Арман Бабикян е дългогодишен журналист в БНР и радио "Свободна Европа". През 2002 г. слага край на журналистическата си кариера и създава Агенция за политически маркетинг и PR. Работил е за почти всички изборни кампании.
----------
- Г-н Бабикян, докога ще продължат протестите, има ли психологическа повратна точка случващото се в момента?
- Предполагам, че протестите ще приключат тогава, когато управляващите схванат какво точно им казват протестиращите, а протестиращите разберат точно какво искат.
- Може ли сегашната ситуацията да се размине без предсрочни избори?
- Да, разбира се. Имам предвид предсрочни през есента. Има вариант това да се случи, но за това трябва достатъчно разум и комуникативност от страна на управляващите, а не маркиране на такава, и, разбира се, достатъчно ясно форматиране на целите и исканията на протестиращите, за да могат нещата да придобият ясен облик.
- Поредният ход с изявлението на председателя на парламента Михаил Миков и скандалното му желание да наложи цензура върху медиите явно доказва, че властта не чува протестиращите. Подобни грешни стъпки все пак няма ли да доведат до предсрочни избори наесен?
- Вижте, обществото е в криза, икономиката е в криза. Очевидно, трябва да се срещнат двете страни - имам предвид партиите, които се намират в парламента, и всички онези, които не попаднаха в Народното събрание. Мисля, че този резултат не може да бъде преживян от голяма част от обществото. Поне 70% от хората не са представени в този парламент и очевидно укорът на тези, които протестират, е на чисто морална основа. Нещо, което политиците, които са на власт днес, по никакъв начин не могат да схванат. Те не схващат претенциите на тези хора на улицата.
- Поведението на Волен Сидеров напоследък показва, че той трябва да направи един много тежък избор - да остане в парламента като част от кворума на БСП и ДПС и да продължи да губи подкрепата на хората или да напусне парламента, изправен пред реалния риск повече никога да не бъде избран. Какво според вас ще избере?
- Ами той вече избра, като се върна в парламента. Само помирисвайки опасността, и то излязла от средите на БСП, че може да се отиде на предсрочни избори, групата на "Атака" се строи веднага в парламента и осигури мнозинство. Те са абсолютно наясно, че вероятността отново да са в Народното събрание или в този брой е много малка. Така че "Атака" е последната партия, която има сметка от предсрочни избори.
- Какво ще се случи с БСП след протестите? Самите социалисти признаха, че са допуснали голяма грешка с Делян Пеевски. Това ще сложи ли БСП на трето място при едни предсрочни избори?
- Аз не бих бързал. БСП все още налучква тона, с който да реагира в създалата се ситуация. На този етап неуспешно. Но не бих бързал да отписвам БСП от позицията, която заема.
- Смятате, че все още левицата има успешни ходове от тук нататък, за да намали напрежението?
- Да, има възможност за такива ходове. Друг е въпросът, че или не ги знаят, или нямат желание да ги приложат.
- Как така грешката "Делян Пеевски" се отрази най-пагубно на БСП, при положение че той е депутат на ДПС? Защо движението винаги съумява да излезе от такива ситуации?
- Почти няма грешка в политически аспект, която да се отрази сериозно на резултата на ДПС. През последните 20 години доказаха, че тези грешки обикновено се отразяват на коалиционните партньори независимо дали са вляво, или са вдясно. Хората в ДПС винаги са били свободни и спокойни, че каквото и да направят, техният резултат е гарантиран. Тъй като почти никога не са били партия на каузата и мотивите, които са водили електората им към урните, са съвсем други.
- Не смятате ли, че този парламент тръгна "куцо" само заради факта, че той е структуриран неестествено, няма го дясното?
- Това е част от причината. Когато няма истинско дясно, не искам да употребявам думата "автентично", защото тя беше преупотребена от една политическа сила, веднага започва да страда и лявото. ГЕРБ преживяха изминалите 4-5 години в един изключително потискащ егоизъм. Основната им цел беше не да съберат десницата в едно, за да може да създадат управленско ветрило, а да смажат всички други десни партии и после да се явяват на избори. В този смисъл няма как при това състояние на дясното да има и нормална левица.
- Може ли да се очаква след тези протести да се роди нов политически субект вдясно?
- Би било добре да се случи, стига да не се сбърка формулата. Защото поне това, което чуваме от началото на тази седмица, удивително напомня на всички онези формули, които вече са експериментирани през изминалите години. А именно производството на аритметичен сбор между моите 2%, вашият 1%, 3-те процента на някой си и т.н. Това не е база за създаване на нов единен десен субект. Защото няма да отговори на основния дефицит, който улицата произнася силно на глас всяка вечер. Основният дефицит е морал. Той не се запълва с аритметично мнозинство. Няма как да събереш на едно място хора, които са били за АЕЦ "Белене", и такива, които са били против атомната централа. Няма как да събереш членове на тройната коалиция с хора, които са били в опозиция. Няма как да събереш хора, които са били срещу шистовия газ заради слухове, и поддръжници на енергийната диверсификация. Мога да изброя още много причини, които дават един разнолик, но чисто аритметичен сбор на партии, чиято промоция чуваме през последните дни. Това нито е сериозна база на нова десница, нито има моралната аура на безспорност на хора, които са тръгнали по нов път в преследване на една кауза. Ако няма кауза, чисто аритметичният сбор няма да донесе нищо. Десен блок или коалиция не е ДПС, за да може да събереш хората и да ги пратиш към урните.
- Доколко е реална възможността за създаване на дясна партия, чието лице да е президентът Росен Плевнелиев? Нещо, за което също се говори доста напоследък.
- Не знам доколко е реален този вариант. Поне засега държавният глава не дава знак, че би могъл да бъде водач на каквато и да е партия.
- Питам ви, защото напоследък доста зачестиха атаките срещу Плевнелиев и желанието от страна на "Атака" за импийчмънт. Това няма ли да е пагубно и за трите управляващи в момента партии, защото президентът печели подкрепа в сегашната ситуация?
- При всички положения той печели. Освен това атаките срещу президента бяха в голяма степен на корпоративна основа. Мисля, че това е видимо за всички. А Волен Сидеров отдавна се превърна в председател на партия, която е част от статуквото и корпоративните интереси. И ако през последните години той се схващаше като антисистемен вот, независимо че събираше маргинални групи около себе си, сега всички са наясно, че и той е комерсиална част от тази политическа система.
|
|