Последните промени в практиката на Международния юготрибунал в Хага, направени вероятно под политически натиск, доведоха до оневиняване на няколко заподозрени лица. В имейл на датски съдия от миналия месец се твърди, че външни фактори манипулират Международния трибунал за бивша Югославия (МТБС), за да бъдат имунизирани от бъдещи разследвания, разкри Би Би Си.
Един от последните случаи, предизвикващи безпокойство, засягат Франко Симатович и Йовица Станишич - двама високопоставени служители на сръбското разузнаване, които бяха изправени пред юготрибунала по обвинение във военни престъпления. Те са създавали и обучили сръбски полувоенни отряди, тероризирали хора от несръбски произход в Босна и Хърватия, снабдявали ги също с оръжия, използвани за извършване на незаконни убийства на несръбски лица. През май обаче двамата бяха обявени за невинни. Според по-голямата част от съдиите "доказателствата, че са действали с престъпни подбуди, са недостатъчни", твърди Би Би Си. Доказателствата не показват, че подкрепата на двамата, предоставяна на убийците, е "конкретно насочена към извършването на престъпления", пише на свой ред в. "Ню Йорк таймс".
Някои юристи с опит в работата на трибунала споделиха, че това е пример за случай, при който събраните доказателства са достатъчни за предявяване на обвинения, но вече е налице основна
промяна в тълкуването от страна на съда
Адвокатът Карийн ван дер Воорт, който е работил по делото на Симатович, обяснява: "Налице е промяна в тежестта на изискваното доказателство, по-специално във връзка с подпомагането и подстрекаването" (на извършеното деяние). Той добави, че промяната най-напред се е появила в процеса срещу Момчило Перишич, началник-щаб на югоармията, който бе оправдан този февруари, след като първоначално бе осъден на 27 години затвор. "Апелативната камара по случая "Перишич"... постанови, че ако една организация е обвързана със законни или незаконни действия и ако дадено лице подпомага тази организация, трябва да се докаже, че действията на обвиняемия са насочени конкретно към извършване на престъпните деяния от страна на организацията", поясни Ван дер Воорт.
Критици посочват също оправдаването през ноември 2012 г. на хърватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач, ръководили навремето операцията срещу сърбите в хърватския район Краина.
Ненад Голчевски от организацията "Хуманно законодателство" смята, че последните решения са подбили авторитета на юготрибунала, възприеман от много хора в Западните Балкани като инструмент за справедливост и помирение: "Той (съдът) загуби уважение, загуби доверие в регионален и международен план. Чувстваме се така, сякаш килимчето е издърпано изпод краката ни".
Последствията от тези присъди
може да надхвърлят границите на Балканите.
Понеже американският президент Барак Обама смята да въоръжи сирийските бунтовници, юристи твърдят, че може да се появи правно основание за търсене на отговорност от всеки, който е подпомагал и подстрекавал лица, отговорни за извършването на жестокости. Калифорнийският адвокат Питър Робинсън, който в момента е защитник на босненския сръбски лидер Радован Караджич, смята, че промените в практиката на юготрибунала "позволяват на САЩ и Великобритания, а също на други лица, които искат да се намесят на страната на бунтовниците, да не се страхуват, че ще бъдат преследвани съдебно, ако бунтовниците извършват престъпления с оръжие или финансови средства, осигурени им от тях". "Съгласно (досегашните) формулировки за подпомагане и подбудителство обвинения може да се предявят към Бил Клинтън и Ричард Холбрук. Те са разрешили да се предоставят оръжия на босненските мюсюлмани по време, когато двамата са знаели, че мюсюлманите са извършвали престъпления", твърди Робинсън.
За някои доверието в съда е поставено под въпрос заради имейл, който според съобщенията е написан от датския съдия на юготрибунала Фредерик Харноф. В имейла той твърди, че негови колеги съдии са подложени на очевиден натиск за оправдателни присъди.
Британският адвокат Джефри Найс, който е бил прокурор по делото срещу бившия сръбски президент Слободан Милошевич, твърди: "Най-малко е възможно САЩ и страни като Великобритания да са се изплашили от последствията за техните страни". Според него има също безпокойство, че последните решения на съда могат да дадат основание за
обжалване на по-раншни присъди
Би Би Си поиска от председателя на юготрибунала, от главния му прокурор или от прес службата отговор относно обвиненията срещу институцията. Отговор обаче не последвал.
Разбира се, има лица, които отхвърлят съмненията в юготрибунала. Един от тях е Лука Мизетич, адвокат на хърватския генерал Анте Готовина. Според него нещата опират до това, което той нарича "конспиративни теории". "Когато хората не получават очакваните присъди, те казват, че единствената причина за това е намесата на политиката. Но съдебните решения не са свързани с това (с политическата намеса). Виждам малко доказателства в подкрепа на тезата на тези хора".
Все пак правни експерти смятат, че промяната в тълкуването на закона ще позволи на много от обвиняемите да се измъкнат от отговорност. Според Ван дер Воорт "вдигането толкова високо на летвата прави почти невъзможно осъждането на високопоставените лица".