ГДБОП бе гордостта на Цветанов Цветанов. Една от първите задачи на новото правителство бе да я закрие. |
Докато бурната реакция от назначаването на Пеевски не може да затихне и прераства в откровено антиправителствени протести и искания за оставка, хората в сектор "Сигурност" се опитват да се нагодят към новата реалност. А тя е доста различна от това, с което бяха свикнали. Още в първите си дни депутатите закриха Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), извадиха нейните служители от МВР и ги пратиха в ДАНС. Сега ГДБОП вече се казва ПОП (Противодействие на организираната престъпност) и е дирекция в агенцията.
Всъщност механичното преместване на служители от една институция в друга не е чак такъв проблем. Така или иначе хората ще се занимават със същите дейности, запазват целия си инвентар и т.н. Закриването на ГДБОП обаче е символно действие. Тази дирекция беше непрекъснато фаворизирана по времето на Цветан Цветанов. Бившият й шеф Станимир Флоров бе издигнат до зам. главен секретар на МВР, значима операция без участието на бопаджиите не минаваше, а всичките им грешки биваха прощавани. Тази тенденция се открои ясно след идването на власт на ГЕРБ. Преди това фаворитът на правителството бе новосъздадената ДАНС, отроче на тройната коалиция и на тогавашния премиер Сергей Станишев. Градската легенда мълви, че тази структура е създадена именно защото на министър-председателя му омръзнало само него да подслушват от МВР. В този ред на мисли изглежда логично ГДБОП да бъде закрита във вида, който имаше досега - предполага се, че повечето хора там са верни на Цветанов, а подобно нещо новата власт не може да търпи. Още повече - по времето на тройната коалиция бе малка структура в рамките на националната полиция.
Извън чисто политическите аргументи обаче следват и юридически, които не бива да бъдат пренебрегвани. Досега ГДБОП разследваше всички по-значими дела. Според поправките в Закона за ДАНС тези разработки трябва да се поемат от разследващи агенти от ДАНС. И тук идва първият, но много сериозен проблем - такива агенти няма, а и един поглед върху положението на ДАНС - няма назначен директор, не се знае кога ще има, какво остава за по-дребните неща - дава да се разбере, че едва ли ще са налице в обозримо бъдеще. Какво следва от всичко това? Делата на ГДБОП не могат да се разследват от същите хора под ново име (ПОП), защото те нямат право да го правят, но разработките не могат да се поемат и от агенти, тъй като такива няма. След една среща между главния прокурор Сотир Цацаров, вътрешния министър Цветлин Йовчев и и.д. шеф на ДАНС Владимир Писанчев бе взето решение тези дела да се прехвърлят на следователите, за да не се блокира работата по тях. Тогава бе обявено, че ще се прави и инвентаризация на делата на бопаджиите. Според запознати обаче процесът тече доста трудно и бавно, тъй като проверката се прави от служители на ДАНС, които гледали "на кръв" колегите си и дори изобщо не си говорели с тях.
Към момента на повечето места прехвърлянето на разработките към окръжните следствени отдели, които са на подчинение на прокуратурите, почти е приключило. Малка част от тях ще отидат и при разследващи полицаи. В най-голямата прокуратура в страната - Софийска градска, се чакат над 200 дела от ГДБОП. 40 са разработките в Пловдив. Това обаче са само делата срещу известни извършители. Тези срещу неизвестни отиват в ДАНС, за да се продължи издирването. Ако обаче се приеме, че една част от тях отлежават вече 2-3 години, нищо чудно никога да не се стигне до арести, тъй като възможността за разкриване на извършителя е обратно пропорционална на броя години, които делото е работено.
Проблемите с разработките на БОП изобщо няма да свършат с прехвърлянето им в следствени отдели, а тъкмо напротив. Тъй като с делата ще се заемат нови хора, най-малкото ще е нужно време, за да се запознаят с материалите и да решат какво да се прави. Това важи с пълна сила, когато става дума за обемна, многотомна разработка. Какво ще бъде това забавяне, никой не може да каже, тъй като всяко дело е само за себе си. В този случай наблюдаващите прокурори ще изнесат тежестта, а следователите или разследващите полицаи в много от случаите ще имат само формално присъствие - колкото да бъде спазен законът. "На тях им идват наведнъж много и обемни дела, затова се опитваме да им помагаме. При едно от моите дела се случи така - дойде сутринта човекът, на обяд му възложих делото, а вечерта направихме реализация и заловихме количество наркотици", разказа пред "Сега" прокурор. Забавянето на делата е неизбежно, признаха и източници от бившата ГДБОП, сега вече ПОП. Според тях обаче организацията на работа е добра и няколко дни не са нещо фатално.
"Прехвърлянето на делата от ГДБОП към следователите вече приключи, отне ни около седмица, за да го свършим. Част от тях обаче все още не е стигнала до разследващите, тъй като не са минали през случайното разпределение", обясни пред "Сега" говорителят от варненската окръжна прокуратура Радослав Лазаров. Според говорителя на градската прокуратура в София Румяна Арнаудова има начин след идването на делата при обвинителите забавянето в работата по тях все пак да бъде избегнато. "Един от вариантите е прокурорите да не възлагат делото на разследващ полицай или следовател, а да си вършат следствените действия сами, докато бъдат назначени разследващите агенти от ДАНС", каза тя. Според източници от Националната следствена служба пък е по-добре да има забавяне от няколко дни, отколкото разработките да бъдат блокирани в чакане на назначения в ДАНС.
Веднъж стигнали до следствието и полицията, тези разработки ще трябва да бъдат довършени от тях. Според закона за ДАНС агенцията разследва престъпления, които засягат националната сигурност. Това обаче не означава, че отсега нататък цялата работа на бившите бопаджии ще трябва да се поеме от следователи и полицаи, тъй като няма правна възможност това да се прави от агентите на ДАНС. Напротив, правомощията на агенцията по отношение на делата, които разследва, са доста големи и на практика почти всяко престъпление може да мине в графата "застрашаващо националната сигурност".
Все още не е ясно дали тази схема ще заработи и дали ще е ефективна. По време на мандата на ГЕРБ бившият МВР шеф Цветанов не пестеше похвалите си за работата на ГДБОП. Още в първите дни след като встъпи в длъжност обаче наследникът му Цветлин Йовчев остро разкритикува любимата структура на Цветанов. Новият силов шеф заяви, че 900 души персонал са успели да докарат до реализация 2-3 разработки в рамките на месец и половина. "Основните инструменти на специалните служби това са секретните сътрудници, специалните разузнавателни средства и разследванията. В момента състоянието е тежко - в МВР имаме по-малко от 1.5 сътрудници на оперативен работник и под 1.5 дела на оперативен работник. За ГДБОП ситуацията е още по-тежка - под 1, тоест има повече оперативни работници, отколкото агенти, и по-малко дела", заяви бившият контраразузнавач. Опит да се защитят от страна на ГДБОП нямаше, но МВР все пак не е демократична система, където може да се изказва мнение, още повече по отношение на началник.
Въпросът е не дали Цветанов е бил прав да хвали ГДБОП, а Йовчев да ги критикува. Става дума дали подобни големи промени в сектора - фаворизирането на ГДБОП след 2009 г. за сметка на ДАНС и изпращането й в небитието само 4 години по-късно - се правят в името на по-доброто функциониране на системата. Или пък с цел да се намери удобно място за нашите хора (Пеевски или който и да било) без абсолютно никаква мисъл, че хората в сектора, а и цялото общество ще са потърпевши от нечии реформаторски напъни, в повечето случаи неуспешни. Засега се вижда само второто.