадичка и се препознавам в него.
25 Юни 2013 11:42
Ей, го на и другаря Маркс с двата плюса и той повтаря същото: нашето не било комунизъм, друго си бил мислел за комунизма неговия адаш.
И кво от това?
Ние развявахме като знаме неговия адаш и си направихме това, което сега се чудим как да го наречем...
25 Юни 2013 11:42
Чувал съм преди повече от четвърт век, макар под сурдинка, недоволни да ръмжат: "Това не е никакъв комунизъм". Чувам сега много по-масово и по-гръмогласно да се негодува: "Това не е никаква демокрация".

И са прави "хората" - с други думи: Плебса...

...Защото и двете "социално, икономическо-политически системи" са изобретение на едни и същи хитреци:
- Световните паразити зад кулисите, а отпред, на авансцената е Банкеро-сатанинския интернационал!
25 Юни 2013 11:42
На мен ми се ще да живея в общество, в което един продава чушки, друг продава музика, трети продава умението си да изчуква коли и всички те са пълновластни господари на съдбата и труда си. Те не таят надежда, че сегашният или следващият, но техният Марио Тагарински ще ги оправи. Те нямат нужда от него. Оправят се сами
Айдяяяя, пак нео-либерални изцепки. Като Маргаритка Татчър, дето каза, че ще направи всички англичани собственици. Смехории. Явно поетът не разбира каквои представлява модерното производство. При капитализма то се състои от капиталисти и от служещи на капиталистите. Едните са силните, а другите слабите. Силниоте се стремят, колкото се може повечеда издоят слабите.
25 Юни 2013 11:45
Накратко, социализЪма нямаше нищо общо с практиката на социалистическите партии в Европа и си беше комунизъм с всичките му дефекти.
Които само на име са социалистически, а инак са си буржоазни, каквато се напъна и стана БСП. На тях от социалистическото е останлао само, че си викат "другари" помежду си. Инак и те като десните партии са свързани с едрия капитал. Няма как, щом всичко е свързано с пари.
25 Юни 2013 13:19
За автора -

За бързо изпълзялите критикари -

В крайна сметка, става дума за една честна игра, по прозрачни, валидни за и спазвани от всички играчи правила. Това е нарушено, сбъркано, изкривено, защото правилата са едни за голямата част от населението (наричано сега матрял ), а за тия, дето ги пишат, не важат, те са освободени от спазването им и играят по съвсем други ... Това изкривява абсолютно всичко, почвайки от самата психология на хората, и стигайки до всички сфери на живота ни.
25 Юни 2013 17:49
За автора
Явно повечето от форумците не правят разлика между социализъм и комунизъм. Комунизмът така и си остана утопия, а социализмът мина през романтичния си период на бригадирското движение и постепенно стигна до периода на празните рафтове, изопаченото равенство , злоупотребите на върхушката, която после в голямата си част стана и основа на новите богаташи наред с доста мутри, ченчаджии, телохранители и т.н. Сриването на икономиката доведе до съкращаване на много работни места, които даваха възможност на много хора да живеят сносно и липсата на алтернатива ги прати в групата на аутсайдерите. През годините на прехода това все повече се задълбочаваше и сега резултатите са налице. Но за съжаление няма бързи решения, особено при този вид "демокрация", при който самоиздигането на индивида е като при Айн Ранд, а държавата е оставила всичко на автопилот или в ръцете на такива като Пеевски, който се изживява като император и е станал нагъл до безкрай, без да осъзнава, че многото му пари не са го надарили и с акъл. Така че проблемите тепърва предстоят, защото не може по старому, а не е ясно още как да стане по новому.
25 Юни 2013 22:09
Гледам, това горещините на никого не са простили...
25 Юни 2013 22:36
И ние си имахме две фирми, едната беше за таксиметров услуги, а другата за търговия на дребно. Знаете ли кой ни унищожи? Точно десния Костов! С неговите "правила". Първо демократите затриха заводите, в които работехме и ги продадоха по два за лев на разни мошеници. След това тъкмо да започнем да се развиваме и да печелим, направиха така, че инициативните хора да не могат да се справят сами, а кредити да се дават само на определени, които с някакви мръсни пари да окрупняват всичко и да гонят от пазара малките фирми.


А, и оня черен момент, когато ни накараха да издаваме касови бележки и да си декларираме оборота....така средна класа не се прави...
26 Юни 2013 00:18
Има една стара приказка.
За султана, който решил да се поразходи като Харун ал Рашид нощем из сокаците. Приклещили го султана в едно кьоше, и тъкмо да му резнат първом кесия и после гръцмуля - случайно го спасил един просяк.
Султана го намерил на следващия ден и го попитал - какво искаш, злато, дворци?
Просяка рекъл - ваше боклучество, нищо не искам освен едно - на излизане от джамията в петък, намери ме в тълпата и ми кажи нещо на ухото - ако щеш ме напсувай.
И после просяка наистина забогатял...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД