:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,743
Активни 807
Страници 20,308
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Длъжникът винаги има право на доброволно изпълнение

Могат ли веднага да започнат принудително изпълнение при дълг, или има някакъв гратисен период?

М.М., София



Принудителното изпълнение и неговите процедури стават все по-актуални, като се има предвид, че изпълнителните дела се увеличават с десетки и дори стотици хиляди на година.

В действащия сега ГПК има специална глава 38, която е озаглавена "Започване, спиране и прекратяване на изпълнението". Именно в нея са и основните процедури на изпълнителното производство. В тях изрично е посочено, че съдебното изпълнение започва, когато при съдебния изпълнител постъпи молба на т.нар. взискател - този, на когото се дължи нещо. Тази молба трябва да е основана и придружена или от изпълнителен лист, или от друг акт, подлежащ на изпълнение.

Според чл. 428 от ГПК "съдебният изпълнител е длъжен да покани длъжника да изпълни доброволно задължението си в двуседмичен срок". Законът е категоричен чрез думата "длъжен". На длъжникът задължително трябва да бъдат предоставени 14 дни за доброволно изпълнение.

Поканата за това доброволно изпълнение трябва задължително да съдържа името и адреса на взискателя - човека, на когото се дължи, който търси да събере дълг. Освен това трябва да има предупреждение към длъжника, че ако в дадения му срок не изпълни задължението си, ще се пристъпи към принудително изпълнение. В поканата се съобщават и наложените запори и възбрани. Към поканата за доброволно изпълнение задължително трябва да се приложи и копие от подлежащия на изпълнение акт.

Всеки длъжник трябва да знае и още нещо. Че ако се окаже, че няма регистриран постоянен или настоящ адрес, районният съд по местоизпълнението може да му назначи особен представител. Законът дава и много правомощия на съдебните изпълнители.

Ако в дадения за доброволно изпълнение 14-дневен срок бъде платен дългът, то изпълнителното производство се прекратява с постановление. За целта обаче длъжникът трябва да представи надлежно заверена разписка от взискателя.

ГПК дава възможности и за други защити срещу изпълнението. Така например длъжник може да оспори вземането по исков ред. Това обаче може да се случи само ако длъжникът не признава дълга по вид и размер. Това обаче са неща по същество, а не по процедурите. Затова трябва да се отбележи също, че в кодекса са предвидени защити и чрез обжалване на действията на съдебния изпълнител. Така длъжникът може да обжалва насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо. Може да оспорва и отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението.

Жалбата се подава чрез съдебния изпълнител до окръжния съд по мястото на изпълнението в едноседмичен срок от извършване на действието, ако страната е присъствала при извършването му или ако е била призована. В останалите случаи срокът тече от деня на съобщението. Важно е да се знае, че подаването на жалбата не спира действията по изпълнението автоматично. Ако съдът обаче прецени, че има достатъчно аргументи, може да постанови спирането.

Иначе съдът обявява окончателното си решение по отношение процедурите и на оспорените действия на съдебния изпълнител най-късно в едномесечен срок от постъпване на жалбата. Този акт не подлежи на обжалване.

2090
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД