"В момента искат да създадат един вид Гестапо и да започнат да нападат кметове на ГЕРБ и всички останали. Застрашена е националната сигурност, виждате какви хора се опитват да използват службите за политически цели, разбиват цели структури, роднински назначения, ще видите, че и "калинки" ще се явят там." Това обяви преди няколко седмици Бойко Борисов покрай приемането на промените в закона за ДАНС, които предвиждат даване на разследващи функции на агентите и вливане на ГДБОП в агенцията. Той изкара депутатите на ГЕРБ от пленарна зала, драматично призова президента за свикване на Консултативния съвет за национална сигурност и за налагане на вето върху промените.
В сценката се включи и заместникът и най-близък съратник на Борисов Цветан Цветанов. Той още по-драматично определи, че "приемането на промените в Закона за ДАНС е против националната сигурност" и дори отиде в Брюксел, за да обясни, че
изваждането на ГДБОП от МВР заплашва евроатлантическата сигурност
Цветанов накара разни депутати от ЕНП да обясняват същото, като ги постави в неудобно положение, тъй като после се оказа, че те не знаят какво конкретно работи ГДБОП. Междувременно президентът пофлиртува едновременно и с новите управляващи, и с ГЕРБ по темата. От една страна, реши да не налага вето на промените в Закона за ДАНС срещу връщане на негови права. От друга - обяви, че ще свика КСНС по темата за службите. Той нарече странната си позиция "даване на кредит на доверие". А въпросният КСНС завърши с решение секторът за сигурност да не се пипа. Засега.
Скандалът "Пеевски" замъгли погледа върху цялостната реформа, която се прави в сектора за сигурност. Твърденията за опасност за евроатлантическата сигурност - само защото една служба се влива в друга - бе откровена манипулация.
А мастодонтът МВР се оказа невероятно опасен. След като го ръководи 4 г., Цветанов се превърна в непреодолим дори за Борисов фактор, институцията стана хранилка на управляващата партия. Затова и преструктурирането на МВР може да се окаже полезен процес, макар и с много големи въпросителни. Те наистина са свързани най-вече с изваждането на ГДБОП от МВР и сливането й с ДАНС, но не съвпадат с тревогите на Цветанов.
Достатъчно е да припомним, че ГДБОП бе основана през 1991 г. под името ЦСБОП и в нея се вля почти цялото Шесто управление на бившата Държавна сигурност, включително много хора от Шести отдел на това управление. В мандата преди ГЕРБ тя беше свряна като мъничка структура в националната полиция. И евроатлантическата сигурност не се разпадна.
ДАНС и досега имаше много правомощия без на практика никакъв контрол. Там в общи линии си правеха каквото искат, имаше някаква смешна комисия в парламента, която служеше за параван.
От една страна, изглежда сякаш се създадат два центъра - МВР и ДАНС, които взаимно да се контролират, да си правят здравословни взаимни разработки и разкрития, да се конкурират. Но от друга - може да се окаже, че двата центъра са на една власт. В момента човек на ДАНС е министър, главният секретар на МВР също е от ДАНС, вероятно шеф на агенцията ще стане вътрешен човек. Оказа се, че ще се вади службата за подслушване от МВР и ще се прави нова агенция за специални разузнавателни средства. Но и ДАНС има отделна дирекция за технически операции. Но тя не отива в новата агенция за СРС. Защо ли? Затова наистина е изключително важно кой ще оглави ДАНС, а управляващите да гарантират, че ще има тотален контрол върху работата на ДАНС.
Ако има нещо безспорно обаче, то е, че
МВР трябва да започне да се преструктурира
Засега новият вътрешен министър Цветлин Йовчев дава добра заявка: "На нас не ни трябва нито велико МВР, нито велик министър. Трябват ни сигурност и спокойствие на гражданите на приемлива цена". Пак той обяви, че в момента положението е по-притеснително, защото министърът концентрира цялата власт. Освен това Йовчев изнесе умопомрачителни данни, според които администрацията в една областна дирекция на МВР е 46% от целия състав. Че вече цяла седмица никой в МВР не може да му събере информация за обществените поръчки. Че не е ясно какъв е контролът върху финансите.
И то на фона, на който МВР концентрира такава власт и финансов ресурс, че буквално може да се каже, че коли и беси в държавата. Ведомството се занимава например с изключително несвойственото му занимание да регистрира автомобили и да им слага номера, като прибира страшно много пари и от бюджета, и от собствениците на коли. Няма никакъв проблем МВР да поддържа някакъв регистър с номера, за да установява дали колите са крадени или не, но да се занимава и с регистрацията, с производството на табели и с поставянето им, да взема за всяко от тези неща десетки левове от всеки собственик, е абсурдно.
Странен е и монополът върху издаването на документи за самоличност - от производството, през издаването и събирането на неадекватно големи такси, чак до глобите по тях. В МВР е и телефон 112, там е и пожарната, както и Гражданска защита, там е граничната охрана. Всъщност остава ли му време да бори престъпността, за което получава над милиард от бюджета. И тук впрочем вътрешното министерство се е натоварило с много повече, отколкото може да носи. Какви усилия бяха навремето МВР например да вземе разследването на 97% от престъпленията и да бъде закрито следствието. И какво излезе от полицейското дознание? Трудно може да бъде отчетено като успешно, след като всяка година се прекратяват по 40-50 хил. дела заради изтекла давност или неразкрит извършител.
Същото това министерство държи да има монопол и върху използването на специалните разузнавателни средства.
Ясно е, че не може да съществува отделно "царство", в което да работят над 50 000 души и в което на едно място да са едновременно пожарна и жандармерия, барети и подслушвачки, професионални полицаи и политици, антимафиоти и охранители, катаджии и дознатели. То просто няма как да не е постоянно огнище на напрежение и извор на скандали. Нито една политическа сила на власт не промени това статукво, независимо че всички, докато са в опозиция, го обещават. Сигурно защото е много сладко да се използват неговата мощ и огромната информация.
Трябва да се види какво прави всеки служител от МВР, за да е ясно защо получава голяма заплата и защо може да се пенсионира на 45-50 години с 20 заплати накуп.
Защо например катаджиите, които трябва да контролират движението по пътищата, да не позволяват нарушения и да ги наказват, се крият в храстите, докато луксозни коли са паркирали на средата на пътя пред дискотеките или пък мотори профучават с по 200 км на пешеходна пътека. Защо 3000 полицаи трябва да пазят по 3000 фенове на мач? Защо няма полиция в кварталите? Защо например служителки на МВР в паспортните служби, секретарки, технически сътрудници и какви ли не още,
които работят от 9 до 17 ч., в голямата си част се водят
първа категория труд и могат да се пенсионират рано и с по 20 заплати?
Не може да съществува такава структура като МВР - хем неефективна, хем близо 90 на сто от бюджета й да отиват за заплати. На нея й е нужна нова техника, консумативи, ремонти. И е ясно, че рано или късно ще започне да се разпада.
Затова сега е моментът МВР да се преподреди и да започне да изпълнява единствено важната си задача - да предотвратява и разкрива престъпления, да пази живота и здравето на хората, да охранява важни обекти, да наказва хулиганите и убийците на пътя, да е навсякъде, където гражданите и бизнесът имат нужда от сигурност и защита. А пък ДАНС да се занимава само с националната сигурност, а не с поголовно следене и подслушване и не с възраждане на политическа полиция. Защото един косъм е разстоянието между двете. Всичко останало са политически игри и жажда за власт.
авторът