:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,352
Активни 651
Страници 20,819
За един ден 1,302,066

Как Банката за развитие да стане локомотив на икономиката

Правителството може чрез нея да "удари с един куршум два заека" - да осигури евтини заеми за бизнеса и да спре изтичане на капитали от България
Гарабед Минасян
Инвестициите са моторът на икономиката. А брутните инвестиции у нас за 2009-2011 г. са спаднали в реално изражение с близо 40%. През миналата година статистиката сочи известно задържане, но вероятно през тази година отново ще се фиксира спад.

Същевременно през последните пет години се наблюдава систематично изнасяне на вътрешни финансови ресурси в чужбина. Данните от платежния баланс показват, че за 2009-2012 г. местни физически и юридически лица са инвестирали в чужбина около 3.4 млрд. евро, като почти четири пети от тази сума са инвестирани в чуждестранни акции и облигации. Ако те бяха вложени в страната, брутните инвестиции за всички години от предходния петгодишен период щяха да са с една десета по-високи - с всички произтичащи положителни последствия.

Правителството няма право да налага административни мерки за



ограничаване на изтичащия от страната финансов поток.



Но би могло да помисли за предприемането на икономически мерки.

Интересът на инвеститорите към емитираните държавни ценни книжа (ДЦК) се поддържа на високо равнище. За последните 4-5 години търсенето на ДЦК превишава 2.5 до над 3 пъти предлаганото количество. Високото търсене понижава сериозно доходността на дългосрочни ДЦК (с падеж над една година) - от около 6% през 2009 г. на 2% през текущата година.

Държатели на ДЦК са основно две групи финансови предприятия: първо, търговските банки, и второ, застрахователни дружества, пенсионни фондове, небанкови финансови институции, а също и фирми и граждани. Към 2008 г. около 60% от ДЦК на първичния капиталов пазар се купуваха от търговските банки, но постепенно участието на двете групи започна да се изравнява. Небанковите финансови предприятия имат нужда от безрисково дългосрочно финансиране, търсят инвестиране в ДЦК, а когато няма такава възможност, напускат страната.

Правителството може чрез държавната Българска банка за развитие (ББР) да използва българските инвестиции в българската икономика.

ББР е създадена през 1999 г. под името Насърчителна банка с цел да подпомогне икономическото и социалното развитие на България. През 2008 г. мандатът на банката се променя. Името също. ББР се определя като съвременна банкова институция, стремяща се да използва в максимална степен



уникалната си позиция на местния банков пазар



за прилагане на държавната политика в българската икономика. Основен фокус на банката са местните малки и средни предприятия, проектното финансиране на експортно ориентирани компании, както и инвестиционното банкиране на публични проекти с национално значение.

ББР може да получи външно финансиране, както вече е получавала, от Европейската инвестиционна банка, Черноморската банка за търговия и развитие, Банката за развитие на Съвета на Европа, KfW, Китайската банка за развитие, Японската банка за международно сътрудничество, Скандинавската инвестиционна банка и др.

ББР разширява дейността си след 2008 г. В края на 2008 г. правителството на Станишев увеличава с 500 млн. лева основния капитал на ББР като антикризисна мярка. Тогавашното ръководство на ББР приема присърце мисията. През следващите 2-3 години се сключват поредица споразумения с международни и национални финансови институции за съфинансиране и се откриват нови кредитни линии. Кредитната експанзия на ББР води до съществено нарастване на активите й - със 110% през 2009 г., с 53% през 2010 г. и с 36% през 2011 г.

ББР провежда дейността си основно чрез договорно рефинансиране на търговските банки, с което те поемат задължение да предоставят кредити на малки и средни предприятия на поносима цена. При това рефинансиране ББР получава лихва от около 5% за левови и 3.5% за евро ресурси.

В средата на 2011 г. тогавашният министър на финансите Симеон Дянков своеволно и без никаква аргументация подмени целия управленски състав на ББР - надзорния и управителния съвет. Като председател на надзорния съвет остана единствено Румен Порожанов - висш служител в Министерството на финансите, който по-късно оглави прословутия фонд "Земеделие".



Резултатите от "метлата" по високите етажи на ББР



не са благоприятни. Свиват се външните кредитни контракти. През 2012 г. активите на ББР намаляват с 10%, а през първото тримесечие на текущата година - с нови 1.5%. В същото време активите на банковата система в България като цяло нарастват със 7.3% и 1.3% респективно.

Докато резултатите на ББР се влошават, административните й разходи сериозно растат - с цели 20% през 2012 г. срещу 1.4% за цялата банкова система. Очевидно мениджмънтът на държавната банка се грижи добре за доходите си независимо от показаните недобри резултати.

За да намали изтичането на капитали от страната, правителството може да емитира допълнителни средносрочни и дългосрочни ДЦК. Такива емисии ще приберат наличната в страната свободна парична маса. На следващ етап тези ресурси могат да се предоставят на разположение на ББР и тя да отпуска кредити за реалния сектор чрез наличните механизми. Това предоставяне на ресурс може да стане



както във вид на срочен депозит, така и като срочен дълг



Капиталовата адекватност на ББР е превисока и позволява извършването на подобни операции. Нещо подобно се случи с българските търговски банки след тяхната окончателна приватизация. Задграничните собственици прецениха, че страната предоставя добри възможности за разгръщане на банковия бизнес, и чрез депозити в собствените си банки увеличиха кредитните им възможности. Към края на 2008 г. българските търговски банки разполагаха с депозити на нерезиденти в размер на близо 19 млрд. лв. По-късно те започнаха систематично да се изтеглят, като към настоящия момент се оценяват на малко повече от 10 млрд. лева.

При такава финансова операция държавният дълг ще нарасне. Но тя няма да се отрази на дефицита в държавния бюджет. Обслужването на емитираните облигации ще се осигурява от приходите от лихвите, които ББР ще плаща на правителството за поддържания депозит. Облигационната емисия ще влезе във фискалния резерв, а от фискалния резерв ще се отдели необходимият финансов ресурс за повишаване на финансовите възможности на ББР за прокарване на държавната политика.

По този начин ще се увеличи кредитният ресурс и ще се намалят лихвените проценти. Аналогично на отделените през 2008 г. 500 млн. лв. за капитализиране на ББР новият правителствен депозит в държавната банка ще изпълнява целева функция, свързана с финансиране на малкия и средния бизнес. Тази операция няма нищо общо с лансираната по-рано идея за разхвърляне на част от фискалния резерв сред търговските банки с оглед на осигуряване на приходи в държавния бюджет. Но би било редно тя да се съгласува с БНБ.

Увеличаването на финансовите ресурси на ББР може да стане и за сметка на активна емисионна политика на самата банка. През 2010 г. например бяха подготвени и реализирани две облигационни емисии от по 20 млн. евро, но тази практика не беше продължена. Може би защото такава активност предполага по-обигран банков екип, а и защото цената на емисията е по-висока - няма я държавната гаранция.

При всички случаи емисионната политика на Министерството на финансите не обслужва и не трябва да обслужва единствено и само формалното изпълнение на строго бюджетните процедури.





Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
През март 2012 г. ББР подписа споразумения за 100 млн. лева със седем търговски банки, през които да бъдат финансирани малки и средни фирми.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Премиерът Пламен Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов вече обявиха, че Българската банка за развитие много бързо трябва да набере до 1 млрд. лева ресурс, за да има евтини заеми за малкия бизнес.
14
3251
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
24 Юни 2013 19:48
Гарабед
Само нашите арменски приятели, могат да ни посочат верния път.
Изключението е Хампи.
24 Юни 2013 20:24
ескимос,
Гарабед
Само нашите арменски приятели, могат да ни посочат верния път.
Изключението е Хампи


Когато някой прекали с бирата в жегите, започва да вярва на пияна глава, абсурдните нищонезначещи арменски банкстерско-дългократски масали.... Какви "локомотиви" бе брато, каква "икономика", какви " евтини заеми"....
Това са любимите мантри на банкстерите и дългократите, които се надяват да си намерят някоя нова жертва....Докато най-бедното, най-чизерстващото и най-жалкото колониално гау в немския ЕСсср е в унизителния колониален валутен борд и такива като Гарабед Минасян, услужливо и по арменски, ни лъжат нахално колко е добре да плащаме с мизерия и бедност жизнения стандарт на германците и да обслужваме анти-европейската, анти-социалната и про-банксерска, про-монополна колониална администрация в Брюксел, никаво развитие не е възможно. Особено пък с пародийната, нещо като"банка" ББР, в която непрофесионализма и откровеното обслужване на най-криминализираната част от политико-икономическата олигархия е правило, а обратното е изключение. Какъв "верен път" видя в това да ни призовават да ставаме все по-бедни и по.зависими евро-просяци и да живеем на анти-пазарни евро-подаяния, презрително подхвърляни ни по абсурдни ,нещо като "евро-програми", обслужващи единствено и само германския колониален интерес....
24 Юни 2013 20:35
Погледнете си календара, др. Минасян.
Вече не сме 1986-а, нито дори 1987-а, уви, уви...
Времето на късния соц отмина безславно и - слава Богу! - безвъзвратно.

Искате държавно стимулиране на инвестициите? Отлично!

Имате още два инструмента за него, освен преките държавни инвестиции, за които просто трябва да продължите направното от Борисов.
Това са проектното финансиране с публично-частно партньорство и смесените предприятия със задължителна продажба на държавните дялове след три години дейност. Разбира се, и трите инструмента следва да се прилагат ограничено, до размера на досегашното бюджетно финансиране.

Никаква отделна банка няма да стане "локомотив", подобни заблуди са опровергавани многократно.
На България не й трябват 1-3-10 нови банки, а 3 500. Толкова са в ЕС и затова там лихвите са с пъти по-ниски, а парите работят
24 Юни 2013 20:35
Брато, ти си ясен.
Българската банка за развитие не е важна за тебе.
Важното е Китайската банка за развитие да е добре.
Айде, ако може
24 Юни 2013 20:55
ех, мечти - статията в сферата на научната фантастика.
вместо правителството и парламента да се занимае с действителните проблеми във финансовата сфера - изпълзяха разни преразпределители....
24 Юни 2013 21:03
Ескимосе, успокой се.
Нека има такава банка.
На кого всъщност му пука за микробанчица - всяка от останалите е в пъти по-голема от въпросния "локомотив"
проектирана единствено за чиновническа употреба
24 Юни 2013 22:05
Докато има символичен данък сгради и липсва данък върху другите имоти.. каквито и пари да се налеят в българският бизнес парите просто ще отидат за вносни стоки и бетон, бизнесите в които ще се налеят парите.. просто няма да има кой да им купува стоките, просто защото вносните стоки ще бъдат по-привлекателни.

Отделно, че така няма пари за инфраструктура и цените на имотите са прекалено високи за нашите доходи, което води до високи цени на всичко което се произвежда в България. Натисни тук

24 Юни 2013 22:46
Гаро мили,
На нас тъдява, хикономски акъл не давай.
Ситуацията днес е Политическа, че и дано ти светва, без да се притесняваш...
25 Юни 2013 09:26
Дорде имаше лакоми тъпаци от британските острови да глъфат бетоньо кат бибета лайна - имаше и инвестиции.
Свършиха се глупаците от островите , а ония от Русия не стигат да ги заместят .
Ерго - инвестициите паднаха.
Минасян , некви забележки ?
25 Юни 2013 11:24
Ситуацията днес е Политическа...

Тя, Ситуацията за съжаление винаги е била политическа, за това сме и на това икономическо дередже!
Относно статията и автора - !
25 Юни 2013 12:26
Ръки, за да почне една културна дискуся, би ли посочил належащите проблеми на финансовата сфера (извън инвестициите и достъпа до кредити), да ги разнищим, благодаря;

@внимателния
Имам някои коментари и възражения:
- Според мен инструментите на значително повече, би трябвало да се систематизират както по срокове, така и по стопански отрасли, от практиката ми съм направил извода, че българските банки предлагат т.н. проектно финансиране, без да влагат някакъв смисъл = просто другото име на инвестиционно кредитиране;

- не приемам ограничението до "досегашното бюджетно финансиране", според мен иде реч тези "свободни" парични средства в банките (до колкото наистина ги има), да се вкарат в стопанския оборот; Преди 15 години зам.министър Орешарски наложи и приложи едни от възможните инструменти, когато държавата имаше нужда от свежи пари и затруднен достъп, доколкото го познавам предполагам, че ако има възможност, ще го направи пак;
Предложението на автора на статията за ДЦК копира опита на други страни и облагодетелства един ограничен кръг от купувачи - банките (защото няма къде да вложат ресурса) и някои нефинансови институции, защото по закон са длъжни да го правят;

- преди година две писах тук какво направиха словенците - когато се появи т.н. Kreditklemme / credit crunch и техните банки не искаха да финансират местния бизнес, парламентът въведе допълнителни тежести (от рода на увеличени изисквания за капиталовата адекватност, допълнителни отчисления по данъчните ставки и прочие) - право на банката е да отказва инансиране и да държи голям обем депозити, право на регулиращите органи е да променят бериите, дължими от банките;

Имате още два инструмента за него, освен преките държавни инвестиции, за които просто трябва да продължите направното от Борисов.
Това са проектното финансиране с публично-частно партньорство и смесените предприятия със задължителна продажба на държавните дялове след три години дейност. Разбира се, и трите инструмента следва да се прилагат ограничено, до размера на досегашното бюджетно финансиране.


Никаква отделна банка няма да стане "локомотив", подобни заблуди са опровергавани многократно.
Мое мнение е, че в момента най-належащо е максималното изчистване (не ме питай колко) на междуфирмената задлъжнялост - един от способите, приложен в другите страни са т.н. bad banks - дръвцето ще го хапнат както банките, таки и длъжнците по веригата - за това обаче е необходима широка дискусия на всички заинтересовани - държава - банки - длъжници и т.н. и някакъв консенсус сиреч "солидарност";


и т.н.
25 Юни 2013 13:15
хади да се опитам да степенувам проблемите - така както следва да бъдат решавани > 1) междуфирменната задлъжнялост, започва се с разплащане на държавата за свършена но не разплатена работа; 2) улеснява се достъпа до кредити на малките и средни предприятия - може да стане в диалог с АТБ и други браншови организации
3) агенцията за експортно застраховане се закрива и се прави държавна агенция за експортно финансиране ... и т.н.
25 Юни 2013 14:48
би ли посочил належащите проблеми на финансовата сфера (извън инвестициите и достъпа до кредити), да ги разнищим

ми дори самия орешарски ги бе отбелязал:
Промени в Закона за кредитните институции и Закона за потребителския кредит за създаване на ясни и прозрачни обективни критерии при определяне на лихвите по договори за кредит, прекратяване на възможността за едностранна и произволна промяна на лихвата от банката-кредитор по сключен договор за кредит въз основа на субективни критерии, премахване на такси, които са необосновани и допълнително оскъпяват кредита.
бих добавил - промяна на законовите регулации в посока равнопоставеност на банките и техните клиенти във всяка една област на взаимоотношенията им.

Закон за личния фалит и абсолютна давност за погасяване на задължения.

преглед на целия механизъм на фирмената несъстоятелност - в момента процедурата е супертромава и неясна.

общо взето това са най-видимите и засягащи най-голям брой граждани и фирми.

за ББР - ми хубаво - като искат да си играят на банка - да почват - само че дори правителствените пи-ари признават, че ефекта до момента не голям - както каза една госпожа сутринта по радиото - "като цяло ББР намали лихвите по кредите на фирмите с една идея"
оттам нататък не е ясно колко МСП въобще имат възможност да се ползват от кредитиране от ББР - минималния размер на кредита е 250000 лева, няма никакъв опит и идея как да стане кредитирането на стартиращи предприятия (нещо, което отново го отбелязаха като една от основните цели на ББР).
междувпрочем таксите им съвсем не са малки - видях, че таксуват дори входящите преводи.

p.s. пропуснах да отбележа, че банков надзор почти не работи - достатъчно е да се погледнат скандалите с пиб и инвестбанк през последните 3 години.
25 Юни 2013 17:10
Искам да попитам, когато реалната пазарна стойност на заемния капитал е примерно 12%, когато една банка дава заеми с 5% лихва, кой плаща разликата?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД