:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,950
Активни 908
Страници 2,880
За един ден 1,302,066
Тактика

София цъфти, не достигали само кошчета и пейки

Общината подготвя конкурс за инвестиционни проекти за центъра на столицата, но за пореден път водещо е как да се усвоят пари от ЕС за козметични промени
СНИМКА: Борислав Николов
В София често е така - колите са на тротоара, а децата - на улицата.
Липса на осветление, разбити тротоари, зелени площи, превърнати в паркинги. Това са само част от проблемите на центъра на София, до болка познати на всички софиянци. Столичната община винаги ги е представяла като по-маловажни, защото София все пак вече има метро, естакади, южна тангента... Борисов говореше за това денонощно, докато беше кмет, и обещаваше, че за 1-2 години София ще заприлича на Виена, продължи да изрежда софийските инфраструктурни успехи и като стана премиер.

В документацията, подготвена за обявяване на конкурс за проекти за централната градска част, местната управа признава, че центърът на столицата наистина е в лошо състояние. Централната градска част е една от зоните за въздействие, определени в интегрирания план за градско възстановяване и развитие, в която да се промени градската среда, а проектите ще се финансират с европейски средства през следващия програмен период 2014-2020 г.



Конкурсът за проекти е разделен на четири подзони, като първата



обхваща карето от бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", зелените площи покрай Перловската река и Орлов мост. Тази зона е известна като "Канала", защото през сърцевината й минава една от най-големите реки на града, използвана за външна канализация. Като основен проблем в тази зона е посочено именно състоянието на Перловската река. В нея няма създадени условия за отдих, липсват пейки, кошчета, тоалетна, осветление. Според подготвения доклад трябва да се представи благоустройствено решение за настилките по булевардите, алеите и велоалеите. Общината очаква и предложения за улично озеленяване по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и парково озеленяване покрай Перловската река. Победителят ще сключи договор за изготвяне на инвестиционен проект за 100 хил. лв.



Втората зона



обхваща ул. "Граф Игнатиев", ул. "Солунска", ул. "6 септември", ул. "Ген. Парсенов", ул. "Цар Шишман", пл. "Славейков", пл. "Джузепе Гарибалди", пл. "Патриарх Евтимий" и градинката пред храма "Св. Седмочисленици". Проектът за тази зона е най-скъп - 350 хил. лв. Проблемите в нея също са много. Улиците "Граф Игнатиев" и "Солунска" са тесни, а по тях ежедневно минават хиляди хора, защото и двете улици са пълни с магазини и носят историческия дух на града. Тротоарите са ограничени от уличните платна, а по тях на всичкото отгоре паркират коли. Трамваите, които минават по "Граф Игнатиев", също затрудняват преминаването заедно с входните пространства на прилежащите търговски обекти. Пешеходните настилки са частично разрушени, липсват кошчета за боклук и обществена тоалетна, пише още в изготвената документацията за тази зона.



В третата зона



ще се търсят проекти за обновяване на Градската градина, градинката около Руската църква, пл. "Александър I", пл. "Н. Гяуров", бул. "Цар Освободител", ул. "Георги С. Раковски", ул. "Княз Александър I", ул. "Ген. Гурко", ул. "Дякон Игнатий", ул. "Московска" и ул. "Георги Бенковски". Проектът ще струва 300 хил. лв. Основните проблеми за разрешаване са в градинката около Руската църква, където няма пейки и кошчета за боклук. Слабо осветена е и липсват обществена чешма и тоалетна. С най-сериозни естетически, функционални и екологични проблеми са пространствата на пл. "Александър I" и пл. "Н. Гяуров", които въпреки предназначението и наименованието си представляват открити паркинги без зеленина и елементи на градското обзавеждане и дизайн. В тях няма условия за обществени мероприятия, няма велоалеи. През всички улици в зоната минава сериозен трафик, а тротоарите са разрушени и голяма част от пешеходните пространства са допълнително унищожени от това, че се превръщат в паркинги през работно време.



Последната, четвърта зона



обхваща градинката пред "Кристал", площад "Народно събрание", бул. "Цар Освободител", бул. "Васил Левски", пл. "Васил Левски", ул. "Московска", ул. "Георги Раковски", пл. "Александър Невски", ул."Париж", ул. "Оборище", ул. "Дунав", ул. "15 ноември", ул. "11 август", ул. "6 септември" и градинките около храм-паметника "Св. Александър Невски", храм "Св. София", пред синодалната палата и около паметника на Иван Вазов. Стойността на инвестиционния проект е 150 хил. лв. В зелените площи от тази зона има богата растителност, но няма условия за активен и пасивен отдих чрез елементи на градския дизайн. Няма създадена велоалейна мрежа, а съществуващата пешеходна е в лошо състояние. През всички улици в района има сериозен автомобилен трафик. Тротоарните площи са силно разрушени и голяма част от пешеходните пространства са допълнително унищожени с функцията си на паркинги през работното време.

Всички тези проблеми са описани в документацията и проектите, които ще се изберат, трябва да предложат тяхното решение, което да направи центъра по-хубав и приветлив.

А зад проблемите стоят още по-големи проблеми. Това, че София признава недостатъците си, може би е най-важната част от програмата, изготвена за тази зона. Всичко друго - от целите на проектите до критериите, е формално и ще доведе до козметични промени, за които ще се усвоят милиони. Не е достатъчно да се сменят пейките, настилките и кошчетата, за да имаме нова градска среда.

Да, и това трябва да се направи, но защо ресурсът от Европа да се изразходва само за това, без да има цялостна концепция за централната част на града?

Една от конкретните цели на оперативната програма "Регионално развитие" е да се постигне синхрон между действащи или в процес на актуализация стратегически планови документи за интегрирано устойчиво регионално и местно развитие, секторни политики, програмни документи и устройствени схеми, в рамките на определените зони за въздействие. В София приключи конкурсът за площад "Св. Неделя", но вместо един победител класираха двама и съдбата на площада е неясна, в момента се ремонтира бул. "Витоша" - запознахме ви вече с историята на чешмата до ул. "Солунска", предстои ремонт на пространството около НДК. Все важни обекти. Въпреки това за всички подзони критериите са едни и същи, без да са съобразени със спецификата на обектите в тях. Целите на проектите са да се задоволят потребностите на софиянци за труд и отдих, както и на гостите на града за информираност, опазване на историческото наследство.

"Две зони покриват историческото ядро на София, комплексът "София-Средец". Това е най-скъпата част на града, а целите са несериозни", коментира общинският съветник Вили Лилков от ДСБ. Той припомни, че общината е взела решение да се изготви програма за историческото наследство и как то да се разгърне и да послужи на София при кандидатурата й за столица на културата през 2019 г. "Програмата няма претенциите да преобрази града", обясни арх. Бойка Къдрева от направление "Архитектура и градоустройство". Според нея е възможно да се правят промени на целите в процеса на работа, но нова концепция би отнела година. Главният архитект на София Петър Диков коментира пред "Сега", че конкурсът може да бъде финализиран за около пет месеца, след като минат всички обжалвания и процедури.

Това е поредният огромен проект, който Столичната община ще претупа. Както се случи с конкурса с площада пред НДК. Въпреки че за любимото пространство на софиянци две години се правеха проучвания как да се преобрази мястото, накрая общината реши да смени плочките и пейките и да усвои 15 млн. лв. от ЕС. И сега няма да е по-различно. Еднакви критерии и цели са заложени за подзоните на центъра в София, а желанието нещо наистина да стане красиво е изместено от желанието да се усвоят европейски пари.



СНИМКА: Борислав Николов
През лятото на м.г. коритото на Перловската река събра талантливи художници на графити и хора, които искаха да се разхладят. След краткия проблясък обаче мястото се върна към обичайния си неизползваем вид.
СНИМКА: БГНЕС
Осветлението е един от най-сериозните проблеми на града. След повече от 1 година обещания частично беше осветен любимият парк на столичани - Борисовата градина. Паркът пред НДК обаче продължава да чака, а нощем единственото осветление там идва от подлезите.
26
2203
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
05 Юли 2013 01:13
Без да съм чел внимателно статията, правя следните предложения:
1. Да се организира търг за изработване и монтаж на табели с имената на улиците и да се поставян на всяко кръстовище и не само.
2. Да се приеме /ако няма/ наредба или там каквото трябва /и да се спазва/ за поставяне на номера на съответните имоти.
05 Юли 2013 08:44
В София липсват:
1. Нормални улици.
2. Нормални тротоари.
3. Нормални тоалетни.
4. Чешмички.
5. Канализация в част от кварталите.
6. Нормална канализация в друга част от кварталите, където от шахтите за дъждовна вода се носи смрад на канал.
7. Нормално почистване и миене на улиците, нормално снегопочистване, като при това се харчат десетки милиони за чистота, които отиват в наши фирми...
8. Достатъчно училища и детски градини...
9. Редовен градски транспорт, с изкл. на метрото...
10. Каквото и да било грамотно управление на трафика...
05 Юли 2013 08:46
Забравих - 11. нормално управление на водоснабдяването, 12. завод за преработка на боклук, въпреки, че ББ му направи няколко първи копки...
05 Юли 2013 08:49
ако сложат подвижни капаци върху кошчетата, така получените уреди могат да бъдат обявени за пейки.
05 Юли 2013 09:18
Забравих -
13. велоалеи. Имам предвид не начертани с боя върху тротоара, а истински, асфалтирани и отделени само за велосипеди.
14. улична маркировка на поне половината улици.
15 Улични табели и номерация на сградите.
05 Юли 2013 09:22
16. Отделени зони за кучета в парковете.
17. Събиране и кастриране на уличните кучета.
18. Поддръжка на междублоковите пространства, детските и спортните площадки, с изкл. на пръскане срещу паразити и окосяване веднъж в годината. Истина е, че с европари направиха във всеки квартал по няколко площадки преди последните избори, но същевременно стотици съществуващи детски и спортни площадки, а и дворове на училища са в състояние на опасна безстопанственост...
05 Юли 2013 09:25
19. Нормална спешна медицинска помощ. Там решенията са прости, лесни и евтини, ама няма кой да се размърда и да отпусне няколко милиона, щото няма да има пари за развозване на бали с боклук из страната, "почистване" на сняг за 14 милиона годишно и ремонти на улици за по 3,5 - 4 милиона за километър.
05 Юли 2013 09:43
Парите за са усвояване, колкото и цинично да звучи.
Иначе сме много силни да критикуваме и да отричаме. Още не са стартирали процедурите и вече е произнесена присъдата - Това няма да стане. Пишещите тук знаят ли какви са изискванията на държавните институции за извършване и на най-малката дейност по каквото и да била на територията на София. Изискванията са такива, че трябва да си луд да започнеш... Хвала на тези луди, които започват...
05 Юли 2013 09:49
Хвала, хвала - колко да е хвала при 19 точки, които съм изредил...
05 Юли 2013 09:55
Това за лудите, може да се доизясни със следната пословица: Не е луд този който изяжда зелника, а този който му го дава.
05 Юли 2013 10:00
Ето още една идея за проект: на мястото на Мавзолея да се изгради "Алея на Славата" - предсталяваща триметрови бюстове на кметовете на София от 1989 г. насам. А също така може и по малки бюстчета на Главните архитекти.
05 Юли 2013 10:03
Точно така, парите са за усвояване. Вчера се поразходих по "новоремонтирания" бул.Витоша, и от пръв поглед си личи, че са "усвоени" много пари. Този, който е редил плочките е имал богато въображение и в трите равнини - не видях ни една права линия. Аз да бях редил, щях по-добре да ги направя. Не ми е ясно от бързане ли е /ленторезеца вече не е на власт/, или от некадърност, или и от двете. Обаче, бяха демонтирали прословутата чешма - тоалетна чиния за 5 хил. лева
05 Юли 2013 10:04
Ето още една идея за проект: на мястото на Мавзолея да се изгради "Алея на Славата" - предсталяваща триметрови бюстове на кметовете на София от 1989 г. насам. А също така може и по малки бюстчета на Главните архитекти.


05 Юли 2013 10:24
А над алеята голям бронзов надпис:
Вечна слава, усвоители!
05 Юли 2013 10:38
И на мен не ми харесват много от нещата, които се правят. Или по-точно - проблемът ни винаги е в детайлите и в последващото стопанисване на вече изграденото. Преди няколко коментара направих някакво усилие да вкарам и малко по-позитивна нотка, но във форумите не ми се получава. Само съмниния, отричане, скептицизъм и най-лошото - очакване непременно да се случи това лошото. А каквото очакваш това ще получиш. Е в Библията се казва, че каквото посееш това ще пожънеш, но мисля, че който иска ще схване смисъла.
05 Юли 2013 10:42
А Попангелов е прав за всичките си 20 точки. Всеки може да добави още толкова. Но за да се реализират трябват години, много пари и страстно желание и хъс. Сега е модерно да се казва, че трябват топки.
Нали знаете как се яде слон. - на малки хапки. Така че да започнем отнякъде...
05 Юли 2013 11:06
Разбира се, че слонове се ядат на малки хапки, ама мнозинството "руча жабета". Иначе всички сме непоправими оптимисти. Ето в ушите ми зазвуча:
Здравствуй, страна героев,
Страна мечтателей, страна ученых!
Песен веселым роем
Ты переполнила сердца миллионов.

Ты по степи, ты по лесу,
Ты к тропикам, ты к полюсу
Легла родимая, необозримая,
Несокрушимая моя!

Нам нет преград ни в море ни на суше,
Нам не страшны, ни льды, ни облака.
Пламя души своей, знамя страны своей
Мы пронесем через миры и века.

Нам ли стоять на месте?
В своих дерзаниях всегда мы правы.
Труд наш есть дело чести,
Есть подвиг доблести и подвиг славы.
К станку ли ты склоняешься,
В скалу ли ты врубаешься-
Мечта прекрасная, еще не ясная,
Уже зовет тебя вперед.
05 Юли 2013 11:10
А пък в Новия Завет нещо е казано за Камилата и иглените уши ама какво от това!
05 Юли 2013 11:14
Проблемът не е в детайлите, а в краденето. Детайлите се получават неприятни, защото е крадено! Не може за ремонт на пътно платно в града да плащаш повече, отколкото за строителство на нова магистрала.
05 Юли 2013 11:22
Съгласен. Затова и протестираме. Да променим нещо към по-добро. А и оптимизмът не е порок. Стига да не деградира до бравурен инфантилизъм.
05 Юли 2013 12:11
В София липсват:
1. Нормални улици.
2. Нормални тротоари.
3. Нормални тоалетни.
4. Чешмички.
5. Канализация в част от кварталите.
6. Нормална канализация в друга част от кварталите, където от шахтите за дъждовна вода се носи смрад на канал.
7. Нормално почистване и миене на улиците, нормално снегопочистване, като при това се харчат десетки милиони за чистота, които отиват в наши фирми...
8. Достатъчно училища и детски градини...
9. Редовен градски транспорт, с изкл. на метрото...
10. Каквото и да било грамотно управление на трафика...


При такива данъци - толкова. С трици маймуни не се ловят. Даже и да се упорства 24 години и още 24. Става даже по-лошо. Не може с 40 лева колкото е средният данък сгради на година за имот с пазарна цена от 100 хил. лева да се поддържат улиците в добро състояние, то 40 лева са няколко плочки само.

Натисни тук
05 Юли 2013 12:34
Айде у лево с тия данъци, бе Мик! Бюджетът на София в момента е рекорден в цялата и история.
05 Юли 2013 12:36
Бюджетът на София се формира основно чрез субсидия от републиканския бюджет. Парите са достатъчно в момента. А вдигане на данъците би означавало практически конфискация на жилищата на хората и никой няма да го направи, ако му се живее....
05 Юли 2013 13:10
Все пак не трябва да се забравя, че някога в София имаше много, много чешмички, улиците се миеха редовно и градският транспорт се движеше до и малко след полунощ. С което не искам да правя сравнение. Просто казвам, че необяснимо защо бяха унищожени многонеща, с които тогава София имаше много по-европейски облик. Сега ще ги правим отново с хилядократно повече разходи.
05 Юли 2013 16:18
mick,
Ти пак подхвана мантрата за високите цени на имотите и ниските данъци!
Аз пък ще си подхвана другата мантра - за крадливите кметове на София, които нещо струващо 100 лева го "плащат" 10 пъти по-скъпо!
05 Юли 2013 23:59
Тъй като се пише, че парите ще са от Европа, а София е най-безобразно изглеждаща от столиците на държавите от Европейския съюз, предлагам: всеки един от посочените райони за обновяване да се предостави на една от тези столици. На пример: на Виенската община района около ул. Граф Игнатиев; на Брюкселската община района по бул. Евлоги и Христо Георгиеви и т.н. на други (Париж, Мадрид, Копенхаген...). Тези общини да вземат европейските пари и да оправят съответните райони, така както оправят нещата в своите градове. Само така ще имаме читави улици, проходими тротуари, прибрани боклуци и най-вече облик на европейска столица. Да, това няма как да стане, защото нашите общинари няма как да крадат. Но е хубаво човек да си помечтае за подредените европейски столици, само да внимава да не се спъне в плочите на поредния "ремонтиран" уличен участък
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД